1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

ŠVÉDSKO: Koronavirová lekce

Běžné povědomí má za to, že Švédsko bylo zvláště těžce postiženo koronavirem. Dále se pokládá za zřejmé, že viníkem je poměrně lehký přístup švédské vlády k preventivním opatřením, zejména absence plošné karantény.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Poláková 24.8.2020 17:35

Z vašeho pohledu se ovšem i nyní dají ušetřit obrovské peníze a to právě na zdravotnictví. Jen klidně dotáhněte tu myšlenku až do tvrdého konce. Vždyť všichni jednou zemřou. Pár let sem,pár let tam....

Vám prostě nedochází, že kdyby se koronaviru nechal zcela volný průběh, tak by ti lidé se závažnějšími a smrtelnějšími chorobami zemřeli stejně díky totálnímu kolapsu zdravotnictví? Nebo se domníváte , že ve Švédsku, které je proslulé špatným zdravotním systémem, se nějak s těmi "jinak" nemocnými párali?

P. Dvořák 24.8.2020 3:52

Zní to hodně cynicky, ale i kdyby na Covid-19 zemřela třeba 1/3 světové populace, zbytek už bude žít s ním a život půjde dál.

Jenže nikdo nechce být mezi těmi, kdo zemřou.

L. Novák 24.8.2020 2:39

https://www.lidovky.cz/cestovani/aktuality/spanelsko-po-karantene-nedodrzovani-pravidel-zhorsuje-situace-pocty-nakazenych-se-zvysuji-kazdy-den.A200818_101654_aktuality_ape

L. Novák 24.8.2020 2:26

Zásadní ochranou před koronavirem i před katastrofickým zahlcením zdravotnického systému je nošení roušek. Jejich účinnost při potlačování masového šíření je zřejmá a fungují i ty podomácku vyrobené, pokud sledují cíl - zamezit šíření kapénkové nákazy od jedince do okolí.

Ať už byly příčiny epidemického šíření ve Švédsku jakékoliv, je jasné, že oddělit seniory od ostatní populace striktně nelze. Což studie založená na švédských zkušenostech nejspíš potvrzuje.

Je taky zřejmé, že populace postupně získá imunitu resp. kontakt s koronavirovou nákazou nebude tak nebezpečný, jakmile si nemoc prodělá větší část populace a nebude hrozit katastrofický stav z rychlého zamoření a onemocnění velkého množství lidí v rozsahu, kdy se jim nedostane lékařské pomoci.

T. Kohout 24.8.2020 0:56

Co se týče VB, tak každý si musí pamatovat původně benovolentní přístup premiéra Johnsona k "rýmičce". Ke změně postoje došlo poté, co si ji sám prodělal.

A ti "odborníci" - škoda slov.

K. Chwistek 24.8.2020 0:49

Jedno slovo v článku mi nedá, něž abych reagoval - péče o "přestárlé" - co to je za terminus technicus - PŘESTÁRLÝ - člověk na 75, 80, 85,90,95 nebo kolik, člověk, který měl už s prominutím chcípnout a neotravovat??? Tato terminologie byla požívaná bolševickým režimem, mě je 43 let a tento termín mě hluboce uráží, važme si svých prarodičů, praprarodičů ať mají chyby, jaké mají, my nebudeme lepší, pokud se dožijeme jejich věku. Já už nemám nikoho z nich, ani rodiče, přišel jsem o ně v mládí, ale takovéto slovní zhovadilosti mě opravdu zvedají ze židle.

L. Novák 24.8.2020 2:13

Z pohledu koronavirové nákazy jde zhruba o "seniory", lidi starší 65 let, kteří mají sníženou imunitu proti infekčním nemocem a k tomu ještě "nemoci stáří".

Jak byste je chtěl označovat vy? ;-)

P. Dvořák 24.8.2020 3:09

Zkuste si položit otázku, kdy je člověk mladý, kdy ve středním věku, kdy starý a kdy "přestárlý".

Staří lidé u nás běžně pracují, neboť hranice odchodu do důchodu je v 65 a tím dnem se podle vás z kategorie "starý" přesunete do kategorie "přestárlý" ?

Když se rozhlédnu kolem sebe, tak jsem v 65 určitě v lepší fyzické kondici než třicetiletý sulcovitý mamánek, který si za ruku vede stejně starou tlustoprdku. A to nevím, s čím dalším běhají po doktorech.

L. Novák 24.8.2020 6:08

Jenomže slovo "přestárlý" vytáhl autor z textu, kde byla řeč o zařízeních určených k péči o přestárlé občany. Což jsou evidentně ti, kteří už nejspíš mají problém postaraat se sami o sebe.

Zbytečné slovíčkaření, odvádějící pozornost od podstaty věci.

P. Dvořák 24.8.2020 7:51

Ba ne, vlastně vůbec ne!

V době dnešní spizdělé pseudokorektnosti by se na tom slovíčku někdo mohl otočit takovým způsobem, že se potom "přestárlým" i těm pár roků před stanovenou hranicí budou protáčet panenky.

J. Gutvirth 24.8.2020 7:02

Hnus

J. Zeman 24.8.2020 4:44

Přestárlý opravdu není dobré slovo, ale zřejmě se tím myslí lidé, kteří mají vyšší věk, než je průměrný věk dožití v dané populaci. To je ostatně i průměrný věk zemřelých údajně na nebo s covid-19 - jak v ČR tak ve Švédsku je vyšší, než průměrný věk dožití a to pro obě pohlaví - což napovídá, že je statisticky víceméně vyloučeno, aby byla nákaza SARS2 koronavirem primární příčinou jejich smrti - tou je nejspíše naopak právě stáří nebo obecně jiné choroby než covid-19.

J. Gutvirth 24.8.2020 7:01

Zajímavé kolik odborníků cvičí slohové práce na tema kovidu pri tom jen ukazují kam až dosel jejich moralni upadek. Plno agumentacnich faulů v článku. All lives matter.

A. Poláková 24.8.2020 8:58

Jo, jo, mnozí by si s Adolfem velmi rozumněli....A to bylo keců už nikdy víc.