29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

KANADA: A zase mají pravdu!

Tak nám kanadské dětičky už zase šly za školu a zastavily provoz ve větších městech, ve jménu boje proti údajným klimatickým změnám.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 1.10.2019 12:03

Ano. Stabilita klimatu byla ve čtvrtohorách velice křehká. Popisuje se to jako metastabilní stav. S tím je právě v těchto letech konec.

Naopak v předtím v třetihorách prakticky vůbec na klima nepůsobily změny Milankovičových parametrů. Na průměrnou teplotu planety tehdy nepůsobila ani zpětná vazba přes celoroční zalednění popárních čepiček právě enormním vlivem během léta kdy je dopadová plocha milionů kilometrů čtverečních bud velmi světlá či naopak prakticky černá. Za dobu čtvrtohor se také nahromadil uhlík pod permafrostem a des hrozí stát se zas dominantním vlivem.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/All_palaeotemps.png

http://climatemap.blogspot.com/2013/03/klimaticka-zmena-v-arktide-prebieha.html

J. Vintr 1.10.2019 12:09

Stabilita klimatu nikdy křehká nebyla. Jsou samozřejmě možné i docela velké výkyvy místního klimatu, ale to vůbec nesouvisí s energetickou bilancí planety, ale jen se změnou proudění vzduchu.

R. Langer 1.10.2019 21:31

Páni, a kdo za to tehdy mohl, Zelený bolševiku? ;-D

V. Petr 1.10.2019 10:31

Dokud strkáš nohy pod můj stůl, budeš poslouchat!

Naši předkové to měli dobře vymyšleno!

P. Rada 1.10.2019 12:07

Vymyšleno to tehdy bylo pro tehdejší standardní situaci zhruba stokrát menšího energetického příjmu člověka jak dnes.

V součstnosti ale dospělci často zneužívají v dynamicky se měnícím světě energetické zdroje na úkor právě života dalších generací.

M. Moravcová 1.10.2019 12:33

Tak těm harantům vypněte a neplaťte ty mobily, počítače, televize, ledničky, pračky, vařiče, ústřední topení, značkový hadry atd, atd. Ať si to zaslouží.

Z. Lapil 1.10.2019 14:32

Zkuste hádat, kdo u nás doma koho buzeruje ohledně zavírání dveří a oken a vypínání světel při odchodu z místnosti.

V. Církva 1.10.2019 9:24

Ano, tak nějak to je. Srdce může každému sebrat jak se valí CO2 a imigranti jsou chudáci. Ale tyto problémy a hlavně a důsledky řešit, a především následky svého jednání, to už bolí a to děti ještě neumí. A bez vzdělání pátečních předmětů to líp určitě nepůjde.

S těmi volavkami je to až neuvěřitelné. V lidské říši to samozřejmě pozorujeme minimálně od antiky.

Jinak co se týká Gréty, její projev v OSN na mne zapůsobil jako ostuda a ztrapnění celého toho klimaalarmistického šílenství. Evidentně nemocné chudák děvče, jehož projevy choroby poslouchají a tleskají jim, to ukazuje zvrhlost. Tak to na mne zapůsobilo s tím, že se celé hnutí shodí a tento extrém se natolik ztrapní že zanikne. Pokud k tomu nedokde, je šílenství mnohem horší a pak jsme na tom hůř než ty volavky a Němci za Hitlera. Pak tato civilizace dopadne hodně špatně.

A. Alda 1.10.2019 9:32

Dopadne hodně špatně.

To je jisté.

Lidstvo zažilo už mnohé pády, ale tento bude nejhorší.

P. Rada 1.10.2019 9:50

Ano tato civilizace může dopadnout velice špatně a právě to tvrdí i G. i vědci. Viz už skoro století známý fermiho paradox, podobně dlouho známé dopady radiačně aktivních plynů a 30let prakticky ignorované předpovědi IPCC.

Problém je tedy obecněji znám a tkví spíše v tom, že běžná populace a na ni navízaná politicko mocenská struktura se už skoro chová jak fosilně zdrogovaný organismus. zatím silácky ale fakticky nekrofilně - problém růstu entropie.

Pro útlum až ztrátu efektivit zpětných vazeb chybí společnosti adekvátní sebereflexe. Takto zkončila už nejedna civilizace:

https://www.youtube.com/watch?v=eb_6MdUZyw0

P. Han 1.10.2019 12:29

Jéžišmarjá, ještě Fermiho paradox! A už jste ho rozřešil? Mimozemšťani vymřeli, protože neměli Grétu.

A podle předpovědí IPCC už jsme všichni dávno mrtví, himalájské ledovce neexistují, arktické také ne a pobřežní státy jsou 20 metrů pod vodou.

P. Grigar 1.10.2019 13:41

..skrátka jzme zkončili.

J. Vintr 1.10.2019 10:26

Hitlerovy projevy vypadají z dnešního pohledu (a jistě vypadaly i z pohledu mnoha jeho současníků) naprosto směšně ....

V. Petr 1.10.2019 15:39

Hitler dal dělníkům práci, opravdu tu práci měli. Proto byl dlouho téměř nesesaditelný (generál Walter von Brauchitsch po WW2).

Klimaalarmisté nám jenom snižují životní úroveň. Nedali nám, na rozdíl od Hitlera nic a následky jejich činnosti budou ještě horší, než v případě toho Hitlera!

M. Šejna 1.10.2019 8:48

ÚDAJNÉ klimatické změny?

S autorem se dá skoro ve všem souhlasit. Jenže jak chce on a jemu podobní přesvědčit zpovykanou mládež a zpitomělé alarmisty, když prohlášuje, že globální oteplování je ÚDAJNÉ? Tohle je totiž u autora klasická ukázka klima-popíračství a nikoli klima-realismu.

Globální oteplování je realita naměřená teploměry a zdokumentovaná přesnými statistickými metodami. Můžeme se dohadovat nad příčinami tohoto oteplování, ale nelze toto oteplování popírat.

Klima-realisté, jejichž cílem je adaptace na teplejší klima, nikdy nesmějí popírat naměřená meteorologická data. Nesmějí mluvit o ÚDAJNÉM oteplování, když to oteplování je PROKAZATELNÉ. Teprve v takovém případě získají na svou stranu i vědce a politiky a pozdějí i mládež.

J. Vintr 1.10.2019 9:11

Prokazatelné je (možná) jen to, že se trochu oteplilo a že se trochu změnila dlouhodobà schémata vývoje počasí během roku. Nejde o nic katastrofálního a není žádný důvod se domnívat, že tyto změny budou pokračovat dál a dosáhnou nějakých katastrofických rozměrů. Jistěže se to může stát, jako se to nepochybně stalo mnohokrát v minulosti, ale i kdyby se to stalo, tak s tím my lidé absolutně nic neuděláme

J. Zika 1.10.2019 17:43

Kdykoli v minulosti se to stalo, nebylo na světě nikdy 7,5 mld lidí, v tom je to naprosto nové a katastrofální. Bagladéš ničí každoročně povodně a tajfuny (1970 cyklón Bhola zahubil půl milionů lidí, v r. 1991 přes 150000 lidí. Pro takovou zemi vzestup mořské hladiny o 30 cm bude znamenat, že buď většina zahyne nebo odejde jinam Kam? 160 milionů lidí na ploše 144 tis. km2. V tom je to peklo.

P. Rada 1.10.2019 9:29

Výraz "klima-realisté" považuji také za racionalizaci a to prostě proto, že nikdo nikdy nedoložil (ani teoretickou či modelovou studií), že adaptace na teplejší klima je potenciálně úspěšnější proces než varianta se součastným omezováním imisí. Optimální je tedy nejspíše kombinace adaptace a mitigace.

Při ryze adaptační strategii s dalším růstem působení imisí skleníkových plynů nutně dojde pro množství fosilních zásob které jsou zatím mimo uhlíkový cyklus ke zvratu dosavadní křehké ale optimálně úživné planetární metastabilní situace s trvale destruktivními následky pro potenciální rozvoj všech kompexnějších hmotnějších a déležijících forem života.

Na druhou stranu lze na řadě příkladů dokladovat, že teplejší klima ji sice teplokrevníkům druhu homo žijícím v mírném pásmu pravidelně příjemější - ale zároven je eliminující pro úživnost biosféry, která byla vždy nejvyšší v mírném pásmu a na které je hruh homo výživově závislý.

Lidé jsou převážně emotivně rozvažující a tak v období kdy mají potravy dokonce nedbytek - dávají krátkodobě pravidelně přednost teplejšímu klimatu.

Otázkou je zdali i jen současná situace je udržitelná a tedy postavená na obnovitelném principu či neudržitelná s převážně negativními dopady pro budoucí generace a dokonce civilizaci.

Tvrdím, že ignorováním mitigačních opatření - tedy těch které snižují imise prakticky nerecyklovatelných látek do životního prostředí dojde nutně k urychlení poklesu aktivit biosféry. Tvrdím, konkrétněji že optimální koncentrace CO2 pro civilizační rozvoj leží nejpravděpodobněji mezi 300 až 400ppm. Tedy už v minulosti.

Proto akutně začínají více hrozit konflikty pro ztrátu úživnosti (desertifikace půd, zasolování...) a konfliktnost bude spolu s ničivostí zbraní a epodemií dál narůstat jako akutní hrozba navozující konfliktnost, války a migrace a tím civilizační kolaps.

P. Grigar 1.10.2019 14:03

.. ke zlepšení kvality "desertifikované a zasolené půdy" vede jednoduchá cesta. Rozšíření chovu zemědělských zvířat, místo řepky na biopaliva sít obilí, podestýlat slámou a s takto vzniklým hnojem šupito presto na pole a zaorávat hluboce. A právě vy, e-mentálci, v současnosti hulajdáte o omezování spotřeby masa. Nepřipadáte si chucpe? Asi ne, to už bychom po vás chtěli moc.. vy nemáte co přemýšlet, vy máte plnit direktivy shora.

"Bo tak je to spravne a tak to ma byt." © npor.Mazurek (než se střelil do palice..)

V. Církva 1.10.2019 9:32

Slovo údajné je teď v době relativizace hodně moderní. A je to zase relativní. Teplejší klima posledních 50 let snad údajné není. To je myslím skutečnost.

Jenže nedivím se ani tomu, že při pohledu na psychicky nemocnou Grétu nadávající světovým vůdcům, nevěříme meteolalarmistům ani to zvyšování průměrných teplot ve světě za posledních 50 let. Jinak letošní léto u nás bylo chladnější než poslední 4 roky a srážek v květnu hodně. Takže asi si přitopíˇ a budu hodně jezdit autem :-)

P. Rada 1.10.2019 9:58

Omyl až pomluva - Gréta není psychycky nemocná!

Pro mnohé je ale její projev neakcptovatelný pro až bolestnou přímočarost. Taktičnost či diplomatičnost jejího projevu je jednou stránkou ale fakticky téže samé podstaty - obrazu reaity který vnímá ke svému věku neobvykle zřetelněji.

Má ale bezpochyby jinak vyhraněné vnímání světa - to může být její "jednooká výhoda mezi slepými".

https://www.reflex.cz/clanek/komentare/93865/co-je-to-aspergeruv-syndrom-aneb-dva-zasadni-omyly-clanku-klimaticke-zaskolactvi.html

R. Langer 1.10.2019 10:15

Vy všichni jste nemocní, Zelený bolševiku. A ty té ubohé nemocné holčičce ještě ubližuješ fanatickým popíráním jejích psychických problémů, které jsou dostatečně známé a prokázané. :-P

P. Grigar 1.10.2019 13:44

.. no to by tak ještě scházelo, aby byla Gréta nemocná i "psychycky".

Z. Lapil 1.10.2019 14:39

Proč ne, je rodu ženského :-).

Jen připomenu - pan Rada se tu onehdy zmiňoval o své dysgrafii, tak mu tyhle úlety odpusťte.

P. Grigar 1.10.2019 18:34

Dysgrafie

Znamená specifickou poruchu grafické stránky projevu, neschopnost napodobit a zapamatovat si tvar písmen, neschopnost psát čitelně, stejnosměrně, úhledně. Příklady specifických chyb při psaní: - obtížné zapamatování tvarů písmen - nestejná velikost písmen, nedodržování a kostrbatost linie - přepisování, obtížné spojování - záměna tvarově podobných písmen (tiskacích, psacích).

Radovo s/z; i/y .. a podobná zvěrstva, páchaná na rodném jazyce se tímto omluvit nedají.:-/

M. Šejna 1.10.2019 10:49

Pane Církvo,

letošní léto bylo v Česku nejteplejší od počátku měření (tj. od roku 1770). Mělo teplotní odchylku +4,0 C° nad průměrem 20.století.

Vaše hodnocení letošního léta je tedy velmi subjektivní. Ale i to Vaše hodnocení letošního léta ukazuje, že i toto rekrodně teplé léto není žádná katastrofa a že se nám dokonce zdá chladné.

A to si představte, že by naše mládež musela prožívat letní měsíce, které byly běžné ve 20. století.

M. Prokop 1.10.2019 9:33

Na takovou hádanici o termínu by bylo třeba nejdřív rozlišit, co jsou to klimatické ZMĚNY, tedy zásadní změna klimatu a co KOLÍSÁNÍ v rámci systému.

P. Rada 1.10.2019 10:05

Nastává změna geologické epochy a její součástí je tak dramatická změna prostředí jaká už co do gradientu desetimiliony let nenastala. Nejspíše s podobnou měrou ale na opačnou stranu než zela chladná propast dob ledových před více jak desetitisíciletími. Prakticky jen stoletým skokem se klima planety vrací do klimaticky průměrově vyrovnaných ale už daleko méně úživných třetihor. To je Vám málo?

J. Vintr 1.10.2019 10:22

Tak například velká doba ledová přišla údajně během několika měsíců. Poslední doba ledová přišla tak rychle, že mamuti zmrzli s ještě nerozžvýkanou potravou v tlamě. Kam se na to hrabe současné prudké oteplení o necelé dva stupně za mnoho desítek let.

M. Šejna 1.10.2019 10:58

Doba ledová nepřišla během několika měsíců ani údajně, ani opravdu. Doba ledová vždy přichází postupně v řádu tisíciletí.

Něco jiného bývají konce dob ledových, kdy se globálně oteplí o asi 8°C během asi 5 tisíc let.

V současnosti se tedy opravdu otepluje z hlediska geologického mimořádně rychle. Ale není to nic mimořádného. V období Mladšího Dryasu se prudce globálně ochladilo a pak zas oteplilo o asi 5°C během zhruba 300 let. To byla ale jen relativně krátká klimatická epizoda.