5.12.2023 | Svátek má Jitka


Diskuse k článku

RUSKO: Hrozba, nebo klam?

Nedávné tvrzení ruského prezidenta Putina o tom, že Rusko disponuje jakýmisi zázračnými zbraněmi, raketami na jaderný pohon, které jsou schopné překonat jakoukoli protiraketovou obranu, a torpédy neomezeného dosahu s atomovými hlavicemi, vyvolalo ve Spojených státech značně skeptickou reakci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vavruška 12.3.2018 15:07

Re: Pamatujete ještě na Reaganovy "Hvězdné války"?

Za totáče patřily všechny průmyslové a obchodní podniky Československu (byly ve státním vlastnictví), takže je čechoslováci měli pod kontrolou. Dneska patří elektrotechnika a strojírenství Němcům, cokoliv, co souviselo se zbrojní výrobou (letadla, náklaďáky, zbraně, střelivo) zprivatizovali Američani a až na pár výjimek všechny podniky buď úplně zlikvidovali nebo je dovedli do úplné bezvýznamnosti (Tatra Kopřivnice, např.). A některé firmy se předávají Číňanům. A tak dále.

Z. Lapil 12.3.2018 17:31

Re: Pamatujete ještě na Reaganovy "Hvězdné války"?

To je právě problém státního vlastnictví: dokud byly Škoda a ČKD a Tatra a Poldovka a kdoví kdo všechno ve vlastnictví soukromníků, tak fungovaly. Za čtyřicet let státního vlastnictví (spíš padesát - měl jsem v ruce jakýsi protektorátní zákon o válečném hospodářství a nestačil jsem valit oči, jak doslova se tím bolševici řídili) to šlo do kopru takovým způsobem, že už pomalu nebylo co zachraňovat.

J. Vintr 12.3.2018 11:54

Re: Pamatujete ještě na Reaganovy "Hvězdné války"?

Vy asi víte houby o historii. Afghánistán rozesrali Rusi. Nejdříve jimi podporovaným komunistickýn pučem a pak přímou vojenskou intervencí. Od té doby se to tam nepřestalo mazat. Irák i Lybie byly dlouhá léta přátelé Sovětského svazu. Husajn, vyzbrojený ruskými zbraněmi, představoval v daném regionu zásadní ohrožení, což vyprovokovalo vojenský zásah USA. Co se týká Libye, je zvláštní, že Kaddáfí byl svržen v době, kdy se začal snažit o normalizaci vztahů se západními zeměmi ...

Ruská "perestrojka" byl jen taktický manévr, který měl dostat Rusko z izolace, odhodit přežilou bolševickou ideologii a oklamat Západ, že už není jeho nepřítelem. Jelcinova éra měla Rusům dokázat, že kapitalismus je opravdu tak špatný, jak jim po desetiletí tloukla do hlav bolševická propaganda, aby se ještě rádi vrátili k totalitnímu režimu, který se tváří jako demokracie.

J. Pražák 12.3.2018 13:36

Re: Pamatujete ještě na Reaganovy "Hvězdné války"?

Vystrčte hlavu bůhvíodkud a něco si přečtěte např. o britsko-afghánských válkách. SSSR se v Afghanistánu hodně spletl. Chtěl získat přístup k hranicím asijských států, ale Američané využili příležitost, vyzbrojili mudžahediny a nechávali Rusy krvácet. Ty hřbitovy s rudými hvězdami, především na Ukrajině - to byste se divil. Asiaty tam nemohli do bojů pouštět, protože dezertovali a Rusů bylo škoda.

Bush starší měl ještě rozum, že se zastavil po kuvajtské válce před Irákem, ale mladík to nepochopil, tak tam nyní krvácí již 17 let.

Za Jelcina bylo v Rusku hooodně zle normálním lidem, proto podporují Putina.

A ty chiméry o nebezpečí z Ruska jsou směšné. Stát s hustotou obyvatelstva 9 lidí/km2 sousedí v Asii s přelidněnými státy a bude si ještě dělat nepřátele po Evropě? Tomu může uvěřit jen Bruselský Bezmozek.

J. Vavruška 12.3.2018 15:10

Re: Pamatujete ještě na Reaganovy "Hvězdné války"?

Přečtěte si vy, proč požádala afgánská vláda o pomoc SSSR - kvůli narůstajícímu vlivu teroristických bojůvek, později nazývaných mudžahedíny, později Taliban a al-Qaeda. To nebyla expanze SSSR, to byla past, do které si naběhli.

J. Pražák 12.3.2018 16:19

Re: Pamatujete ještě na Reaganovy "Hvězdné války"?

To je asi pravda. Bylo zfilmované dle skutečnosti, jak se podařilo nějakému "nýmandovi" přesvědčit americkou vládu o tom, aby vyzbrojila mudžahedýny moderními zbraněmi, vč. stingerů. Pak začali dostávat sověti na frak.

Ale Američané se z toho nepoučili a už krvácí 17 let.

P. Černoch 12.3.2018 8:30

Nové zbraně

V roce 2018 se USA chystá rozmístit 400 protiraketových střel na základny kolem Ruska.V Pobaltí,Polsku,Rumunsku,Japonsku,Jižní Korei.Pokud má Putin z novými zbraněmi pravdu,budou USA platné jak mrtvému zimník.

M. Prokš 12.3.2018 8:14

Dobrý den, nečetl jsem ten projev celý, ale co jsem tam zaznamenal tak že Rusko nemá v úmyslu na nikoho útočit, ale postavit se vojensky zpět na nohy. Návrat do studené války v tom smyslu, že USA si musí být vědomi že překvapivý útok by nebyl úspěšný a protiútok by nezastavili. Návrat k plně suverénnímu státu.

Nemám Rusko moc rád, ale tohle jednostranné hanění a překrucování je silně kontraproduktivní.

Rusko je geopolitický protivník a siveren

M. Prokš 12.3.2018 8:24

Omlouvám se, píšu z dotykového telefonu a nejsem s nim moc kamarád.

Rusko je geopolitický protivník a suveréni stát. Nemusí se nam líbit jak je vedené, co se tam děje, ale je to suveréní stát. Já pán, ty pán. Měly by se s ním pěstovat korektní vztahy a racionálně jednat. být si vědomi, že příliš silná jednostranná akce prostě vyvolá silnou reakci. příliš expanzivní dlouhodobá politika NATO a USA vyvolala reakci - potřebu vojenského posílení ruska. Putin není nový Hitler nebo Stalin. Spíše se snaží být Pinochet když už se pouštím na tak tenký led srovnávání.

V. Kolman 12.3.2018 9:24

Re:

Já pán-ty pán! O to tu přece jde neustále!

Věřím ale skutkům, ne líbívým slohovým cvičením.

Stručně: "Nechci se znovu dožít OMEZENÉ SUVERENITY, jako 21. srpna 1968".

J. Brunner 12.3.2018 17:31

Re:

V jakési omezené suverenitě už jsme opět.

J. Vintr 12.3.2018 12:44

Re:

Svého času podal soudruh Leonid Iljič Brežněv nezvratný důkaz, že Sovětský svaz nikoho neohrožuje, protože to řekl v nějakém svém projevu ....

P. Zinga 12.3.2018 7:14

Zatímco v USA hrají golf

a baští hamburgery...

V. Novák 12.3.2018 10:04

Re: Zatímco v USA hrají golf

Zatímco v USA si sami paralyzují státní správu a věnují se hledání ruských hackerů, kteří jim za pár šušňů otočili výsledky volební kampaně za milardy...

J. Holíček 12.3.2018 7:14

Pan Fištejn by si to měl ujasnit.

Buďto je Rusko a jeho zaostalí mužici klam a není potřeba ho obkličovat základnami NATO, nebo je hrozbou jako Hitler na konci třicátých let, a pak by si Fištějn neměl takle trapně cintat pentli.

M. Adler 12.3.2018 3:58

Putin skutečně

pléduje? Jako balí se do plédů? A jestlipak to také endžojuje?

P. Rudolf 12.3.2018 15:09

Re: Putin skutečně

Zkuste se zeptat třeba u advokátů či soudců, jak se toto slovo správně používá. Nebo si jenom vybalte mozek plédů a třeba to budete i lajkovat.