6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
kopretina 18.10.2006 22:49

VPRAVO.BLOG.CZ

Vynikající a pravdivý odkaz na danou problematiku vpravo.blog.cz

Jirka 18.10.2006 14:49

Hmmm

V nekterych zemich je zbrani mezi lidmi hodne. A ze by to pridavalo na klidu... A to ty zeme maji treba i docela fungujici policii a soudnictvi, ktere utocnika casto dokaze najit a postihnout.

Je to zajimava uvaha, ale je pouzitelna, jen pokud zbrane maji staty, jejichz vlady citi za svou zemi a lidi odpovednost. Coz se u nabozenskych fanatiku jako je Kim nebo Ahmadenizad (ci jak se ten iransky magor jmenuje) neda predpokladat.

Ze by zrovna Izraelci byli z vlastnictvi jaderne zbrane Iranem nejak nadseni, tomu se neda verit. Scenar, kdy vedeni Iranu postoupi svou zbran nejakym magorum, kteri ji ve svem zajmu (zrovna se shodujicim se zajmem iranskeho vedeni) pouziji, neni zas tak nepredstavitelny. A Izrael je tak maly, ze jedina, i mala bomba by mu nadelala obrovske problemy.

chetgar 18.10.2006 15:08

Re: Hmmm

1) Kim není náboženský fanatik

2) atomovka není auto, aby se někomu dávala jen tak. atomovku můžou použít i proti vám - pochybuju, že by zrovna o tohle nějaký potentát stál...

mapacorp 18.10.2006 16:36

Re: Re: Hmmm

    Dobry muzi,

    Vy nam tady zase chcete cosi nabulikovat... , zkratka se nezaprete. Tak ona ta nuklearni bomba nemuze slouzit k zastrasovani ? A eventuelnimu pouziti proti Evrope, na kterou si uz cely Orient brousi zuby ?

    Kim neni nabozensky fanatik, ale neni to idiot. Staci, aby tu technologii jednoduse predal Irancum. Protoze ten vlastni iransky nuklearni program je zatim pouhopouhy bushistansky a Iranskopropagandisticky kec. Pravda je, ze na tom pracuji a staci poslat par korejskych specialistu a  za par let k tomu obohacovani uranu pro vojenske ucely dojde. Prozatim tam maji z ceho udelat stopova mnozstvi obohaceneho uranu.

    Nebezpeci nevidim pro americany, ale pro nas v Evrope. Az Iranci vyhodi amiky z Iraku  a zametou ten israelsky opevneny bunkr.. dojde na nas.

J.G. Pašek 18.10.2006 14:46

Naštěstí Češi a ČR o ničem nikde nerozhodují, rádoby rozšafné moudré kecy na kecy . . .

u piva . .

J.G. Pašek 18.10.2006 14:45

Naštěstí Češi a ČR o ničem nikde nerozhodují, rádoby rozšafné moudré kecy na kecy . . .

.

J.G. Pašek 18.10.2006 14:45

Naštěstí Češi a ČR o ničem nikde nerozhodují, rádoby rozšafné moudré kecy na kecy . . .

Takové kecy u piva . . .

mel 18.10.2006 14:18

Kimversus Saddam

No jestli jde USA hlavně o demokracii, tak Kim je 10 krát horší než  byl Saddám a přesto jej nesvrhli.ˇMožná, že prostí američtí vojáci věří tomu, že v Iráku bojují za demokratické ideály, tak profíci co řídí USA určitě ne. Kdyby Saddám nebyl idiot, tak by spolupracoval a vesele by vládl dál.  Ale kdo chce věřit tomu, že v Iráku jde o demokracii tak ho stejně nikdo nepřesvědčí.

MaR 18.10.2006 17:52

Re: Kimversus Saddam

Problém Saddáma byla neuvěřitelná velkohubost a drzost. S trochou nadsázky se dá říct, že Američany ukecal aby ho napadli :)

chetgar 18.10.2006 13:30

přesně tak

démonizace režimů a srovnávání politiků s teroristy je pouhou propagandou bez jakéhokoli reálného podkladu. kdo použije atomovou bombu, odsuzuje se sám ke zničení.

ps 18.10.2006 16:18

Re: přesně tak

Reálný podklad měl teroristický útok organizovaný Kim Čong Ilem, ještě za vlády jeho otce,  na Jihokorejskou vládu.

Sch.glosátor 18.10.2006 13:15

Ano, bomba stabilizuje....

Tak jako elektrické hodiny, jadernou bombu do každé rodiny ;-)

doktor 18.10.2006 12:43

Američané jej však nenapadnou, protože je nemůže ohrozit,

myslí si pan Robejšek. Mýlí se: Američané napadají ty nejnemožnější (pseudo)protivníky po celém světě, aby dokazovali - za cenu cizích lidských životů - svou sílu. Znovu - po komunistech a nacistech - šílenci (pardon: lidé s neokonservativní poruchou osobnosti) u vesla mocenské politiky.

MaR 18.10.2006 13:12

Re: Američané jej však nenapadnou, protože je nemůže ohrozit,

Změntě si prosím nick na pacient, protože to více odpovídá realitě. A nezapomeňte si požádat o vycházky. Vzdoušek vám udělá dobře.

doktor 18.10.2006 14:56

Re: Re: Američané jej však nenapadnou, protože je nemůže ohrozit,

Díky za věcný a objektivní argument, soudruhu. Nebo že by tady už nebyl reálný socialismus? Prozradím vám tajemství: mozek není jen kalkulačka, je to věc, kterou jiní, než vy myslí.

MaR 18.10.2006 17:56

Re: Re: Re: Američané jej však nenapadnou, protože je nemůže ohrozit,

Tak jinak - hrál jste někdy Civilizaci? Je to sice *jen* počítačová hra, ale pochopil byste při ní docela dost věcí. Jinak se totiž na vaše bludy regovat nedá.

Jiri 18.10.2006 21:22

Re: Američané jej však nenapadnou, protože je nemůže ohrozit,

Doktore, doktore, ze byste ta svoje smela prohlaseni necim podlozil? Americane, ze napadaji pseudoprotivniky?? AMericanum by se dalo treba vytknout, ze nezautocili na nektere protivniky, na ktere by zautocit meli, prestoze si tito o to primo koleduji (Iran, atd.). Pravdou je, ze treba nezabranili Rusum pri jejich vybojich v Cecni, ale asi usoudili, ze by to asi jen tak lehce neproslo. A s temi cizimi zivoty - dost americkych zivotu zarvalo napriklad pri osvobozovani Evropy a i ted dost americkych vojaku zaplatilo svym zivotem napriklad v Iraku. A  v Iraku se v soucasne dobe o vrazdeni Iracanu staraji mistni iracti chlapci - nikoliv Americane.

Lapil 18.10.2006 12:41

Proč se bát komunistické Korei

Uvědomme si jednu věc. Když zasedá vláda jakž takž demokratického státu, můžou tam být hlupci a prolhaní lumpové, ale nakonec k věci přistoupí racionálně, protože každý může nahlas uvažovat a riskuje nanejvýš býti odejit, což je určitě potupa, ale rozhodně ne životní tragédie. Závěr - politické vedení demokratických států rozhoduje - nezávisle na vlastní inteligenci, racionalitě a koeficientech pitomosti a prolhanosti -  v zásadě racionálně. Samozřejmě s výhradou, že "každá naprostá pitomost má nejméně jeden racionální důvod". (Vydavatel tohoto listu ono tvrzení v uvozovkách označuje za Neffův zákon, ale já ho vymyslel dřív; až se někdy potkáme, třeba zjistíme, jak to přesně bylo).

V jakémkoliv podobném shromáždění v totalitní zemi, a obávám se, že severní Korea je v tomto směru zářným příkladem, sedí lidé, kteří se tam dostali skrze aktivní souhlas s Alfa samcem, takže tu trochu oponování a nesouhlasu, která jim zbyla v genech, neumějí pořádně používat. Především ale - oponovat Otci Vůdci Jasnému Slunéčku přináší vážné  riziko, že oponent bude nařčen ze škůdcovství, poraženectví a nedostatečně politického pohledu, což je přímá jízdenka do kotelny, za mých dob coby topič, ale obávám se, že za dob Kim Čong Ila rovnou jako palivo; jako zvláštní milost možno předem usmrtit.

Závěr? Politické vedení totalitních států je - nezávisle na vlastní inteligenci, racionalitě a koeficientech pitomosti a prolhanosti - schopno iracionálních rozhodnutí stylu "Ty snad, soudruhu, nevěříš, že naši vojáci jsou tak stateční, že přeplavou Tichý oceán a Američany umlátí mokrejma ručníkama? Cože - taky ručníky? Vždyť slaná voda je těžší!!! Nebo snad pochybuješ i o tom, že supertěžká voda z jaderných reaktorů je propagandistický výmys?!!"

Historik 18.10.2006 12:30

Představy, jak "radioaktivní mračno z jaderného útoku

zasáhne celý svět" mají informační hodnotu naprostého blábolu. Samozřejmě, že se něco naměří, ale nikdo to jinak nepocítí. V atmosféře bylo totiž provedeno cca 2000 (DVA TISÍCE) jaderných výbuchů, některé velice silné a produkující obrovské množství radioaktivních prvků. Dohromady to představuje cca 100 Černobylů.

O tom nejsilnějším sovětském výbuchu (1961) se skoro nepsalo a skoro nikdo o tom neví, ačkoliv on SÁM vydal na jeden Černobyl.

Falanx 18.10.2006 13:08

Re: Představy, jak "radioaktivní mračno z jaderného útoku

Pokud myslíte – 30. října 1961 na ostrově Nová země (50 megatun TNT)- tak to pár Černobylů přidejte. Podle informací byl  záblesk pozorovatelný na vzdálenost 1000 kilometrů, hříbek sahal do výšky 70 kilometrů a tlaková vlna obletěla třikrát zeměkouli (i když tady mi není jasné jak to měřili). Celkově byly vyrobeny tři bomby tohoto kalibru. Američané odpálili nejsilnější nukleární bombu 1. března 1954 o kalibru 15 megatun TNT.16. října 1980 uskutečnila Čína poslední atmosférický test jaderné zbraně.

A jinak máte pravdu. "Radioaktivní mračno" může v atmoféře poletovat celé roky, ale hodnoty dávkového ekvivalentu (měřeno v Sievertech) budou mizivé. Jinak si to ovšem užijí lidé v prvních čtyřech oblastech radioaktivního spadu. Zde bude biologický účinek spadu mimo oblast humorné nadsázky.

16. října 1980 uskutečnila Čína poslední atmosférický test jaderné zbraně.

A jinak máte pravdu. "Radioaktivní mračno" může v atmoféře poletovat celé roky, ale hodnoty dávkového ekvivalentu (měřeno v Sievertech) budou mizivé. Jinak si to ovšem užijí lidé v prvních čtyřech oblastech radioaktivního spadu. Zde bude biologický účinek spadu mimo oblast humorné nadsázky.

Jirka 18.10.2006 14:41

Re: Re: Představy, jak "radioaktivní mračno z jaderného útoku

A to si jeste predstavte, ze ta Car bomba byla vlastne odlehcena verze, ve ktere se jeden z plastu vymenil za oloveny, aby vybuch nebyl prilis velky. Odhady sily skutecne nejvetsi bomby (tedy tech, co meli Rusove na sklade) se pohybuji i okolo 80 Mt TNT.

xtl 18.10.2006 11:27

Nukleární odstrašující síla

Již Margaret Thatcherová říkala, že Velká Británie si musí podržet jadernou odstrašující sílu, proto zásadní otázka zní, proč by o takovou potřebnou odstrašující sílu neměly nyní usilovat také jiné státy. Státy se musely poučit ze zkušenosti s agresí proti Iráku. Mezinárodní inspektoři provádějící několik let inspekci na místě tvrdili, že Irák nemá zbraně hromadného ničení, zatímco ministr zahraničních věci Spojených států Ameriky James Powell v OSN se podle pokynů svého prezidenta Bushe dušoval, že Irák ZHN má. Britové šli ještě dále a prohlásili, že je Irák může dokonce použít do 45 minut. Pro úplnost je třeba vědět, že podporu pro použití síly v Radě bezpečnosti Powel nezískal, přesto k útoku došlo. Vzhledem ke značným ztrátám na lidských životech, materiálním škodám, vzrůstu aktivit teroristů a probíhající občanské válce lze tento zásah postavený na lži sotva jako celek hodnotit kladně. Někteří novináři (i zde na NP) dokonce obhajovali agresi proti Iráku z nedostatku argumentů názorem, že když už americká vojska jsou v Perském zálivu rozmístěna a připravena zasáhnout, byla by škoda jich nevyužít. Proto se stalo podle mého názoru naprosto zřejmé, že pokud se někdo nechce stát tak jako Irák bezbrannou obětí agrese států, které neuznávají mezinárodní právo a Chartu OSN, musí mít ve svém vlastnictví dostatečnou odstrašující sílu, o níž se zmiňovala Margaret Thatcherová, a jaderná síla schopná odvetného úderu proti útočníkovi je právě takového druhu. V případě Korejské lidově demokratické republiky a případně Islámské republiky Iránu nezbývá než doufat, že vlastnictví jaderných zbraní povede vedle zvýšeného sebevědomí rovněž ke  zvýšené odpovědnosti nových členů jaderného klubu a že všechny státy vybavené nukleárními zbraněmi se budou řídit Smlouvou o nešíření jaderných zbraní a postupně je likvidovat v souladu s cíli této smlouvy. Ukazuje se opět, že nerespektování Charty OSN a vyhrožování silou není vhodnou metodou rozvoje mezinárodních vztahů.

Auiam 18.10.2006 11:29

Popleto.

Mate patrne na mysli Colina Powella.

xtl 18.10.2006 11:42

Oprava

Již Margaret Thatcherová říkala, že Velká Británie si musí podržet jadernou odstrašující sílu, proto zásadní otázka zní, proč by o takovou potřebnou odstrašující sílu neměly nyní usilovat také jiné státy. Státy se musely poučit ze zkušenosti s agresí proti Iráku. Mezinárodní inspektoři provádějící několik let inspekci na místě tvrdili, že Irák nemá zbraně hromadného ničení, zatímco ministr zahraničních věci Spojených států Ameriky Colin Powell v OSN se podle pokynů svého prezidenta Bushe dušoval, že Irák ZHN má. Britové šli ještě dále a prohlásili, že je Irák může dokonce použít do 45 minut. Pro úplnost je třeba vědět, že podporu pro použití síly v Radě bezpečnosti Powel nezískal, přesto k útoku došlo. Vzhledem ke značným ztrátám na lidských životech, materiálním škodám, vzrůstu aktivit teroristů a probíhající občanské válce lze tento zásah postavený na lži sotva jako celek hodnotit kladně. Někteří novináři (i zde na NP) dokonce obhajovali agresi proti Iráku z nedostatku argumentů názorem, že když už americká vojska jsou v Perském zálivu rozmístěna a připravena zasáhnout, byla by škoda jich nevyužít. Proto se stalo podle mého názoru naprosto zřejmé, že pokud se někdo nechce stát tak jako Irák bezbrannou obětí agrese států, které neuznávají mezinárodní právo a Chartu OSN, musí mít ve svém vlastnictví dostatečnou odstrašující sílu, o níž se zmiňovala Margaret Thatcherová, a jaderná síla schopná odvetného úderu proti útočníkovi je právě takového druhu. V případě Korejské lidově demokratické republiky a případně Islámské republiky Iránu nezbývá než doufat, že vlastnictví jaderných zbraní povede vedle zvýšeného sebevědomí rovněž ke  zvýšené odpovědnosti nových členů jaderného klubu a že všechny státy vybavené nukleárními zbraněmi se budou řídit Smlouvou o nešíření jaderných zbraní a postupně je likvidovat v souladu s cíli této smlouvy. Ukazuje se opět, že nerespektování Charty OSN a vyhrožování silou není vhodnou metodou rozvoje mezinárodních vztahů.

Historik 18.10.2006 12:33

Ješte méně vhodnou metodou rozvoje mezinárodních

vztahů je ustupování zločineckým diktátorským režimům. "Mnichov" je v tomto směru jenom špičkou ledovce.

chetgar 18.10.2006 13:34

Re: Ješte méně vhodnou metodou rozvoje mezinárodních

on Saddám někoho vydíral a chtěl po něm odstoupení pohraničí?

VLK 18.10.2006 13:45

Re: Re: Ješte méně vhodnou metodou rozvoje mezinárodních

Ne, on chtel jenom Kuvajt. Cely. A jako nadavek zahnat Izraelce do more. A nerikejte, ze to chtel jen do prvni valky v zalivu. Chtel a rikal to porad, jen uz nemel praktickou silu to pouzit. A ze blafoval a delal, jako ze tu silu ma, to uz je jeho smula.

chetgar 18.10.2006 13:52

Re: Re: Re: Ješte méně vhodnou metodou rozvoje mezinárodních

z Kuvajtu byl vyhnan, dve tretiny zeme mu tvorily bezletove zony, Kurdistan se mu de facto osamostatnil. Saddam byl v r.03 naprosto neskodny bezvyznamny diktator jakych jsou v oblasti tucty. moznost pouziti jeho vojenske sily za hranicemi Iraku byla nulova, mel co delat aby zvladal krotit siity na jihu. srovnavanim Saddama 2003 s Hitlerem 1938 zatracene podcenujete Adolfa (80 milionu poddanych, druha nejvetsi armada v Evrope, moderni vyzbroj, vlastni vyrobni zakladna) a velmi fandite Hussajnovi (20 milionu poddanych, z nich 2/3 nepratelske vuci rezimu, zastarala a nedisciplinovana armada, jednostranne zamerena ekonomika...)

Jiri 18.10.2006 21:30

Re: Re: Ješte méně vhodnou metodou rozvoje mezinárodních

Kuvajt vam nestaci - a to uz nemluvim o vyvrazdovani Kurdu, atd.

Lapil 18.10.2006 12:06

Re: Nukleární odstrašující síla

Jenže korejská jaderná zbraň není schopna odvetného úderu. Aspoň ne významného a už vůbec ne proti útočníkovi (řekněme USA, Izrael; nikdo jiný asi nepřichází v úvahu). Kolik jich Korejská lidově demokratická republika dá dohromady? Deset? Dvacet? A jak daleko s ní dostřelí?

A když už přijmeme tezi, že USA na Koreu zaútočí, a to tak blbě, že nezačne právě od zbraní, je pro Vás morálně přijatelná odveta "někam do Japonska"?