10.4.2021 | Svátek má Darja


Diskuse k článku

POLEMIKA: Má Švédsko ještě nějakou šanci?

V Neviditelném psu byla zveřejněna celá řada článků, které popisují Švédsko značně jednostranně. Mám na mysli články od Judith Bergman a Jaro Plevy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Madera 1.3.2020 21:38

Oficiální statistika Švédsko 2019:

257 bomber

316 střeleb

42 mrtvých

2291 přepadených děti školního věku

8350 znásilněných

40000 obrezanych dívek

Tisíce a tisíce požáru aut

60 "no go Zoner"

podle Nováka = pomalu úplný ráj na zemi

V. Církva 27.2.2020 23:02

Jak to napsat a neurazit. Pane Novák opravdu bydlíte ve Švédsku?

Přiznám se, že jsem sice ve Švédsku nybyl ale navštívil jsem no-go zony v USA (LA, new Orleans...) i trochu Francii, Británii před 25 lety! Byla to hrůza a prý je to dnes ještě horší. Feministickou vládu která si v Iránu narazí "turbany" jsem viděl na vlastní oči. Nám v ČR teda ani "občasné" výbuchy aut normální nepřipadají a divím se že Vám ano. Kolega Švéd je ze Švédského multikultisocialismu zhnusen.

Pan Novák žije asi ve své bublině. ano i já jsem potkal skvělé inženýry ze Skanidnávie iránského či pákistánského původu. Zvláštní znak byl i to že tito lidé jedli vepřové a Islám zdá se nějak netankoval. Toto je pro Evropu vpořádku. To jsou ale ti o kterých píše i Klaus že to je přirozená migrace. U nás máme přes 10% takových migrantů. Těch 30% ve Śvýcarech už vůbec nejsou ze Somálska či Maroka. A to je právě ten rozdíl mezi našime emigranty a těmi současnými - nechtějí žít jako Evropané.

P. Štěpánek 27.2.2020 22:22

Rád slyším dobré zprávy a budu jenom tleskat, když ty chudáky trpící v Řecku a v Turecku pošlou všechny do Švédska, kde to mají promakaný jako jinde ne.

V. Církva 27.2.2020 23:33

Přesně tak, ekonomika, roste, problémy tam všechny vyřešili a Švédi chtějí pomáhat. Jaké tedy kvóty? Švédsko ukazuje, že lze bez problémů pojmout tolik migrantů, kolik jich chce do Švédska. Pro nás by to problém byl.

J. Cervenka 27.2.2020 21:29

nelze srovnavat cerne Afrocany s Islamci ; politicky islam je nevylecitelny problem - coz se ukaze v blizke budoucbosti. Pata kolona je termin ktery se malo pouziva. Doktor muslim musi mit stejnympostoj k zenam a nevercum - jinak by nebyl muslim. Musi to umet zakryt aby mohl v tragicky naivnim Svedsku ungovat.

I. Mertl 27.2.2020 20:24

Názory nás starých měly a mají všude hodně společného: tak jak ubývá sil, radostí a perspektiv, přibývá nespokojenosti se světem, kterému stále méně rozumíme. Chtěli bychom, aby bylo po našem - a nejde to. (Díky Bohu!) Tak si stěžujeme a nadáváme, ať jsme doma nebo jako emigranti v cizině. Pan Pleva je názorný příklad kverulujícího emigranta, navíc má tu smůlu, že vytrvale a usilovně napadá zemi, která má v Evropě tradičně - a stále - pověst sociálně vyváženého státu, státu příkladného, se kterým je většina jeho obyvatel (i pan Pleva rozhořčeně říká 80%, fuj!) spokojena. Přesto se to jeho místnímu podobně naladěnému obecenstvu líbí, protože to považuje za důkaz prohnilosti západního světa, o kteréžto faktu bylo přesvědčováno celý svůj mladý, rozkošemi naplněný život. No, co. Já si spolu s panem Novákem myslím, že Švédsko má dobrou naději si své dobré jméno udržet, držím té osmdesáti procentní většině palce. A jak to bude s Českem uvidíme, ne?

J. Vintr 27.2.2020 22:40

No, nevím, podle toho, co jsem četl, tak Švédsko bylo vždycky víceméně totalitním státem, jen se to navenek moc neprojevovalo, protože proti tomu nikdo z občanů nijak neprotestoval (jsou na to zvyklí a považují to za normální). Ve Švédsku se například na doporučení lékařů prováděla nuceně lobotomie nebo kastrace lidem, kteří nějak vybočovali "z normy".

V. Církva 27.2.2020 23:10

Jen naprostý ignorant nevidí, neslyší nedokáže předvídat. Proč bychom měli chtít aby ve Švédsku nebylo dobře. Ono možná ještě je, ale jde to strmě dolů. Nemusím jet do Švédska abych viděl že to fungovalo, ale kazí se to.

Nelze brát za vzor Muslima několik vlažných Muslimů vzdělaných a pracujících v Evropě. To není gro dnešní masové imigrace.

Švédsko zatím ekonomicky funguje, ale už se přestává dostávat na péči o staré. Nejde o současný stav, ten politici moc neovlivňují. Jde o směrování politiky a to je ve Švédsku příšerné. Jeho ekonomika a politika drží díky pracovitosti Švédů a jejich předchůdců. Pan Novák píše o tradici migrantů ve Švédsku. No asi ta statistika co říká, že se od roku 1989 ztrojnásobil počet Muslimů lže ne?

J. Kalina 27.2.2020 20:16

upozorňuji na zajímavý jev. Projdete základní školou, střední, uděláte VŠ. a pak jdete na vojnu a koukáte, že jste již zapomněl na někoho kdo propadl ve třetí třídě, kdo nedochodil ani ZŠ, kdo se vyučil a šel do pracovního procesu, když vy na 5 let na VŠ. A pak na vojně vidíte skoro kompletní průřez vaším ročníkem a to bez těch největší grázlů neb ti už sedí. A to je problém některých neb si myslí, že všichni jsou +- jako oni neb z té ulity nevystrčili nos. a podle toho posuzují jiné. Připomínám , že ženy na vojnu nechodily a byly o tuto zkušenost ochuzeny. Dnes na vojnu nechodí ani muži a podle toho to vypadá. Všichni žvaní a nikdo nechce poslouchat nebo aspoň pochopit co druhý říká. Zcela mimochodné reakce. Ve Švédsku se jedná o experiment, kdy se zkoumá za kolik generací nově příchozí ztratí pigment a stanou se z nich modroocí blonďáci jako se to stalo už jednou. U nás na Šumavě právě probíhá experiment podobného druhu. Za jak dlouho se na Šumavě obnoví ten správný smíšený les a za jak dlouho konečně pozavírají ty co ŠNP zničili.

J. Vintr 27.2.2020 19:44

Už jednou se prokázalo, že někdo ve Švédsku čte i české weby. To když kritický článek o švédských poměrech uveřejnila paní Janouchová. Takže je docela možné, že autor si chce jenom šplhnout.

J. John 27.2.2020 19:30

Skvělá zpráva! Ve Švédsku to s "uprchlíky" umí, takže není potřeba vynucovat jejich umístění proti vůli občanů v jiných zemích. Současní vůdci EU by měli patřičně zareagovat.

Š. Hašek 27.2.2020 18:31

Asi nemá.

Pokud neberu v potaz vesnice/městečka na severu, kde jsou připraveni/soběstační. A hospodář má kulovnici ........ s hospodyně se umí postarat.

Opakuji: je dobré míti modelový příklad někde opodál, abych "neskočil z okna za tím hlupcem"!

V. Kain 27.2.2020 18:27

Článek pana Nováka je takové opatrné našlapování kolem obrovského průšvihu který má na svědomí levice.Z jistých opatrných a nebo bojácných důvodů to nechce nazvat pravým jménem.Švédsko je ztracené.

J. Dlouhy 27.2.2020 17:45

Clanek pana Novaka o Svedsku je velice prinosny tim, ze ukazuje, jakym zpusobem jsou Svedi informovani o otazkach immigrace. Svedska massmedia pisi presne tak jako pan Novak. A vice versa.

P. Grigar 27.2.2020 17:42

..v popisu situace ve Švédsku se autor nijak výrazně neliší od popisu p.Plevy. Liší se vlastně jenom v tom, že se dle něho švédský stát málo stará.

Viacej tej centralizácije tým Švédom treba..

P. Jaroš 27.2.2020 14:54

Jak se autor může Čechům divit, že nechtějí čtvrti, do kterých jezdí policejní auta v párech, aby se jistila, či výbušninou a střelbou komunikující gangy?!?

J. Jurax 27.2.2020 19:53

Ale jinak je to ve Švédsku dobrý, ty výbuchy a střelba jsou jenom někde ... tam, co jsou imigranti ...

A i ti, o nichž autor píše, že se integrují a mají lepší švédský akcent, nejspíš zůstávají muslimy. Což může být časovaná bomba.

V. Kučer 27.2.2020 14:22

Článek skoro idylka. Autor asi nezaregistroval že Střední východ a Afrika prožívají populační explozi. Evropa byla v podobné situaci v 19.stol. V některých evropských státech byl dokonce hladomor např. v Irsku a ve Švédsku. Tenkrát se to řešilo emigrací do Ameriky.

J. Uzel 27.2.2020 13:16

Ve Švédsku jsem byl v r.2006, kdy o uprchlické vlně nebylo slechu a již tehdy nám místní nedoporučovali navštívit Malmo kvůli "nepřizpůsobivým". A jejich prohibice nesvědčí o důvěře v občana. Nákup alkoholu připomíná návštěvu lékárny (Systembolaget).

V. Kučer 27.2.2020 14:10

Ve Švédsku jsem byl v r.1996. V Malmo jsme spali pod širákem ale žádného neevropského migranta jsem si tam nevšiml. V té době bylo Švédsko bezpečná země.

V. Braun 27.2.2020 14:52

Ve Švédsku jsem byl naposledy v roce 2015 na dovolené s autem a stanem. Nedaleko Malmo jsme spali 2x v kempu, na začátku a konci dovolené, vše ok a bez problémů, stejně jako jinde ve Švédsku. Spolužačka, takto imigrantka pracující ve zdravotnictví a bydlící v Malmo, se po smrti manžela měla loni možnost vrátit do ČR a kupodivu dala přednost tomu "hroznému" Malmo a zůstala tam.

V. Církva 27.2.2020 23:19

Vy by jste se několikrát za život stěhoval a začínal znova? Já ne, proto tu spolužačku chápu. Nemá náhodou ve Švédsku děti!? Není náhodou plat ve Švédsku víc než 4 násobný proti nám?

Navíc takto, doŠvédska se donedávna jezdilo, hlavně do přírody a lidé si ho pochvalovali. Neměli důvod jezdit do pochybných čtvrtí Malmo.

A hlavně v roce 2015 Švédsko přijalo cca 200tis migrantů. Od roku 1990 se počet Muslimů ztrojnásobil. Ty vypálená auta, to je jen ochutnávka.

J. Špirk 27.2.2020 13:06

Děkuji autorovi za mnoho pro mne nových zajímavých informací.

Dovoluji si jej upozornit na naši národní zkušenost s jednou menšinou, před kterou mnoho dnešních lidí zavírá oči. Byli pozváni panovníkem jako odborníci. Ani za tisíc let se neasymilovali. Posledních 150let soužití s nimi bylo nanejvýš krušných. Nakonec se rozhodli nás vyvraždit. Nechybělo mnoho a dokázali to.

V. Kučer 27.2.2020 15:30

V době třicetileté války zde vraždili a rabovali Švédové ale na to se již zapomnělo. Má nám to připomenout Mariánský sloup.

P. Grigar 27.2.2020 17:47

..Mariánský sloup by nám spíše mohl připomenout, že je možno a záhodno bránit se proti škůdcům.

I. Mertl 27.2.2020 17:14

Ani tu češtinu nás nenaučili, co?

P. Grigar 27.2.2020 17:49

. inu, za dobu své přítomnosti se namnožili, tedy se asi milovali často.

T. Hraj 27.2.2020 13:05

Selhání v klíčových bodech:

1) ani slovo o islámu. Ten má při tom ve Skandinávii tuto nepokrytou podobu: https://www.youtube.com/watch?v=j9sP9Jmnupw

2) integraci má pan Novák evidentně za úkol hostitele, nikoli migranta (to je mimochodem klíčový omyl v celé EU): "Integrovat takové přistěhovalce do švédské společnosti je těžké. Zde navíc ukazují švédské imigrační úřady také značnou neschopnost."

3) notorické polopravdy typu: "... opatřit dostatek pracovních sil, především kvalifikovaných, pro další ekonomický vývoj ... to se dá nejlépe migrací."

J. Jurax 27.2.2020 19:57

Ovšem přednostně migraci z Afghánistánu, Somálska nebo Sýrie. Mají hlavní kvalifikaci korán.

V. Petr 27.2.2020 12:26

Zajímavá je ta stať o Iráncích. Peršané patřili už od starověku k civilizovaným národům a úpadek přinesl až islám, vnucený jim původně arabskými dobyvateli, leč postupně velkou částí obyvatel přijatý. Po návratu doby temna se ti, kdo byli protagonisty šáhovy modernizační politiky v cizině dobře uplatnili.

Toto ovšem v žádném případě neplatí pro primitivy, přivandrovalé ze subsaharské Afriky (čím přispěli černoši pokroku lidstva???) ani pro magory, zůstávající v zajetí islámského středověku.