29.4.2024 | Svátek má Robert


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Haui1 2.2.2010 9:39

Re: jen malá poznámka

Ale aby si nepovídali, že tihle lidé měli vyspělou civilizaci, dokonce ledničky a v nich jídlo. Zkrátka něco jako Atlantida č. 2.

Formelák 2.2.2010 9:29

Re: jen malá poznámka

Trochu se vkrádá myšlénka, že evropská bílá lidská rasa splnila svoji historickou úlohu a proto postupně vymírá. Evropa se postupně zaplní migrujícími národy z Asie a Afriky. Severní Amerika  bude mix Afoameričanů a Portorikánců plus Romská menšina na severu. Za 3 tisíce let se bude při setkání Vietnamců z České kotliny a Turků z Porýní budou vyprávět historky, že prý kdesi v zapomenutých ůdolích Krkonoš žijí bílí lidé - pozůstatek to dávné vyspělé civilizace. A v Alpách prý byla viděna celá tlupa.

Malý Aston 2.2.2010 9:25

Re: Třetí Svět se musí živit svou prací jako První a Druhý Svět!

Většina vlád třetího Světa se učila u soudruha Stalina. Ten také nechal řádit hladomor na Ukrajině když potřeboval obilí na vývoz neboť potřebovat prašule.

LaSo 2.2.2010 9:25

Re: Třetí Svět se musí živit svou prací jako První a Druhý Svět!

...není zájem, aby třetí svět vzkvétal....hromádka je jenom jedna a chtěli by z ní svůj díl....představte si, že by celý třetí svět vyletěl nahoru jako Čína....s levnou pracsilou a svýma surovinama, který  by nám už neprodávali za babku, ale zazděný do výrobků.....není přece  zájem platit jim práci.....karta by se možná obrátila.......na Václaváku by polehávaly a umíraly  na kost vyhublé děti a černá Nigerijka by u PC při kafi mudrovala, že by Češi měli konečně přestat planě žvanit a začít dělat....L.

Formelák 2.2.2010 9:16

Re: Třetí Svět se musí živit svou prací jako První a Druhý Svět!

Možná jim snad poskytnout do prvního vyklíčení osiva pár jednotek armády na ochranu před snědením onoho osiva. A v neposlední řadě zrušit to zvěrstvo jako je biolíh , bionafta .

Malý Aston 2.2.2010 9:00

Třetí Svět se musí živit svou prací jako První a Druhý Svět!

Bez práce nejsou koláče říkala moje babička a soudruh Lenin ještě dodal " Kdo nepracuje ať nepapá" .Jsou situace, kdy příroda zařídí sucho,mráz nebo hodně vody. To ano, musíme jim pomoci. Ale plánovat, že trvale ležícím a spícím a množícím se z nudy zajistíme bez jejich přičinění celodenní jídlo a ještě dle kalorické tabulky OSN je volovina. Tam kde občané třetího světa trpí, tam je potřeba napřed udělat pořádek a vyhnat jejich diktátorské nebo náboženské vlády. Tak mám dojem, že pokud tam byly kolonie a tvrdá ruka, byl tam pořádek.Místo jídla je potřeba jim dát lopaty,hrábě,osivo a co si vypěstují to budou i mít.Když prodají lopaty i hrábě budou mít prostě smůlu. Na flintičky prachy mají, pročpak ne pro nákup nářadí a nějakých semínek?

dulcibelka 2.2.2010 8:47

Já odmítám

nějakou zodpovědnost za hlad v Africe (nebo jinde)! Když se jim nechce prodávat za "mizerné" ceny, nechť ty výpěstky rozdají svým nebohým hladovějícím dětem! Jo ono se jim pěstovat nechce? Tak ať se nediví, že mají hlad.

Sakra už jednou - takový kontinent s počasím pro x sklizní ročně, takové nerostné bohatství...tolik potencionálních pracovníků...a oni budou skuhrat a natahovat ruce?! Co bychom měli říkat my v Evropě?

Vilda 2.2.2010 8:38

Re: Kdo nasytí třetí svět ?

A naučte se pracovat!

LaSo 2.2.2010 8:37

Kdo nasytí nás?

....zemědělství jsme spláchli do kanálu a obnova by byla otákou dlouhých let...to není postavit ocelokůlnu, navézt stroje a jedeme! Potraviny začnou být ve světě vzácnou komoditou........sáhneme hluboko do kapes.....nu, aby bylo pro co. Znám z vyprávění, jak se za té druhé světové, jezdilo k sedlákům se šperky a koberci pro trochu jídla....on svět není bezednej market, nikdy není pořád dobře...žijeme, jako bezstarostní vepříci, co netuší..........

Vida 2.2.2010 8:36

Re: Počet obyvatel Etiopije

Tvrdé, ale bohužel pravdivé.

Sibi 2.2.2010 8:32

Re: ????

Chytré mozky ne, spíš ty ostatní.

Stanislav Ševeček 2.2.2010 8:22

Kdo nasytí třetí svět ?

No, měl by se snažit nasytit se sám ... naše "rozvojová pomoc" je spíše kontraproduktivní.

("západní civilisace" by "třetímu světu" konečně měla říct nedáme vám nic!)

tony 2.2.2010 8:10

Proč bych měl mít

pocit nějaké viny, či co? Naflákal jsi si deset dětí?? Tak si je uživ, tvůj problém a nikoho jiného! Kdyby v ČR měla každá rodina 10 dětí, tak by tady bylo potravin asi taky málo. A tedy, jestli je hodně hladových krků a málo jídla, tak si to příroda srovná sama - hladových krků ubude! Největší chybou vyspělého světa je, že speciálně do Afriky cpe miliardy a výsledek - větší množení a natežená ruka - mám deset dětí musíte mi je živit?!?!

Lucius 2.2.2010 8:08

Kdo nasytí třetí svět?

Nikdo. Nechť se třetí svět sytí sám, stejně jako svět první a druhý.

brok 2.2.2010 8:07

jen malá poznámka

V Evropě a USA populace neroste, rozhodně neroste rychleji než produkce potravin. Nedostatek potravin je tedy spíše způsoben přemnožením biologického druhu homo. Přemnožení jakéhokoliv biologického druhu vede vždycky k nedostatku potravy pro tento druh. Nezáleží na tom, je-li to člověk, rys, medvěd či třeba jen myš. Takže je třeba udržet populaci na přirozené úrovni odpovídající dostupnosti potravin.

Také schopnost potraviny vyrábět není rovnoměrně rozložena a politické změny mohou tuto schopnost značně snížit. Rhodesie byla jedním z největších exportérů potravin. Po "vítězství lidu" je v nástupnickém státě trvale hladomor. Je nutno nejen "chtí", ale také "umět".

Nejtěžším zločinem vyspělých zemí proti zemím rozvojovým je dodávání potravin a léků, které ještě posiluje fatalistický vztah těchto k životu. "On se o nás někdo musí postarat" je zásada především v afrických zemích. Setkal jsem se ale i s vysokoškolským profesorem z karibské oblasti, který mě přesvědčoval, že oni se sami nemohou uživit a proto je musí živit někdo jiný (ten muž mínil USA, jinde je to jiný stát). Tím, že je USA, Evropa atd živí jim prokazují nejhorší službu, oni se pak nikdy nenaučí, že starat se musí především každý sám. Již delší dobu se tu ptám "Co se stane, až Evropa a USA nebudou stačit uživit stále se množící "rozvojové""? A odpověď nikde, nebo spíše nářek nad nedostatkem potravin v tomto článku. Úplně o něčem jiném.

go.west 2.2.2010 8:00

po přečtení

článku jsem dostal chuť na stejk a lyžování v Alpách.

lojza 2.2.2010 7:54

doufám, že to nebudeme my, kdo ho nasytí!

Proč autor nevyzývá raději černochy ke studiu a práci?

badaxe 2.2.2010 7:52

autorův pláč

Pláč nad ubohými dětmi umírajícími hledem je poněkud ohraná písnička. Autor zapomíná na jednu věc, na to aby se křivky protnuly musí ta jedna stoupat a druhá klesat. Kdybychom ale vzali křivku populace z různých regionů a křivku produkce ze stejných, zjistíme že jeho zmiňovaná Afrika své křivky protnula už dávno a v Evropě a USA se naopak křivky vzdalují. Taková je pravda která se ale autorovi moc nehodí. Ono pokud se za 50 let od odchodu zlých kolonizátorů zdesetinásobí počet obyvatel a výroba potravin klesne třeba na polovinu, je jasné že křivky se protnout musí. To ale není chyba vyspělého světa, to je chyba místních že se na jednu stranu nestarají o produkci potravin, ale na druhou stranu produkci hladových krků dokázali pozvednout na míru vyloženě stachanovskou. Jedinou vinou vyspělých zemí je že do podobných regionů dodávají léky ynižující úmrtnost, pokud byla dětská úmrtnost vysoká, a třeba z deseti dětí přežily dvě (to bylo běžné dříve i v Evropě) pak nevadilo že místní produkují hlavně děti, dnes jich ale přežije možná osm a ty budou umírat hladem. Takže kde je vlastně chyba? Podle mne v tom že především Afričané se sami nedokážou uživit, přes to že možnosti jasně mají, příklady JAR, Zimbabwe a dalších zemí jsou příkladem, tam bez výrazného vzrůstu populace, došlo k protnutí křivek, prostě ta produkční je dole, protože místní nepěstují tolik jako před třeba 5 - 10 lety. Obě země dřív potraviny vyvážely, dnes je obě dováží (no Zimbabwe je dostává darem). Proč tedy cítit vinu? A cla jsou už naprostý nesmysl, pokud je v Africe země s nadprodukcí potravin, je tam spousta zemí s jejich nedostatkem, proč by tedy ti pracovití museli vozit potraviny do Evropy, když je mohou prodat bez cel sousedům? I tohle je oblíbená odrhovačka různých "spasitelů" planety, a jako většina z podobných věcí je to nesmysl.

BOMBON 2.2.2010 7:39

deti umiraji...

to ja takovy prvoplanovy argument - autor by jeste mohl dodat, ze by prave on byl ochoten (samozrejme na cetne zadosti) ujmout se buzerace tech bohatsich a okrast je tak, aby (krome nakrmeni sebe sama) "nakrmil hladovejici deti". ze ty se pak rozmnozi a nic nedelajice automaticky natahnou ruku k tem, kteri si sami neporizuji mnoho deti, aby je mohli zabezpecit, to uz autora zrejme nezajima....

koneckoncu by bylo zajhimave zjistit, zda autor jiz rozdal svuj veskery majetek chudym a hladovejicim, nebo to pouze ocekava od nas ostatnich (zlych a bezcitnych).

to je eklhaft!!!

badaxe 2.2.2010 7:38

Re: Globalisace

Hlavní překážkou není daný režim, i třeba monarchie se může uživit. Hlavní problém je v tom že místní, tedy především afričané nejsou ochotni pracovat. Pokud se nedokážu uživit sám, pak je zvláštní že si pořídím spoustu dětí a nechám je pomřít hladem. Ale to není problém mně jako Evropana, to je problém toho kdo si děti pořídí aniž by je byl schopen aspoň minimálně zabezpečit. Takže proč bych já který na problému nemám ani nejmenší podíl, měl řešit co s těmi zmíněnými dětmi? Pokud budu pragmatický, tak pokud zemřou včas, nebudou mít další děti a geometrická křivka vzrůstu populace se malinko zklidní.

Mephisto 2.2.2010 7:32

já bych věřil ekonomice

Číňané si už teď nekupují mnohem víc masa právě proto, že mají (jako každý člověk na světě!) jen omezené množství finančních prostředků, a preferují jejich jiné využití než výraznější nákup masa. POKUD by poptávka po mase v Číně nebo jinde na světě vzrostla, pak samozřejmě vzroste i jeho cena, a to přesně v takové míře, aby ten kdo je ochoten ji zaplatit se k masu (nebo jiným potravinám) vždy dostal.

Rozsáhlé regiony se mohou vůbec stát potravinově nesamostatné jen tehdy, pokud jsou jinde schopni potraviny vyrábět naopak ve vyšším množství než sami spotřebují, a prodávat je těm potravinově nesamostatným zemím. Nikdy nedojde k tomu, že by okolní svět nebyl schopen dodávat potřebné množství potravin, protože vždy je řeč o jistém objemu poptávky za tu konkrétní cenu; pokud cena výrazně vzroste, poptávka se sníží.

Může se stát, že ta potravinově nesamostatná země bude natolik bohatá, že její obyvatelé budou schopni platit za potraviny opravdu hodně (Čína) - a pak tím lépe pro nás! Zemědělství se stane výnosnou živností, obděláme pole která leží ladem, a za Čínské peníze si pak budeme dobře žít :)

Ještě jedna poznámka: Pokud se v některé zemi lidé "přemnoží" a současně budou navíc chudí (= nebudou mít CO nabídnout okolnímu světu za potraviny) a současně zbytek světa nebude ochoten dodávat potraviny z čirého dobrého srdce zadarmo v neomezené množství (což samozřejmě nebude), pak v té zemi zcela oprávněně nastoupí ke slovu autoregulační mechanismy - a to je, obávám se, hladomor.

Carlos 2.2.2010 7:30

Je to na nich

Taky by se jim nemusely posílat zásilky s očkováním a problém hladu by to vyřešilo. Jaký pořádek si tam zavedli, takový ho mají, chtěli samostatnost mají samostatné diktátory, lidožrouty atd. To má být náš problém? To je chcete znovu kolonizovat? Tak pozor....

MF 2.2.2010 7:27

Re: ????

Neplácejte nesmysly. Mají je snad zpátky deportovat?

No... 2.2.2010 7:13

Nechte "pingla odpočívat v pokoji".....

O tohoto našeho kašpara teď nejde....

j 2.2.2010 6:47

Re: Jedna "zanedbatelná maličkost" ....

A také měj Jirka Puchejř Mugabe bilbord - Bojuji za vaše důchody? V Zimbabwe to ale vyřešili, nůžky sklaply a už se nerozvírají, všichni jsou na tom stejně, v pr-deli. Proto volte Paroubka at jsme na tom též stejně a odstraníme sociální nespravedlnost

No... 2.2.2010 6:40

Jedna "zanedbatelná maličkost" ....

Spousta států Afriky byla vývozci a soběstačnými zeměmi s rozvinutou agrární strukturou. Mugabe budiž příkladem : prosperující zemi a hospodářství zničil během několika let, vyhnal plánující a hospodařící zemědělské odborníky a statkáře a namísto nich rozdal půdu věrným neumětelům. Namísto holubů pečených a padajících do pusy nastal hladomor, neumětelové se nestarali a hlavně: NEMAJÍ ZAŽITÉ PRACOVNÍ činnosti ! Prostě nejsou naučeni pracovat. 90% afrických států a jejich obyvatel stále očekává, že zbytek světa se o ně postará. Sami nehnou prstíčkem, jen se snaží o početnou rodinu. Tohle zákonitě skončí hladomorem a následný hněv, který by měli směřovat na vlastní hlavy a vlastní neschopnost a lenost, ten se přenese na Evropu a na to, že jim neposíláme potraviny !!!  Asi to bude znít sarkasticky, ale snad dřív, než se vydají pomlátit Evropu, tak snad dřív jim ty zbytky potravin dojdou .... nedávejme ryby, naučme rybařit a ryby chovat...naučme je odpovědnosti za vlastní život a zahoďme nesmyslná biopaliva a líh do benzínu !

i. jelínek 2.2.2010 6:21

přelidnění

Odmítám jako evropan nést odpovědnost za to , že primitivní národy především v africe a v ásii (v evropě cikáni) neumí nic jiného než plodit děti a už je nezajímá co s nimi bude.Zastavil bych jakoukoli pomoc těmto zemím je to jejich problém.Ještě štěstí že jejich počty redukuje aids a vzájemné vraždění jinak by byly v evropě a evropa by byla za pár desítek let na úrovni středověku.

petr 2.2.2010 4:49

Re: Co to je za divnou otázku:

to nemá chybu

exulant 2.2.2010 3:54

Re: hmmm, asi tak to bohužel je

To jenom opakujete co jsem napsal jinymi slovy. Kdo dnes pouziva ledek, kdyz dusiku je ve vzduchu habadej a jsou na to technologie.

M 2.2.2010 3:53

Mimochodem ... velice prekvapive dobry clanek na NP