27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

ÍRÁN: Za vaši i naši svobodu?

Mahsa Amini byla dvaadvacetiletá íránská občanka kurdské národnosti. Šestnáctého září ji v Teheránu zadržela hlídka náboženské policie kvůli nedbale nasazenému hidžábu (nošení šátku je pro ženy v Íránu zákonná povinnost). Sedmnáctého už byla mrtvá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Gramblička 3.10.2022 8:37

takové líbezné děvče, škoda jí :-(

už aby ty dědky plesnivý někdo vymlátil

A. Pakosta 3.10.2022 8:32

Máte pravdu. Jsou to takové, o které by si nikdo ani kolo neopřel...

A. Pakosta 3.10.2022 8:31

Alláh by si tvář nezakryl, Machlufe. Jak se píše v koránu, dvě třetiny lidí (prý hlavně žen) Alláh už předem určil do pekla. Podle některých teologů je Alláh vlastně Satan, kterého kdysi Mohamed přikázal uctívat jako jediného boha. Vyplývá to už z faktu, že starozákonní Bůh stvořil člověka k obrazu svému, zatímco podle koránu Alláh stvořil džiny a lidi jen proto, aby jej uctívali.

O. Machluf 3.10.2022 7:18

Írán je v mnoha směrech raritou, takže si myslím, že právě v Íránu by se po případném pádu režimu, který reprezentují starici, co nůž neudrží lžíci a myšlenku, o moči nemluvě, mohlo ženské emancipační hnutí setká s podporou.

O. Machluf 3.10.2022 7:18

Írán je v mnoha směrech raritou, takže si myslím, že právě v Íránu by se po případném pádu režimu, který reprezentují starici, co nůž neudrží lžíci a myšlenku, o moči nemluvě, mohlo ženské emancipační hnutí setká s podporou.

R. Langer 3.10.2022 7:16

Hm, pokud vím, tak to jsou běžně chlapi. Ale myslím, že na ženskou nesmí sahat.

O. Machluf 3.10.2022 7:13

Požehná jejich úsilí? Já nebudu citovat Švejka, ale dovolím si s malou úpravou použít úryvek z textu jedné známé písně: Aniž by se co řeklo, pohasla slunce zar. Rozpoutalo se peklo a Alláh si zakryl tvář......

R. Gramblička 3.10.2022 7:01

Klidně o tom taky napište něco, publikovat na psu může kdokoli

O. Machluf 3.10.2022 6:32

Zvláštní, že členkami různých milic pro šíření ctnosti viz fotografie bývají vždycky takové seredy. Nebo ne?

R. Langer 3.10.2022 5:54

Co tak těm ženám poslat nějaké zbraně? ;-)

Ale máte pravdu, přesně tak to je. :-(

L. Kuča 3.10.2022 1:41

Jelikož je pan Kechlibar až extrémně rozsáhle a dá si říci multioborově informovaný a přitom má výborné vyjadřovací schopnosti, chtěl jsem mu sám naznačit, že by se tohoto horkého tématu mohl ujmout. Evidentně, když mi to přišlo na mysl, on už na tom dělal :-)

M. Grundmann 3.10.2022 1:18

Boj proti emancipaci žen všemi prostředky je podobně jako v sousedním Afghánistánu hlavním cílem iránského režimu. Chomejní po desítky let bojoval proti šáhově snaze emancipovat íránské ženy a rovněž tato emancipace žen byla jedním z hlavních důvodů pádu šáhova režimu.

Dnes neexistuje žádný islámský stát, kde by docházelo k emancipaci žen. Naopak, ve všech muslimských státech včetně Turecka dochází k vývoji opačnému. Ženy mohou demonstrovat, jak se jim zachce, o politickém vývoji rozhodují vždy mladí muži. Jsou mladí íránští muži ochotni bojovat za emancipaci íránských žen ? Byl by to historický unikát, k emancipaci žen vždy zatím došlo tlakem se shora proti vůli běžné mužské populace. Emancipace žen navíc ohrožuje všechny diktatury jakékoliv povahy, protože vede k jejich vnitřnímu rozkladu.

Neumím si představit, že by zrovna toto protestní hnutí žen mohlo íránský režim ohrozit. Naopak, tato antiemancipační politika je základem dlouhodobé stability tohoto režimu a v podstatě jakékoliv diktatury.