26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

KANADA: O přejmenování jedné ulice

Před několika dny přišla zpráva z ontarijského města Ajax, které je součástí aglomerace Velkého Toronta, že tamní radnice rozhodla o přejmenování ulice Langsdorff Drive. Proč a kdo vlastně byl Langsdorff?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 26.11.2020 20:36

Tady je naprostá analogie s vojáky Rudé armády! Ti i oni bojovali za vlast a zároveň sloužili zločinnému režimu!

J. Nový 26.11.2020 20:34

A pak si sedneme a dohodneme se, kdo byl vlastně v druhé světové ten hodný, čestný a spravedlivý :-)

J. Nový 26.11.2020 20:33

A co ty, kteří plnili rozkazy u Katyně?

Na druhou pravdu je fakt, že k do by rozkaz nesplnil, bv tím nad sebou vynesl často rozsudek smrti. Byla byste takovou hrdinkou?

V. Petr 26.11.2020 20:33

Všichni sovětští vojáci bojovali za obrvraha Josifa Vissarionoviče Stalina který povraždil miliony lidí. Proto bychom měli zbourat veškeré jejich pomníky a přejmenovat všechny po nich pojmenované ulice....

H. Lukešová 26.11.2020 20:26

Sice židovského původu, ale antisemitou byl také. Když se ho soudruzi ptali jestli je Žid, odpověděl kategoricky "Ne, nejsem, jsem světoobčan" a judaismus jako takový nenáviděl coby kruté a zlodějské náboženství a mnohokráte prohlásil, že nesnáší židovského Boha křesťanstva a že křesťané jsou též od Židů nakaženi lichvou a zlodějnami.

J. Jurax 26.11.2020 20:26

No, udělal ... spáchal sebevraždu, neboť ztratil loď.

19. prosince kapitán Langsdorff napsal zprávu do Německa: "Pouze svou vlastní smrtí mohu dokázat, že vojáci třetí říše jsou připraveni umírat za čest své vlajky. Nikdo kromě mě nenese odpovědnost za potopení kapesní bitevní lodi Admiral Graf Spee. S radostí zaplatím svým životem za tu skvrnu na naší cti. Přijímám svůj osud s klidem a s vírou v naší věc, v budoucnost a ve svého Vůdce". Téže noci se zastřelil.

J. Zima 26.11.2020 20:18

Karel Marx byl rasista a antisemita. Obzvlášť neměl rád Slovany.

J. Zima 26.11.2020 20:10

Jako jiní zde nerozlišujete změnu vlády po volbách v rímci dmokratického parlamentního systému a uchopení nebo ztrátu moci totalitního systému.

J. Zima 26.11.2020 20:02

K pohraniční stráži se odvedenci vybírali podle "morálně-politického profilu" tj. kandidáti KSČ, funkcionáři SSM, rodiče zasloužilí komunisté apod. Pohraniční stráž totiž nespadala do ČSLA (tedy pod ministerstvo obrany), nýbrž pod ministerstvo vnitra. Pokud se tam někdo dostal omylem vždycky byla možnost buď zasimulovat nebo nahlásit nějaké kontakty s "kapitalistickou cizinou". Ale službu jako záklaďák bych dotyčným i prominul. Situace byla někdy složitá. Problém nastal, když to tzv. podepsali tj. dobrovolně se stali lampsáky z povolání. To nemusel nikdo.

H. Lukešová 26.11.2020 19:59

Proč by měl jít zrovna ke Stalinovi? Proti Hitlerovi snad bojovali Britové i Američané, tak mohl jít třeba tam. Navíc válka mezi Německem a Sovětským svazem propukla až 22.6.1941, kdy nacisté napadli SSSR. Do té doby byli velcí spojenci.

V. Bartl 26.11.2020 19:54

měla jste mu poradit, co měl dělat. Jít ke Stalinovi? Vy jste na hlavičku. A který režim není obludný?

J. Zima 26.11.2020 19:52

To není dobrý příklad. Je třeba rozlišovat změnu vlády v rámci demokratických voleb a ústavy oproti uchopení moci diktátorem. Podle toho by se měli příslušníci silových složek rozhodovat zda zůstanou ve službě. Je rozdíl když policista slouží v normální policii nebo gestapu.

H. Lukešová 26.11.2020 19:17

Pomáhal válečnému úsilí a vést útočnou agresivní válku, to jeho skvrna na charakteru..., všichni se vymlouvali na to, že jen plnili rozkazy, jak esesáci, tak vyhlazovací úředníci, pracující na železnicích, či chemici v německé továrně IG FARBEN, vyrábějící Cyklon B..., ti také jen plnili rozkazy. Adolf Eichmann plnil rozkazy, Rudolf Höß také jen plnil rozkazy, Heinrich Himmler jen plnil rozkazy, Hans Frank jen plnil rozkazy, všichni byli nevinní, jen plnili rozkazy...

J. Zima 26.11.2020 18:24

Koněvova v Praze.

H. Lukešová 26.11.2020 17:46

JENŽE, Němci vytvořili příhodné podmínky pro genocidní antisemitismus, na kterém se přiživili Ukrajinci, Poláci, Slováci a další. Tím za žádnou cenu neomlouvám Ukrajince, Poláky, Slováky, jenže byli to Němci, kteří zbudovali vyhlazovací tábory a nastartovali likvidační antisemitismus do praxe a antisemitští Ukrajinci, Poláci a Slováci se jim hodili.

H. Lukešová 26.11.2020 17:42

Pan Prokop odpověděl, přežívat lidé i za totalitárního režimu museli, ale iniciativně lézt do KSČ, Lidových milic, Svazu Československo-socialistického přátelství nebylo rozhodně povinné, vyjma idealistů tam lezli kariéristé, kteří se chtěli mít co nejlépe.

Nikdo nemusel být v KSČ, Lidových milic, jestliže nechtěl, nikdo ho nenutil, to platí i v případě toho německého důstojníka. Nikdo z Němců nemusel být v SS, Gestapu, NSDAP, pokud to nechtěl. Řada nacistů své zločiny páchali naprosto vědomě, dobrovolně a systematicky.

H. Lukešová 26.11.2020 17:35

Jenže těch židovských zločinců bylo velmi malé procento v rámci celé židovské komunity a na základě této zkušenosti se nedá generalizovat a odsuzovat všechny Židy v Evropě tehdy žijící. A jak píše pan Jurax i řada nežidovských podnikatelů dřela z kůže tehdejší dělníky.

H. Lukešová 26.11.2020 17:23

Beneš má své chyby, ale je nezměrnou zásluhu, kterou nejde zvrátit je jeho podpora sionismu, vzniku židovského státu ve Svaté zemi. Jeden z jeho citátů: "„Považuji zřízení židovského státu v Palestině za jedině možné a spravedlivé řešení světové židovské otázky vůbec. Proto kdykoli se mi naskytne příležitost, budu pomáhat vždy k jeho uskutečnění.“ Edvard Beneš 4. října 1946 k otázce vzniku židovského státu

https://www.israel.cz/lang_cs/aktualita/9/11822/

H. Lukešová 26.11.2020 17:17

To máte pravdu, že ukrajinští dozorci byli také velmi krutí, zejména ti v Chelmnu, Sobiboru a Majdanku. Američané natočili historický dokument "Útěk z tábora smrti", stojí za stáhnutí, je na Uložto.cz Ten zachycuje všechny okolnosti a i krutosti Ukrajinců.

J. Jurax 26.11.2020 17:16

No jistě, ovšem byly to lodě nepřítele. To bych mu nevyčítal, za účelem rušení námořní dopravy byl do Atlantiku poslán. Ono bez varování lze potápět leda tak torpédem z ponorky, loď velikosti Grafa von Spee byla viděna a rozpoznatelná zdaleka.

Mimoto tehdy ještě ctil námořní zákon - loď byla zastavena, posádka zajata a přemístěna na doprovodnou loď Altmark a loď pak potopena dělostřelbou.

Zajatci z Altmarku později pronásledovaného Brity a ukryvšího se ve fjordu tehdy ještě neutrálního Norska byli osvobození smělou akcí torpédoborců admirála Viana.

H. Lukešová 26.11.2020 17:14

Ale jo, paní Rybnická, já vím, že antisemitismus nebyl čistě německou záležitostí. I v Polsku byl rozšířený a je i dodnes, pogrom v Kielcích roku 1946 na přeživší Židy, většinově trosky z vyhlazovacích táborů rozhodně byl také hroznou záležitostí a i u nás a na Slovensku tu a tam propukl také menší pogrom, to absolutně nerozporuji a komunisté později přijali protižidovskou politiku, kterou maskovali jako antisionismus a pro Židy jaksi v Československu bylo "nedýchatelno" a řada z nich odešla do znovuzrozeného Izraele.

J. Nový 26.11.2020 17:11

Kdesi jsem četl, že mezi loďstvem bylo velmi málo nacistů (na rozdíl od ponorkového loďstva). V kriegsmarine prý Hitlera vůbec nemilovali, ale bojovali za svoji zemi, jak to dělal každý jiný voják. A na lodích se prý rozhodně nezdravili nacistickým pozdravem. Ale to jsem jen četl, z pochopitelných důvodů jsem u toho nebyl přítomen :-)

J. Jurax 26.11.2020 17:07

Jistě.

Ovšem Němci svůj antisemitismus vypracovali ke zrůdné dokonalosti.

J. Nový 26.11.2020 17:05

Je úsměvné, kolik variant má "házení do jednoho pytle. V některých případech je běžné (Němci během války, Číňané, Rusové, voliči Okamury, Zemana, Babiše, Trumpa,komunistů apod.). V jiných případech naprosto nepřijatelné, či dokonce pod pohrůžkou trestnosti (cikáni, muslimové, LGBT)

V. Hodorka 26.11.2020 17:04

Byl to normalni korzar, ktery potapel bezbranne obchodni lode. Je ostudne, ze po nem byla ulice kdy pojmenovana. A hlasovani pro zmenu jen 4:3 je taktez ostudne. Je to vysmech vsem kdo bojovali proti nackum. Jak ho nekdo muze srovnavat s schindlerem nechapu.

J. Jurax 26.11.2020 17:03

No, z vojenského hlediska ... Graf Spee byl poškozen, zničeno bylo centrální stanoviště pro řízení palby a hlavně odstředivky pro čištění oleje pro motory, což prakticky znemožňovalo práci motorů na dlouhodobé trase do Německa (Graf Spee byl poháněn diesely), přišel o jedno z šesti děl hlavní ráže, neměl dost munice; utrpěl ztráty 36 mrtvých a 60 raněných. Úřady v Montevideu mu daly ultimátum, před přístavem čekaly lehké křižníky Ajax a Achilles a těžký křižník Cumberland, jenž nahradil poškozený Exeter, Britové stahovali další síly včetně Force H s bitevním křižníkem Renown a letadlovou lodí Ark Royal ... v podstatě by dalším bojem spáchal sebevraždu i s posádkou, aniž by měl možnost nepříteli nějak moc uškodit.

V bezvýchodné situaci neměl jinou možnost než se vzdát. Potopení lodi mu schválila německá admiralita; doporučila mu však učinit to důkladně, aby loď nemohla být vyzdvižena.

19. prosince kapitán Langsdorff napsal zprávu do Německa: "Pouze svou vlastní smrtí mohu dokázat, že vojáci třetí říše jsou připraveni umírat za čest své vlajky. Nikdo kromě mě nenese odpovědnost za potopení kapesní bitevní lodi Admiral Graf Spee. S radostí zaplatím svým životem za tu skvrnu na naší cti. Přijímám svůj osud s klidem a s vírou v naší věc, v budoucnost a ve svého Vůdce". Téže noci se zastřelil.

Posádka byla internována až do konce války.

P. Han 26.11.2020 16:51

Nebo jinak. Někteří byli s Benešem v Londýně. Jenže Beneše vy pokládáte za zločince.

H. Rybnická 26.11.2020 16:43

Pane Cirkva, v právním státě je možné někoho odsoudit, pokud mu bylo dokázáno, že se něčím provinil . Toto ale bylo v případě těch provinilců dost problematické, protože nebyli svědci. A ti kteří byli, po létech už nemhli konkretně dosvědčit, že ten a ten člověk, který stál před soudem, samozřejmě s pozměněným životopisem, byl opravdu stoprocentně ten lump z Osvětimi. Až před několika málo lety pozměnil zákony. Dnes platí, že pokud je někomu dokázáno, že v koncentračním lágru byl a měl tam nějaký post, se múže vycházet z toho že se opravdu provinil, aniž by mu to muselo být konretně prokázáno.

H. Rybnická 26.11.2020 16:35

Paní Lukešová, antisemitismus nebyl jen německá záležitost. Nacházel se všude a národy mu jej přitleskávaly. Dnes o tom nechce nikdo vědět. A mohla byste se třeba zamyslet nad tím, proč dříve starousedlé židovské rodiny, kterým se podařilo Holocaust přežít a vrátit se do vlasti, tedy poválečného Československa, se po roce 1948 hromadně stěhovaly do zahraničí?

H. Rybnická 26.11.2020 16:30

Paní Lukešová jen klid. Takhle reaguje kdo nemá argumenty.