1.10.2022 | Svátek má Igor


Diskuse k článku

POLEMIKA : Putin je Rusko – a Rusko je zlo

„Není všechno černé nebo bílé“ je oblíbenou větou politických diskutérů, hlavně levicových, a v souladu s touto větou je Rusko i kritizováno i chváleno. I na Západě je Putin často chválen jako příklad rozhodného politika, který ví, co chce, na rozdíl od slabého amerického prezidenta.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šejna 2.8.2016 9:45

přesně tak

Ukrajina se totiž k "odkazu SSSR" nehlasí jen tehdy, když se jí to hodí.

A naopak, když se jí to hodí, tak veškeré své územní zisky z dob SSSR považuje za zcela legitimní. A není to jen Podkarpatsko, které sovětská Ukrajina získala na úkor Československa. Je to i kus Polska (Halič, Volyň) a kus Rumunska (severní Bukovina) a kus Ruska (Krym).

P. Švejnoch 2.8.2016 9:44

Re: Zaměňovat Rusko a Sovětský svaz

Nu, asi by bylo lepší hovořit o "bývalém příslušníku Gestapa", aby ta paralela měla alespoň formálně nějaký smysl.

Jinak je ovšem Váš příspěvek (z několika důvodů, o kterých se mi pro zřejmou zbytečnost takové aktivity nechce rozepisovat) takříkajíc "mimo mísu".

L. Popovský 2.8.2016 9:38

Re: O me nejde, ale zbytecne urazite

Začínám se na Vás zlobit, pane Houžňáku. Znovu si prosím Vás přečtěte, co jsem napsal. Mimo jiné jsem napsal: "Obyčejní Rusové pro nás obětovali mnoho."

To, že napíšu špatnou zkušenost mojí babičky a že si nedělám iluze o tehdejším Sovětském svazu, ani o dnešním Rusku, to přece neznamená, že si nevážím toho, co pro nás ruský lid udělal a jaké oběti za to zaplatil. Skutečně mi podsouváte něco, co jsem nenapsal a ani si to nemyslím. To, že jsem vděčný za naše osvobození a že jsem si vědom obětí, které to Rudou armádu a ruský lid stálo, však neznamená, že budu politicky korektní a budu mlčet o tom, co se mi nehodí do krámu.

M. Šejna 2.8.2016 9:32

pane Drašnere

poválečné západního Německo bylo v pod správou vítězných mocností, takže ony dohlížely na politické směřování západní části Německa. Na politické směřování východní části zas dohlíželi Sověti.

Proto bych si netroufal porovnávat poválečné Německo se současným Ruskem. Už také proto, že Rusko není v "poválečné" situaci a pod správou okupačních mocností.

F. Houžňák 2.8.2016 9:30

O me nejde, ale zbytecne urazite

svymi pausalizacemi Rusy, kteri padli pri osvobozovani treba i te vasi babicky. A jim do vasi babicky nic nebylo, a presto padli.

F. Houžňák 2.8.2016 9:27

To sice ne, ale jinak tam vsichni zaslouzili

clenove NSDAP a SS ve vsech verejnych funkcich zustali, krome tech par, co povesili Americani a Rusove v Norimberku. Standardni postup byl: s velkou pompou udeleny trest tak 5-10 let se ztratou obcanskych prav, za rok omilostneni a navraceni vsech prav, za dalsi rok navrat do funkce, kterou dotycny zastaval za Hitlera, eventuelne udeleni tucne penze za zasluhy. Nemecke obcanstvi a tucne penze se udilely i clenum SS a nackum jinych zemi, aby je Nemecko nemuselo vydat k potrestani domu, kde byli zhusta odsouzeni za sve zlociny i k trestu smrti, ale pod ochranou tech vzorne demokratickych Nemcu je v zaslouzenem uzivani jejich nacistickych pozitku nikdo nerusil. Zaslouzili se prece o Nemecko vrazdenim treba tech Rusu.

M. Drašner 2.8.2016 9:18

Re: Zaměňovat Rusko a Sovětský svaz

Pokud vím, v poválečném Německu se nestal premiérem-presidentem člen SS. Ale opravte mne, mohu se mýlit.

L. Popovský 2.8.2016 9:16

Re: Já jsem taky četl,

Já s Vámi, pane Houžňáku, souhlasím a děkuji Vám za Vaši osobní zkušenost.

Problém vznikl mojí nekorektní formulací. Zaměňte v mém výroku prosím Vás termín "naši zemi" za "vesnici, ve které bydlela moje babička". Je to již prosím Vás v pořádku? Je to takto již korektní? Omlouvám se Vám za nekorektní výraz. Děkuji.

F. Houžňák 2.8.2016 9:08

Já jsem taky četl,

ale moje babička a ostatní prarodiče a rodiče u toho byli. Jenom jsem vám napsal naše rodinné zkušenosti, když jste tak pěkně uvedl "M(n)ě babička říkala, že když Rudá armáda osvobozovala naši zemi, tak se všechny mladé holky schovaly, aby nebyly znásilněny." - asi tedy ne všechny. Ani moje maminka se neschovávala a znásilněna taky nebyla. Zato mého tatínka Němci málem zastřelili, když pro ně musel kopat zákopy, a strýček byl čtyři roky na dělnické rekreaci v Dachau. Ale Rusáci byli svině. Není nad pořádnou paušalizaci, to se jeden hned cítí jako lepší a nadřazený člověk, že ano.

J. Krásenský 2.8.2016 9:07

Zaměňovat Rusko a Sovětský svaz

je stejné, jako dnešní Německo s nacistickým německem. Jmenované zločiny nejsou zločiny Ruské, ale marxistické. Jenže marxistická je dnes celá euroatlantická společnost a tak je třeba "odklonit" vinu z marxizmu na Rusy - přece by neukázali naši užiteční intelektuálové z čeho vycházejí. Koneckonců i osm set padesát tisíc povražděných ve jménu "rovnostvolnostbratrství", žádného užitečného intelektuála nevede k zamyšlení.

A. Hrbek 2.8.2016 9:06

Re: Hm, které že to země a regiony

A Ukrajina nám sprostě ukradenou Podkarpatskou Rus nevrátila.

F. Houžňák 2.8.2016 9:03

Takže o žádné takové zemi nebo regionu nevíte,

jenom kdákáte. Příznačné.

L. Popovský 2.8.2016 9:02

Pane Houžňáku, já jsem o druhé světové válce četl opravdu hodně, ruské, německé i americké knihy. Válka je bestie, sviňa, chcete-li. Co se týče Rudé armády, tak bylo podle mě důležité, kde byla daná jednotka zformována, jestli v civilizovanější nebo v té méně civilizované části tehdejšího Sovětského svazu. Je to velká země... Obyčejní Rusové pro nás obětovali mnoho.

Bavíme se tady o Rusech. Až se příště budeme bavit o Němcích, tak Vám povím, co mi řekl děda o nich a o Wehrmachtu.

J. Pražák 2.8.2016 9:00

Re: Hm, které že to země a regiony

Redakce by měla napsat, jak byla otázka Krymu řešena ve smlouvě o rozpadu SSSR. Nebylo tam něco o referendu v době, kdy si to někdo vyžádá? Kdo to ví?

P. Švejnoch 2.8.2016 8:53

Re: Auore, trochu reality a všem mě stejně!!

Jen bych podotkl, že "demokratická cesta" a "imperiální agrese" v žádném případě nejsou opozita, tedy výrazy opačného významu.

I zcela demokratický stát může být imperiálním agresorem - což dokládá i historie...

J. Pražák 2.8.2016 8:53

Re: Auore, trochu reality a všem mě stejně!!

Prakticky píšete to samé, co já.

K tomu připomínám: tzv. "Palestince" podporuje EU a tím i český daňový poplatník. A to tím nejhnusnějším způsobem. Příspěvky do "Fondu Mučedníků", z nichž jsou placeny doživotní renty rodinným příslušníkům atentátníků, kteří zavraždí israelského občana.

B. Hamáček 2.8.2016 8:52

Re: Hm, které že to země a regiony

Že byl Krym ruský od 18. stol. nehraje roli , do roku 2014 byl ukrajinský a Ukrajina ho dostala - neukradla ! Jestli to bylo dobře nebo špatně je mimo tuto diskusi . K ČSR také patřila podkarpatská Rus a SSSR ji v podstatě ukradl . Rusko mohlo s Ukrajinou o Krymu jednat , NIKOLIV SPROSTĚ UKRÁST. Referendum pod dohledem samopalů není rozhodně demokratické !

F. Houžňák 2.8.2016 8:50

No, u mojí babičky, poblíž Náchoda,

zlí Rusové nikoho neznásilňovali, poklidně bydleli u babičky v baráku (měli tam štáb) a i v jiných okolních barácích. I všechny hodinky jim zůstaly. Ještě máme fotky. Hodní Němci, co tam byli před nimi, povraždili v okolí řadu lidí, především pak v posledních dnech války před tím, než utekli. Hlavně že nemáte tyhlety iluze.

P. Švejnoch 2.8.2016 8:47

Re: Mám rád tůdlencty

Nesrovnávám jednotlivá místa k životu v dnešní době, srovnávám podmínky v jednotlivých obdobích - z Vaší reakce by se tedy mohlo zdát, že argument proti mému srovnání "tehdy a dnes" nemáte... ;-)

Faktem je, že "tehdy" byla situace, mimo jiné, lepší v tom, že člověk měl možnost (byť neobyčejně komplikovanou, ale přesto možnost) utéct z místního "zotročení Ruskem" :-) , do svobodného světa - měl tedy naději. Dnes, když je socialismus "all over the world", žádná naděje na odchod do světa svobodného (a zároveň civilizovaného) není.

A také jsme měli naději (jak se posléze ukázalo, tak opodstatněnou), že jednou se to zlomí, a podmínky se zlepší. Ale to jsme ještě byli samostatným, patnáctimilionovým státem (i když s "omezenou suverenitou" - dle soudruha se srostlým obočím). Dnes jsme součástí čehosi, co má 500 milionů obyvatel a, velkou zkratkou řečeno, změna tedy bude 33x obtížnější...

F. Houžňák 2.8.2016 8:46

Přinejmenším jednu autorovu lež máte zdokumentovanou

o něco výše. Číst umíte, tak se poučte.

L. Popovský 2.8.2016 8:45

Dobrý den, pane Guttmanne. Chci Vás ujistit, že o Rusku si nedělám žádné iluze. Některé Vámi zde zmiňované informace jsem dosud neslyšel, ale vím toho dost.

Mě babička říkala, že když Rudá armáda osvobozovala naši zemi, tak se všechny mladé holky schovaly, aby nebyly znásilněny. A ten, kdo si neschoval hodinky, byl rázem bez nich. I v Rudé armádě byli lepší a horší lidé. Ano, o mnoha věcech se nepíše.

Za tím, co jsem napsal, si stojím. A Vaše články čtu rád.

F. Houžňák 2.8.2016 8:44

Hm, které že to země a regiony

obsadilo Rusko agresívní vojenskou silou od roku 1991 ? To by mě zajímalo. Krym byl ruský od 18. století, jenom tak připomínám.

P. Boublíková 2.8.2016 8:43

Re: Nemate poněkud zmatlano dohromady

Jen poněkud zavádějící ;^)

P. Boublíková 2.8.2016 8:42

Re: No treba tohle,

Ten stokrát omlety argument se samopaly mě nepřestává fascinovat.

Ruští vojáci opravdu hnali Krymany do volebních místností a donutili je vhodit správný listek?

Když tak už bych spíš věřila, že treperendum bylo cinknute. To se stává i v lepších rodinách (Hofer) ;^)

F. Houžňák 2.8.2016 8:40

No a jenom tak o Gagarinovi, tam autor prostě lže,

holt aby si mohl kopnout do Rusáků, co jeho mamince zachránili život, je mu všecko dobré: It was not until four months later, when German Titov became the second human to orbit the Earth and the first person to spend a full day in space, when the controversy began to brew. Titov owned up to ejecting himself. This led to a special meeting of the delegates to the FAI to reexamine Titov’s spaceflight records. The conclusion of the delegates was to rework the parameters of human spaceflight to recognize that the great technological accomplishment of spaceflight was the launch, orbiting and safe return of the human, not the manner in which he or she landed. Gagarin and Titov’s records remained on the FAI books. Even after Soviet -made models of the Vostok spacecraft made it clear that the craft had no braking capability, the FAI created the Gagarin Medal that it awards annually to greatest aviation or space achievement of that year. One should keep other examples of a sports federations’ reconsideration of rules in the face of new techniques and technologies in mind when considering the FAI Gagarin decision. The underwater dolphin kick in freestyle swimming and the introduction of the clap skate in speed skating both caused initial international flaps. After the respective sports federations voted to accept these changes, that ended the controversy. Yes, Gagarin did not follow the rules that the FAI established before his flight. However, as is true with any sports organization, the FAI reserved the right to reexamine and reinterpret its rules in light of new knowledge and circumstances. Yuri Gagarin remains indisputably the first person in space and the concept that the first cosmonauts had to land inside their spacecraft is a faded artifact of the transition from aviation to spaceflight.

B. Hamáček 2.8.2016 8:38

Re: Auore, trochu reality a všem mě stejně!!

A ještě , většina států se ze své špatné minulosti poučila a daly se na demokratickou cestu , nikoliv Rusko ! To jde dál imperiální cestou agrese .

B. Hamáček 2.8.2016 8:37

Re: Auore, trochu reality a všem mě stejně!!

Odpovědět na váš příspěvek je mimo rámec této diskuse , jednak rozsahem a jednak je nutno některé věci vyhledat a to je již diskuse neaktuální. pouze k československým zbraním. SSSR velmi usiloval o podmanění Izraele pod své vedení . když se to nepovedlo , tak se krutě mstil a mstí ( co jiného je podpora Arabů , Plastelínců a dne islamistů). Ano v Izraeli je levicové smýšlení , ale ne levičácké v tom nejhorším smyslu , jako v SSSR !

B. Hamáček 2.8.2016 8:30

Re: Mám rád tůdlencty

Tak se odstěhujte do "svobodného " Ruska , když je vám tady špatně !!

J. Pražák 2.8.2016 8:25

Auore, trochu reality a všem mě stejně!!

"...Obama nabídl Rusku „reset“ vztahů, na což Putin odpověděl řadou nepřátelských akcí...". Doplňte prosím nějaký odkaz na prameny, např. z novin.

"...Rusko označovalo Izrael jako největšího nepřítele lidstva a že na straně Arabů aktivně usilovalo o jeho vymazání z mapy....": Po vzniku Israele se sovětský blok pokoušel získat skoro socialistický Israel na svou stranu (nastudujte si co o byl Kibuc, nastudujte si jak Rudolf Slánský poslal bojujícímu Israeli zbraně, které mu pomohly vyhrát válku o existenci- např. v Letňanech montované Messerschmitty 109).

Politika Ruska a SSSR byla hnusná, to je fakt, ale podívejte se pro srovnání např. na britskou geopolitiku. Pro příklad: Opiové války, které donutily Čínu konzumovat císařem zakázané opium a tím pomohly ničit národ. Britové potřebovali protihodnotu za kupovaný čaj a dostatek stříbra neměli.

Dále např. Krymskou válku v 19. století, kdy se Británie postavila na stranu odvěkého nepřítele Evropy - Osmanů.

Mnichovskou dohodu zná každý. A takových příkladů můžeme uvést více...

A. Reček 2.8.2016 8:25

Re: Nemate poněkud zmatlano dohromady

Ale není to lživé od autora!