17.5.2022 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Ve Finsku nelze citovat Bibli

Jsem poslankyní 26 let a po celou dobu se hlásím ke své víře a ke křesťanským hodnotám. Během mé poslanecké kariéry se mi dostalo mnohé kritiky, a to i ohledně výroků, za které jdu nyní k soudu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Zrcek 21.1.2022 22:01

Boj za renesanci západní demokracie a proti nástupu nové totality stojí na obraně svobody slova. My jsme tuhle válku nezačali, ale nemůžeme se tvářit, že je v pořádku, když v evropské zemi je citace bible důvodem ke stíhání. Tohle už jsou rysy skutečné diktatury. Proces Päivi Räsänenové může být podobný dějinný zlom, jako proces s Marinem van der Lubbe po požáru říšského sněmu.

Š. Formánek 21.1.2022 21:12

Mám chuť jít v pondělí demonstrovat před Finskou ambasádu. Hellichova 1, Praha 1. A také zorganizovat petici za exkomunikaci Halíka a Putny. Nemám rád Zemana, ale to, že odmítl jenovat exhibicionistu Putnu profesorem, to bylo nepochopeno.

J. Jurax 21.1.2022 18:33

Vida - i jako ateista, bezvěrec a neznaboh s touto dámou plně sympatizuji.

A říkám si - už i ve Finsku progresivně zblbli?

J. David 21.1.2022 23:54

Blbne se progresivně všade. V Předlitavsku na jihu se zákazem mucholapek, zákaz kouření nejenom u mariáše v putykách, ale i v Zalitavsku u "et, kete, harom rumoš". Pingl "Czolty baczi" bude bdít nad dienstreglamá, kurňa kumánsky snad ctít "kormányrendelet"... Byly to veselé časy pobytu v Rimba Szombat. Jinak mne jímá hrůza, vyjádřit averzi k opici, či k pavoukovi, abych třeba arachnofily nenakrkl z moonkey fobie, že mají pouze čtyři hnáty místo osmi a hlavohruď a zadeček. Zadeček po dvou deceniech+ od poplácání chlípným jinochem, dovedou dámy fiskálně použít na stará kolena. Zblbli, na trajektu dovedou se zrubat tak, že ruský mužik se stává amatérem i se samohonkou. Neumějí díky prohibici chlastat.

L. Žaloudek 21.1.2022 17:47

No, on vlastně Starý zákon není úplnė mírumilovná kniha. JHVH nebyl láskyplný Bůh.

J. Zika 21.1.2022 17:22

Její děti (pokud je má) mají velkou kliku, že se nenarodili jako homosexiálové. Medicínu asi musela studovat asi na nějakém sovětském institutu, jinak by musela vědět, že se sexuální orientací se rodíme a neuděláme s tím nic, ať máme váru jakoukoliv. Umí si heterosexuál představit, že by se "naučil" nebo se "přesvědčil" se zamilovat a mít sex s osobou stejného pohlaví? A to samé tato lékařka chce po těch, co se narodili jinak? Bible nebible, snad máme 21.století, vědu, výzkum a poznatky shromažďované po staletí, tak se snad úroveň našeho poznání liší od doby, kdy někdo napsal Bibli?

A. Renjascu 21.1.2022 19:35

Můžete mi pane doktore poslat nějakou relevantní studii, která by dokazovala, že se s homosexualitou člověk rodí, čili, že je zakódovaná v naší DNA? Víte vůbec, že k vyškrtnutí homosexuality ze seznamu nemocí v USA došlo v roce 1973 ne na základě nových poznatků, ale po brutálním nátlaku a výhrůžkách aktivistů vůči účastníkům kongresu? Přes všechny pokusy žádný gen homosexuality objeven nebyl a z hlediska anatomie je nadále jasné, které orgány jsou kompatibilní a které nikoliv.

I. Simonek 21.1.2022 22:51

R^R^R^R^R^

Š. Formánek 22.1.2022 2:50

Můžete uvést podrobnosti, odkaz? již delší dobu si myslím, že to nebyl vědecký konsensus, ale důsledek aktivismu a že je to jedna z flagrantních ukázek ideologizace vědy, díky.

A. Renjascu 22.1.2022 11:06

Žel není to úplně jednoduché dnes na netu něco hledat, protože ještě před pár lety vám na každý dotaz vyhodil vyhledávač několik milionů odkazů, tak dnes je jich jen pár jednotek. Doma mám stále tyto dokumenty v tištěné podobě, ale na netu je to už na dlouho...

https://stridavka.cz/jak-dosahla-homolobby-vyrazeni-homosexuality-ze-seznamu-dusevnich-poruch-vedecke-vyzkumy-klinicke-studie-ne-urazeni-vyhrozovani-lhani/

Š. Formánek 21.1.2022 20:40

Pane Ziko, to, co tady prezentujete jako jednotný vědecký názor, (neo)marxistický nebo behaviorální determinismus, který popírá svobodnou volbu a duchvní nebo existenciální sebeurčení člověka.

Sartre, jediný moderní filosof, který se tématem homosexuality vážně zabýval, ukauje ve své 600 strnkové předlmuvě k sebraným spisům Jeana Geneta (Svatý Genet), že homosexualita není (u intelgentních lidí) žádná determinace, ale existenciální akt par excellence: existence předchází před esencí.

Marek Orko Vácha, lékařský etik, kněz a evoluční biolog, etický porace ministra Válka nazval vaši životní ne-filosofii Společenstvím obětí https://www.youtube.com/watch?v=gwKb8So1Drc. Nechápu, jak můžete mít sebeúctu a říkat tomu láska. V 80 letech jsem měl s lidmi jako vy soucit a domníval jsem se, že je to důsledek komunismu a proto jsem vystopil jako homosexuální aktivista. Teď prosím Boha každý den za odpuštění.

L. Kuča 21.1.2022 22:17

Byl byste tak laskav a sdělil mi, který chromozom je nositelem onoho genu homosexuality? Bez obdobné informace je totiž vaše sdělení jen bezobsažný blábol.

P. Adámek 21.1.2022 16:56

Ke ctnostem NP patří, že pokud se píše o nějakém starším textu, většinou se uvádí odkaz. Je škoda, že se tady nemůžeme dovědět, zač přesně je ta žena obviněna..

J. Brei 21.1.2022 17:37

Je souzena za to, že otevřela Bibli v místě, které končí tím, že homosexuálové jsou hodni smrti a dala toto místo na Twiter. Ve Finsku mají zákon, který to kvalifikuje jako trestný čin. Odkaz na článek na Psu: https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/finsko-za-vyjadreni-nazoru-k-soudu.A211208_114317_p_zahranici_wag

L. Žaloudek 21.1.2022 16:48

Jsem proti každému přehánėní, tzn. vlastně -ismům. Pride pochody mi připadají zbytečně provokativní, ale ohánění se Biblí jejich odpůrci je vlastně skoro totéž.

T. Pudil 21.1.2022 15:45

Je smutne, ze se mnozi stale snazi stavet se proti Bohu, Stvoriteli vesmiru. Sarkasticky receno," Hodne Stesti!"

P. Jiří 21.1.2022 14:39

Zajímavé jak se všichni chytří věřící i s ateisty odvolávají na Starý Zákon, přičemž jdoucí za Kristem nemají nikoho jiného poslouchat, což je číst a pochopit Smlouvu Novou!

Ateisty svými činy vyrobil Vatikán a z chytrých budou učiněni blázni (vlastně již jsou).

Ś. Svobodová 21.1.2022 11:45

Já ale v těch obviněních nevidím, že by byla obviněna za citaci Bible. Je obviněna za veřejně vyjadřovaný názor na homosexuály. To ale nic nemění na tom, že stíhat někoho za názor je špatně.

J. Brei 21.1.2022 15:57

Psal o tom, paní Svobodová, pan Stejskal. Zveřejněno na Neviditelném psu 10.12. 2021. Mimo jiné tam najdete: "O co jde konkrétně, objasnila Päivi Räsänenová v tiskové zprávě zveřejněné na jejím webu 15. září 2021. Vyjímám to nejpodstatnější:

Vysvětlila, že celá záležitost začala v červnu 2019, kdy na Twitteru zveřejnila dotaz určený vedení její církve (finská evangelická luterská) týkající se podpory tamnímu pochodu Pride pořádanému homosexuály. Hlavním obsahem jejích příspěvku byla fotografie otevřené Bible zobrazující úryvek dopisu apoštola Pavla křesťanům ve sboru v Římě..." (https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/finsko-za-vyjadreni-nazoru-k-soudu.A211208_114317_p_zahranici_wag)

Úryvek Bible, který paní Päivi Räsänenová otevřela končí slovy na adresu homosexuálů: „„Ačkoliv poznali Boží ustanovení, že ti, kdo dělají takové věci, jsou hodni smrti, nejenže je sami činí, ale dokonce to schvalují i jiným, kteří je dělají.“ (List apoštola Pavla do Říma 1:32 Český studijní překlad)“

Vy souhlasíte s tím, že jsou homosexuálové hodni smrti? A považujete za správné, aby byly takové pasáže, byť z Bible, veřejně propagovány?

J. Jurax 21.1.2022 18:38

Inu, bible je bible, písmo svaté, ne? Pro křesťany by měla být závazná co slovo boží a ateistům víceméně lhostejná.

Každopádně někoho popotahovat za citát z ní je v euroatlantické civilizaci velmi podivné až varující.

A. Renjascu 21.1.2022 21:58

Dám vám zde kontext, abyste pochopil, že se zde nemluví výlučně o homosexuálech, ale o lidech odmítajících Boha tak nějak všeobecně. Dokonc, když si přečtete celý oddíl, tak zjistíte, že se myslí věčná smrt a nikoliv zabíjení těchto lidí:

Římanům 1:18 Boží hněv se zjevuje z nebe proti každé bezbožnosti a nepravosti lidí, kteří v nepravosti potlačují pravdu,

19 protože to, co lze o Bohu poznat, je jim zřejmé; Bůh jim to zjevil.

20 Jeho věčnou moc a božství, ačkoli jsou neviditelné, lze totiž od stvoření světa jasně vidět, když lidé přemýšlejí o jeho díle, takže jsou bez výmluvy.

21 Ačkoli poznali Boha, neoslavili ho jako Boha ani mu neprojevili vděčnost, nýbrž upadli ve svých myšlenkách do marnosti a jejich nerozumné srdce se ocitlo ve tmě.

22 Tvrdí, že jsou moudří, ale stali se blázny.

23 Zaměnili slávu neporušitelného Boha za zpodobení obrazu porušitelného člověka, ptáků, čtvernožců a plazů.

24 Proto je Bůh skrze žádosti jejich srdcí vydal do nečistoty, aby navzájem zneuctívali svá těla;

25 vyměnili Boží pravdu za lež, kořili se a sloužili tvorstvu více než Stvořiteli, jenž je požehnaný na věky. Amen.

A. Renjascu 21.1.2022 21:59

26 Proto je Bůh vydal do potupných vášní. Jejich ženy vyměnily přirozený styk za nepřirozený

27 a stejně i muži zanechali přirozeného styku s ženou a ve své touze se rozpálili jeden k druhému, muži s muži páchají hanebnost a sami na sobě dostávají zaslouženou odplatu za svoje poblouzení.

28 Právě tak, jako neuznali za dobré poznávat Boha, vydal je Bůh jejich neosvědčené mysli, aby dělali, co se nesluší:

29 Jsou naplněni veškerou nepravostí, smilstvem, ničemností, chamtivostí, špatností, jsou plni závisti, vraždy, sváru, lsti, zlomyslnosti, jsou donašeči,

30 pomlouvači, Bohu odporní, zpupní, domýšliví, chlubiví. Vymýšlejí zlé věci, neposlouchají rodiče,

31 jsou nerozumní, věrolomní, bezcitní a nemilosrdní.

32 Ačkoliv poznali Boží ustanovení, že ti, kdo dělají takové věci, jsou hodni smrti, nejenže je sami činí, ale dokonce to schvalují i jiným, kteří je dělají.

J. Prečuch 22.1.2022 0:09

Pane Breii zkuste to Bohu zakázat, aby se na někoho zlobil. Posaďte jej na lavici obžalovaných a ze své pozice mu diktuje co si může dovolit nechat lidem zapsat. Cele Písmo je inspirováno Bohem a je prospěšné.

Nikdo teď nikoho za to , co cítí , nesoudí , ani nevíme přesně jak se to stane, že je někdo homosexuál . Je rozdíl cítit hněv a zabit , je rozdíl cítit náklonnost a mít styk. Vždy od doby Kaina , Bůh vybízí k ovládnutí se.

K. Tejkal 21.1.2022 11:43

Problém je v tom, že i víra boží slovo má své hranice. Přečtěte si např. Deuteronomium.

Někteří křesťané jsou navíc natolik pevní ve víře, že např. odmítají evoluci. Takový člověk sotva může dnes studovat biologii, protože pokud své názory nebude u zkoušek skrývat, nemůže zkouškami projít.

Svobodu slova ano, ale vždy je zde nějaké ale. Bohužel.

J. Hrbek 21.1.2022 12:00

Znalosti jsou něco jiného než názory nebo přesvědčení. Existují třeba katolíci, kteří prošli úspěšně studiem marxismu leninismu jen kvůli tomu, aby měli přehled;-)

J. Hajský 21.1.2022 12:10

Víte soudruhu majore, kdo jsou u našeho útvaru největší znalci marxismu-leninismu? Ty šmejdi faráři.

Ś. Svobodová 21.1.2022 12:05

Myslím že kreacionista si nebude chtít studovat obory, které jsou k jeho víře kritické, stejně jako mormon nepůjde studovat na průmyslovku.:-) Máte pravdu že vždycky nějaká omezení svobody slova byla. Jenže tu dnešní poptávku po dalším a dalším omezení už nevytváří většinová společnost, ale pouhých pár procent "sněhových vloček". Dovedeno do extrému - za nějakou dobu by mohlo být vyvoleno jen pár mluvčích a ostatní by na veřejnosti mohli jen řvát Ave nebo Hail!

V. Církva 21.1.2022 14:42

Víra v Boží slovo Nový Zákon hranice mít nemusí. Starý Zákon má hodně dobrých rad ale je pochopitelně přežitý. Naproti tomu Nový Zákon je pořád ještě o staletí napřed před vývojem společnosti (ta se dokonce vrací v nevíře k lidojedům)

Odmítání evoluce pak není pevnost v křesťanské víře ale spíš víra v starozákonní dogmata a nevíra v Boha zároveň.

J. Urban 21.1.2022 10:41

Muezini mohou oficialne vyrvavat z nemeckych mesit ty svoje s.....y. Krestan ovsem nesmi uz ani citovat z bible. To je ten pokrok. Zda se, ze puvodni obyvatele Evropy brzo budou v pozici nemeckych Zidu pred WWII.

J. Uzel 21.1.2022 9:58

Demokracie je vláda lidu, liberální demokracie je vláda proti lidu.