30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

MIGRACE: Má ještě Švédsko šanci?

Konstatuji, že nejsem úplně sám, kdo porovnává vývoj v Čechách a ve Švédsku. Zaznamenávám časté zmínky o Švédsku v českém tisku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kostelanský 22.12.2020 6:57

Obrovský úspech švédskych policajtov:

"Ani jeden výstřel, ani jeden výbuch, ani jedno hořící auto po tu dobu, kdy tato akce probíhala."

Ono to už tak vo svete zločinu chodí všade na svete: keď sú "chlupatí v akci", tak sa každý v podsvetí zašije tak hlboko, ako sa len dá.

Celý článok na mňa pôsobí mimoriadne naivne - ako slohová práca žiačika na prvom stupni základky.

Ja radšej zostanem xenofób a budem tvrdiť, že agregovaný prínos moslimov v ktorejkoľvek západnej spoločnosti je nula. Prínosy niekoľkých jednotlivcov spoľahlivo vynulujú masy nemakačenkov, kriminálníkov či radikálnych fanatikov.

Xenofóbne si myslím, že v meste, kde bývam, sa žije oveľa lepšie bez komunity moslimov ako s ňou. Je to okresné mesto so 40 000 obyvateľmi, všetky sídliská sú si rovné - neexistujú horšie a lepšie adresy. A ktokoľvek kedykoľvek - aj o polnoci - bez obáv ísť kamkoľvek bez obáv, že ho okradnú.

Za posledné roky u nás boli v podstate len 2 mimoriadne situácie: nejaký cudzinec, ktorý sa sem zatúlal (myslím, že to bol Afgánec), sa pokúpil znásilniť ženu. Je v base a hrozí mu 20 rokov basy.

Druhým incidentom bolo okradnutie taxikárky 2 mladíkmi.

V. Církva 22.12.2020 6:47

Tak jistě, potkal jsem několik skvělých inženýrů z Pákistánu, Iránu a jiných muslimských zemí, vystudovavších a žijících ve Skandinávii. Znám i jiné schopné Muslimy. Převážný znak je, že nejsou až tak moc věřící (tady má autor s Iránci asi pravdu). Ve svých zemích by asi dnes nemohli dělat svou práci. Ale to píše i Klaus. Migrace existuje vždycky a má smysl. Ale ne ta masová, ilegální která přináší nezaměstnatelné a výbuchy. Pokud si autor myslí, že ta nová policie a výchova ty extrémy zvládne, proč když je Švédsko tak skvělé to nezvládli politici současní?

"Ani jeden výstřel, ani jeden výbuch, ani jedno hořící auto po tu dobu, kdy policejní akce probíhala." No možná vypadáme divně, ale v ČR takto žijeme i bez policejních akcí. Co se týká drog u mladých s muslimským pozadím, samozřejmě že to je proti Islámu. Funguje to spíš tak že mladí narkomani přijdou k víře. U křesťanů třeba nešikovně řeší lásku k bližnímu, u neasimilovaných narkomani islámského původu zabíjení nevěřících.

Jinými slovy autor popisuje situaci ve své bublině, je ve Švédsku míň než já a moji kolegové Švédi, kteří tak optimisticky komunistickou vládu a přistěhovalectví rozhodně rozhodně nevidí.

R. Vacek 22.12.2020 6:30

Takových pokusů, kdy se lidé různých zvyků sestěhují do jednoho místa a budou se navzájem obohacovat a těšit ze svých různých zvyků už tady bylo.

Za pěkného počasí to jakž takž funguje, jakmile začne pršet, je z toho holocaust nebo občanská válka.

Přejme Švédsku, ať tam pořád svítí sluníčko.

J. Babička 22.12.2020 7:55

Skoro tisíc let sme žili se sudetskýmí němci v jedné zemi. A stačilo málo a najednou lidi co spolu v hospodě pili pivo a pomáhali si, navzájem se ženili, tak se byli ochotní vraždit jeden druhého.

A tak se můžeme podívat kolem světa a i do dějin a najdeme nekonečné množství příkladů, kdy lidé jen trochu odlišní a žijící spolu třeba po staletí, najednou jak by explodovali a došlo ke tragedii.

A tak pohled růžovými brýlemi je krásný, ale nepraktický .

Co mě udivilo. Stát opírající se o silnou a početnou policii s velkými pravomocemi, pro hlídání lidí, to preferují spíše konservativci než slunéčka

T. Vodvářka 22.12.2020 4:10

Výborný článek děkuji. Obávám se však, že Vám zdejší znalci vysvětlí, jak hrubě se mýlíte a jak je vše samozřejmě úplně jinak. ;-)

J. Babička 22.12.2020 4:31

Jak to ale zařídit, aby sem lidé s odlišným názorem, neměli přístup ?

T. Vodvářka 22.12.2020 5:33

Není to složité, pane Babičko. Pro začátek by bohatě stačilo, aby každý psal jen o tom, čemu aspoň trochu rozumí.

R. Langer 22.12.2020 5:45

Tak to už nic nepište. ;-D

T. Vodvářka 22.12.2020 5:53

Jste neobyčejně vtipný. Potěšil jste nejen mne.

V. Církva 22.12.2020 6:51

Nic méně má pravdu. Pokud považujete. "Ani jeden výstřel, ani jeden výbuch, ani jedno hořící auto po tu dobu, kdy policejní akce probíhala" za normál a snadno řešitelný problém přistěhovalectví ve Švédsku, nerozumíte věci a hrubě! se mýlíte evidentně vy.

T. Vodvářka 22.12.2020 7:10

Pane Církvo, připouštím, že tato věta je poněkud neobratně formulována. Bývá zde jistým zvykem vybrat jednu maličkost a na ní postavit celou filipiku. Možná mi dáte za pravdu, že taková kritika je k ničemu. Celkově článek vyznívá fundovaně a jsem rád, že byl zveřejněn.

S. Sedlák 22.12.2020 7:53

To je váš úhel pohledu a na článku nic fundovaného nevidím. Ta diskutovaná věta není v článku sama, ale snad nejlépe dokumentuje deformovaný postoj k dnešním poměrům ve Švédsku a současně to, co lidé nechtějí.

Pochopitelně imigrant bude hájit proimigrantskou politiku. Mnoho lidí z naší země neodešlo, ačkoliv by zcela jistě v jiné zemi uspěli. Důvodem bylo, že vztah k zemi předků byl silnější, než osobní profit. Podobně stěží mohou mlčet k tomu, když se tuto zemi snaží obsadit invazivní hordy. Švédsko budiž odstrašujícím příkladem.

V. Církva 22.12.2020 13:11

Tu větu jsem vybral ale druhá půlka článku je v tom duchu celá. Pan Jaro prostě zná ze Švédska svou kancelář a manželku, které popsal. Nicmé i to je zbytečné. Taky mám podobnou kancelář ve které nás navštěvují muslimští inženýři a to většinou schopní. Přesto jsem proti masové migraci (ne proti přátelství těch pár o o ně stojí) z islámských zemí a existence no-go zon je prostě fakt. Nalhávat si že je to dobře a teprve se to řeší je bláznivé. Řešit se to dá jen změnou polityky a společnosti směrem od marxismu k etice a víře v Boha, ale jeho pojetí je v Islámu podivné.

J. Babička 22.12.2020 8:01

Jenže ti co sem píší si myslí že tomu rozumí. Nebo vážně jste takové sluníčko, že věříte, že lidé jsou tak sebekritičtí

L. Písařík 22.12.2020 7:24

Pana, vy neznáte cenzuru? Zajeďte do Ruska a uvidíte v praxi. Putin vám poradí. jak zařídit, aby lidé s opačným názorem nejen neměli přístup sem, ale i jinam - viz případ Navalnyj.

R. Langer 22.12.2020 5:38

"Minulý podzim shromáždila v Malmö větší množství policistů z celé země. Začala postupovat velmi rezolutně."

"Několik málo policistů navíc dělá zázraky. Bohužel se tato akce v létě ukončila. I policisté musí mít nárok na dovolenou."

Vidím, že nechápete vůbec nic, úplně stejně jako autor tohohle blábolu, co si sám sobě těžce odporuje v (ne)jednom odstavci.

Inu, Allah akbar, kdo chce kam... ;-€

T. Vodvářka 22.12.2020 5:53

Chápu, Vaše analytické schopnosti jsou nadprůměrné. Máte prostě zmáknuté poměry ve Švédsku mnohem lépe, než ten, který tam žije 50 let. Gratuluji a přeji hezké vánoce, pane Langere.

V. Církva 22.12.2020 6:59

Ano, autor ví mnohem víc o tom jak to ve Švédsku chodí ve stavební firmě a kolik tam pracuje lidí s cizím původem a že třeba ten Tádžik je schopný. Tyto informace sice taky částečně mám, protože jsem spolupracoval s inženýry z muslimských zemí, ale určitě ne na úrovni pana autora.

Na rozdíl od autora jsem poznal "zespoda" Ameriku a nejsem ještě natolik otupělý abych střelby gangů, nebezpečí vyjít v noci na ulici a zapalování aut akceptoval jako normál, který nehovoří proti masové ilegální migraci.

Pokud po něčem takovém toužíte vy, zkuste si prostě občas zapálit auto a pak o tom rozjímejte.

T. Vodvářka 22.12.2020 7:12

Mám nejasný dojem, že článek je o Švédsku a nikoli o poměrech v Bronxu. Nic Vám nebrání, abyste sepsal své zkušenosti z těchto míst podrobně popsal a vyčkal na kritické zhodnocení ostatními. Do toho....

S. Sedlák 22.12.2020 7:38

No právě. To, co autor popisuje, jsou poměry, o které málokdo stojí. Mezi řádky popisuje nezvládnutou imigraci, kterou jeden fotbalista a jeden inženýr nemůže vylepšit.

Je to stejné, jako s cikánskými lokalitami, které u nás existují a poměry v tomto etniku nijak nezlepšuje to, že se občas objeví nějaká perla. Jsem zastáncem péče o své okolí, své sousedy, město a zemi, kde žiji a budou žít mí potomci. Nevidím žádný důvod, proč importovat parazitující a deformující masu, která převrátí poměry naruby.

V. Církva 22.12.2020 12:59

Pro Vás teda polopatisticky. Člověk ze znalostí jiné podobné společnosti může předpokládat stav švédské čtvrti migrantů, které se víc podobajíněkterým v USA. Rozhodně víc než kancelář pana Jara. Nakonec i kancelářské prostředí z USA i ČR znám a hodně se od toho Bronxu liší. Naopak ta švédská se podobá.

Nebo jinak, jak vy tak pan Jaro jste teoretici, kteří si něco nalhávají a omlouvají. Popisovat jak po Avás američtí černosi pořád ctějí peníze i když mají víc než vy, a občas vás okradlu je stejně zbytečné jak psát teoretické nesmysly o Švédsku. Lidé dnes díky BLM tuší jaké USA jsou. Ano jsou tam no-go zony jaké se popisují a stejně tak jsou problémové čtvrti ve Švédsku. Namlouvat si že je to tak má být může jen sebevrah, nebo ten co nechce aby se jebo děti měly jakž takž dobře.

K. Zangl 22.12.2020 9:22

Sluníčkáři tohle nevysvětlíte. Ten bude mlít o úspěšném integrování i ve chvíli, kdy mu bude integrovaným oddělována hlava od těla kudličkou..

V. Kuhaj 22.12.2020 10:08

R^

R. Langer 22.12.2020 8:44

Tak to chápete správně. Ano, mám velmi dobré analytické schopnosti, a značně vyspělé kritické myšlení, díky tomu se tím i živím. U ostatních to už bohužel bývá horší. Též přeji pěkné vánoce. ;-)

T. Vodvářka 22.12.2020 9:43

O tom nikdo nepochybuje,pane Langere a je to patrné z každého Vašeho projevu. Jsem rád, že v tomto diskusním prostoru existují sebevědomí a rázní jedinci. R^

J. Lambert 22.12.2020 10:24

Coz nejlepe demonstrujete Vy, pane Vodvarko, s Vasim hloupe pusobicim namyslenym domelym nadhledem.

R. Langer 22.12.2020 10:45

Ano, někteří skutečně vidí, že si autor v celém článku sám sobě několikrát odporuje, a aniž by si to zřejmě uvědomoval, tak paradoxně celé slavné "imigraci" dělá službu v pravdě medvědí. Ti v chápání pomalejší to dokonce považují za jakýsi optimistický článek o úspěšné integraci imigrantů, což mě ovšem nijak zvlášť nepřekvapuje. Že, pane Vodvářko! ;-)

V. Kuhaj 22.12.2020 9:32

Pane Vodvářko, rád bych znal váš názor na větu v článku, že "Švédsko by bez migrantů nefungovalo". Děkuji.

J. Jurax 22.12.2020 14:35

Pane doktore, nemohu se ubránit dojmu, že ve jménu svého přesvědčení obhajujete neobhajitelné.

To, co napsal autor, prostě hovoří naprosto jasně - pochvaluje si, že při masivním nasazení policie v emigrantské čtvrti tam ani nehoří auta. Autor si zjevně už ani neuvědomuje, neboť žije v tamní realitě, jaká ta realita vlastně je.

H. Rybnická 22.12.2020 3:56

Vynikající článek pane autore, jeden z mála který informuje o konkrétní situaci a zacházení s ní příp. řešení problémů.