9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

ÍRÁN: Za vaši i naši svobodu?

Mahsa Amini byla dvaadvacetiletá íránská občanka kurdské národnosti. Šestnáctého září ji v Teheránu zadržela hlídka náboženské policie kvůli nedbale nasazenému hidžábu (nošení šátku je pro ženy v Íránu zákonná povinnost). Sedmnáctého už byla mrtvá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Poláček 3.10.2022 22:11

... a proč ne Irán ? je mou povinností příjmout vše co má štempl ? Jak se zpívá ve známé písničce " Nestarej se kamaráde s kým si porozumím " ;-)

B. Rudolf 3.10.2022 14:06

Předpokládejme, že Bůh opravdu několikrát k lidem promluvil. Výsledkem byly náboženské války, inkvizice, upalování kacířů a podobně. Takže (za výše uvedeného předpokladu) už raději mlčí a jen se tak nějak smutně dívá na to, jak blbneme.

Když jsme "prohlédli" "neuchopitelnost "svatých slov" ve svatých knihách, tak jsme vytvořili své vlastní náhražky: "Všechno vyřeší neviditelná (!) ruka trhu". Všechno je na prodej, všechno se dá koupit a peníze jsou měřítkem všeho (jsou až na prvním místě, jak říká "klasik").

Ti, kdo se na tento náš přístup k životu dívají s odporem, se vrátili k fanatickému oživování dogmatických frází. Jsou pro duši ještě smrtelnější než "fanatismus trhu". Protože kritiku trestají smrtí (případ Salman Rushdie) a odpadlictví rovněž. Pokud Bůh existuje, tak je mu z toho špatně.

P. Diviš 3.10.2022 14:26

Jen tak mimochodem, kdo tvrdí, že "V͇š͇e͇c͇h͇n͇o͇ vyřeší neviditelná (!) ruka trhu" a "V͇š͇e͇c͇h͇n͇o͇ je na prodej, všechno se dá koupit a peníze jsou měřítkem všeho"

Neviditelná ruka trhu je ve valné většině věcí ideální způsob řízení a jsou lidé, věřící, že vše lze koupi či prodat, stejně jako lidé, kteří rozlišují, co koupit lze a co nelze.

Fanatismus existuje prakticky ve všem, nejen v náboženství nebo trhu. Záleží na jednom každém, zda nějakému fanatismu chce propadnout, nebo nechce.

Zajímavé je také to, kdo skutečně fanatik je a kdo to jen předstírá, vesměs ku svému obohacení, případně získání, či udržení moci.

B. Rudolf 3.10.2022 14:42

V diskusních příspěvcích se občas vyjadřuji zkratkovitě. Samozřejmě, že tržní mechanismy a peníze jsou úžasnými vynálezy.

Jenom si myslím, že ovlivňují naše životy v míře podstatně vyšší, než by bylo zdravé. A také si myslím, že žijeme ve světě faktických spolupracujících monopolů (gigantických korporací, které jsou v jistém smyslu "nad zákonem"), takže tržní mechanismy jsou skvělou výmluvou pro lecjaké lumpárny.

S tím, co jste napsal, jinak v podstatě souhlasím.

P. Diviš 3.10.2022 15:48

Otázka je, zda naše životy ovlivňují ty peníze a tržní mechanismy. Zase se totiž dostáváme k tomu, zda se někdo chce nechat ovlivňovat. Směna existuje tak dlouho jako lidstvo, peníze jsou jen její prostředek a nějaké ty tržní mechanismy pochopitelně také.

Dokonce i ty gigantické korporace byly i dříve, viz třeba obě Východoindické společnosti.

Všechno to IMHO vychází z toho, že lidé jsou v základě čím dál, tím stejní, mění se jen používaná technika.

B. Rudolf 3.10.2022 18:54

Problém je v tom, že pokud "zůstaneme stejní", tak (a vypadá to tak, že brzy) vyhubíme sami sebe. Srovnáme-li naše technologické možnosti (hlavně v oblasti zbraní) s naším způsobem myšlení, s naším přístupem k životu a s uspořádáním společnosti, jaké jsme zatím vytvořili, tak jsme na tom jako nemluvně, které si hraje s břitvou. Dříve nebo později se mu podaří něco hodně ošklivého.

P. Diviš 3.10.2022 21:57

To nelze vyloučit, ale zároveň ani vyřešit. Břitvy ani jaderná síla nikdy nezmizí zákazem. Jediná možnost je, naučit se s tím nějak žít. A to nemluvně má obvykle na dosah někoho mocného a relativně moudrého. My bohužel ne. Obvykle je přítomna jen jedna vlastnost (u zdravotnictví dvě ze tří).

J. Anděl 3.10.2022 15:48

Problém je, že vždycky, když Bůh takzvaně mluvil k lidem, byl u toho vždycky akorát jeden člověk.

Za mě: jestliže existuje Bůh, který stvořil vesmír v té dokonalosti, v jaké ho můžeme pozorovat kolem sebe, pak to není ňouma, který se neumí srozumitelně vyjádřit.

V. Novak 3.10.2022 17:01

Pak by pro něj neměl být problém srozumitelně se vyjádřit před více než jedním Mojžíšem nebo Mohammadem.

J. Anděl 3.10.2022 18:13

No právě. Proto se mi celej ten koncept mluvení Boha k Lidem nezdá věrohodnej, stejně jako ti, kteří říkají "Bůh zašel na kus řeči a vzkazuje, že musíte tohle a nesmíte tamto a číslo účtu mám tadyhle."

To ale v mém případě neznamená, že jsem ateista.

P. Diviš 3.10.2022 18:24

V mém znamená.

Ale rozliční bohové mi nevadí a necítím potřebu proti nim bojovat, ovšem za předpokladu, že mne nechají na pokoji a nebudou mi vnucovat své předsudky. Podobně,jako já jim nevnucuji ty své.

J. Anděl 3.10.2022 18:29

No to je právě to "musíte tohle a nesmíte tamto".

Když je tam jenom "jestli chcete do nebe (apod.), dělejte tohle a nedělejte tamto", tak mi to nevadí.

J. Jurax 3.10.2022 18:25

A další problém je, že vždycky, když Bůh takzvaně mluvil k lidem, byl z toho zpravidla průser.

B. Rudolf 3.10.2022 18:49

V případě této komunikace není problém ve "vysílači", ale v "přijímači" a v "komunikačních kanálech", které je přijímač schopen zvládnout.

Pokud vím, tak žádný prorok si nikdy nepoložil otázku, zda to, co mu Bůh říká, se vztahuje pouze na současnou situaci, nebo to platí napořád a všude.

Kromě toho si představte, že by Bůh u každého svého tvrzení vyjmenovával všechny předpoklady, za kterých to tvrzení platí. To by mu proroci při poslechu Boha usínali a stejně by to strašně zkomolili.

A kromě toho, pravdivá odpověď na danou otázku z reálného světa bývá mnohodimenzionální. Prorok by na takovou odpověď koukal jak vyoraná myš a netušil by, co tím co tím Bůh chtěl sdělit. Měl by pocit, že si jednotlivé části odpovědi protiřečí. (tomu se Proroci vyhýbají tvrzením, že odpovědi Boha jsou paradoxní).

J. Anděl 3.10.2022 20:53

Ano, to jste vyjádřil dost dobře, tak si to taky myslím. Zejména s tou mnohodimenzionalitou.

Proto nemám rád podání, která vyzní jednorozměrně.

B. Rameš 3.10.2022 9:46

Vrtá mně hlavou jedna otázka: jak může fungovat něco, proti čemu jsou tři čtvrtiny obyvatel a aktivně pro jen 15 procent (viz graf v článku)? Proč je Írán obávaný mezi svými sousedy i v širém světě? Vždyť by měl být, na základě nám předkládaných informací, na huntě. Je to účinná propaganda, jako v dobách minulých i současných, že SSSR/RUSSR má nejvíc nejlepších raket na světě, nebo je něco jinak?

M. Grundmann 3.10.2022 10:01

Celá problematika se redukuje na otázku emancipace žen. Íránští muži si nepřejí emancipované ženy a současná vláda se proti nim nestaví jako na Západě. Na druhou stranu se zatím nikomu nepodařilo vytvořit moderní společnost, kde by nedošlo k emancipaci žen a následnému rozpadu rodiny. Muslimské společnosti se snaží najít cestu, jak se modernizovat a přitom nerozbít rodinu, ale kromě islámu dnes žádná jiná podobná ideologie neexistuje. V Evropě existovaly nacismus a fašismus, které se pokoušely o něco podobného, ale tato snaha skončila válkou a jejich porážkou.

J. Anděl 3.10.2022 10:32

Takový je vývoj jednotlivce i kolektivu - v určité fázi dochází k rozbití - u jednotlivce puberta a odchod od rodičů, u kolektivu jsou ekvivalenty těch rodičů třeba právě ti ajatoláhové resp. prostě obecně církve.

Nesmíme se o tu rodinu tak bát. Pořád je to nejlepší způsob soužití.

M. Grundmann 3.10.2022 10:51

Tak jednoduché to není. Celá lidská společnost je založena na určité formě "útlaku" žen, který feministky nazývají patriarchát. Tento "útlak" je nutný k tomu, aby se zajistila reprodukce společnosti a současně i k tomu, aby se muži mezi sebou nepovraždili.

Pokud tento patriarchát zanikne a ženy budou skutečně moci dělat vše, co dělat chtějí, rodina zanikne, děti nebudou a muži budou mezi sebou jenom válčit. Příkladem je komunita černochů v USA. Prvním a základním kamenem lidské civilizace je omezování svobody žen a všechny civilizační struktury se vyvinuly, aby tuto kontrolu žen společností zajišťovaly. Odstraněním tohoto základního prvku lidské společnosti se společnost musí rozpadnout, protože fungování společnosti ztrácí svůj hlavní smysl. Prvním stadiem rozkladu byl pád všech diktatur, které emancipaci žen tolerovaly, ale rozklad nadále pokračuje. Slabost současného Ruska je podle mě dána vysokou mírou emancipace ruských žen, které tak totálně podlamují bojovou morálku ruských vojáků. I když ukrajinští muži na tom nejsou lépe, jejich chuť k boji je částečně dána snahou o obranu vlastní země.

V. Zurek 3.10.2022 12:05

Zase strasne nesmysly od pana Grundmanna. Lidska spolecnost zalozena na urcite forme utlaku zen? Nutny utlak? Kriste pane, takove nesmysly. Vysoka emancipace ruskych zen je slabosti Ruska? Podlamuje to bojovou moralku ruskych vojaku? Mily pane, vy se prekonavate v psani hlouposti. Vase nazory jsou jen k smichu. Neco s vami neni v poradku.

M. Grundmann 3.10.2022 12:19

Je to pokus o nový výklad lidských dějin, který se snaží vysvětlit současné společenské jevy, které jiné směry ve společenských vědách nedokážou vysvětlit. Každá nová myšlenka připadá mnoha lidem ze začátku směšná. Ještě nedávno si západní intelektuálové mysleli, že se západní styl života sám prosadí na celém světě. Ale dochází k opaku nejen v rozvojových zemích, ale i v různých komunitách žijících v západních zemích. Současné západní společenské vědy tento vývoj nedokážou vysvětlit a je proto nutná nějaká nová myšlenka.

P. Diviš 3.10.2022 14:27

Nové myšlenky neuškodí, ale tohle je spíš nový vtip.

M. Grundmann 3.10.2022 14:38

Možná to vypadá jako vtip, ale na základě těchto úvah jsem předpověděl katastrofální výkon ruské armády na Ukrajině. Ze stejných důvodů jsem také nepovažoval Rusko za bezpečnostní hrozbu a stavěl jsem se proti konfrontační politice Západu vůči Rusku. Z podobných důvodů také nepovažuji Čínu za globální bezpečnostní hrozbu, Čína ohrožuje tak jedině Tchaj-wan a možná ani na ten se nezmůže. Moje myšlenky dokážou vysvětlit pro jiné nevysvětlitelné věci, jako je porážka Jižního Vietnamu Severním Vietnamem nebo stabilitu severokorejského režimu.

Za globální bezpečnostní hrozbu považuji Turecko a další země s růstem obyvatel.

P. Diviš 3.10.2022 15:52

Dají se ovšem najít jiná vysvětlení, podstatně reálnější: V Rusku korupce, mohutná i v armádě (stejný případ byla Ukrajina, ale tam na odstranění zapracovali po roce 2014), konfrontační politika Západu je spíš ruská fikce, vycházející z tradiční ruské směsi paranoi, mesiášství a imperialismu a to ostatní později, musím teď vyrazit jinam.

M. Grundmann 3.10.2022 16:15

Sám považuji politiku Západu za konfrontační někdy od let 1997-1998, a to nemám s Ruskem vůbec nic společného. Žádná z mých myšlenek není inspirována ruskou propagandou. Nikdy jsem neuvažoval jako mesiáš či imperialista, možná někdy uvažuji jako paranoiak. Je to však zvláštní paranoia, obvykle se věci, kterých se obávám, ve skutečnosti stanou. Občas se nicméně věci vyvinou o něco lépe, než jsem čekal. Útok na Ukrajinu mě vůbec nepřekvapil na rozdíl od většiny obyvatel této planety. Čekal jsem také už použití ruských taktických jaderných zbraní, USA se však zatím naštěstí podařilo Rusy natolik zastrašit, že k tomu nedošlo. Taková paranoia se jenom velmi těžko léčí a asi se jí nikdy nezbavím.

Korupce je všude, v armádních zakázkách je podle amerických odhadů v USA vyšší korupce než v Rusku ( Američané ovšem píšou o nadměrných nákladech a ne o korupci ).

L. Kuča 3.10.2022 15:48

No, úplně čistokrevný vtip to zase není. Na začátku Genesis, poté, co žena utrhla a okusila zakázané ovoce, se jí dostalo takovéhoto prokletí:

Ženě řekl: „Velice rozmnožím tvé trápení i bolesti těhotenství, syny budeš rodit v utrpení, budeš dychtit po svém muži, ale on nad tebou bude vládnout.“

On je ten český překlad trochu divný, ono tam spíše má být něco jako "budeš dychtit po pozici muže". Což se děje víceméně po celé dějiny. Zřejmě jakýkoliv pokus to změnit v dlouhodobém horizontu skončí strašným průšvihem.

Nicméně myslím, že není správné redukovat tyto masivní iránské protesty na ženskou otázku, i když ta stojí v popředí. Ženy jsou tímto režimem terorizovány citelně více, ale obecná buzerace dopadá tak nějak skoro na každého. Nedivil bych se, kdyby se na demonstracích objevilo i mnoho mužů. Jiné než domácí filmy v televizi neběží. V rádiu furt hrají hudbu sice ve Farsi, ale po melodické stránce šíleně arabizovanou, což je důsledek islamizace. To znamená, že všechno zní víceméně stejně. Asi jako poslouchat Modern Talking :-), byť je to tedy úplně jiný styl. Jakési hýkavé vytí. Hudbu, jako je v odkazech pod článkem, skoro neuslyšíte. Filmy a hudba z jiných zemí jsou defakto zakázané a sledují se jen natajno. Když si poslechnete ukázku staré zoroastriánské hudby v avestánštině, tak jen kroutíte hlavou, co to dopustili. Obléci si košili s kravatou a sako sice žádný zákon nezakazuje, ale budete za jasného provokatéra. Na šortky rovnou zapomeňte, i když je 40 nad nulou. Proto bych se nedivil, kdyby místní muži demonstrace masivně podpořili také, což se asi i děje.

M. Grundmann 3.10.2022 16:35

Nemohu než souhlasit. Ale protože primárním úkolem každé civilizace je zajištění kontroly žen muži, je to hlavní kritérium pro spokojenost mužů. Muži jsou pak ochotni vytrpět řadu věcí, pokud je tato jejich nejdůležitější potřeba zajištěna. Proto se také Severní Korea dosud nezhroutila i přes příšerné životní podmínky. Severní Korea totiž mužům dovoluje, aby se chovali k ženám jako k dobytku. Takové chování je tam natolik běžné, že ho jejich ženy považují za zcela normální.

L. Kuča 3.10.2022 16:59

Co mně přijde zvláštní, že většina místních žen je vcelku otrávená povinností nosit na veřejnosti na hlavě neustále nějaký hadr, ačkoliv tam fakt nemrzne (v Yazdu včera denní maximum 29 a to máme začátek října!) a tak se snaží najít alespoň nějaký 'svůj' - fialový, vícebarevný, světlemodrý. Na druhou stranu ale existuje poměrně velká skupina těch, co ze sebe dělají zcela dobrovolně uniformní černé bubáky. Nechápu, co je na tom láká. Po čase je člověku z té oděvní uniformity kráčejících "pytlů na odpadky" téměř lehce nevolno. Vždyť je to dobrovolná sebedegradace. Jestli jsou to ty lidské typy, co nemůžou žít bez toho, aby takříkajíc zapadly do nějaké vlivné party .... nevím, nerozumím.

Jinak, s tou pozicí ženy, se vypořádal celkem lišácky a přitom poeticky Talmud: „Bůh nestvořil ženu z mužovy hlavy, aby mu poroučela, ani z jeho nohou, aby byla jeho otrokyní, nýbrž z jeho boku, aby byla blízká jeho srdci.“ Takže ani generál, ani hadr na podlahu.

M. Grundmann 3.10.2022 17:10

Na Vaši otázku existuje velmi jednoduchá odpověď. Žádná žena nemá zájem se stát sama kráčejícím pytlem na odpadky. Je však v zájmu většiny žen, aby tak vypadaly ostatní ženy. Sníží se tak konkurence mezi ženami.

Nošení těchto oděvů má zcela racionální zdůvodnění. Jak jsem už opakovaně psal, hlavním úkolem civilizace je redukovat přirozenou konkurenci mezi lidmi a tím omezovat vzájemné konflikty. Nošení podobných ženských oděvů je účinnou metodou, jak snížit konflikty mezi ženami.

J. Jurax 3.10.2022 18:33

Vtip nebo hovadina. Váhám mezi těmito možnostmi ...