1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

ŠVÉDSKO: Koronavirová lekce

Běžné povědomí má za to, že Švédsko bylo zvláště těžce postiženo koronavirem. Dále se pokládá za zřejmé, že viníkem je poměrně lehký přístup švédské vlády k preventivním opatřením, zejména absence plošné karantény.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 24.8.2020 9:11

A na tenhle nesmysl jste přišel sám?

J. Kulheim 24.8.2020 8:33

Domnívám se, že před dvaceti lety by mnozí občané nevěděli, že jsou smrtelně nemocní. Kolik lidí zemřelo na samostatnou infekci koronavirem? Mluví se úmrtí v souvislosti s výskytem jiných infekcí, orgánových onemocnění nebo oslabení imunitního systému. To umožnily dokonalejší metody vyšetření. Kdo ví kam nás vědecko technický pokrok dovede.

K dnešnímu dni je v ČR evidováno 411 úmrtí v souvislosti s covid 19. Ročně zemře v ČR v souvislosti s běžnou chřipkou, cca 2000 lidí. Odhaduje se, že na tzv. nemocniční nákazy ročně zemře asi 12000 našich spoluobčanů. ročně. Zatím nikoho nenapadlo zavřít nemocnice. Nebudou nemocnice nebudou ani umírat lidé na nemocniční nákazy.

V době předkoronavirové jsme ani nevěděli, že máme virus. Vzpomínám si, že když jsem měl teplotu a bolelo mě celé tělo, tak jsem musel do postele, dostal jsem lipový čaj, k tomu Aspirin, vypotil jsem se a do 14-ti dnů byl fit. To, že jsem nemocný jsem věděl jenom já a matka.

V současnosti je to jinačí. S virózou bojujeme, máme nové hrdiny, komise, které zasedají ve dne v noci a pomalu válečnou ekonomiku. Mám velkou obavu, že pokud budou diagnostický metody ještě vylepšeny, bude zdokonaleno špiclování, tak budeme karanténě furt. Ono se to v období dovolených trochu zmírní, protože kdo nejede na dovolenou není úplně v pořádku.

A. Poláková 24.8.2020 9:19

Tak si říkám jestli jste tak blbej, nebo "jen " navedenej. Zkuste tyhle pindy vytáhnout na příbuzné italských lékařů a sester. Mimochodem Italové, kteří jsou velmi ,velmi svobodomyslní a neochotní se podvolit příkazům a zákazům (viz jejich pohyb na silnicích) nyní nosí roušky skoro všude. Prostě život je naučil. Asijské státy se také poučily. Epidemiologové doufali, že takto zkrotí i podzimní chřipajzny, ale to by nesměli narazit na českého koumáka, liberála, který se zhlídnul v nacistickém, ej ,čo to tárám ,švédském vzoru.

L. Novák 24.8.2020 9:35

Kdo sleduje sportovní utkání po koronavirové pauze po celém světě v televizních přenosech, dobře vidí, jaká jsou CELOSVĚTOVÁ hygiencká opatření proti šíření koronavirové nákazy. Vždy kroutím hlavou nad tím, jak se ozývají čeští šílenci, kteří by koronavirové nákaze chtěli nechat volný průběh... :-/

J. Kindl 24.8.2020 10:01

Četl jsem nedávno rozhovor s českým občanem žijícím dlouhodobě v Lombardii, tedy v nejpostiženější části Itálie. A ten se až zalekl, co píší české noviny – podle něj to tam zdaleka taková katastrofa není! Šéf italského národního statistického úřadu ve své zprávě uvedl, že v březnu, kdy u nich nákaza vrcholila umřelo méně lidí v Itálií, než v předchozích letech na jiné virózy.

L. Novák 24.8.2020 17:02

Aha, jeden český občan... Teda ty vaše informace jsou vážně z důvěryhodných zdrojů... Nemáte strach, že je to nesmysl? ;-)

J. Kulheim 24.8.2020 16:05

Paní Poláková já vás neznám a vy mne asi také neznáte. Napsal jsem příspěvek do diskuse. Vy jste k obsahu příspěvku nenapsala nic, jenom jste mi oznámila, že jsem "blbej". Slušně vychovaný člověk by reagoval na psaný text nebo by nepsal nic.

Docela by mne zajímalo jak se jmenují ti epidemiologové, kteří doufali, že zkrotí virus?

"Epidemiologové doufali, že takto zkrotí i podzimní chřipajzny, ale to by nesměli narazit na českého koumáka, liberála, který se zhlídnul v nacistickém, ej ,čo to tárám ,švédském vzoru".

To vás napadlo kde a jak?

A. Poláková 24.8.2020 16:45

Maminka, lipový čaj ........Prosím vás nenuťte mi reagovat. Jen, že jste si to nenechal patentovat. Po celém světě by vám líbali ruce. Jakýsi Boris Johnson si to také myslel a to nebyl přestárlý,ale pouze tlustý. Prostě jsem nemohla uvěřit, že dospělý člověk něco takového napíše. Asi nebudete "navedenej", to jsem opravdu přehnala :-)

P. Dvořák 24.8.2020 7:55

M.j. tak nejen v dnešní diskusi řešíme pojem "osoba přestárlá"

Když může mrtvý být "osoba plně nevyužívající životní funkce", tak pro pojem "přestárlý" navrhuji toto: Osoba plně nevyužívající předností mládí.

:-)

Pro blbce: To je pokus o vtip.

P. Hatina 24.8.2020 7:52

Mimochodem, ono je nutné si všimnout i toho údaje "..70 procent švédských úmrtí na covid-19 však připadá na staré lidi v institucionální NEBO domácí péči.". Protože, ono by se dalo předpokládat, že instituce si dokáží a to poměrně rychle a kvalitně zajistit dostatečný stupeň ochrany i izolace.

Zatímco, v případě té domácí péče, je to mnohem horší, protože ta je založena na tom, že ošetřovatelé neustále pendlují mezi veřejností a bydlišti různých mnoha pacientů. Že ta péče není trvalá, ale jde obvykle o kontrolní návštěvy jednou, párkrát za týden, atd..

No a vzhledem k tomu, že i u nás je v poslední době tlak na přesun k té domácí, decentralizované péči, bylo by vhodné vidět ta čísla zvlášť..

J. Nevrkla 24.8.2020 6:54

Švédsko už dávno neobdivuji. Ale nemyslel jsem si, že v domovech pro seniory (jak je definován prestarly?) je eufemisticky řečeno kladen silný důraz na paliativni léčbu a 90% obyvatel vůbec nelecili. To má být ten obdivovany multikulturní stát? Ne, to je úpadek mravů.

L. Novák 24.8.2020 9:08

Možná byste se měl podívat, co znamená pojem paliativní péče. Píšete hlouposti...

J. Nevrkla 24.8.2020 9:23

Je to peče věnována pacientovi s nevylecitelnou nemocí v pokročilém nebo terminálním stádiu.

P. Hatina 24.8.2020 10:53

Je nekorektní si překládat paliativni léčbu jako "naprosté neléčení". Tím se totiž míní zdravotní péče u chorob v pozdějším stádiu, ze kterých už nelze vyléčit, pouze i tou léčbou tlumit. Třeba Alzheimer. Ale že samozřejmě další léčení v případě jiných akutních chorob (třeba virová opatření, a pod..) samozřejmě dostávají.

J. Nevrkla 24.8.2020 11:20

Neprekladal jsem to jako naprosté neleceni. Léčbu akutnich stavu tam evidentně tak samozřejmě nedostávají, když jich 90% léčeno nebylo. Čísla jsou důležitá, aby člověk nežil v naivní virtuální realitě. Ale asi chcete.

P. Hatina 24.8.2020 11:31

No, tím se dostáváme, k dalšímu bodu, totiž jak se vlastně léčí zejména virová onemocněni, u lidí s dalšími zdravotními problémy - jako srdeční, s vysokým tlakem, i dalšími. U těch je totiž zdravotní riziko jim podat i silnější antibiotika, aby to s nima neseklo.. Takže přístup, "lék nedostanete, ale udělejte si čajíček a vypoťte se z toho, používá i řada našich doktorů..

J. Nevrkla 24.8.2020 11:34

Nevím, jak léčili těch pouhých 10%. Každopádně v našich seniorskych domech byla smrtnost daleko nižší.

M. Krátký 24.8.2020 15:07

viz Wikipedie : https://cs.wikipedia.org/wiki/Paliativn%C3%AD_p%C3%A9%C4%8De

J. Nevrkla 24.8.2020 16:04

Znám tu definici. To někdo považuje seniora za nevylecitelne nemocného? U nás na to máme hospice.

J. Dlouhy 24.8.2020 16:29

Ve Svedsku je paliativni pece zredukovana na podavani morfia. Na vic Svedsko uz nema penize. Rousky nebylo mozne zajistit ani pro zdravotni personal, natoz pro celou populaci. Proto popiranini jejich funkcnosti. Svedsko je ekonomicky na dne, hlavne kvuli enormnim nakladum na 2 miliony novych pristehovalcu, je to asi 600 miliard SEK rocne.

J. Nevrkla 24.8.2020 18:31

Mě navíc irituje, že se ta paliativni péče užívá běžně v domovech pro seniory.

J. Zeman 24.8.2020 4:37

Průměrný věk zemřelých údajně na nebo s covid-19 je (narozdíl třeba od průměrného věku zemřelých na chřipku) stejný nebo dokonce vyšší než průměrný věk dožití v daných obecných populacích. Ti lidé, co zemřeli údajně na nebo s covid-19 ve Švédsku, by čistě ze statistického hlediska zemřeli tak jako tak, dtto v Česku. Zda byli nakaženi SARS2 koronavirem v tom už celkem zřejmě nehraje žádnou zásadní roli. Ve Švédsku jich bylo více, protože tam nezaváděli téměř žádná plošná opatření proti jeho šíření a navíc tam měli vysoce kontaktní populaci imigrantů, která jim to tam dále šířila (ostatně i v ČR zdaleka nejvíce nákaz ze zahraničí pochází z Ukrajiny - viz. https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/api/v2/covid-19/osoby.csv). Neznamená to ale, že nakažení tím virem bylo nějakou, nebo snad dokonce hlavní příčinou smrti. Ostatně i v Česku, když na stránkách mzčr zveřejňují počty zemřelých, si k tomu neodpustí disclaimer: "Počet úmrtí v souvislosti s onemocněním COVID‐19 po jednotlivých dnech zahrnuje všechna úmrtí osob, které byly pozitivně testovány na COVID‐19 (metodou PCR) bez ohledu na to, jaké byly příčiny jejich úmrtí..."

Ještě podstatnější informace ale nyní je, že epidemie covid-19 celosvětově zřejmě dosáhla již svého vrcholu na přelomu července a srpna a počet nově pozitivních, počet nově zemřelých i počet vážných případů už celosvětově konzistentně klesá. Díky vysokému procentu lehkých nebo zcela bezpříznakových případů, nejspíše obvykle nezachycených testováním, zřejmě dochází k dosažení globální skupinové imunity. Lokálně je to samozřejmě rychlejší v zemích typu Švédska, kde nyní už mají konzistentně lepší čísla i než v České republice a je tím pádem už jasné, že jejich přístup byl ten lepší.

L. Novák 24.8.2020 6:04

Celosvětově klesá? To jste sebral kde? 8-o

J. Zeman 24.8.2020 12:04

První a druhý graf zde: https://www.worldometers.info/coronavirus/ - tam vidíte, že do té doby učebnicově exponenciální trend růstu nových případů se zastavil na přelomu července a srpna a začal i viditelně klesat, stejně tak jako se pak zastavil nárůst úmrtí. A jedenáctý graf zde https://www.worldometers.info/coronavirus/worldwide-graphs/, který ukazuje že se zastavil i nárůst kritických případů, zatímco počet uzdravených, který je celosvětově notoricky velmi špatně hlášen (i u nás, kde kvůli tomu bylo již několik auditů koronadat s otřesnými výsledky, kdy se ukázalo, že i více než polovina uzdravených nebyla správně hlášena, podobně jako byl pak špatně hlášen počet aktivních případů a počet hospitalizací) stejně roste exponenciálně -viz devátý graf na té stránce.

L. Novák 24.8.2020 17:10

Že přísná opatření po celém světě vedou ke snížení rychlosti až stagnaci šíření koronaviru, jsem schopen uvěřit. Nicméně z mnoha zemí (včetně Česka) se ozývají varovné hlasy, že po letním uvonění přísných opatření dochází k nárůstu onemocnění a očekává se druhá koronavirová vlna v září. Viz návrat k povinnému nošení roušek za stanovených podmínek a trvající zákaz shromažďování, který ostatně platí stále a po celém světě - viz prázdné sportovní stadiony a haly.

Jestli toto chcete ignorovat, pak dále diskutovat nemá smysl.

R. Vacek 24.8.2020 7:04

Snad si uvědomujete, že nakonec zemře tak jako tak každý, takže nějaké zdravotnictví můžeme klidně zrušit a ušetříme nemalé prostředky.

Kromě Švédska "nekvalitní" občany naposled zabíjeli nacisté. Švédové k tomu používali vir.

A jak se kde umíralo (ne na covid, ale na vše), je vidět třeba na interaktivní mapě v odkaze. A ten rozdíl je způsoben tím, jak se k viru přistupovalo.

https://www.europeandatajournalism.eu/eng/News/Data-news/A-fraction-of-European-regions-account-for-a-majority-of-COVID-19-deaths

A. Poláková 24.8.2020 8:58

R^R^R^

A. Poláková 24.8.2020 8:55

Tedy správně řečeno, byla to ta nejlepší a nejrychlejší důchodová reforma, jakou si ekonom může vysnít, navíc s tím, že všechny ostatní země byly na takové řešení příliš morální. Opravdu nechápu, co je na tom, že v domovech důchodců , nebyly ve Švédsku v době vrcholící pandemie roušky povinné hodné obdivu?

Mimochodem ekonomika byla steně zasažena, takže vlastně ti staří zemřeli na výsostné právo Švédů nenosit roušky a chodit svobodně do kaváren. Jak lidské!

J. Zeman 24.8.2020 12:26

Nesmysl. Opatření proti koronaviru byla celosvětově ekonomicky tak drahá, že peníze případně ušetřené na důchodech zemřelých na nebo s covid-19 jsou proti tomu úplné drobné. Díky minimální funkčnosti zdravotnictví v době plošných opatření pak navíc zřejmě vzrostl počet zemřelých na jiné, mnohem závažnější a smrtelnější choroby, takže ona plošná opatření byla čistě ze zdravotního hlediska kontraproduktivní. A to nemluvím o těch desítkách až stovkách milionů lidí, které ekonomický pokles uvrhnul nebo ještě uvrhne do extrémní chudoby.

L. Novák 24.8.2020 17:16

Běžte říct ohroženým skupinám (což nejsou ani zdaleka jenom důchodci), že ochrana před jejich nakažením je tak drahá, že by raději měli zemřít a vyšlo by to levněji! 8-o