20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Každému podle jeho potřeb?

„Už aby tady byl ten komunismus,“ povzdechla si máma pokaždé, když otevřela svou poloprázdnou peněženku. To bylo za časů „lidovědemokratického zřízení“, z pohledu dětí, hopsajících v pátek po ulicích, už v pravěku, no a v tomto společenském zřízení se ještě s nějakou nesrovnalostí v určování podílu na výsledcích tak trochu počítalo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Staronový 25.1.2020 16:45

Čte asi dost, otázka je pochopení přečteného.

Š. Hašek 25.1.2020 19:04

Hloupá poznámka, Ferdinand Peroutka nepsal jako Aristotelés. Psal pro širokou veřejnost.

......... A dost hloupě maskujete, že jste Přítomnost ani neviděl. Natož četl. V tom je grund.

Co tam máte dál stran Peroutky? Nečtenář nemůže diskutovat o smyslu/pochopení textu.

R. Langer 25.1.2020 6:50

Ó, nesouhlasím, to s tou komunistickou společností je obecně oblíbený omyl, tady samozřejmě BYL absolutní komunismus pod vedením KSČ, stejně jako je dnes stále v Číně či v Severní Korei. Je to úplně stejné, jako když byl v Německu nacismus pod vedením NSDAP. Komunismus totiž NENÍ žádné "zřízení, kde jsou si všichni rovni" to je pouze bolševická LEŽ, dogma, na kterém je postavena komoušská víra (stejně jako lžou náboženství o odměnách po smrti). Komunismus je prostě a jednoduše totalita pod vedením komunistů, stejně jako je nacismus totalita pod vedením nacistů, a stejně jako bude totalitou gretenismus pod vedením greténů, kteří budou pod jeho pláštíkem slibovat krásné zelené zítřky, podmíněné ovšem vyhubením 9/10 obyvatel Země. Je to hloupé slovičkaření, přitom se jedná pouze o pojmenování totality podle jeho původce. Takže - tady BYL KOMUNISMUS, jenom komouši vám lžou o tom, že ne. Dobře na to myslete, když vám někdo tvrdí, že se tady nikdy o žádný "komunismus" nejednalo, pravý opak je pravdou - to, co tu bylo, BYL komunismus, a to, o čem vám nalhávají, že mělo být komunismem, byla vždycky pouze lživá utopie, nesouvisící s realitou. A takhle by se to mělo brát. ;-€

J. Hruška 25.1.2020 9:08

Vy jste neslyšel Lenina? : Komunismus je sovětská moc a elekrifikace Ruska. To je vše. Přeloženo do dneška: moc oligarchie a elektronizace babišstánu.

R. Langer 25.1.2020 10:03

Také to zbytečně komplikujete.

Z. Lapil 25.1.2020 22:26

Podle mě to píšete zbytečně složitě. Klíčový pojem je Marxova a Engelsova"diktatura proletariátu". Myslím, že ta tu jednoznačně byla, i když je pravda, že většinu času proletariát diktoval prostřednictvím svých samozvaných zástupců.

A v ústavě byla zakotvena vedoucí úloha komunistické strany.

Ještě jeden jazykový tak trochu žertík. Kapitalistický "systém", socialistické "zřízení".

V. Petr 26.1.2020 15:38

Naprosto přesné, připojuji se R^R^R^

P. Hatina 25.1.2020 3:54

Ve skutečnosti si už ti první křestané ono přerozdělování "Každému dle jeho potřeb" pojistili ideologicky už na zemi dosti drastickým způsobem, který se dočtete v Bibli, knize Skutků (4, 34 a dále) v příběhu Ananiáše a Zafiry.

Tedy cestou kterou pak používali /i bez Boha) totalitní komunisté (u nás od 50.let), jenže za použití značně rozsáhlého byrokratickeho kádrového aparátu. Který se ale dá výrazně zjednodušit a zrychlit s pomocí dnešních elektronických online informačních technologií. Jak to ostatně i dnes činí Čína, a západní státy by tak snadno mohly činit taky (pokud už tak nečiní)..

J. Hruška 25.1.2020 4:20

Budoval se "socialismus s lidskou tváří" a dosáhlo se - kapitalismu s komunistickou tváří -!! Zdař Bůh.

J. Brei 25.1.2020 11:50

Nicméně i křesťanská komunitní idyla se dle Starých pověstí křesťanských zanedlouho střetla s realitou: „V těch dnech, kdy přibývalo učedníků, nastalo reptání Helénistů proti Hebreům, že při každodenní službě jsou jejich vdovy zanedbávány.“ (Skutky 6:1 Český studijní překlad). Jak se tehdejší křesťanské politbyro k problému postavilo? „Proto apoštolové — oněch Dvanáct — svolali veškeré množství učedníků a řekli: „Není správné, abychom my zanechali Božího slova a sloužili při stolech.“ (Skutky 6:2 Český studijní překlad) Starat se o problémy každodenního života evidentně neměli chuť, neboť za svůj hlavní úkol považovali ideologickou práci. K řešení nezáživných všedních problémů, jež se navíc nemusí vždy setkat s pochopením a vděkem a mohou být nepopulární, byli určeni jiní: „Vyberte si tedy, bratři, mezi sebou sedm osvědčených mužů, plných Ducha Svatého a moudrosti, které ustanovíme pro tento úkol; my však se oddáme modlitbě a službě slova.““ (Skutky 6:3.4 Český studijní překlad) Není holt nad to, delegovat nepopulární a nevděčné činnosti na někoho jiného. Případné neúspěchy a hněv tak odnese někdo jiný.

Z. Lapil 25.1.2020 22:33

Mně to připomíná oddělení církve a státu. Nakonec i v tom socialismu člověk dostal zaplaceno za práci, nikoliv za uvědomělost. Samozřejmě kromě vyšších funkcionářů.

A naopak - i v dnešním kapitalismu jsem dvakrát nebo třikrát řešil problém, jestli TUHLE práci nemám odmítnout.

J. Brunner 25.1.2020 2:57

R^