3.6.2024 | Svátek má Tamara


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Komik 29.12.2008 10:15

Re: Pouhý dotaz

Promiňte, zřejmě jste mne nepochopil. Změnou z ANO na NE jsem myslel změnu názoru na LS, nikoli možnost vystoupení z EU. Nesouhlas s LS totiž podle mne neznamená snahu vystoupit z EU, ale pouze snahu o to, aby EU zůstala ve stavu, v jakém je v současnosti. Skutečnost, že by LS případně umožňovala snažší vystoupení z EU, proto podle mne není rozhodující (ostatně jednodušší mechanismus vystoupení by šel - pokud by byl o to zájem - nepochybně dohodnout i v rámci současné míry integrace EU).

Barclay 29.12.2008 10:21

Re: Pouhý dotaz

Jenže při 27 státech je právo veta (podle současných pravidel) jednotlivých států velmi nepraktické. Nepřijetí LS (nebo podobné úpravy) by nejspíš znamenalo totéž, co rozpad EU.

yorik 29.12.2008 12:31

Re: Pouhý dotaz

Velice se mýlíte, znamenalo by to pouze to, že reprezentanti jednotlivých států vytvoří smlouvu novou, se kterou se bude moci ztotožnit i obyvatelstvo Evropy. Tato smlova musí bý jasná, přehledná a vytvářet skutečný právní fundament pro novou Evropu. Pokud to tito představitelé nezvládnou, tak to holt budou muset zvládnou jiní.

jm0 29.12.2008 11:29

Re: Pouhý dotaz

no, četl jsem někde, že existuje nějakej uznávanej protokol, podle kt. lze od mezinárodní smlouvy nějakým způsobem prostě odstoupit. LS tento postup ale explicitně upravuje , takže namísto odstoupení od smlouvy budeme muset žádat o propuštění - LS by tak nezaváděla úžasnou novou fíčuru "vystoupení z EU", ale naopak komplikovala a znesnadňovala již existující postup.

linky tedy ale nemám ..

CKM 29.12.2008 11:39

Re: Pouhý dotaz

Tak si Barclay najdi v LS stať o odstoupení z EU a uvidíš ty Komenskej.

Magor Milda 29.12.2008 9:26

Moravané odevzdali příliš mnoho pravomocí do Prahy, je třeba chránit naši suverenitu

na Moravě platíme daně do pražské pokladny, která přednostně obslouží Prahu. Pražská byrokracie předpisuje moravským obcím a moravské policii, co může a co ne. V moravských sklípcích a restauracích platí pražské byrokratické předpisy. Bylo by na čase, s tím také něco udělat!

Jinak může být Moravanům jedno, zda jim přicházejí byrokratické předpisy z Prahy nebo o kousek dále. Spíš jde o to, že nezávislá Morava by z toho rozdělování v Bruselu získala nepochybně spravedlivější podíl, než to, co zbude po porcování medvěda v Praze.

Pražská suverenita je docela něco jiného, než suverenita celého národa, těm Pražákům se zdá, že jsou pupkem Evropy, jsou to však pouze zlovolní kverulanti.

Tino 29.12.2008 9:34

Re: Moravané odevzdali příliš mnoho pravomocí do Prahy, je třeba chránit naši suverenitu

Nevím co na to Slezané. Ale za přednost současného stavu považuji to, že do Prahy si Moravané i Slezané mají šanci ve své řeči jíti stěžovat. Nemají to moc daleko a v Bruseli by ani neměli šajna o specifikách potřeb na Moravě. Takže nakonec by Morava se musela rozpadnout na jednotlivé obce se samostatnou vládou. Prostě podle hesla - Pán Bůh vysoko, Praha daleko a Brusel až v(Y)!

Magor Milda 29.12.2008 9:44

Re: Moravané odevzdali příliš mnoho pravomocí do Prahy, je třeba chránit naši suverenitu

A na co máme v Bruselu naše poslance a komisaře? Dostat se z Ostravy do Prahy trvá déle, než letět do Bruselu, nějaký ten cizí jazyk si budeme muset osvojit, třeba angličtinu. To ovšem mrzí starou generaci, ta umí pouze pa russki a s tím v Bruseli daleko nedojdou. Zkuste si někdy v Praze postěžovat! Všude vás pošlou k vrátnému a ten ty vaše papíry hodí do koše. V Bruseli je úplně jiná kultura.

jm0 29.12.2008 11:24

Re: Moravané odevzdali příliš mnoho pravomocí do Prahy, je třeba chránit naši suverenitu

úplně jiná politická kultura

to se s náma absolutně nedá srovnávat

Robert 29.12.2008 9:02

To, že Eurohujeři

nejsou schopni prezidentovu textu oponovat, je příznačné a vůbec nepřekvapuje.

twin 29.12.2008 8:57

Kuš, Kikino, do boudy a neštěkat!

Rýpal 29.12.2008 8:44

Mno

Já si tedy myslím, že odevzdání pravomocí do Bruselu by pro nás bylo jedině výhrou, páč díky našemu volebnímu systému není možno prosadit téměř nic smysluplného (penzijní reforma, zdravotní reforma, výstavba nových jaderných bloků). To, co se prosadit daří, je buď zcela bezvýznamné anebo je to shnilým a nefunkčním kompromisem (zdravotní poplatky, deregulace nájemného, daňová reforma). Pokud by Evropa začala fungovat na většinovém systému, mohl by společný postup přinést své plody v mnoha oblastech, kde společná shoda dosud byla téměř vyloučena (zahraniční politika, energetika apod.).

Tino 29.12.2008 9:19

Re: Mno

Takové RWHP! Toť osvědčený systém, kdy jednotlivé státy pod jedním velením šly ekonomicky průběžně do kytek.

Na druhou stranu je fakt ten, že jsme měli tehdy vždy alibi pro svou neschopnost si vyřešit naše vnitřní problémy sami. A s radostí tupí držitelé moci tehdy přejímali veškeré příkazy Moskvy a dávali je v život ekonomický. Protestovat proti obludnostem neměli ani tu nejmenší odvahu a většinou ony obludnosti nedokázali ani rozeznat při svém vzdělání krejčích a zámečníků.

Odevzdejte své rodinné pravomoci domovnímu důvěrníkovi ve vašem domě. Snad vás důvěrník uspokojí. Stát ale nechejte suverenní!

Magor Milda 29.12.2008 9:49

Re: Mno, je to zajímavé, že za ruské okupace náš president ten systém tak chválil,

jeho kandidátská práce, bohužel již nedostupná, prý pojednávala o nadřazenosti socialistického hospodářství nad kapitalismem. Za skutečné okupace Václav Klaus krásně panáčkoval, jezdil do USA a okupace ho zastihla zrovna v Rakousku. Teď najednou shledává EU jako okupační moc?

PROKOP BUBEN 29.12.2008 8:19

NO ANO

Zásadní je, že pokud se má společenství rozšiřovat a mít efekt je nutné se řídit určenými pravidly a určitým aparátem.....Tyto snahy je možno kritizovat a navrhovat prospěšnější alternativy,  ovšem pokud je někdo vyloženě sabotuje a boří s pohledem nazpátek, měl by usilovat otevřeně o vystoupení z jemu nevýhodné instituce......

Tino 29.12.2008 8:34

Re: NO ANO

Ve vývoji EU je neustálá křižovatka cest. Na jedné z nich stojíme a je právem všech chtít jít směrem původně vytčeným a ne slepé následování vůle centra.

Povinností politika je minimálně alespoň upozorňovat na chyby ve vytčeném směru. Jaký nakonec bude výsledný směr, ukáže čas.

Názor - kdo nechce jít tudy, ať si vystoupí je jen nátlak!

Rýpal 29.12.2008 9:02

Re: NO ANO

Problém je, že proti Lisabonské smlouvě se staví politické reprezentace zemí, reprezentujících necelá 3 % obyvatel EU (ČR a Irsko). Díky těmto 3 % není možno dosáhnout pokroku pro zbylých 97 %. Těžko se divit, že se jim to nelibí...

Tino 29.12.2008 9:29

Re: NO ANO

Při vstupu do EU nám bylo zaručeno, že každý ze států bude mít své právo veta. O procentním rozdílu při počtu obyvatel nebyla řeč. Tehdy ještě EU neměla snahu o tvorbu superstátu či federace, nebo aspoň o tom nejsilnější státy nevedly řeč.

Navíc - 97% je snad proti přání 3% o zachování suverenity státu? Nikde nevidět demonstrace proti "odpadlíkům". Jen slyšet Merklovou a Sarkozyho a pár jejich spřízněných politiků. To mi vůbec nepříjde jako nespokojenost většiny s menšinou. To mi příjde jako mocenský nátlak silnějších mocností na malé státy!

Komik 29.12.2008 9:47

Pane Rýpale, to je přesné

Myslím, že jste to napsal úplně přesně. Proti Lisabonské smlouvě se staví politické reprezentace zemí reprezentujících necelá 3 % obyvatel EU. Z toho mi vyplývá, že pro přijetí Lisabonské smlouvy jsou politické reprezentace zemí reprezentujících přes 97 % obyvatel EU. Kouzlo Vašeho argumentu je právě v těch politických reprezentacích. Ale co obyvatelé těchto zemí. O tom už se jaksi taktně mlčí, což je podle mého názoru dostatečně jasné, protože kdyby byli v 97 % pro schválení LS, tak bych se to její zastánci nepochybně neopomněli neustále zdůrazňovat.

Kontrolní otázka: Proč se má naše politická reprezentace řídit stanovisky politické reprezentace jiných zemí, když tady za 1 - 2 - 3 - 4 roky (podle volebního cyklu a politické situace v jednotlivých zemích) žádná z nich už nemusí být? (Extrémní příklad: Použil byste dneska argument, že je třeba se řídit názorem pana Bushe?). Nebylo by lepší řídit se prostě názorem vlastním?

eTony 29.12.2008 10:14

Re: Pane Rýpale, to je přesné

komiku, politické reprezentace zdaleka neprezentují přání a názory vlastních obyvatel..... a politické reprezentace se mohou měnit, a co pak ?

Komik 29.12.2008 10:19

Re: Pane Rýpale, to je přesné

To, že politické reprezentace nemusí reprezentovat názory obyvatel, jsem se právě snažil vyjádřit v prvním odstavci. Řešení je podle mne jednoduché - referendum ve všech zemích. Pokud většina Evropanů řekne, že LS chce, budou se s tím muset i odpůrci LS demokraticky smířit.

Tomáš 29.12.2008 8:19

EU versus KSČM + ČSSD

Levicově orientovaných voličů je u nás stabilne přes 50%.  Absolutní převaze levice se v letech po revoluci 1989 do dneška alespoň občas dařilo zabránit díky tomu, že lidé se chtěli mít (doufali, že relativně bezpracně) jako v západní Evropě a v prvních letech věřili všemu novému (pravicovému) a také proto, že lidé měli zábrany naslouchat KSČ, protože se po revoluci podařilo přesvědčit lidi, že KSČ je fuj. Všechny tyto motivace ale pomálu končí a s nástupem Paroubka skončí rychle. ČSSD + KSČM udělá neporazitelný blok, který nebude vládnout kratší dobu, než 3 volební období. A teď jde jen o to, kolik moci jim EU ponechá. Mám intenzivní pocit, že byrokratická, socialistická zkorumpovaná prohnilá EU je MNOHEM menší zlo, než to, co bude chtít prosadit ČSSD + KSČM až zjistí, že se nemusí krotit, protože jim projde všechno. A ono jim to projde. Jedině snížení jejich kompetencí ze strany EU tomu může zabránit. Raději ztrátu samostatnosti ČR a jeden Evropský stát, než národní bolševickou diktaturu!!!

Tino 29.12.2008 8:27

Re: EU versus KSČM + ČSSD

Zjednodušeně - přejete si deklarování osobní odpovědnosti za vývoj politiky v zemi na vzdálenější subjekt. Jistě. Pak by se dalo nadávat na ten daleký Brusel a všichni u nás by měli alibi, že za vývoj doma může někdo cizí.

Později v budoucnu by docházelo k zákonité odstředivé tendenci s možnými občanskými konflikty až i válkou všech proti všem.

Já preferuji sílu danou mnoha svazky - jednotlivými suverenními státy spojenými společným zájmem a spoluprací. Mezistátní dohody jištěné EU bez její direktivy. S takovouto alternativou jsme vstupovali do EU!

Magor Milda 29.12.2008 9:59

Re: EU versus KSČM + ČSSD

za Rakouska-Uherska sice pražští politikové mnohdy remcali, koneckonců nám však byl udělen vynikající školský systém (na tu dobu) péče o jazyk český a českou kulturu nebyla horší, než dnes. Praha, tak jak ji dnes obdivujeme, vyrostla za blahobytu, daného právě členstvím v R-U. Válku ovšem vedlo R-U, ne Království České, ale myslí si snad někdo, že jsme dnes tak samostatní, že bychom mohli své požadavky prosadit válkou? Vláda v Berlíně nebo v Paříži také odevzdává některé pravomoci do Bruselu, tam máme mnohem větší vliv na rozhodování, než bychom měli přímo v Berlíně nebo v Paříži. Je to logický a nutný důsledek postupující tvorby budoucího silného evropského státu, který musí být i naším cílem.

jezevec 29.12.2008 8:01

velmi korektní a exaktní

nedivím se že prskalové nemají argumenty

Nezávislý demagog 29.12.2008 7:40

Zahraniční vojenské mise

No, býval jsem odpůrcem Lisabonu, ale poté, co Paroubek potápí naše zahraniční vojenské mise, se domnívám, že Brusel by to neudělal. Takže raději Lisabon než Paroubek.

eTony 29.12.2008 7:52

Re: Zahraniční vojenské mise

Paroubek je xindl, a vyslání vojenských misí je na parlamentu. Paroubkovi a LS - NE! Není jiné volby mezi těmito dvěmi svinstvy......

PROKOP BUBEN 29.12.2008 8:23

Re: Zahraniční vojenské mise

Nehájím Paroubka, ovšem pokud nemá vládní koalice sílu prosadit se vlastní silou, měla by odejít.....Jak vidno, nemá se už ani kde a jak - vykrucovat....

Jenda 29.12.2008 12:08

Re: Zahraniční vojenské mise

Tak to se domnivate spatne.

Lojza z paseky 29.12.2008 7:37

Pro rozumné lidi.

Pokud chcete mít možnost, rozhodovat o tzv. Lisabonské smlouvě (kterou mimochodem určitě nikdo nečetl - a už vůbec né ti, kteří tvrdí, že ano), nechcete-li podléhat neřiditelné zkorumpované byrokracii zcela bezkonkurenčně největší v dějinách lidstva, můžete ZDE podpořit snahy pana Jens-Peter Bonde, Dána, který byl prvním zvoleným europoslancem. V červnu z euparlamentu odešel, aby se mohl naplno věnovat zabránění onomu zvěrstvu, zvanému Lisabonská či Reformní smlouva.