18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Jsem vlastenec

Jako český občan hlasoval proti vstupu do Evropské unie. Jako britský hlasoval pro brexit. Unii považuje za škodlivý utopický projekt, který může skončit tragicky. Ještě větší hrozbu však vidí v islámu, Evropa by se před ním měla uzavřít.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 2.7.2017 6:07

Výborný rozhovor, díky!

Velmi dobře popsána podstata "eurobolševiků":

"...O generaci mladší vikářova dcera Mayová v euroskepsi vyrůstala. Ale za jednu větu by dostala od Thatcherové metál – za charakteristiku nadnárodní elity, jež je všude doma, ale domov postrádá. „Jste-li občanem světa, jste občanem odnikud.“ Tihle kosmopolitní bezdomovci – podobně jako mí předci, dokud si opět nevytvořili svůj národ v Izraeli -, tahle samozvaná aristokracie, jež věří v jedno nedělitelné lidstvo bez kulturních, národních hranic, usiluje pomocí abstraktních pravidel a institucí o globální vládu. Nelze milovat abstrakci, jako je Unie. ..."

M. Prokop 2.7.2017 0:39

Re: Není pochyb...

Já si tu "zcela demokratickou cestu" od Ústavy EU k Lisabonské smlouvě i (ne)způsob její ratifikace zde ještě pamatuji.

EU bez demokratické vládní většiny se zodpovědností za vládu a demokratické opozice v Parlamentu EU garantem demokracie? Pane, vy jste se zbláznil nebo nemáte ponětí o tom, co to demokracie je.

M. Prokop 2.7.2017 0:35

Re: Pro P. Hana

Spíš Albert Speer. Mně na těhle technických srandistech nejvíc baví, že zcela opomíjejí, že jsou to lidé, kteří v ně musí uvěřit a dát na jejich nápady peníze. Ať už přímo, nebo přes nějaké fondy nebo akciovky (čímž jsme zase u páně Pivodou nepochopených ekonomů).

Edison sám o sobě nebyl ani tak technický genius, jako dokonalý organizátor.

P. Han 2.7.2017 0:10

Re: Pro P. Hana

No jistě. Rudolf Höss byl taky velký inovátor. Ekonomiku i produktivitu práce koncentráků vylepšil o několik set procent. I psychologicky to měl zmáknuté. Škoda, že byl tak dobrý v technologii, ale nikdy se nezamyslel nad tím, CO to vlastně provádí a K ČEMU to má sloužit. Stejně jako vy.

M. Prokop 2.7.2017 0:05

Re: Pro P. Hana

trochu připomínáte Kačenovou: https://www.google.cz/search?q=ka%C4%8Danov%C3%A1&rlz=1C1AVNG_enCZ645CZ645&oq=ka%C4%8Danov%C3%A1&aqs=chrome..69i57j0l3.4151j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8#q=ka%C4%8Denov%C3%A1

M. Prokop 2.7.2017 0:03

Re: Pro P. Hana

Jakmile zabloudíte do svých představ o ekonomech, jste dokonale vedle. S inženýry jen vedle.

M. Prokop 2.7.2017 0:01

Re: Největší problém je když, ...

Skoro bych řekl, že jo. Jinak by člověk mohl propadnout nemístnému optimismu, že lidé uvažují převážně racionálně. Netzer či Pivoda člověka hned vrátí do reality. Na rozdíl od Rudolfa Hofmanoviče, to je typ ze socialismu nám starším důvěrně známý, sedával na různých zvláštních odděleních, pasovce, ČÚTI, komisích NV ...

M. Prokop 1.7.2017 23:58

Re: Největší problém je když, ...

Pokud se vám to nelíbí, tak jste mi udělal radost.

Poctivá diskuse - to mají být vaše politickotechnické fantasmagorie?

M. Pivoda 1.7.2017 23:25

Pro P. Hana

Systémoví inženýři uvažují o celém systému, nejen o technologické/technické části.

A pokud jde o mne: v mládí mne velmi zajímala inženýrská psychologie. Kromě toho jsem také kandidát ekonomických věd v oboru řízení. Dobré inženýrství ale dokáže pořádně zahýbat s ekonomikou projektů. Přiznám se, že jsem fascinován Elonem Muskem a jeho firemními postupy - i když jeho osobní život bych žít nechtěl.

Podstatné je ale to, že inženýři vždy chtějí současný stav změnit/zlepšit. Prostě někam se posunout někam vpřed. Nikoliv (zjednodušeně řečeno) do rovnovážného stavu, jak se o to snaží typičtí ekonomové či politologové.

P. Han 1.7.2017 23:00

Re: Evropa (EU) potřebuje více inženýrů a méně politologů

Víte, takových inženýrů, schopných přemýšlet pouze o technickém řešení problémů, měli Hitler i Stalin taky hromady. Ale, pokud tedy nejste zrovna ve válečných podmínkách, což oba zmínění byli, je celkem rozumné se na problém podívat i jako ekonom. A pokud je problém politický, tak i jako politolog. Jinak - jako inženýr - můžete rychle zjistit, že vaše technicky možná dokonalé řešení je v praxi úplně zbytečné a už vůbec nikdo ho nebude financovat. Ledaže byste si to prosadil politicky, viz třeba globální oteplování.

P. Han 1.7.2017 22:52

Re: Tomský by se měl dostat

Pouhé konstatování faktu.

P. Han 1.7.2017 22:51

Re: Největší problém je když, ...

Ty vaše by se zajisté měly vyvažovat zlatem.

S. Netzer 1.7.2017 22:05

Re: Největší problém je když, ...

Kdo by platil toto individuum za jeho verbální zvratky?

M. Pivoda 1.7.2017 21:46

Největší problém je když, ...

Největší průser je, když se do poctivé dikuze montují placení manipuláři internetových diskuzí, jakým je právě Milan Prokop.

M. Prokop 1.7.2017 21:46

Re: Názorným příkladem,

Vy jste snad čekal, že by pochopila?

M. Prokop 1.7.2017 21:45

Re: pane Lenci

Co moudrého odpovědět na ten výron agenta Rudolfa?

M. Prokop 1.7.2017 21:43

Re: pan Tomský mě tímto rozhovorem překvapil

Máte pravdu, nechápete.

M. Prokop 1.7.2017 21:42

Re: Není pochyb...

Když k tomu neuděláte smajlík, mohl by to někdo vzít i vážně.

M. Prokop 1.7.2017 21:41

Re: Není pochyb, že

NOTO zajisté nějaké problémky má, ale nic lepšího není. Rusáky udrželo v soclágru, když se ještě jmenovali SSSR.

M. Prokop 1.7.2017 21:40

Re: Není pochyb...

Členství v EU dává ČR ekonomickou nejistotu (a to zapaťpánbůh ještě nemáme €, lodní lístek na Titanic). Něco tak blbě navrženého a ještě hůř provozovaného (EU) čeká rozpad. Kéž by bez násilí.

M. Prokop 1.7.2017 21:38

Re: Evropa (EU) potřebuje více inženýrů a méně politologů

Největší průser je, když se inženýři montují do politiky (jako vy) a politologové do inženýrství.

M. Pivoda 1.7.2017 21:33

Evropa (EU) potřebuje více inženýrů a méně politologů

Poctivě jsem přečetl celý tento zajímavý rozhovor, tj. s A. Tomským. Děkuji za něj. Určitě se to dalo číst, ale v mnohém s Tomským nesouhlasím. Proč?

Poměrně dlouho jsem o tom našem koncepčním rozdílu přemýšlel a přišel k závěru, že nejpravděpodobnější příčina mého nesouhlasu s A. Tomským pramení z toho, že Tomský je vzděláním a myšlením politolog a ekonom, zatímco já jsem inženýr. Ano jsem myšlením především inženýr a tato okolnost mne proto s Tomským tak hodně rozděluje.

Praktický závěr: Pokud uznáváte evropský projekt jako užitečný (tzn., pokud chcete aby se Evropa vyvíjela odněkud někam a nestagnovala), pak tato země jakož i celá EU bude muset zřejmě vychovávat mnohem více inženýrů a podstatně méně politologů.

J. Kanioková 1.7.2017 21:25

......

"Sama EU je mnohem silnějším garantem demokracie"

Ha ha ha ha ha.....

J. Matuška 1.7.2017 21:24

Re: Vynikající hodnocení

Pane Heincle, škoda, že pana Tomského snad v žádné straně "nechtějí". Uvítal bych, kdyby veřejně podpořil Vaše Svobodné, nebo "moje" Realisty. Nevím jaké budou mít volební preference za měsíc. Vůbec by mi nevadila ne koalice SSO a REAL, ale společná jedna kandidátka. Za sedum let se nepodařlo Svobodným dostat do PS. Domnívám se, že strany, které mají zastoupení v Poslanecké sněmovně mají jinou váhu, než ty strany mimoparlamentní. Pokud nebudu mít 100% jistotu, že strana, kterou chci volit nedosáhne na 5%, nebudu volit podle svého srdce... Váš názor mě zajímá. Zdravím.

M. Kolář 1.7.2017 20:48

Re: pan Tomský mě tímto rozhovorem překvapil

Výborně napsaná poznámka .. Díky ..

M. Kolář 1.7.2017 20:42

Re: Není pochyb...

Dobrý názor,, .. Rozhodně minimálně moudrý .. A to není málo .. Já ani problém "hegemonů" tak ostře nevnímám ..

M. Kolář 1.7.2017 20:37

Re: Není pochyb...

Ne. Lisabonská smlouva byla přijata zcela demokratickou cestou, v souladu s unijním právem i ústavním právem členských států, a členskými státy řádně ratifikována dle jejich ústavních pravidel .. Sama EU je mnohem silnějším garantem demokracie než mnohé členské státy, zvláště ty postkomunistické. Bez EU by se demokracie v postkomunistických státech zhroutila dosti brzo ..

J. Kanioková 1.7.2017 20:34

Blábol... a značně z cesty..

J. Kanioková 1.7.2017 20:32

Pak je papež František mimoň..

J. Kanioková 1.7.2017 20:32

Eurohujeři se považují za intelektuální elitu...

a právě tyto "elity" si žijí ve svých iluzích a utopiích, protože ignorují běžný život normálních lidí...