15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

NÁHORNÍ KARABACH: Jak Rusko s Tureckem pokořily Arménii

Po příměří zprostředkovaném Ruskem a Tureckem se podle zpráv z Náhorního Karabachu opět bojuje. Boje probíhají přesto, že v oblasti je přes dva tisíce ruských vojáků jako pozorovatelů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 17.12.2020 9:56

A je ochoten dodávat ji Evropě ropovodem BTC cestou mimo Rusko - dovolí si někdo něco mektnout?

J. Fridrich 17.12.2020 9:49

Ázerbájdžánští vojáci se už konečně věnují své oblíbené " zábavě " - řežou hlavy starším bezbranným lidem... Náboženství " míru " v praxi, ale nejen tam... Oni to umí i jinde ve Světě - jen v Bruselu, Berlíně, Paříži, Kodani, Stockholmu to NEVĚDÍ - prý se budou INTEGROVAT do naší západní civilizace...

D. Polanský 17.12.2020 9:38

Ázerbájdžán má ropu. Ještě něco víc?

M. Grundmann 17.12.2020 9:36

Tento zákon je samozřejmě předmětem vtipů. Někteří francouzští komici si z něj dělají legraci a jsou za své vtipy postihováni. Dalším důsledkem tohoto zákona je, že se ve Francii mluví o plynových komorách v podstatě každý den. Tato debata dokonce inspirovala hnutí na TicTocu, kde mladí simulovali smrt v plynové komoře. Dnes je člověk ve Francii podezřelý z nezákonného chování pouhou frází, že někde vidí kouř ....

V. Novák 17.12.2020 9:26

Uzákonit "Jediný Správný Výklad Historie" a ten vyžadovat pod hrozbou sankcí, dokonce trestů, je hovadnost, která ubližuje nejvíc historii a historickému bádání.

Jak se může bádat kupř. o arménské genocidě, když je výsledek předem dán a pokud by badatel došel k nepředepsanému, bude potrestán vězením?

Š. Hašek 17.12.2020 9:25

R^

Š. Hašek 17.12.2020 9:25

R^

M. Valenta 17.12.2020 9:23

Jestli chce NATO ještě chvíli hrát nějakou relevantní roli ve světě, je třeba se zbavit Turecka, protože naděje, že se Turecko vrátí v dohledné době do doby před Erdoganem je mizivá.

V. Novák 17.12.2020 9:22

Buďme přesní, prosím.

Hranic Arménie se válka nijak nedotkla. Tudíž se Arménie ani nemusela bránit.

Napaden byl Náhorní Karabach - Arcach, v hranicích z 90. let, tedy silně zvětšený oproti bývalé NKAO. Zvětšený o okresy (rajonlar), které k NKAO nepatřily a odkud Arméni vyhnali Azery. A dohoda Ruska s Ázerbajdžánem umožnila zachování aspoň části Arcachu jako arménského území.

V. Novák 17.12.2020 9:14

Rusové měli nějakou spojeneckou smlouvu a Náhorním Karabachem pavlopavle?

Povídejte - přehánějte...

M. Grundmann 17.12.2020 9:08

Asi neznáte skutečnou situaci v západních zemích. Ve Francii existuje 30 let zvláštní zákon o historických pravdách. Tento zákon přísně trestá jakékoliv zpochybnění některých historických pravd nebo oficiálních názorů na minulost odhlasovaných parlamentem. Na základě tohoto zákona byly některé osoby přísně potrestány např. za výrok, že plynové komory byly za druhé světově války pouze nepodstatnou částí celého konfliktu apod. Francouzské soudy rovněž vyžadují, aby na dotaz všichni prohlašovali tuto oficiální historickou pravdu, a není tedy povoleno, aby někdo třeba řekl, že se o danou věc nezajímá nebo o ní nic neví.

Arménská diaspora se zasadila o to, že se platnost stejného zákona proti svobodě slova rozšířila na diskuze o arménské minulosti, a tím si popudila proti sobě všechny odpůrce tohoto zákona.

V. Novák 17.12.2020 9:07

Ještě k turecké genocidě Arménů - nepochybně to genocida byla, dokonce právně "matka všech genocid", protože na jejím příkladu byl zločin genocidia definován. Bez ohledu na to, který parlament přijme či nepřijme zákon o "Armenialüge".

Ale Arméni v tom nebyli nevinnými oběťmi. To arménští nacionalističtí dašnaci zahájili etnické nebo spíš náboženské čištění měst Van, Erzurum, Bitlis,... od muslimů. Odpověď sultánské vlády byla samozřejmě neadekvátní a postihla - jak to u etnických čistek a protičistek bývá - především civilní obyvatele, do masakrů nezapojené. Vrazi jsou ozbrojení a dokáží se ubránit, zatímco vyženete-li statisíce lidí na pochod, navíc pod "ochranou" jejich nepřátel a aniž byste jim zajistili potravu a vodu, stane se z migrace nevyhnutelně pochod smrti.

Evropu a svět informovaly především křesťanské misie, které vhodně zamlčely to, co nezapadalo do křesťanských představ o křesťanské lásce. A posléze udělal svoje Werfelův román Čtyřicet dnů (Mojžíšovy hory), který ale je více alegorický než historický a Arméni v něm zastupují Židy a jejich pronásledování.

P. 1 17.12.2020 8:57

Máš pravdu nováku. Stejně jako na Ukrajině léta zlodějin a vlády korupčních hajzIů předchozí garnitury vedly k projevům nespokojenosti obyvatel. A opět stejně jako na Ukrajině byly v Arménii uspořádány demokratické volby, kde Pašinjanova strana získala 70 %.

P. 1 17.12.2020 8:47

Máte tam chybu. Správně je to takto. Proruský Pašinjan byl zvolen svobodně a demokraticky (V ekonomických reformách a vyhazování zkorumpovaných a zlodějských starých struktur může "prozápadnost" spatřovat leda vylízaný magor.) Na druhou stranu opravdu všechno má svou cenu. V tomto případě spojenectví s rusáckem. Přece si proboha nemohli myslet, že rusáci budou plnit nějaké spojenecké smlouvy. Vždyť historie rusáckých zrad a převlékání kabátů je dlouhá a dostatečně známá.

V. Novák 17.12.2020 8:47

Pašinjan byl zvolen majdanci blokovaným parlamentem v důsledku majdanu v Jerevanu.

V. Novák 17.12.2020 8:40

Rozmýšlí si, za co bude nadávat Rusku...

V. Novák 17.12.2020 8:38

Autore, v 90. letech se "ještě Arménii NEpodařilo Náhorní Karabach uhájit", tenkrát arménské síly včetně části armády Arménské republiky Karabach, do té doby autonomní oblast (NKAO) v Ázerbajdžánu, OBSADILY - a to včetně tří přilehlých okresů, v nichž Arméni nežili a které si vznikající Republika Arcach připojila jako nárazníkové pásmo. A Arméni při té příležitosti vyhnali na 350-360 tisíc Azerů.

Republiku Arcach neuznal žádný stát včetně Arménie, která se spíše tvářila, že je to součást Arménie, z Arcachu (NKAO) pocházeli i arménští vysocí politici, např. Robert Kočarjan nebo Serž Sargsjan. Mluvilo se o nich jako o "Karabašském klanu".

Situace s okupovanými azerskými rajonlar byla neudržitelná, což uznávali i arménští politici a na trojstranných jednáních Arménie-Ázerbajdžán-Rusko bylo dohodnuto, že budou vráceny za uznánní Arcachu a záruky bezpečnosti pro něj. Načež v Jerevanu vyvolal Pašinjan majdan a když se promajdanil do premiérského křesla, všechny dohody shodil pod stůl. Alijev se pak rozhodl, že si jejich splnění vymůže silou. A vymohl.

Na základě čeho mělo Rusko zasáhnout ve prospěch Arménů, kteří si nedokázali dříve vybojované uchránit? Arcach žádnou smlouvu s Ruskem neměl, vlastně ani s Arménií, právně neexistoval a Alijev si dal pozor, aby jeho vojáci nepřekročili hranici Arménie.

Když Rusko zasáhlo v Jižní Osetii (kde existovaly mezinárodně uznané dohody) - bylo to "špatně". Když nezasáhlo v Arcachu, je to taky "špatně"... - Tak co má Rusko dělat?

J. Vágner 17.12.2020 8:38

Nepochybuji o tom, že prozápadní Pašinjan byl zvolen svobodně a demokraticky. Ale všechno má svou cenu. V jejich případě cenou za to rozhodnutí je ztráta Karabachu. Přece si proboha nemohli myslet, že tam Rusové budou utrácet životy svých vojáků a nebo, že současný Západ jim jakkoliv pomůže.

J. Nevrkla 17.12.2020 8:10

Já bych řekl, že nikoliv Rusko ale NATO pokořilo Arménii.

J. Vaca 17.12.2020 6:55

Nechápu kde se bere to přesvědčení, že Rusko má bojovat za Arménii, když Arménie sama udělala vše pro to, aby si znechopnila armádu a dosavadní mírový proces (výhodný pro Arménii) podkopala.

Chápu Armény - uvěřili slibům velkého sáhiba z VB o uznání první genocidy Arménů Turky, když proběhne druhá genocida Arménů Tureckem dovezenými ISILáky přestrojenými za Azery, která by to mezinárodnímu společenství připomenula. ... akorát se nesmějí divit, že na tuto past (vojenská pomoc takto přemýšlejícím Arménům) neskočilo.

J. Pilny 17.12.2020 5:54

Kde je náš bojovník za pravdu Štětina? Toto je přeci jeho teritorium a on mlčí jako zařezaný.

R. Vacek 17.12.2020 5:50

Zase má Rusko tahat horké kaštany z ohně za Evropu?

V. Bok 17.12.2020 3:08

Dokonce v posledních letech dala vláda Arménie jasně najevo, že o bližší vztahy s Ruskem nemá zájem. No, nedivme se Rusku. Arménie sama neměla žádnou šanci se ubránit a jen dohoda Ruska s Turky umožnila zachovat ještě část území i pozemní spojení. V tomto bodě udělalo Rusko víc než muselo.

J. Babička 17.12.2020 2:52

Helemese českej turek

M. Grundmann 17.12.2020 1:08

Arménská diaspora udělala rovněž jinou taktickou chybu tím, že vyvíjela tlak na mezinárodní odsouzení staré genocidy Arménů Turky. To se jim podařilo, ale nezískali tím nic pozitivního, naopak si popudili řadu lidí. Nejen Turecko.

Víra v pravdu a lásku se opět ukázala jako chybná. Navíc je tato arménská pravda i láska dost pochybná.

M. Grundmann 17.12.2020 1:00

V Arménii je u moci prozápadní koalice. Těžko se dá čekat od Ruska, že se bude ve prospěch Arménie za této situace výrazně angažovat.