10.4.2021 | Svátek má Darja


Diskuse k článku

POLEMIKA: Má Švédsko ještě nějakou šanci?

V Neviditelném psu byla zveřejněna celá řada článků, které popisují Švédsko značně jednostranně. Mám na mysli články od Judith Bergman a Jaro Plevy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Malovec 27.2.2020 8:47

Poč asi věřím Plevovi a ne Vám, pane. Asi proto, že jste před nějakým cca rokem stejně popíral informace pana Plevy, a ony se potvrzují. Čekáte snad nobelovku? Gratuluji, být v kolektivu Obamy a podobných výtečníků noistelů ceny za mír, to už je terno.

J. Moravec 27.2.2020 8:37

My Češi jsme xenofobní, je to hlavně nedůvěra k cizímu, odlišnému-historická zkušenost, to nutně nemusí být negativní vlastnost. Určitě ale nejsme rasisté, jak je nám často předhazováno. Myslím, že pan Novák ve svém zajímavém článku vyzdvihuje přednosti imigrace, a naopak bagatelizuje její negativa, která bohužel podle mě převažují. V ČR máme dlouhodobý problém s cikány, nevyřešily ho komunisté ani demokraté, spíš bych řekl, že s rostoucí benevolencí problém roste. Přibrat si k tomu x tisíc lidí, kteří se budou chovat hůř než cikáni, a na to se dá vsadit, je cesta, která povede naší zemi do pekla, nikoli do nebe.

I. Schlägel 27.2.2020 8:33

Od názorů pana Plevy se zas tak moc nelišíte. Ať se Vám daří.

J. Kočí 27.2.2020 8:19

Z článku jsem si vybral důležité sdělení - bez imigrantů by Švédsko nefungovalo. V Česku je to podle mě totéž. Jenom u nás publikují xenofobové a snaží se ovlivnit veřejné mínění. Že my Češi nejsme xenofobové zjistíme snadno. Nákup u Vietnamce, úklid Ukrajinci, stavby Ukrajinci, v továrnách Mongolové atd. Jenom agresivních muslimů je tu málo. A tomu taky fandím.

Chtělo by to zvýšit důvěru v občana - asi neřešitelné, protože všechny zákony jsou postaveny na nejhorších scénářích. Každý ví, že Češi jsou podvodníci. A co teprve takoví cizinci.

J. Kostelanský 27.2.2020 8:12

Ako najväčší pokrok v rámci bezpečnosti považuje častejšie inštalácie bezpečnostných kamier. Že do no go zón jazdia policajti ako v časoch stanného práva či vojny (jedna hliadka autom zozadu istí druhú hliadku), to považuje len za taký problémik.

Najdôležitejšie je, že oni - Švédi - sa z toho učia a možno aj poučia. Obávam sa, že pri ich tempe učenia to bude ako prísť krížikom po funuse...

Žiadna zmienka o pravidelných výbuchoch áut, o pravidelných hromadných znásilňovaniach.

Z článku je cítiť úplný flegmatický postoj k problémom. A medzi riadkami možno čítať, že príčinou problémov nie sú imigranti, ale Švédi a švédsky štát, ktorý vytvárajú akúsi bariéru medzi uprchlíkmi a Švédmi. Pán Novák žije vo Švédsku už tak dlho, že už je - ako tá žaba v hrnci - miestnou propagandou uvarený do mäkkučka. Imigranti si ho už môžu doslova natrieť na chlieb...

Najzásadnejšia vec pri posudzovaní niečoho v živote - čohokoľvek - je trend. Aktuálny stav je len fotka, trend je video zachytávajúci pohyb v čase. Môžeme hovoriť o trende v ekonomike (rast HDP), trende vo vývoji dieťaťa či trende vývoja bezpečnosti a pocitu bezpečia napr. vo Švédsku. Trend je tým najdôležitejším lakmusovým papierikom pri posudzovaní, čo sa vo Švédsku deje. Cítia sa Švédi a hlavne Švédky bezpečnejšie na uliciach ako pred 15-20 rokmi, zvlásť vo večerných hodinách? Klesá alebo stúpa miera kriminality, hlavne tej závažnej ako sú znásilnenia či ublíženia na zdraví? Majú Švédi väčší pocit pohody zo života vo svojej rodnej krajine? Ľudský rozum má fantastickú schopnosť obhájiť akékoľvek nezmysly. Napr. ako tie v článku pána Nováka...

K. Salajka 27.2.2020 7:59

Můžete se ale zajet podívat do jiné Francie - stačí zajet si do kterékoli banlieu nebo do míst, odkud slavně Váš prezident odstěhoval tam čerstvě usedlé.

Žijete v rozince, ve vaší francouzské vánočce jsou i další ingredience.

J. Kostelanský 27.2.2020 7:56

Vynikajúci článok, ktorý nám z prvej ruky potvrdzuje - ako pôvodní Švédi myslia (autora vzhľadom na tak dlhý pobyt vo Švédsku tie už považujem za pôvodného). Väčšina článku je o tom, akí sú Švédi ochotní pomáhať, ako k nim prišli státisíce uprchlíkov tu k Fínska, tam z Československa či dokonca z Iránu. Je v tom cítiť takú opojensť sebou samým. Naopak v článku je minimum náznakov nejakých problémov - a ak sú tak, len tak malé. A za tie môže aj tak švédsky štát. Citujem: "Nejhorší zkušenosti budou asi s uprchlíky ze Somálska. V Somálsku

neexistovalo žádné školství nejméně 30 let. Integrovat takové

přistěhovalce do švédské společnosti je těžké. Zde navíc ukazují

švédské imigrační úřady také značnou neschopnost." Alebo: "Řada mladých lidí z těchto čtvrtí, která se neuchytila na pracovním

trhu, se začala věnovat kriminální činnosti, zvláště narkotikům." Alebo: "Tyto segregované čtvrti jsou ostudou ... Švédska."

J. Vintr 27.2.2020 7:49

Také to tak vidím. Autor dlouhým pobytem ve Švédsku zřejmě přebral i švédskou mentalitu.

R. Tichý 27.2.2020 7:44

Kde a v jake socialni bubline? Jaro Novak je etalonem socialni bubliny odtrzene od "plebsu".

R. Tichý 27.2.2020 7:43

Naprosto souhlasim.

R. Gramblička 27.2.2020 7:37

Díky za váš vyčerpávající pohled na situaci ve Švédsku. Určitě pomůže ve snaze udělat si realističtější pohled na věc.

F. De Winter 27.2.2020 6:55

Přesně tak.

F. De Winter 27.2.2020 6:53

Pane Nováku, asi si to neuvědomujete, ale váš článek potvrdil to, co píší Judith Bergman a Jaro Pleva. Jen si to lakujete na růžovo. :-(

J. Peták 27.2.2020 6:37

Pane Nováku, úplně nerozumím tomuhle: "Řada mých mladých kolegů v těchto čtvrtích vyrostla a nostalgicky vzpomínají, jaké tam bylo výborné společenství. Ti, kteří udělali ve společenském životě karieru, se odtamtud rychle stěhují."

To jako že opouštějí to výborné společenství, které jejich neúspěšnější soukmenovci zdevastovali tak, že se tam nedá žít?

M. Mařák 27.2.2020 5:45

To je zajímavé, já také žiji v nějaké jiné Francii než v té, o které se dočítám na zdejším NP mainstream věštců apokalypsy a obchodníků se strachem obvyklých. No, co se dá dělat...

V. Vlk St 27.2.2020 0:58

Díky za názor. Neznám Švédsko, ale vím, že nejste jediný, kdo o Česku loví pitomé informace o zdejší skutečnosti. Odpor proti přistěhovalcům je ve skutečnosti jen odpor proti „novým“ muslimům. „Staří muslimové“, ti, kteří sem přišli dřív, a je jich asi 20 000, s nimi není žádný problém. Vietnamci, které vyhnalo Německo po sjednocení, přešli všichni sem. Stále zde žije veliká skupina bývalých uprchlíků z Jugoslávie a asimilovali se. Vaše představa, jak si tady žijeme jako xenofobové je hloupá až blbá. V posledních letech dostalo české občanství a žije zde více než půl milionu imigrantů. V Praze (včetně satelitů 1,5 milionu lidí) žije a pracuje asi 15 % obyvatel-imigrantů. Kdybyste jel ráno v Praze, Brně anebo Mladé Boleslavi 6.00 v autobusu nebo metru, bude 80 % pasažérů cizinců. Jen nejsou hodně tmavší. V 7.30 jezdí „bílí“. V malém Česku ve skutečnosti žije a pracuje více než 1,5 milionu cizinců, a pokud by se započítali i „agenturní zaměstnanci“ tak jich tady jsou asi dva miliony. Což je necelých 20 % obyvatel. Já nevím moc o Švédsku, ale vy nevíte skoro nic o dnešním Česku.

J. Krynický 27.2.2020 0:30

Je skvělé, že tilit platí pro imigranty. Na místní je třeba přísnost a sedřít je z kůže.