24.9.2023 | Svátek má Jaromír


Diskuse k článku

MIGRACE: Má ještě Švédsko šanci?

Konstatuji, že nejsem úplně sám, kdo porovnává vývoj v Čechách a ve Švédsku. Zaznamenávám časté zmínky o Švédsku v českém tisku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Braun 22.12.2020 10:44

Až na ty gangy je to v podstatě správně.

R. Langer 22.12.2020 10:53

Takže podle vás budou řádit zaměstnaní Švédové? ;-D

V. Kuhaj 22.12.2020 9:20

Pane Nováku, ve Švédsku nežiji, takže si nedovolím rozporovat skoro nic. To co si rozporovat dovolím, je věta, že Švédsko by bez migrantů nefungovalo. To je věta lacině osvětová a hloupá, protože Švédsko bez migrantů fungovalo tak, že bylo příkladem ostatním západním zemím, natož socánkovským, kdy jste z jedné takové sám emigroval.

Proč si myslíte, že řešení je ve zlepšení situace v ghettech, přičemž z dalšího textu vyplývá, že by to měl být úkol pro švédskou společnost? Vám opravdu nedochází, že kultura západní (severní) Evropy, vlídné k druhým a velkorysá, se nikoli bez bolestí rodila po staletí, zatímco kultura islámu je násilnická (surovost, primitivismus a fanatismus, dokladované stále praktikovanými fyzickými tresty, jejich vztahem k ženám a těm, kteří mají odlišné názory)? Že je to jen jejich povaha, která způsobila rozvrat zemí, ze kterých teď "migranti" utíkají, aniž by však chtěli změnit cokoli ze způsobu svého života?

Otázka byla řečnická, já vím, že vám to nedochází. Až vám to "u vás ve Švédsku" dojde, bude pozdě.

P. Pepax 22.12.2020 9:33

R^

J. Matuška 22.12.2020 10:51

Ad 10:20 R^

Už je pozdě!!!

V. Církva 22.12.2020 13:12

R^

S. Pavuk 22.12.2020 9:17

V meste kde bola sústredená veľká časť polície z celého Švédska nebol počas akcie ani jeden výstrel, ani jeden výbuch, ani jedno horiace auto.

Porovnajme si to ako je to nás (zatiaľ): Tam kde nie je ani jeden policajt a nekoná sa žiadna policajná akcia, nie je ani jeden výstrel, ani jeden výbuch a ani jedno horiace auto.

Ani si neuvedomujeme, že žijeme na malom ostrove šťastia. Nedopusťme, aby sme sa zmenili na nejaké ďalšie Švédsko !

P. Milan 22.12.2020 9:26

V Praze bylo hořící auto!

Policajti se nabořili v tunelu a kočár jim blafnul!

:-P

R. Langer 22.12.2020 10:57

To ovšem není nic překvapivého. Hlavně že při tom nezrakvili někoho nevinného... ;-)

R. Langer 22.12.2020 10:55

R^

R. Langer 22.12.2020 10:55

R^ [>-]

P. Pepax 22.12.2020 8:34

Ta chůva mladých inženýrů, či co to je, nám poskytla nebývale naivní agitku.

D. Rajninec 22.12.2020 8:21

Švedi mali aj druhú možnosť . Skúsiť to bez imigrantov. Dnes už mohli byť v úspešnom vymieraní .

Podobne je to aj v nemecku . v roku 2050 bude ptrebovať 25-30 milionov prisťahovalcov aby sa neprepadlo medzi krajiny 3. sveta !

Už by bolo na čase aby sme aj my otvorili oči , kde chceme byť za 20-30 rokov . To nie je až tak ďaleko , je to doba našich vnukov !

Naše že nechcú rodiť deti , naši politicki nechcú podporovať rodiny s 3-4 deťmi . Konečne prečo by som mal trieť biedu len preto , že vychovávam pre štát kvalitného , sluľného , vzdelaného občana ! ten by nikomu neodrezal hlavu ani neposekal mačetou.

R. Langer 22.12.2020 8:37

A proč bychom se jako měli bez přistěhovalců propadat někam do 3. světa, a jak jste na takovou blbost přišel? Kromě toho, do 3. světa se evidentně propadají všichni kolem s těmi přistěhovalci, na rozdíl od nás. Melete kraviny, porodnost není žádnou známkou úrovně ekonomiky. A pokud snad je, tak přesně v obráceném smyslu, než jak to tvrdíte, zcela logicky. :-P

V. Kuhaj 22.12.2020 9:40

Že má Evropa problém s porodností, to se celkem ví. Ale pud sebezáchovy mě nabádá pokusit se to řešit našimi prostředky, na základě evropských postojů a hodnot, prostě nechat Evropu, aby se dále vyvíjela. Tedy řešit to jinak než kývnutím na příval milionů drsných kmánů s naprosto odlišnou kulturou a zvyky. Tedy pokud chceme zachovat alespoň jakés takés evropské kontinuum. Jak to vypadá, mnohým z nás je celkem ukradené.

K. Gutt 22.12.2020 17:35

Nízkou porodnost lze řešit velice rychle. Chce to jen chtít a mít vládu, která to opravdu chce. Počet lidí v národě není nějaká svatá hodnota. Méně občanů, ale s vysokou kvalifikací a vysoce vyspělými výrobky zajistí vyšší DPH než bylo před 10 lety. No a importovat slimáky, kteří mají kvalifikaci pasák koz, tak tito nám těžko vydělají na naše důchody (jak tvrdili multi-kulti dobroserové).

D. Řehák 22.12.2020 17:50

Jestliže v minulosti nechtěli v Německu nebo Švédsku udělat něco pro vlastní národ, to jest změnit antipopulační vykořisťovatelský systém, který je příčinou drastického snížení porodnosti, museli hledat spásu v imigraci. Ta se ovšem přetavila v progresivistickou multikulturní politiku nepřátelskou k švédské majoritě tak úspěšně, že to brzy bude minorita. Autor článku, ukolébaný švédským restriktivním systémem omezování informací o negativních procesech, které si sám způsobil, netuší, jak funguje islám. Je jen jeden a v momentě, kdy přesáhne 10% zahájí politický proces sjednocování pod nábožensky založeným hnutím. Pan Jaro už u toho zřejmě nebude, nebo už to vůbec nebude chápat, ale cílem je šaría, která z jeho původních Švédů nadělá otroky. Libanon jako příklad islamizace, předcházely a budou následovat další země.

J. Lukavsky 22.12.2020 19:02

"v roku 2050 bude ptrebovať 25-30 milionov prisťahovalcov" no zatím jsem spíš slyšel, že s robotikou a moderní technikou a zemědělstvím klesá počet pracovních míst. Je pravda, že zatímco dříve kabel zakopávalo 10 chlapů s krumpáčema a lopatama týden tak dneska přijede maník s malým bagříkem, sleze s ním z auta a vyhrábne to za dopoledne a odjede. Také se pořád naříká, že je nás lidí na Zemi moc a dýcháme kyslík... a najednou je zapotřebí x M lidí co ale neumí číst psát počítat a je nutno je vzdělat a zapracovat - o což ovšem oni naprosto nestojí, navíc ve věku kdy na abecedu a malou násobilku je poněkud pozdě. No nebude to snadné. Podezření budí i to, že se Německo snaží se těch nezbytných 25-30 milionů imigrantů zbavit do sousedních zemí. Když jsou tak zapotřebí. J.L. end

R. Tichý 22.12.2020 8:19

Pane Plevo, jste mistr tragikomedie.

Svedove miluji migraci, a proto s nadsenim dramaticky zvysuji pocty policistu.

Dopoustite se obvykle slunickove chyby, kdyz pro uspesne jedince glorifikujete cele spolecenstvi.

Zajimalo by mne, proc by to bez migrantu neslo? Znamena to, ze Svedove jsou nadutci, kterym prace smrdu a je pod jejich uroven? Kdo v nich tuto vlastnost vytvoril? (btw-toto je problem celeho zapadu, kteremu manualni prace smrdi a radeji si na ni porizuje "otroky", zatimco mladi lide "studuji gender" a nudou vytloukaji vylohy nebo stavkuji za spravedlnost).

K. Keinkopf 22.12.2020 8:53

Nepletete se poněkud? Není Jaro jako Jaro ;-D

R. Tichý 22.12.2020 13:18

Stydím se a děkuji za upozornění.R^

J. Pleva 22.12.2020 17:40

To nic pane Tichý, každý se může splést. K těm policajtům: Pan Jaro Novák si neuvědomuje (protože sleduje jen státní zpravodajství), že počet policajtů je s odpuštěním na h...o, když jsou zbabělí a je jim zakázáno zasahovat. Když syrský darebák přikáže policistovi "tamhle se jdi postavit a drž hubu" - a policajt poslechne, místo aby darebáka zpacifikoval podle potřeby, dal mu pouta a odvezl, tak se dál nemusíme bavit. A tohle není výjimka, nýbrž norma. Počet takových policajtů je bez významu.

J. Kulheim 22.12.2020 7:58

V jedné kronice pocházející z moravskoslovenského pomezí je zápis kronikáře z roku 1598

„Cizích hostí a cizozemců sobě za ňadra nesázejte, nebo ti ne vašeho dobrého, ale užitku svého hledati budou, vás rozptýlí, jedny proti druhým rozdvojí a summou vás sežerou tak jako kterou mne. Nechcete-li tehdy na to přijíti, berte sobě časně ze mne příklad. Ó bych já se byla cizím neštěstím kála, mohla sem lépe sobě k zachování mému posloužiti. Ale nic sem na cizí neštěstí nedbala, majíc za to já bídná, že mne na to potkati nikdy nebude moci.

I. Schlägel 22.12.2020 7:54

Kolik bylo v Německu mirumilovných inženýrů a lékařů před nástupem nacismu? Tihle vzdělaní a mirumilovní lidé jako menšina uprostřed méně vzdělané a radikálnější většiny nezabrání ničemu. Pouze se v pudu sebezáchovy opět přizpůsobí nebo emigruje, pokud nastanou podobné podmínky jako v jejich mateřských zemích.

T. Hraj 22.12.2020 7:46

Hurá! Švédsko náš vzor! "Ani jeden výstřel, ani jeden výbuch, ani jedno hořící auto" (při policejní akci) v "segregovaných čtvrtích" (konečně už tedy existujících, pane Plevo?).

J. Babička 22.12.2020 8:06

Ovšem, než začli přijímat kohokoliv, tak švédové početnou policii a masové ukázky síly nepotřebovali

P. Milan 22.12.2020 9:30

Pan Pleva je realista. Tohle je Novák, idealista, v lepším případě.

T. Hraj 22.12.2020 10:18

A jo, zaměnil jsem je. Díky

R. Meišner 22.12.2020 7:42

autore, za takovou agitku by se nemuseli stydět ani komouši v pověstných padesátých letech. ----tak hodně štěstí při vašich procházkách v segregovaných čtvrtích--ať si od vás můžeme ještě někdy něco přečíst. hlavně ta pasáž o inženýrech a lékařích opravdu neměla chybu. hezké švédské dny přeji.

S. Sedlák 22.12.2020 7:28

Švédsko je nepochybně krásná země a nemohu se ubránit osobní zkušenosti z doby před deseti lety. Stockholm jsem tehdy vnímal jako město, ve kterém by bylo krásné žít.

Jen mě zarazilo několik věcí. Večer město plné poněkud bohémských lidí, kteří nevypadali, že příští den půjdou do práce. Všude neskutečný nepořádek, protože každý odhazoval smetí pod sebe. Ráno město čisté a mokré, bez lidí, jen komando, které stačilo uklidit všechen ten svinčík.

Nejsilněji na mě zapůsobila večerní návštěva u MacDonald v centu Stockholmu a poměry, jaké tam nastolila obsluha půl hodiny před zavíračkou. Věkem studentíci z Indie či Pakistanu se chovali k hostům tak hovadsky, že to bylo s podivem, že je tato firma drží. O "umývání" stolů jedním upatlaným hadrem na které poté obsluha pastavila židle ze země ani nemluvě. Co bylo nejhorší, že se nikdo z hostů neohradil. Já to jako cizinec stěží mohl udělat.

Už tehdy bylo patrné, že úroveň významné části obyvatel je zasažena nezvládnutým přílivem kulturně pochybných imigrantů.

Nám se podsouvá, že jsme xenofobní. Já bych použil jiné slovo, které nemá pejorativní nádech. Opravdu bych byl rád, abych se nemusel ohlížet přes rameno, kdo za mnou jde, nemusel vychovávat personál v restauraci k základním hygienickým pravidlům a hlavně nemusel dlouze přemýšlet kam ve městě, kde žiji, mohu vstoupit. Možná tím ztratíme nějakého velmi šikovného inženýra nebo fotbalistu, ale raději budu více dbát na výchovu svých potomků, abych se nemusel brodit importovaným nevimjaktonazvat.