9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

KANADA: O přejmenování jedné ulice

Před několika dny přišla zpráva z ontarijského města Ajax, které je součástí aglomerace Velkého Toronta, že tamní radnice rozhodla o přejmenování ulice Langsdorff Drive. Proč a kdo vlastně byl Langsdorff?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pokoutný 26.11.2020 13:57

Nikdy jsem komunista nebyl, ale dokážete si představit, že by v r.1990 všichni členové KSČ ze dne na den opustili jakkoli minoritní vedoucí funkce, protože by se styděli? Že by totéž třeba v Izraeli dělali členové větší (třeba socialistické) strany, protože byla tvrdě poražena ve volbách?

H. Lukešová 26.11.2020 13:52

Sice ne v Kanadě, ale v USA blbnou. Vedle památníku holocaustu v Americe, chtějí postavit pomník na památku zločince, drogového dealera a násilníka George Floyda. Což izraelský komentátor právě označuje urážku zavražděných 6 milionů. George Floyd byl zločinec, zatímco ti usmrcení Židé za WW2 byli naprosto nevinní lidé, ničím se neprovinili a srovnávat jejich oběť s tímto zločincem je naprosto šokující.

R. Gramblička 26.11.2020 13:52

Tak jsem se zamyslel. Řada ulic u nás nese jména těch o nichž valná většina z nás neví co byly zač a mnozí z těch poctěných se do historie zapsali nanejvýš tím, že namalovali pár obrazů či složili hezké básničky. Uvedený důstojník se ve válce zachoval tak, že svým konáním zachránil desítky či stovky životů, které by v mnoha dalších ekvivalentních situacích té doby byly zahubeny. Takové konání vyžaduje odvahu a morální integritu, kterou bych nejspíš marně hledal u řady zdejších diskutérů. Zkuste se na chvíli oprostit od emocí a kontextu doby a srovnejte to s přínosem různých umělců a podobných "osobností", které ani mnozí z nás neznají.

Z toho, co jsem se o Lagensdorfovi dozvěděl mám za to, že si ve světle událostí WWII vaše odsudky a pohrdání nezaslouží. Zda má být po něm pojmenovaná ulice či cokoliv jiného, to ať rozhodnou místní obyvatelé

H. Rybnická 26.11.2020 13:19

No pětapůl jich nebylo. Němečtí sociální demokraté v Československu získali koneckonců ve volbách 1935 necelých 300.000 hlasů a že byli němečtí soc.-dem odpůrci nacizmu a za to později drsně trestání je Vám, myslím jasné?

R. Gramblička 26.11.2020 13:16

a proč by měla? Diskuze je tady o tomhle

H. Rybnická 26.11.2020 13:16

Pane Církvo, ta Schollová dívenka byla ještě skoro dítě s plnou hlavou idealismu a důvěry. Nikdo si tehdy nedovedl představit že nějaký soud pošle děcko na šibenici, Hrůza, Ti (dospělí) kolem ní měli být prozíravější a za každou cenu tu akci zastavit.

R. Gramblička 26.11.2020 13:15

jsou naše ulice pojmenované pouze po ušlechtilých hrdinech? Označuje někdo zmíněného důstojníka za ušl. hrdinu? A co jen člověk, který svým chováním a činy si v jistých ohledech zaslouží úctu? Hm?

H. Rybnická 26.11.2020 13:10

Pan9n Lukešová, to "níže" není odpověd. Ráda bych věděla, co byste VY konkretně udělala v situaci někoho, kdo se narodil kolem začátku minulého století, byl v roce 1933 (převzetí moci Hitlerem a jeho partají) asi 30 let, v době vypuknutí války kolem 40 , poměrně dobře situaovaný, měl rodinu, zaměstnání (kdekoli, byť jako uřednice nebo námořní důstojník) a Váš nadřízený by od Vás očekával, že vstoupíte samozřejmě do NSDAP . Je Vám jasné (pokud byste byla mužem) že odmítnutí této "pocty" znamená povolání do armády a v okamžiku ke Stalingradu. Co uděláte konkretně VY ve stejné situaci? Předpokládám, že pokud byste byla upřímná, nemáte osobně odpověd.

J. Hajský 26.11.2020 12:05

Možná, že ve chvíli, kdy se ruší název ulice po kapitánu Lagensdorffovi je v tomto nebo jiném kanadském městě pojmenovávána ulice po několikanásobném zločinci Georgi Floydovi.

Četl jsem článek, kde v perexu bylo napsáno: "George Floyd byl několikanásobně trestán a strávil několik let ve vězení. S jeho vraždou to ale nemá nic společného."

Nejde o to, že asi nebyl zatýkán bezdůvodně, ale o to, že něco podobného by se dalo napsat i o kapitánu Lagensdorffovi. To, že svým činem zachránil životy svých námořníků, také nemá nic společného s tím, na jaké straně bojoval.

Vůbec si myslím, že veřejná prostranství by neměla být pojmenovávána po politicích a vojácích. Neboť po každé změně režimu jsou pak přejmenovávána. A mnohdy nejde ani o změnu režimu, ale o změnu náhledu na světový názor, náboženství, gender, rasy a multikulturalismus, případně nové spojenecké svazky.

A ani snad po osobnostech z oblasti kultury. Co když se přijde na to, že jejich díla nejsou v souladu s dnešními názory. Příklady by se našly. Už dnes se přejmenovávají názvy knih. Tak snad jen po vědcích nebo vynálezcích a to ještě velmi opatrně (příklad: po Wernheru von Braunovi, jehož rakety devastovaly Londýn - nikdy, po Wernheru von Braunovi, jehož rakety donesly člověka na Měsíc - možná).

A. Renjascu 26.11.2020 11:50

Solženicyna znám a .s mým tvrzením není v rozporu. Zkuste si prostudovat nacistickou a komunistickou ideologii a jejich přístup k nepřátelům. Komunismus neřešil primárně rasu a životní prostor, ale vyvlastnění a vládu komunistických elit. V komunistickém režimu se umíralo tak nějak náhodně a také v rámci mocenského boje, kterého jste se nemusel zúčastní, ale v nacismu se umíralo plánovitě a účast v případě nesprávné rasy byla povinná. Genocida a teror nejsou synonyma i když jsou oboje odporné. Genocida má přidanou hodnotou danou ne porážkou či ponořením nepřítele, ale jeho totální fyzickou eliminací. Proto se na Stalinův, Kimův, Maův režim hledí jinak než na Hitlerův. Není to v množství obětí, ale v zaměření.

H. Lukešová 26.11.2020 11:43

Jenže největším zločinem tehdejší německé společnosti bylo si zvolit nacistický režim, který za všechno zlo označil Židy, to, že Němci antisemitismu věřili a poté byli mnozí z nich ochotni podílet se na vyhlazovací mašinerii. Žádný normální, zdravě myslící člověk, si nemůže zvolit něco tak obludného.

J. Pankovic 26.11.2020 11:42

...vona to dělá částečně z blbosti a částečně za cizí peníze...

J. Pankovic 26.11.2020 11:37

...jako obrlajnant Lukáš třeba... :-)

V. Církva 26.11.2020 11:32

Ano tento experiment ledacos z lidského jednání ukazuje. Nicméně ne všecny závěry jsou správné. A například se přiznává, že všichni věděli že jde o experiment, a že se v něm různí lidé chovali různě.

Kafka ve své knize Nové základy experimentální psychologie několikrát zmiňuje, že v hypnóze byli zhýralí jedinci ochotni udělat cokoliv. Naopak silně věřící Křesťané se na některé věci nedali přinutit.

Jak už jsem napsal. Dovedu si představit, že bych sám uhnul nacismu ze strachu o rodinu nebo sebe, ale od doby co se pokládám za Křesťana bych dobrovolně nesouhlasil s takovou ideologií nesouhlasil a zfanatizovat se nenechal. Nakonec tak nějak uvažovali i Schollovi.

J. Pankovic 26.11.2020 11:31

Takže nakonec největší český král byl největší český král, i když to byl král cizàk.

Jan Lucemburský (1,92) hrdinnê padl v bitvě u Kresčaku se slovy: Toho Bohdà nebude, aby český král z boje utíkal!

Předtím ovšem vypravil svého syna Václava domů, nejspíš mu vysvětlil, že tatík hrdinnê padne, čímž bude čest rodu zachráněna a synek pomaźe domů udělat pořádek v té divné krajině, kterou zdědil po mamince.... :-)

J. Vintr 26.11.2020 11:23

Bismarck byl ve zcela bezvýchodné situaci a posloužil jen jako cvičný cíl britským válečným lodím. Tady nebylo co vyhrávat.

J. Vintr 26.11.2020 11:22

Mohl vyvěsit bílou vlajku, nechat posádku nastoupit do člunů a loď potopit (aby udělal zadost válečnické "cti")

V. Církva 26.11.2020 11:19

Pane Braun. Nemůžete soudit za něco co bylo v době těch lidí legální a snad i společensky správné a zdůvodnitelné.

Aplikace Vaší teorie už u nás byla od roku 1948 po rok 1989. Bohužel to nekončilo u soch feudálů a otrokářů.

Ta co přišla do USA letos, za tou jsou někteří taky marxisté určitě ale nadmnožina progresivistů.

Hrajte si s ohněm.

J. Pankovic 26.11.2020 11:14

...nebo kdyby třeba zběhli... ;-)

J. Pankovic 26.11.2020 11:12

Voják poslouchá rozkazy. Voják nedělá politiku. Proto je voják.

Voják, který začne dělat politiku,... slušné slovo mě nenapadlo... Pučista?

H. Lukešová 26.11.2020 11:11

Tak máte pravdu, že Stalinův antisemitismus byl jiný než ten hitlerovský, Stalin antisemitismus využil, aby si udržel moc, stejně tak jako nenáviděl Židy, nenáviděl Ukrajince, Pobalťany či později i jiné Gruzínce.

Leč u nás procesu se Slánským naši komunisté využívali nacistický antisemitismus, přirovnávali Slánského a spol. ke krysám, k chobotnicím, hmyzu, museli se vyznávat ze svého sionismu, ačkoliv Slánský byl soudruh, ne sionista. Nelituji Slánského, ale měl být souzen za to, co spáchal ne za to co nespáchal. To tentokráte musím ČT pochválit za hodnotný historický dokument o Slánského soudu..." s protistátním spikleneckém soudu...". Zkrátka antisionismus je antisemitismus.

P. Han 26.11.2020 11:11

Hm. SS-mani a vrazi v táborech... Měli poslouchat svědomí, není omluvy. Plný souhlas. - Ale říká vám něco Zimbardo? Stanfordský vězeňský experiment?

V. Církva 26.11.2020 11:08

Tak co se týká SSáků a vrahů v táborech. Ti měli poslouchat svědomí. Pokud to nedělali není omluvy.

U ostatních občanů, dokonce vojáků to není jednoduché. V televizi byl dokument o Židech bojujících za Hitlera. Samozřejmě že to dělali pro to, aby se neprovalil jejich židovský původ. Jeden z nich byl dokonce vysoký námořní důstojník. Takže nacismus byla mašinérie které se nedalo snadno vzepřít.

Přesto, podle informací co mám, většina Němců s nacismem a souhlasila. Ne že museli, ale, že tomu věřili!

H. Lukešová 26.11.2020 11:05

Vždy je možné odmítnout službu. Kdyby všichni Němci odmítli sloužit pod Hitlerem, nemohl by uzmout moc, nemohl. Vinu politickou, mají všichni, kteří podporují režim, všichni.

V. Církva 26.11.2020 11:03

Tak jistě, většina ale nejsme takoví hrdinové. Přiznám se, že bych si na sebe nevsadil. Německo ztratilo za 1 války moc, reparace. Hlavně bylo po velké ekonomické krizi kdy chudé i Židé (sice šlo možná o výjimky) ožebračovali.

Kdyby jste bojoval proti svým, nebo odmítl, šel by jste do koncentráku. Plivala by na Vás rodina, známí, sám by jste nevěděl jestli jste víc zrádce, nebo ne, protože děláte dobře pro lidstvo, necháte se zavřít nebo dezertujete.

I u nás jsme měli ale sudeťáky co bojovali proti Německu. To samozřejmě obdivuji. Ale bylo jich pět a půl.

Něco jiného jsou ale SSáci, vrahové z koncentráků. Ti nemají omluvu.

H. Lukešová 26.11.2020 11:02

Odpověď vize níže...

J. Pankovic 26.11.2020 11:01

Voní ti chudáci čeští kluci, kteří lítali za RAF, si taky mysleli, že bojují za dobrou věc... než blbě dopadli, že ?

Zato bachaři, těm změna režimu nevadila...

Hrdinové jsou potřeba občas, svině furt;-(

H. Lukešová 26.11.2020 11:00

Vždy je možnost odmítnout službu. Kdyby všichni aktéři odmítli pod Hitlerem sloužit, tak by Hitler rozhodně nemohl uzmout moc. Vy znáte filosofa Karla Jasperse, toho zná většina vzdělaných lidí, což vy jste, tak ten rozebírá otázku viny obecně a píše, že vinu politickou mají všichni ti, kteří režim podporují, kteří proti němu neprotestují, všichni.

V. Novák 26.11.2020 10:55

Lenin byl ze čtvrtiny Žid a jeho nejbližší spolupracovníci byli s výjimkou Gruzína Stalina všichni Židé.

Stalin taky nelikvidoval Židy protože byli Židé, ale protože byli konkurenti (jako Trocký) nebo potenciální konkurenti (Zinověv, Kameněv,...). Případně se jich zbavoval z pragmatických důvodů - Litvinov dost dobře nemohl navazovat kontakty s hitlerovským Německem, když proti němu po celou dobu zkoušel uzavírat obranné dohody - a navíc byl Žid - tak ho nehradil Molotovem

V. Církva 26.11.2020 10:54

Tak byli to němečtí vojáci. Kdyby se vojáci snadno vzdávali, žádnou válku by nikdy nevyhráli.