27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
MF 5.3.2008 13:44

Re: Re: Ano, my chceme samostatnou Moravu!

Ano, Morava samosprávká nebo státotvorná by se mi líbila. Lamentovat nad tím, kam to dojde, mohli všichni v minulosti, když se dělili státy. Ale státy se dělí, vznikají a zanikají. Je to přirozený vývoj, který se nezastaví. Tak jako život.--------------------Co se týká Moravy - bylo by zpronevěřením odkazu předků nechat ji zmizet. Vymazat dvanáct století..

 

Olga 5.3.2008 14:16

Re: Re: Re: Ano, my chceme samostatnou Moravu!

A kdo Moravanům brání v samostatnoti - kromě Moraváků, co se roztahujou v Praze. Šup zpátky a hurá na samostatnost. A už dejte pokoj.

Pavel Urban 5.3.2008 14:09

Re: Ano, my chceme samostatnou Moravu!

Jenom bude nutné přesvědčit většinu obyvatel Moravy, že Brno nebude ještě horší, než Praha a že prebendy v Brně budou využity lépe, než v Praze. To nebude velký problém, pokud ovšem většina Moravanů považuje Brno za více "naše" než Prahu a člověka z opačného konce země za více "našince" než třeba člověka z Plzně.

Klička 5.3.2008 18:20

Re: Re: Ano, my chceme samostatnou Moravu!

Proč zde mluvíte o Brnu? V dobách, kdy Morava byla samosprávným celkem (tehdy se to ještě nejmenovalo stát), Brno ještě neexistovalo. Hlavní "město Velkomoravské říše" se stále bezúspěšně hledá. Byla to Nitra nebo snad Velehrad? Posléze na Moravě určovala dění Olomouc a nikoliv Brno, které v té době bylo zcela nevýznamnou vesnicí.

zalozak 5.3.2008 2:59

Ale jo, je mlady ma pravo na svuj nazor...

Autore, jste naivni, idealisticky a nadrazuje sve predstavy realite. Stat, jakemkoliv historickem kontextu, je v nejake forme sobestacna (a udrzitelna/ubranitelna) entita okupujici urcite uzemi s obyvatelstvem ktere akceptuje k nemu svoji prislusnost. Ony zminene narodnosti "entity" tyto podminky sami o sobe nesplnuji. 

Evropa "malych kralovstvi" postavenych na kmenovem (ci narodnostnim) principu jiz zde v historii byla. To byla ta doba kdy si kazdy daval po drzce s kazdym.   Tudy cesta fakt nevede - ctete historii - alespon obcas.

Rudolf 5.3.2008 10:04

Re: Ale jo, je mlady ma pravo na svuj nazor...

No záložáku, skoro bych Vám doporučil další PŠM (jako záložák víte, o co jde). Pletete-li si kmen s národem, potřebujete to jako sůl. Mimochodem jste prokázal, že Češi (Moravané, Slováci, Maďaři,Poláci, Nizozemci, Belgičané - ale i Francouzi, Dánové a Norové - i další) zřejmě národy nejsou, neboť v určité historické době neudrželi své území před cizí mocí. Koneckonců ani Němci své území neudrželi před okupací, dělením a zmenšováním. Totéž se stalo Rusům.

Takže kudy cesta vede, kudy nevede?

Svatopluk 5.3.2008 1:55

Ježíši Kriste

To je ale taková blbost, jako uvažovat o uspořádání a dělnicorolnické samoregulaci v SSSR.

Ta Vaše teorie postrádá jeden rys - reálný život.

Honza42 5.3.2008 1:19

Pozapomněl jste v tom nadšení na takovou drobnost.

Že ta spolupráce mezi Srby a Albánci spočívá v tom, že když se na hranicích potkají, tak jeden druhého podřízne. Tož vzhůru do Evropy národů. Jdu brousit nůž.

Brett 5.3.2008 1:57

Re: Pozapomněl jste v tom nadšení na takovou drobnost.

V te pohadce chybi mnoho faktu, napriklad ten, ze pro takoveho Anglicana je treba American, Novo-zelandan ci Australan kulturne, tedy civilizacne ci jinak blizsi nez treba ten Kosovan, ci potencialne Turek.  Pro mne take!  Svazky nemaji byt geograficke, ale kulturni...  Jinak muzeme spolupracovat jen na poli ekonomickem...

Pavel Urban 5.3.2008 14:13

Srbové a Albánci se na potkávání běžně nepodřezávají

Problém je spíš v tom, že když už k něčemu takovému dojde, nepokládají to mírumilovní členopvé vrahovy komunity za zločin

David 5.3.2008 0:36

Jeden pozapomínaný precedenc

Již několik desetiletí v Evropě platí (od 2. světové války de facto, od Helsinské dohody i de iure), že se hranice států mění jen vzájemnou dohodou, ne válkou. U ostatních balkánských válek stále platilo, že bez ohledu na vinu či nevinu, hranice se neměnily. Teď je precedenc jiný.

A hlavně to je příklad, že když to nejde "po dobrém" (cokoliv od jednání přes trucování až po limitovaný teror), jde si to nekompromisní občanskou válkou vynutit.

Kobylka Lajda 5.3.2008 2:21

Re: Jeden pozapomínaný precedenc

Precedenc podle vzoru "kredenc".;-D;-D;-D

Harpyje 5.3.2008 10:06

Re: Re: Jeden pozapomínaný precedenc

;-D;-D;-D

Rudolf 5.3.2008 10:13

Re: Jeden pozapomínaný precedenc

Skoro bych se Vás, Davide, zeptal - jak byste správnost svého názoru prosadil? Poradou v kavárně Slavie?

Ale 5.3.2008 0:22

Národům je to jedno

Mezi sebou potřebují kooperovat lidé. Pokud za lidi bude mluvit Národ, Víra, Vlast, Lid, Pokrok a Pravda, dočkáme se ještě pěkných věcí

šakal 5.3.2008 0:37

..No...momentálně jste se dočkal toho,...

...že za Vás mluví Brusel - to jste to trefil!  ;-P  ;-D  :-/

nimrod 5.3.2008 2:31

Re: Národům je to jedno

Svoboda je víc než samoderžaví. Být ve svazku za každou cenu ve smyslu konzervativního názoru je jistá oběť. Správné je spojovat se zcela svobodně a tedy i se rozdělovat. Národní identita je o vlastenectví a patriotismu ovšem bez vytváření čínských zdí či železných nebo betonových  opon,

Jistá specifika jsou všude, ale jedno je spojuje podporovaná nebo získaná nevraživost. k druhým jinakostem. Ten, kdo to podporuje má být postaven "mimo hru".

šakal 5.3.2008 0:13

...To byl matroš, co!... Kde se to hůlo dá sehnat?...

...;-P  ;-D