10.5.2024 | Svátek má Blažena


Diskuse k článku

MIGRACE: Hodně horká kaše

Žár horké kaše na polsko-běloruských hranicích doléhá až k nám. Ano, můžeme děkovat praotci Čechovi, že pro nás nalezl místo v závětří, chráněné kolem dokola tehdy neprostupnými horami (čerti vědí, jak se podařilo jemu a jeho lidu je prostoupit) a žádná krize nás bezprostředně neohrožuje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ptáček 18.11.2021 9:31

Starý dobrý W. Churchill stál za války před podobnou otázkou. Spojit se proti Hitlerovi s jinak nesnesitelným Stalinem.

Odpověděl si takto:

"Když bojuji s ďáblem, klidně se spojím s čertem."

Pro EU:

Proti nelegální migrační vlně a hlavně diktátorovi Lukašenkovi je povinnost EU se spojit s jinak neoblíbenými Maďary a Poláky. Půjdou jí na nervy, ale jako jediní pomohou.

J. Krásenský 18.11.2021 9:38

Měl jsem za to, že ta věta zněla trochu jinak: "Kdyby Hitler napadl peklo, spojím se i ďáblem, abych ho vyhnal"

J. Ptáček 18.11.2021 9:58

Možná máte pravdu, já jsem našel tuto asi upravenou verzi. Ale smysl zůstává.

P. Hatina 18.11.2021 9:59

To se obávám, že pragmatický sekyrář Churchill si k tomu domyslel "a hlavně aby mne to moc nestálo". Protože, Stalin na něm od začátku žádal tu jednu podstatnou věc, totiž rychlé otevření druhé fronty ve Francii. Ale k tomu se Spojenci dostali, po dlouhé řadě odkladů až v červnu 1944. A to už Rusové hnali Němce sami zpátky do Německa..

V. Novák 18.11.2021 12:16

Churchill jen pokračoval v tradiční britské politice bojovat pokud možno cizími vojáky a zbraněmi, když to nejde jinak, tak i penězi. A hlavně vyvažovat, aby nikdo v Evropě moc nezesílil.

Stovky let s tím Britové vystačili - tak proč ne ve 40. letech 20. století?

J. Jurax 18.11.2021 13:38

A hlavně Churchill věděl, že Británie nemá sílu na překročení kanálu La Manche. Vyrobit dost zbraní, vycvičit vojáky a hlavně převézt statisíce vojáků s potřebnými zbraněmi a materiálním zajištěním přes Atlantik zamořený ponorkami, aby bylo lze invazi uskutečnit, chvilku trvá.

A koneckonců Británie bojovala od roku 1939, pravda s různou intenzitou, na moři ale furt naplno, už v době, kdy Stalin blahopřál Hitlerovi k potopeným bruttoregistertonnen a dodával mu suroviny.

A Británie držela frontu v severní Africe.

A mimoto první britské dodávky zbraní do SSSR - lodními konvoji severní cestou - se uskutečnily ani ne tři měsíce po zahájení operace Barbarossa.

V. Novák 18.11.2021 16:03

A Británie držela frontu v severní Africe... Proti 8 italským divizím (které jako by nebyly, stačily tak leda na bosé Habešany) a 4 německým.

Na SSSR se vrhlo 153 německých divizí a kolem 40 spojeneckých. Srovnatelné? No, ano,všechno je srovnatelné...

J. Jurax 18.11.2021 21:25

Není to srovnatelné.

No a?

Jenže - Británie měla před válkou - v září 1939 relativně malou profesionální armádu.čítající celkem 892 697 důstojníků a mužů v pravidelné armádě na plný úvazek a na částečný úvazek v teritoriální armádě (TA). Pravidelná armáda mohla shromáždit 224 000 mužů, které podporovala záloha 173 700 mužů. Do konce roku 1939 velikost britské armády vzrostla na 1,1 milionu mužů. V červnu 1940 to bylo 1,65 milionu mužů

To vše ovšem na obranu celého impéria.

zdroj https://en.wikipedia.org/wiki/British_Army_during_the_Second_World_War

Počtěte si taky na https://www.ww2-weapons.com/british-and-empire-armies-1939/

Před druhou světovou válkou v roce 1939 měla německá armáda více než 2 miliony vojáků a její jednotky byly organizovány ve 120 divizích (99 pěchotních, 9 tankových, 6 motorizovaných, 1 jezdecké, 3 horských a 2 výsadkových). V doplňovacích jednotkách se nacházelo dalších 100 000 mužů.[14].

zdroj https://cs.wikipedia.org/wiki/Wehrmacht

J. Ptáček 18.11.2021 12:18

Pane, zorganizovat vylodění na břeh po zuby ozbrojené nacistické armády není žádná sranda. Suchá hranice ve vhodném místě se překročí jistě mnohem snadněji, mám-li dostatečně silnou armádu. Navíc mysleme si co chceme, ale armáda USA a Británie dbala na co nejmenší ztráty na životech. To není kritika Stalina, že by mu to bylo jedno. Rusové byli v tak šíleném ohrožení, že neměli na výběr. Západní spojenci přece měli aspoň troch času operaci řádně připravit, aby přinesla skutečnou pomoc.

A materíání pomoc pro SSSR byla od počátku, jak deklaroval v roce 1963, maršál Georgij Žukov, skutečný sovětský nejvyšší velitel:

"Lidé říkají, že spojenci nám nepomohli. Nelze však popřít, že Američané nám poslali materiál, bez kterého bychom nemohli vytvořit své rezervy nebo pokračovat ve válce. Američané poskytli životně důležité trhaviny a střelný prach. A kolik oceli! Opravdu bychom mohli zahájit výrobu našich tanků bez americké oceli? A teď říkají, že jsme měli všeho dost sami. "

V. Novák 18.11.2021 12:24

V roce 1942 nebyl Atlantický val ještě zdaleka valem. Ve 44. se museli probíjet proti mnohem větší síle pasivní i aktivní obrany.

Přinejmenším Moskvu si Sověti ochránili a Němce vrátili o stovky kilometrů zpátky vlastními silami. Ta pomoc teprve začínala přicházet a Churchill se ji snažil brzdit - cokoli, co dostali Sověti, totiž nedostala Británie. Kromě toho nevěřil, že RA vydrží a obával se, že ty dodávky nakonec pomohou Němcům.

J. Jurax 18.11.2021 13:51

Nicméně první konvoj s britskou pomocí připlul severní cestou do SSSR již v září 1941.

A v roce 1942 sice nebyl Atlantický val ještě zdaleka valem, ale Británie sama musela vyrobit výzbroj ztracenou ve Francii a vycvičit vojáky. A ubránit životně důležité zásobovací trasy přes Atlantik a do Středozemí. A udržet frontu v severní Africe.

A wehrmacht i luftwaffe byly v plné síle, dosud nevyčerpány vleklou válkou. Test vyloděním u Dieppe to ostatně prokázal.

V. Novák 18.11.2021 16:15

Vylodění v Dieppe byl skutečně jen test a možná ukázka Stalinovi, že i Spojenci něco dělají. Vůbec se nepočítalo s pokračováním, ani kdyby vylodění prošlo úspěšně. Po 8 hodinách se měli vrátit.

Za tu katastrofu, kterou to skončilo, mohl jednoznačně Mountbatten, který zřejmě vycházel z přesvědčení, že když je ten dědičný šlechtic, tak je taky dědičný stratég - a byl jedině hazardér. Ovšem hazardér cizími životy. Když ho přeložili na východ, měl tak magorské nápady, že se jeho podřízení vzbouřili a odmítli je realizovat - a musel ho pacifikovat až Churchill, který ho jinak protežoval. Jako anglický gentleman anglického gentlemana.

Mountbatten byl prostě dobře vypadající arogantní blb, který si myslel, že i Stalina "ohúri" styky s ruskou šlechtou - a Stalin ho v klidu nechal sedět, když ostatní Brity pozval do Moskvy na oslavu vítězství.

Ostatně, že se s úspěchem ani moc nepočítalo, plyne už z toho, že to svěřili Kanaďanům. Jako za 1. války svěřil Churchill Gelibolu Australákům a Kiviům - dominiálové byli halt ještě míň, než anglická dělnická třída. Kousek, ale jen kousek nad Iry...

L. Beneš 18.11.2021 15:17

Churchill přirozeně myslel vždy jen na britské zájmy. Vymlouval Američanům invazi ve Francii a předtím na Sicílii a dával přednost útoku na tzv. měkký podbřišek Evropy, tj. Balkán, kvůli pozici Britů na Kypru. Maršál Montgomery si také neodpustil několik zlomyslností proti postupu Američanů na Rýnu, např. velkým para výsadkem v německém zázemí, který byl předem odsouzen k neúspěchu a jen zvýšil ztráty Spojenců.

V. Novák 18.11.2021 16:20

Jaký nesmysl by byla invaze na Balkán, ukázala invaze do Itálie. Zasekli se tam na dlouhé měsíce - a to se Apeniny táhnou středem poloostrova, paralelně s postupem. Na Balkáně je pohoří víc a táhnou se často kolmo na směr postupu - to by se budovala balkánská "Monte Cassina" a "Gótské linie"!

Útok přes Balkán by byl na rok, spíš dva. A hodně krvavý.

Což Churchillovi, který byl politik, ovšem stratég na baterky, moc nevadilo.

J. Lukavsky 18.11.2021 12:27

"k tomu se Spojenci dostali, po dlouhé řadě odkladů až v červnu 1944" když už měli všechno připravené a měli jistotu, že je Hitler nesmete do moře zpátky. Systém "nas mnógo" by v Anglii ani USA neobstál. No a připravit Invazi nebylo jako si dát panáka. Říká se, že asi polovina vojáků USA si vůbec nevystřelila na nepřítele. J.L. end

V. Kučer 18.11.2021 9:29

Bělorusko ani Rusko nežádoucí migranty na svém území nenechají. Pokud se dostanou do Německa už tam ve velké většině zůstanou. Němci se o ně dobře starají, po určité době dostanou občanství a tedy i volební právo.

P. Sura 18.11.2021 11:03

předevší obě ty země (Rusko i Bělorusko) jsou podle OSN "první bezpečnou zemí", takže migranti tam mají zůstat, když už si je tam pustili.

V. Novák 18.11.2021 12:19

Pokud požádají o azyl, proběhne nějaké řízení - a připrchlíci pošupajdí zpátky.

Na rozdíl od těch, kteří už pronikli nebo proniknou do EU. Když se totiž dostali do Běloruska legálně, pak mají - nebo měli - doklady. O dokladech mají úřady informace, přinejmenším z odbavení na letišti.

Takže Lukašenko zase tak moc neriskuje - nejvýš nějaké licoměrné EUsankce. A na jejich licoměrnost může poukazovat.

V. Novák 18.11.2021 12:32

Ta "Strašná Lukašenkova Tyranie" že je bezpečná země?

To by si měli soudruzi v bruseli rozmyslet, co že Bělorusko je - i propaganda by měla být konzistentní...

P. Hák 18.11.2021 22:27

;-DR^R^

V. Kuhaj 18.11.2021 8:31

Lidé s nárokem na soucit? Pouštěli jsme si to s manželkou opakovaně, ten záběr, jak "migrant", o hlavu větší než já, a i přes oblečení byla vidět vysportovaná figura, sekal rýčem do ostnáče, a smál se, když na něj Polský voják stříkal pepřák.

V. Církva 18.11.2021 12:32

Jo respekt k Evropanům zdá se nemají, ani když jde o vojáky. Je správné pouštět takové lidi do Evropy?

J. Jurax 18.11.2021 13:53

Není.

P. Vychodil 18.11.2021 8:10

ti lidé tam přiletěli dobrovolně, zaplatili pašerákům, aerolinkám dobrovolně...vědí že budou pašováni...

cestovní ruch zajišťují němečtí pašeráci, přečti si Astone někdy jiné noviny než seznam.cz...třeba německé...

Lukašenko možná vytříská z toho nějaké politické body, ale že by to organiozoval ? Někde jsem četl, že jim dokonce nabízí cestu zpátky gratis...

Orbán byl fuj, když stavěl plot, dnes v EU diskutují, že polákům dají na plot z evropských fondů...

R. Meišner 18.11.2021 7:58

Astone co věta to perla, vážně. vyberu tu poslední: *přicházejí lidé s nárokem na soucit.* ----dál to nemá cenu komentovat, ale přece: chtějí do Německa, a Německo je nechce. kdyby je Německo chtělo, nebudou dávat deset tisíc dolarů na hlavu za let do Minsku, ale koupí si letenku do Berlína za zlomek ceny. je to tak, nebo ne? --a proč chtějí do Německa a proč je Německo nechce, na to už si odpovězte sám,--třeba za domácí úkol. 8-o

Š. Hašek 18.11.2021 10:42

R^

P. Sura 18.11.2021 11:05

Vy budete zřejmě další Kolumbus, co objevil Ameriku ....

J. Jurax 18.11.2021 14:06

No jo, ale proč je Německo nechce, ale pašeráckou kapitánku, co je dopraví direktně až do Němec, dekoruje metálem?

Že by wir schaffen das přestalo selektivně platit?

J. Krásenský 18.11.2021 7:56

Nelegitimní president Lukášenko, při vší kontroverznosti, je stále legitimnější než ta karikatura biden, která vládne v USA.

J. Fridrich 18.11.2021 11:28

Co pijete po ránu, Krásenský ? Něco ostrého, že ? Absint ? Tak pozor, pozor - už je to na vás znát...