28.1.2021 | Svátek má Otýlie


Diskuse k článku

POLEMIKA: Má Švédsko ještě nějakou šanci?

V Neviditelném psu byla zveřejněna celá řada článků, které popisují Švédsko značně jednostranně. Mám na mysli články od Judith Bergman a Jaro Plevy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Mertl 27.2.2020 12:55

Milý pane Vaňuro, bez "primitivů" ze subsaharské Afriky by třeba v dnešním USA nefungovaly nejméně zdravotnictví, policie a městská doprava. Mmch čím Vy jste přispěl k pokroku lidstva?

M. Dvořák 27.2.2020 13:06

Velmi zajímavý názor. Ovšem pomíjíte skutečnost že ti, o nichž mluvíte, se narodili i studovali v USA.

S Vámi zmíněnými "primitivy", svými prapředky, už mají společnou jen barvu pleti. Vzděláním i kulturou jsou dnes jinde než Afričané.

Co se týče páně Vaňurova příspěvku k pokroku lidstva, možná je větší než ten Váš. Rozhodně více promýšlí do hloubky.

P. Grigar 28.2.2020 9:50

..zajímavý je ovšen fakt, že jejich IQ průměr zůstal spíše na úrovni jejich prapředků.

V. Kučer 27.2.2020 15:03

U nás nepracují žádní Afričani ani ve zdravotnictví nebo v dopravě a docela to funguje. Pan Vaňura vkládá zajímavé příspěvky a to stačí. Měli by se jimi řídit mladí kteří budou tvořit pokrok lidstva

J. Kraus 27.2.2020 11:45

Je jakási historická zkušenost, že v době blahobytu je snadné být přítelem všech. Přijde hmotná nouze, někdy stačí jen neurčitý popud a každý si rychle uvědomí kam patří. Číňané usedlí v JV Asii byli po staletí celkem pravidelně vyvražďováni, protižidovské pogromy nebyla zdaleka specialita pouze Evropanů. Po pádu Francie 1940 se z našich letců, respektovaných francouzskými kolegy a zvaných do francouzských rodin, přes noc stali "špinaví cizinci", kteří zavinili všechen ten srab pravých Francouzů. Dnešní Evropan si to neuvědomuje, ale pro většinu světa stále platí "my" a "oni", přes všechnu vnější nekonfliknost. Člověk s blízkovýchodními kořeny usedlý ve Švédsku může být považován za Švéda, Evropan usedlý na Blízkém Východě bude vždy cizincem. Dlouhá doba míru a blahobytu otupuje, nevíme jak budou na jejich ztrátu reagovat nové generace. Bude to velký experiment, třeba se ještě dočkáme.

J. Chaloupka 27.2.2020 11:38

S cizinci je to jako s kořením: přidáš špetku a jídlo je pikantnější, dáš půl kila a můžeš vše vyhodit.

O. Istvanfy 27.2.2020 14:20

Skvelý postreh.

R. Benýšek 27.2.2020 11:36

I tento článek vypadá potvrzovat můj dlouhodobý dojem, že v sociologii je to v něčem podobné jako v jaderné fyzice: Existuje určité kritické množství, po jehož překročení následuje štěpná reakce. Dokud je neevropských přistěhovalců v evropské zemi méně než určité procento (zatím jsem si nedal tu námahu zkusit vyčíslit, kolik to přesně je), je to v pořádku (ba dokoce si dovoluji vyslovit tu kacířskou myšlenku, že taková multietnická společnost je zdravější a výkonnější nežli ta čistě jednoetnická), ale je -li jich více, je to průšvih. Pročež za nejdůležitější informaci z článku považuji tu, že ve školkách i školách je dětí z těch přistěhovaleckých rodin vždy menšina.

P. Hlobil 27.2.2020 11:20

je zajimave, ze 35% Svedu a dokonce 50% Pakistancu zvladnou VS... to musi byt narody geniu

V. Petr 27.2.2020 17:08

Iránců, ne Pákistánců. A navíc Iránců, kteří prokazatelně utekli před islamistickým režimem, takže se jedná o výběr, ne průměr.

R. Langer 27.2.2020 11:08

Upřímně řečeno, pane autore, i podle toho, co píšete vy, mi situace nepřipadá zdaleka tak optimistická, jak zřejmě připadá vám...

P. Nešvara 27.2.2020 10:52

Pluralita informací a názorů je fajn. Každopádně se domnívám, že autor se mýlí. Vychází totiž z axiomu, že lidské skupiny se liší pouze barvou kůže a za případné selhání je vždy vinen někdo jiný. Není tomu tak.

Do Čech přišlo mnoho vln imigrace. Rusové, Ukrajinci, Poláci a jiní se integrují bez problémů. Třetí generace jsou již Češi a liší se jenom nečeským jménem. Cikáni a židé se neintegrovali ani za více než půltisíciletí. Jsou pořád stejní, odlišní, nekompatibilní. Totéž v USA. Potomci Čechů, Slováků, Poláků přišedších před druhou světovou válkou už většinou česky, slovensky, polsky ani neumí, jsou to Američané se vším všudy. Kam zmizeli Italské mafie známé z knihy kmotr? Rozplynuly se v Americkém Melting Pot. Černoši byli osvobozeni v polovině 19tého století, latinos po dekády táhnou od jihu. Tyto skupiny se neintegrují.

Takže neházejte všechny imigranty do jednoho pytle. Mezi Českým lékařem, který odejde za lepším do Německa a Somálcem, který odejde tamtéž je velký rozdíl. Statistiky oba dva nacpou do jednoho pytle s nápisem "imigrant" a zprůměrují obrovský přínos toho lékaře a sociální dávky vyplacené Somálci a ejhle, už je tu argument, že imigrace je vlastně trochu v plusu.

Kapitolou samou o sobě je islám. To je nadnárodní a nadrasová ideologie, která odpadlictví (čímž je myšlena typicky i integrace) trestá smrtí. Jak může být integrován muslim, kterému korán ukládá povinnost bojovat proti nevěřícím?

Škoda slov, sluníčkáře nepřesvědčíš, ti mají svou pravdu a realita je nezajímá.

V. Braun 27.2.2020 14:58

Tak tu poslední větu podepíšu, jen doplním, že bohužel platí tak nějak obecně a lidi se místo přemýšlení šikují každý za svým náčelníkem a klanovým vůdcem, bohužel.

J. Juřička 27.2.2020 10:16

Podle vnějších znaků a chování pan Novák vyzdvihuje muslimy a jen vyjmenovává některé nenávistné projevy muslimů, aniž by se pustil do hlubší analýzy co je motorem muslimské nenávisti. Tím svůj přispěvek posunul do oblasti sluníčkářkého muslimofilního žánru. Škoda!

P. Zinga 27.2.2020 9:09

Nebyl jsem ve Švédsku, jsem odkázaný na zprostředkované informace a ty mě říkají, že spíš má pravdu pan Pleva než autor dnešní. Na západ od nás se mluví o postupujícím rozkladu původní společnosti jako o "švédizaci".

A co se postoji za 2. světové týká, lze rovněž mluvit o vychcanosti.

M. Valenta 27.2.2020 9:06

Díky. Je moc fajn, že se čas od času na Psu vyskytne i jiný pohled, třeba na to Švédsko.

P. Zinga 27.2.2020 9:00

Bože, zase ten Čaputové potrat Kostelanský...

M. Malovec 27.2.2020 8:47

Poč asi věřím Plevovi a ne Vám, pane. Asi proto, že jste před nějakým cca rokem stejně popíral informace pana Plevy, a ony se potvrzují. Čekáte snad nobelovku? Gratuluji, být v kolektivu Obamy a podobných výtečníků noistelů ceny za mír, to už je terno.

J. Moravec 27.2.2020 8:37

My Češi jsme xenofobní, je to hlavně nedůvěra k cizímu, odlišnému-historická zkušenost, to nutně nemusí být negativní vlastnost. Určitě ale nejsme rasisté, jak je nám často předhazováno. Myslím, že pan Novák ve svém zajímavém článku vyzdvihuje přednosti imigrace, a naopak bagatelizuje její negativa, která bohužel podle mě převažují. V ČR máme dlouhodobý problém s cikány, nevyřešily ho komunisté ani demokraté, spíš bych řekl, že s rostoucí benevolencí problém roste. Přibrat si k tomu x tisíc lidí, kteří se budou chovat hůř než cikáni, a na to se dá vsadit, je cesta, která povede naší zemi do pekla, nikoli do nebe.

V. Kučer 27.2.2020 14:39

Xenofobie je docela užitečná vlastnost kterou nás obdařila evoluce. Opak je hazardérství. A to je ten největší problém. Stačí si zjistit kolik lidí umírá např. při dopravních nehodách. A vrchol je pouštět do Evropy problematické přistěhovalce z přelidněných zemí třetího světa.

I. Schlägel 27.2.2020 8:33

Od názorů pana Plevy se zas tak moc nelišíte. Ať se Vám daří.

R. Langer 27.2.2020 11:11

Mně to také tak připadá, jenom je to okecáno takovým sluníčkovským dialektem. Ale nějakou zářnou perspektivu tam rozhodně nevidím. ;-)

J. Kočí 27.2.2020 8:19

Z článku jsem si vybral důležité sdělení - bez imigrantů by Švédsko nefungovalo. V Česku je to podle mě totéž. Jenom u nás publikují xenofobové a snaží se ovlivnit veřejné mínění. Že my Češi nejsme xenofobové zjistíme snadno. Nákup u Vietnamce, úklid Ukrajinci, stavby Ukrajinci, v továrnách Mongolové atd. Jenom agresivních muslimů je tu málo. A tomu taky fandím.

Chtělo by to zvýšit důvěru v občana - asi neřešitelné, protože všechny zákony jsou postaveny na nejhorších scénářích. Každý ví, že Češi jsou podvodníci. A co teprve takoví cizinci.

V. Braun 27.2.2020 10:28

Agresivních muslimů je celkově málo, naprostá většina těch více než 2 miliardy muslimů jsou normální a slušní lidé.

P. Podhrázský 27.2.2020 11:05

Korán je agresivní. Pokud je to muslim, řídí se koránem. Muslimové mužou být slušní, ale když se řídí koránem, jsou agresivní.

J. Krynický 27.2.2020 16:52

Najděte mi, kde některý z těch médii a multicunturalisty ořvávaných xenofobů publikoval něco proti Vietnamcům nebo Ukrajincům. To jen mutlikulti odmítá rozlišovat imigranty!

J. Kostelanský 27.2.2020 7:56

Vynikajúci článok, ktorý nám z prvej ruky potvrdzuje - ako pôvodní Švédi myslia (autora vzhľadom na tak dlhý pobyt vo Švédsku tie už považujem za pôvodného). Väčšina článku je o tom, akí sú Švédi ochotní pomáhať, ako k nim prišli státisíce uprchlíkov tu k Fínska, tam z Československa či dokonca z Iránu. Je v tom cítiť takú opojensť sebou samým. Naopak v článku je minimum náznakov nejakých problémov - a ak sú tak, len tak malé. A za tie môže aj tak švédsky štát. Citujem: "Nejhorší zkušenosti budou asi s uprchlíky ze Somálska. V Somálsku

neexistovalo žádné školství nejméně 30 let. Integrovat takové

přistěhovalce do švédské společnosti je těžké. Zde navíc ukazují

švédské imigrační úřady také značnou neschopnost." Alebo: "Řada mladých lidí z těchto čtvrtí, která se neuchytila na pracovním

trhu, se začala věnovat kriminální činnosti, zvláště narkotikům." Alebo: "Tyto segregované čtvrti jsou ostudou ... Švédska."

J. Kostelanský 27.2.2020 8:12

Ako najväčší pokrok v rámci bezpečnosti považuje častejšie inštalácie bezpečnostných kamier. Že do no go zón jazdia policajti ako v časoch stanného práva či vojny (jedna hliadka autom zozadu istí druhú hliadku), to považuje len za taký problémik.

Najdôležitejšie je, že oni - Švédi - sa z toho učia a možno aj poučia. Obávam sa, že pri ich tempe učenia to bude ako prísť krížikom po funuse...

Žiadna zmienka o pravidelných výbuchoch áut, o pravidelných hromadných znásilňovaniach.

Z článku je cítiť úplný flegmatický postoj k problémom. A medzi riadkami možno čítať, že príčinou problémov nie sú imigranti, ale Švédi a švédsky štát, ktorý vytvárajú akúsi bariéru medzi uprchlíkmi a Švédmi. Pán Novák žije vo Švédsku už tak dlho, že už je - ako tá žaba v hrnci - miestnou propagandou uvarený do mäkkučka. Imigranti si ho už môžu doslova natrieť na chlieb...

Najzásadnejšia vec pri posudzovaní niečoho v živote - čohokoľvek - je trend. Aktuálny stav je len fotka, trend je video zachytávajúci pohyb v čase. Môžeme hovoriť o trende v ekonomike (rast HDP), trende vo vývoji dieťaťa či trende vývoja bezpečnosti a pocitu bezpečia napr. vo Švédsku. Trend je tým najdôležitejším lakmusovým papierikom pri posudzovaní, čo sa vo Švédsku deje. Cítia sa Švédi a hlavne Švédky bezpečnejšie na uliciach ako pred 15-20 rokmi, zvlásť vo večerných hodinách? Klesá alebo stúpa miera kriminality, hlavne tej závažnej ako sú znásilnenia či ublíženia na zdraví? Majú Švédi väčší pocit pohody zo života vo svojej rodnej krajine? Ľudský rozum má fantastickú schopnosť obhájiť akékoľvek nezmysly. Napr. ako tie v článku pána Nováka...

V. Církva 27.2.2020 23:30

Přesně tak. Ukazatelem je trend. Ne to co předchozí generace a politici vybudovali.

R. Gramblička 27.2.2020 7:37

Díky za váš vyčerpávající pohled na situaci ve Švédsku. Určitě pomůže ve snaze udělat si realističtější pohled na věc.