7.3.2021 | Svátek má Tomáš


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Každému podle jeho potřeb?

„Už aby tady byl ten komunismus,“ povzdechla si máma pokaždé, když otevřela svou poloprázdnou peněženku. To bylo za časů „lidovědemokratického zřízení“, z pohledu dětí, hopsajících v pátek po ulicích, už v pravěku, no a v tomto společenském zřízení se ještě s nějakou nesrovnalostí v určování podílu na výsledcích tak trochu počítalo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Nový 25.1.2020 13:32

(Není mi jasné, proč ideologičtí propagandisté jmenují naši společnost „postkomunistickou“, když nikdy „komunistickou“ nebyla.)

Protože zde vládli komunisti. Měli to ošetřeno i ve "své" ústavě (Článek č. 4.)

***

To je snad poprvé v dějinách, co lidé s nadšením sledují krysaře do chudoby.

Není to poprvé. Podobné to bylo po druhé válce pod patronací SSSR. Dnes se to šíří ze západu.

P. Grigar 25.1.2020 13:53

.. komunismus u nás nikdy nebyl a tehdejší stadium socialismu se mu jen vzdáleně přibližovalo. Komunismus je primárně definován rovností všech, společným vlastnictvím a uspokojováním potřeb všech, nikoli na základě zásluhy - práce. Nic z toho u nás nebylo realizováno.

V. Petr 25.1.2020 14:09

Tady se motáte v TERMINOLOGII. Komunisté nazývali svůj systém socialismus (později dokonce "reálný socialismus") a "komunismus" označoval nedosažitelnou utopii, o které tvrdili, že je dosažitelná. Na Západě označovali komunismem to, co je realitou v zemích, ovládaných komunisty a pro ten nedosažitelný cíl neváhali přímo použít slovo "utopie."

Pokud používate stejné slovo pro různé věci, nemůžete se dohodnout!

P. Grigar 25.1.2020 14:31

..nazývat může kdokoli cokoli jakkoli, ovšem rozhodující jsou definiční znaky. Dnes ráno byla na ostravsku zima jak cyp, ale Eskymáci by chodili v trenkách. Já to musím vědět, při sčítání obyvatelstva uvádím národnost Eskymák..;-D

Že se někdo ohání komunismem, aniž by věděl o co kráčí, za to já nemůžu.

A. Nový 25.1.2020 15:51

Název postkomunistická doba se odvíjí od toho, že zde byla komunistická totalita, nikoliv od toho, že by zde byl komunisnus.

L. Novák 26.1.2020 14:45

Přesně.

V. Církva 26.1.2020 15:34

Souhlasím tak by to mělo být bráno. A byla tu komunistická totalita vedená komunisty, ne socialisty.

A jde o definici. Když napíšu, že to byla gottwaldovská doba, můžu ten termín používat

Navíc Marx o přechodném socialismu snad ani nepsal. Teprve podle marxismu-LENINISMU je socialismus první fáze komunistické společenské formace

Na Západě tomu, co bylo v ČR říkali většinou komunismus. Komunisté přechodné období socialismus. Protože už nejsme řízeni komunisty, budu tomu říkat komunismus ja nejlépe vysvětlil pan Nový

P. Grigar 27.1.2020 13:03

..a co Zápotocký a Novotný? Ti přijdou zkrátka? Nebo Husák, chudák. ;-D

P. Zinga 25.1.2020 14:12

Pane Nový, dlouhá léta vládli v Rakousku a v Německu "křesťanské" strany. Byla (je) to doba religiozní?

P. Grigar 25.1.2020 18:02

R^;-D

P. Pavel 26.1.2020 1:43

Měli stejně jako komouši ústavně zajištěnu "vedoucí úlohu"?

P. Grigar 26.1.2020 10:52

V komunismu si jsou všichni lidé rovni, funguje společné vlastnictví a statky jsou rozdělovány podle toho, jak kdo potřebuje a ne podle práce, jako tomu bylo v socialismu. ;-D

V. Petr 26.1.2020 11:53

Komunismus především NEFUNGUJE ani fungovat nemůže!

A je tu kardinální otázka, kdo bude rozhodovat o tom, co kdo potřebuje. Nehledě na problém lidí "kteří se rozhodli nepracovat..."

No, a klasičtí ekonomové vzcházejí a toho, že pokud existují dva faktory OMEZENOST ZDROJŮ a DĚLBA PRÁCE (což je v moderní době podmínka fungování ekonomiky) musí tu existovat buďto EKONOMICKÉ DONUCENÍ nebo MIMOEKONOMICKÉ DONUCENÍ (čti násilí). Každá moderní společnost pak představuje kombinaci obojího.

Utopie, kterou komunisté nayývají "komunismem" předpokládá, že lidé budou pracovat sami od sebe a nic za to nebudou chtít!

J. Lukavsky 26.1.2020 10:28

"To je snad poprvé v dějinách, co lidé s nadšením sledují krysaře do chudoby." zkuste si prolistovat učebnici historie a je to něco co se téměř pravidelně opakuje. Rusové - Lenin/Stalin, Němci - Hitler, Francouzi - Napoleon ... atd. atp. Vždy úžasné nadšení a úspěchy, pak, krach a hromady mrtvol, ale zajímavé jen málokdy šibenice pro toho úžasného Vůdce. Člověk je v principu nepoučitelný! Probatum est. J.L.

P. Grigar 25.1.2020 13:25

.. zástupci NGO a davoská finanční elita se shodnou na čemkoli, pokud bude splněna základní podmínka.. zůstanou v čele coby navigátoři, kormidelníci, praporečníci,ideologové a vizionáři lepších zítřků. A ty požitky, co z toho kápnou, už jsou jen tak na okraj, dle leninského principu výběrovosti revoluce. Že se to s největší pravděpodobností vyvrbí jako další slepá ulička? Co na tom, plavidlo přece táhnou burlaci..

D. Polanský 25.1.2020 12:13

Milionáři a miliardáři (v dolarech nebo Eurech) dobře ví, co dělají proto, aby byli ještě bohatší a ti na druhé straně ještě chudší.

J. Vintr 25.1.2020 12:32

Pro miliardáře být ještě bohatší je čistě abstraktní věc. Zato když chudí zchudnou ještě víc, bude to pro ně otázka přežití. A když jde lidem o holé přežití, jsou schopní dělat leccos a nedá se vůbec předpovědět co udělají. Uvádět záměrně množství lidí do takové situace je čiročiré šílenství

V. Petr 25.1.2020 12:40

No, historie nás učí, že ti mocní a bohatí mají jen málokdy tolik rozumu, aby to nakonec nepřivedli ke katastrofě. Za LudvíkaXVI úspěšně blokovali všechny reformy.

J. Vintr 25.1.2020 12:48

Dnes snad mají víc informací a mohli by se poučit i z historie. Kdyby zbourali stávající svět, doplatí na to i oni. Prožít zbytek života uvězněný na nějakém ostrově, byť i v luxusu, není zrovna to, co by si takový bohatý člověk musel přát. A to nemají jisté, že by je ten ostrov zachránil.

V. Braun 26.1.2020 14:17

Tak pro bohaté, pokud by si měli vzít k srdci že i chudí se musí mít alespoň tak dobře aby je to nevedlo k rebelii z hladu, nní jiné cesty než se dobrovolně omezit (dobrovolně platit vyšší mzdy nebo spíše prosadit vyšší daně nebo dávat velkou část příjmů do dobročinné činnosti). Pak se ovšem pro některé stanou nepřáteli lidstva.

V. Petr 26.1.2020 15:31

Nejlepší je platit vyšší mzdy. To ostatní je spíše cesta do pekel! Charita ano, ale omezená na ty, kdo se o sebe nemohou postarat, ne pro ty, "kdo se rozhodli nepracovat..." Tady bych dal přednost klasické šibenici!

J. Schwarz 25.1.2020 12:10

Lenin definoval komunismus jako elektrifikaci a sovětskou moc. Liberální demokracii je možné definovat jako digitalizaci a "pirátskou moc", nebo lépe moc dobráků z "pražské kavárny".

Š. Hašek 25.1.2020 10:53

Nastává problém ...... nic ale nového.

Znám několik i postarších "komunistobijců", modlí se k modernoliberalismu (ale neví, co to vlastně znamená) ........ a ti všichni jsou posedlí komunistickým "modernoúkolem", a sice "uzákonit pro stát učinit budoucí generaci už konečně všeobecně šťastnou". Ihned. Vše do houfu šťastného. A nějak jim nedocvakává, že by tedy měli začít hnát do houfu hlavně svoje vnoučata. Do jednoho houfu.

Zkráceno.

P. Smetana 25.1.2020 12:56

Vždy, když napíšete "zkráceno" mě polije pot. Ono by těch floskulí a blábolů mohlo být i víc?

Š. Hašek 25.1.2020 13:02

Protože Vás nepolije pot, pokud posloucháte Valachovou, Čaputovou. O tom jsem psal, ovšem poněkud zkráceně.

Chytrému napověz, hloupého kopni. Říkalo se u nás doma.

Zamyslím se, možná, že specielně pro Vás budu psát šířeji.

J. Svoboda 25.1.2020 10:25

Námořník v důchodu, Peter Zinga, už jen sentimentálně tlachá o svém mládí a přikrášluje ho do podoby, kterou by si přál, aby bývalo mělo. Že to vlastně byly "zlaté časy" nebo alespoň něco jiného, než komunismus v podání pouček z VUMLu si namlouvá skrze šíření spikleneckých teorií o přicházející destrukci lidstva. Všude okolo je tajemný nepřítel a zvrhlá mládež tomu ještě napomáhá, místo aby naslouchala kmetům, kteří toho mají přece tolik odžito a na stará kolena se zabavují internetem, když už po řece směrem k moři už pomalu neproplují ani necky.

Pěkný den.

P. Lenc 25.1.2020 10:33

Teda co vy nejste za hlavu... Najít v článku VUML a tajemného nepřítele, zlaté komunistické časy atd.může pouze něco takového jako je "pěkný den".

J. Svoboda 25.1.2020 10:50

Tak pár příkladů pro vás, který jste asi text prolétl jen povrchně:

"Nevím, kdo jsou tvůrci tohoto plánu", "Je jím totální dekonstrukce lidské společnosti", "podle jistého učení", "nikdy „komunistickou“ nebyla".

Pěkný den.

P. Lenc 25.1.2020 10:52

Svobodo, jste opravdu tak blbej nebo to jen hrajete.;-D

J. Svoboda 25.1.2020 11:18

Jestli dokážete vyvrátit něco, co jsem napsal, tak prosím. Ale vaše urážlivé ad hominem to teda není.

Pěkný den.