29.4.2024 | Svátek má Robert


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
čtenář 2.2.2010 11:38

Re: Ať naši / půdní úrodnost / u nás nižší stupeň chemizace dříve i dnes - nedostatek financí

Trvá více než 500 let, než se vytvoří 1 palec (2,5 cm) ornice.21

V přirozeném prostředí je ornice vytvářena rozkladem rostlinné hmoty a erozí hornin a je sama chráněna před erozí rostlinným pokryvem. Produktivita půdy poškozené intenzivním zemědělstvím se díky erozi každým rokem snižuje o 65 %.22

Dřívější prérie, které se staly obilnicí Spojených států, ztratily polovinu tloušťky ornice po pouhých sto letech farmaření. Tato ornice mizí 30krát rychleji, než se obnovuje přirozenými procesy.23

Současné plodiny jsou mnohem náročnější na živiny, než byly původní trávy, pokrývající kdysi Velké planiny. Důsledkem je rozsáhlé vyčerpání živin.

Eroze půdy a vyčerpávání minerálů způsobují každý rok zemědělství USA ztrátu rostlinných živin v hodnotě 20 miliard dolarů.24 Většina půdy na Velkých planinách není nic víc než houba, do které je nutno pumpovat vodu a živiny, aby dávala úrodu.

RomanL 2.2.2010 11:32

Re: Ještě nebyla zmíněna souvislost

Zelená revoluce je snad vyhubit přebytečné lidstvo, né ho namnožit, ne? A o to se zelení snaží všemi způsoby, zejména podporou šíření nemocí a hladomorů - a jsou v tom poměrně úspěšní, zejména v těch "zemích 3. světa". Je jenom na nás, jestli jim to dovolíme v těch našich zbylých dvou světech...

RomanL 2.2.2010 11:29

Re: prachy

Kdyby se KAŽDÝ HLAVNĚ staral o svůj oběd, možná by tolik lidí nehladovělo. Ale málokomu to vysvětlíte.

RomanL 2.2.2010 11:25

Re: potravinová bezpečnost státu

Už aby tam ten neokolonialismus měli, potom možná nebudou chcípat hlady...

Kokon 2.2.2010 11:20

Ještě nebyla zmíněna souvislost

mezi "zelenou revolucí" a populační explozí zemí třetího světa. To my sami jsme jim dali dostatečnou materiální základnmu, se takto namnožit.

Myslíte, že další zelená revoluce skutečně pomůže, nebo bude mít úplně stejný efekt?

Zbytek toho, co jsem měl k článku na srdci už bylo níže vyřčeno. BTW, cestou do Alp se někde stavím na dobrej stejk.

ps 2.2.2010 11:20

Re: Ať naši ubozí družstevníci přes EU a OSN prodají / plošná dotace konzumentů potravin v celé EU

Naprosté nepochopení situace. Těch 40 mld. euro ročně vylitých do kanálu evropského zemědělství se jaksi nezjevilo někde ve vzduchoprázdnu, muselo být vybráno na daních. Tzn. O tu tzv. dotaci na "levné" potraviny byli konzumenti nejdřív obráni finančními úřady svých zemí. Takovéto počínání je zhovadilé, a to i v případě, kdyby znamenalo mírné snížení cen potravin, jenže to v žádném neznamená. S dotacemi jdou ruku v ruce ochranářská opatření, které dovoz potravin do EU výrazně prodražují. Nebýt cel tak  ten slavný český cukr by v konkurenci s dovozem levnějšího a kvalitnějšího třtinového cukru třeba z Brazílie skončil stejně jako skončil pod "ochranou" rukou EU (a to je pouze jeden příklad z mnoha). To za prvé, a za druhé tato politika EU zabetonovala evropské zemědělství ve stavu neefetktivity a zastaralosti ve srovnání s moderním americkým nebo asijským zemědělstvím. Odmítání levnější a ekologičtější GMO produkce, potraviny pro evropské  spořebitele samozřejmě výrazně prodražuje. 

Výmysly typu, že odliv obyvatel z vesnice povede k vzniku nějakých skupin jsou směšné. V Evropě  dochází k odlivu obyvatel  z vesnice už od konce 2SV a jaksi se pořád nic neděje.

Vývozem potravin od nás za socialismu bych se moc nechlubil. Potraviny se u nás produkovaly za cenu výrazné devastace krajiny a přírody. CO se týče dotací ve starých zemích EU, tak to je samozřejmě pravda, jsou zločinné (jak už jsem psal výše). Jen ty by sis měl vlastně ujasnit jestli jsi proti nim nebo pro ně.

LaSo 2.2.2010 11:08

Re: Třetí Svět se musí živit svou prací jako První a Druhý Svět!

...a byl jste před 30 lety v Číně?

Lucius 2.2.2010 11:07

Re: potravinová bezpečnost státu

Jakého profesora? Dave Stuckler je řadovým asistentem. O kvalitě jeho textu s imohou čtenáři Psa učinit představu zde: http://papers.ssrn.com/sol3/Delivery.cfm/SSRN_ID1086378_code355418.pdf?abstractid=1086378

mablung 2.2.2010 11:03

prachy

Co se Malthusiánského kolapsu týče, to už zde bylo částečně zodpovězeno. Jednak, hladomor je přirozená odpověď na přemnožení (nepřirozenou, ale o dost lepší odpovědí je antikoncepce), jednak nejsou peníze na zvýšení výroby potravin. Mohli bychom vyrábět více, ale nemáme solventní kupce. Problémem chudých zemí není nedostatek potravin, ale peněz. Jak i autor

uvedl, na zemi je ještě dostatek místa na pěstování plodin, ale nejsou

investoři (a nebo ti investoři narazí na překážky). Co se dovozu/vývozu potravin týče, je ten článek docela zajímavý. Zatímco na jednu stranu uvádí že Thajsko/Vietnam zastavují své vývozy, na druhou stranu žehrá že nechceme dovážet potraviny z Afriky. Tj. z oblasti kde jsou nedostatkové. Není v tom kapku rozpor?

Co se GMO týče, proč by EU mělo zvyšovat výnosy pomocí GMO, když neví co přebytky?

Autor je asi celkem nalevo, jinak si nedovedu vysvětlit jeho výlevy nad tím kolik projíme a projezdíme. Tahle apelace na city je stará a provařená. Problémem je populační exploze v třetím světě, ne můj oběd. Ale to už nezní tak dobře. V současné době je móda projevovat starost o osud světa, lidé starající se o svůj oběd jsou považováni za kapku přízemní ...

realisté 2.2.2010 11:02

Re: potravinová bezpečnost státu

Tým pod vedením oxfordského profesora Davida Stucklera došel k závěru, že překotná privatizace si vyžádala v bývalém komunistickém bloku životy přibližně jednoho milionu mužů v produktivním věku.

S jednou krizí si svět poradí, ale co když se jich sejde víc? Hlavní vědecký poradce britské vlády, profesor John Beddington varuje, že kolem roku 2030 postihne lidstvo znásobený efekt několika krizí najednou, které budou souviset s nedostatkem potravin, pitné vody a energie.

Právě současná krizová situace ukázala, že spoléhání se jen na moudrost hrstky „renomovaných“ ekonomů, kteří „vědecky“ řídí armádu poslušných zaměstnanců (ve smyslu F. Taylora před 100 lety), by bylo pro občany současného demokratického státu velmi nemoudré (MP 09)..

Konkurenceschopnost ekonomiky dle M. E. Portera. Jakékoliv rozumné protikrizové opatření vedoucí ke snížení negativních sociálních dopadů ve společnosti by proto mělo být současně posuzováno z hlediska dopadů na dlouhodobou konkurenceschopnost ekonomiky!

V. Novák 2.2.2010 10:36

Re: Dokument Darwinova noční můra

Tyto podmínky znamenají, že rybáři pracující pro zlé evropské investory si vydělají výrazně víc než kdyby prodávali svým soukmenovcům - nerybářům. Nikdo je přece nenutí preferovat bílé huby.

Není právě možnost svobodného exportu na evropské a americké trhy to, co požadují všichni nadšení "ochránci černoušků"?

brok 2.2.2010 10:36

Re: jen malá poznámka

To do značné míry záleží na nás. Nepouštějte je do Evropy a ty, kteří tu už jsou, vyžeňte. Stále je to ještě možné. Za 20 let třeba už nebude.

františek 2.2.2010 10:32

Nikdo je nenasytí

Prostě zemřou hladem. S tím se nedá nic dělat. Musejí se především vzdělávat, aby neměli v rodině více, než jednoho potomka. Snad to nezní nehezky nebo, nedejbože, nesociálně.

Cricket 2.2.2010 10:31

Otázka

Dvakrát jsem zaslal k článku komentář. Dvakrát jsem si dával záležet, aby v něm nebyla skrytá reklama, či vulgarismy a už vůbec neměly rasistický obsah. Dvakrát mi to ten redakční e-šmok spolkl. Vzhledem k tomu, že cenzura zde překračuje meze, které jsem si stanovil, upouštím od diskuse a budu se jen dobře bavit. 

Lucius 2.2.2010 10:29

Re: Dokument Darwinova noční můra

A kdo vytvořil tyto podmínky pro evropské investory? Nebyla to náhodou tanzanijská vláda?

jarda 2.2.2010 10:29

já bych

poslal vedení NP Šumava do Afriky, kde by důsledně dbalo na zásadu bezzásahovosti. A pomohlo by to i Šumavě.

Lucius 2.2.2010 10:28

Re: potravinová bezpečnost státu

Pokud je ona zemědělská půda na prodej, je zcela zjevné, že ji její majitelé nepotřebují...

jarda 2.2.2010 10:27

já bych

Formelák 2.2.2010 10:27

Re: jen malá poznámka

No to jo. A taky že měli jakési samohyby , které museli napájet zázračnou vodou z podzemních pramenů a topili zkaženým vzduchem. Za dalších tisíc let se už trochu rozvinou a pojedou na expedici kamsi hodně daleko na jih a při průzkumu květeny nejvyšší hory najdou záhadný tříbarevný hadřík a u něj runový nápis : Byl jsem tady , Bém.  A protože tento nález bude velmi podobný nálezům z jiných nejvyšších hor, budou tomu říkat Bémská vrcholná kultura.

eu 2.2.2010 10:26

Re: Ať naši ubozí družstevníci přes EU a OSN prodají / plošná dotace konzumentů potravin v celé EU

Prostřednictvím zemědělců jsou   p l o š n ě     dotováni konzumenti všech potravin v EU.

EU se bojí útěku obyvatel z venkova do měst a vzniku nových revolučních skupin - viz jižní Amerika.

Potraviny  - věc Nezbytná, jíst se musí denně - bohatí i chudí - věci Zbytné se dají oželet.

PS  vývoz potravin od nás r. 1990 za 2,3 mld korun, dovoz v roce 2006 za 32 mld korun a zejména nárust dovozu mléčných výrobků ( původní země EU mají o 40 % vyšší dotaci-rok2009) v době jejich nadbytku u nás (Čína po aféře nebere ?). Dovoz potravin v době jejich nadbytku u nás - je dovozem nezaměstnanosti, luxusní převážení potravin po silnicích a zněčišťování životního prostředí.

PS    silniční daň snad bude tyto luxusní a zbytečné převozy postupně omezovat; bývalý vicepresident FAO (sídlo v Římě) před téměř 20 lety uvedl, že základní potraviny se mají vyrábět tam (pokud to jde) tam kde žije většinová populace  (a nedělat obchod pro obchod).

neokolonialismus 21. století 2.2.2010 10:23

potravinová bezpečnost státu

Bohaté vlády a korporace začínají zkupovat miliony hektarů zemědělské půdy v rozvojových zemích s cílem zajistit si dlouhodobě přísun potravin. Jacques Diouf, šéf organizace OSN pro potraviny a zemědělství, varoval, že to může vést k "neokolonialismu", kdy chudé státy budou produkovat potraviny pro bohaté státy na úkor vlastního chudého obyvatelstva.

Stoupající ceny potravin už vyvolaly "druhou vlnu kolonializace" Afriky. Tento týden oznámila jihokorejská firma Daewoo Logistics, že má v plánu pronajmout si na Madagaskaru na 99 let milion hektarů zemědělské půdy. Plánuje tam do roku 2023 pěstovat ročně 5 milionů tun pšenice a na dalších pronajatých 120 000 hektarech půdy bude pěstovat palmový olej. Zemědělské pracovníky najme z Jižní Afriky. Výroba bude určena pro Jižní Koreu, která chce omezit svou závislost na dovozu potravin

"Jsou to čistě komerční projekty, ale podkládá je bezpečnostní imperativ, nutnost zajistit spolehlivou dodávku potravin, program, který podporuje vláda," řekl Carl Atkin, poradce v britské firmě Bidwells Agribusiness, která pomáhá vyjednávat takovéto velké mezinárodní prodeje zemědělské půdy.

Vláda Madagaskaru uvedla, že bude nutno vypracovat studii ekologických dopadů tohoto projektu, avšak návrh na investici od firmy Daewoo uvítala. Tento obrovský nájemní projekt je dosud největším z velkého počtu dohod o pronájmu zemědělské půdy, které byly uzavřeny od loňska, kdy začaly stoupat ceny potravin.

Na potravinovém summitu v Římě letos v červnu bylo dohodnuto, že afričtí zemědělci mají dostat nové investice a rozvojovou pomoc, aby mohli pěstovat víc potravin. Avšak vlády a korporace v bohatých zemích, kde je málo zemědělské půdy, nečekaly na reakci světových trhů a snaží si zajistit dlouhodobý přístup k potravinám tím, že skupují zemědělskou půdu v chudých zemích.

Cricket 2.2.2010 10:23

Pane Zaorale,

Petr H 2.2.2010 10:11

V Africe jsou podmínky

na dvě,na tři sklizně do roka....ale přitom mají bimboušci jenom nataženou ruku..čili odpověď je jasná.Ať ten barevnej xindl začne makat,ať začne pořádně makat a přestat se furt na něco vymlouvat.

Wlasta 2.2.2010 10:11

Dokument Darwinova noční můra

Tanzanie patří k nejchudším státům světa, na žebříčku porovnávajícím hrubé domácí produkty státu se řadí s 630 americkými dolary na hlavu (odhad z roku 2002) do poslední desítky. Obyvatelstvo je z 80% zaměstnáno v zemědělství. Důležitou komoditou je rybolov, Tanzanie však není v produkci potravin soběstačná. Jak je ukázáno ve filmu, obrovské množství rybího masa pocházejícího z Viktoriina jezera není určeno pro tanzanijský trh, nýbrž se stalo výnosnou exportní komoditou. Evropští investoři vytvořili v Tanzanii rybí průmysl, který natolik zvyšuje cenu rybích produktů, že si je chudé obyvatelstvo nemůže dovolit, a tak se musí spokojit s neprodejnými zbytky ze skládek

ekonom amater 2.2.2010 10:03

Re: Ať naši ubozí družstevníci přes EU a OSN prodají

V tom okamžiku by došlo k prudkému poklesu světových cen těchto komodit a to by se družstevníkům nelíbilo. No možná ano,dostali by další mimořádné dotace.

dulcibelka 2.2.2010 9:49

Re: Já odmítám

To ano...ve světle událostí na Haiti mi přijde také velmi úsměvné trvání na politické korektnosti, potažmo rovnosti (volnost a bratrství nevyjímaje) - když vidím, jak museli začít rozdávat potraviny jen (chráněným) ženám, jinak by se tam ty "lidi" povraždili...

PetrK 2.2.2010 9:49

Ať naši ubozí družstevníci přes EU a OSN prodají

své přebytky do těchto zemí. Za stržené peníze by bylo možno třeba i upravit výši státního dluhu.

Lucius 2.2.2010 9:42

Re: Já odmítám

A to není jen Afrika... Není to tak dlouho, co média předváděla etnického obyvatele Haiti, který se pohoršoval nad tím, že jim humanitární pomoc shazují z vrtulníků, místo aby jim ji dávali do rukou. Jednotící prvek najdete snadno...

Lucius 2.2.2010 9:40

Re: Třetí Svět se musí živit svou prací jako První a Druhý Svět!

Vy jste komik... byl jste někdy v Africe? Já jo. Dokonce i ve Rhodésii, dokud se ještě nejmenovala Zimbabwe. A v Zimbabwe taky, takže můžu porovnávat. Vaše úvaha je z řad spekulací o tom, kolik andělů se vejde na špičku jehly.

heh 2.2.2010 9:39

Re: deti umiraji...

četls to celý?