18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

ÍRÁN: Za vaši i naši svobodu?

Mahsa Amini byla dvaadvacetiletá íránská občanka kurdské národnosti. Šestnáctého září ji v Teheránu zadržela hlídka náboženské policie kvůli nedbale nasazenému hidžábu (nošení šátku je pro ženy v Íránu zákonná povinnost). Sedmnáctého už byla mrtvá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Gramblička 3.10.2022 8:42

stejně to platí o různých progresivistických bojůvkách na západě (gendernány, ekonány, lgbtransnány...)

H. Lukešová 3.10.2022 10:11

Ano, takové bojůvky dnešních liberálů- Antifa, BLM, otevření násilníci a zločinci, jsou některými médii a levicovými intelektuály glorifikováni.

L. Kuča 3.10.2022 1:41

Jelikož je pan Kechlibar až extrémně rozsáhle a dá si říci multioborově informovaný a přitom má výborné vyjadřovací schopnosti, chtěl jsem mu sám naznačit, že by se tohoto horkého tématu mohl ujmout. Evidentně, když mi to přišlo na mysl, on už na tom dělal :-)

R. Gramblička 3.10.2022 7:01

Klidně o tom taky napište něco, publikovat na psu může kdokoli

L. Kuča 3.10.2022 11:35

To je mi známo. Nicméně - 1) To žádá alespoň nějaké znalosti místních poměrů, no řekněme, že nadstandartní povědomí o regionu bych měl. Ale - 2)Musíte z procházet různé zdroje a hledat úplně aktuální informace, event. videa, což trochu komplikuje momentální internetová blokáda, ale minimálně ti co vyjíždějí ven, nějaké materiály v mobilech vynesou, něco protlačí i šikovnější hackeři. 3) Pak udělat nějaký koncept článku a 4) hodit to do nějaké čtivé podoby, což by mi asi dělalo dost problém. (Pan Kechlibar poslední 2 body pravděpodobně dává naráz a jede to skoro načisto.) Než bych tímhle prošel já, tak už možná bude po všem a bude to neaktuální.

Pro ilustraci, já se připojil k iniciativě 'Be the voice of Iran'. Vytvořit nijak závratně dlouhý text povzbuzující protestující, který by měl nějakou hloubku a nebyl jen formálním blábolem + krátké video mi zabralo celé hodiny. Tady by byla délka textu dobře trojnásobná, musel bych strávit čas lovením aktualit a požadavky na finální čistotu a přesnost textu jsou někde jinde.

M. Grundmann 3.10.2022 1:18

Boj proti emancipaci žen všemi prostředky je podobně jako v sousedním Afghánistánu hlavním cílem iránského režimu. Chomejní po desítky let bojoval proti šáhově snaze emancipovat íránské ženy a rovněž tato emancipace žen byla jedním z hlavních důvodů pádu šáhova režimu.

Dnes neexistuje žádný islámský stát, kde by docházelo k emancipaci žen. Naopak, ve všech muslimských státech včetně Turecka dochází k vývoji opačnému. Ženy mohou demonstrovat, jak se jim zachce, o politickém vývoji rozhodují vždy mladí muži. Jsou mladí íránští muži ochotni bojovat za emancipaci íránských žen ? Byl by to historický unikát, k emancipaci žen vždy zatím došlo tlakem se shora proti vůli běžné mužské populace. Emancipace žen navíc ohrožuje všechny diktatury jakékoliv povahy, protože vede k jejich vnitřnímu rozkladu.

Neumím si představit, že by zrovna toto protestní hnutí žen mohlo íránský režim ohrozit. Naopak, tato antiemancipační politika je základem dlouhodobé stability tohoto režimu a v podstatě jakékoliv diktatury.

R. Langer 3.10.2022 5:54

Co tak těm ženám poslat nějaké zbraně? ;-)

Ale máte pravdu, přesně tak to je. :-(

O. Machluf 3.10.2022 7:18

Írán je v mnoha směrech raritou, takže si myslím, že právě v Íránu by se po případném pádu režimu, který reprezentují starici, co nůž neudrží lžíci a myšlenku, o moči nemluvě, mohlo ženské emancipační hnutí setká s podporou.

O. Machluf 3.10.2022 7:18

Írán je v mnoha směrech raritou, takže si myslím, že právě v Íránu by se po případném pádu režimu, který reprezentují starici, co nůž neudrží lžíci a myšlenku, o moči nemluvě, mohlo ženské emancipační hnutí setká s podporou.

P. Brecík 3.10.2022 9:20

A co hidžáby, šaría ap. v EU pane ?!!

M. Grundmann 3.10.2022 9:54

V Evropě hidžáby, šaría apod. stabilizují přistěhovalecké komunity a brání snaze evropských vlád rozbít rodiny i v těchto komunitách. Snaha o emancipaci žen v těchto komunitách, která probíhá výhradně se shora, je hlavním důvodem konfliktů mezi těmito komunitami a úřady. Úřadům se rozbít rodinu v těchto komunitách daří jen málo, tento tlak na rodinnou organizaci v těchto komunitách však vytváří nepřátelství a napětí ve společnosti.

Z vnějška vše vypadá jako náboženský nebo kulturní problém, ve svém obsahu se však vše redukuje pouze na otázku emancipace žen. Je ironií osudu, že nejméně konfliktů by bylo ve východní Evropě, kde se místní úřady nesnaží aktivně rozbíjet rodiny a emancipovat ženy z přistěhovaleckých komunit. Nezdá se mi například, že by se naše úřady snažily rozbít fungování například rómských rodin. V opačném případě by nám hrozila občanská válka jako například ve Francii.

J. Jurax 3.10.2022 19:23

Nemohu se ubránit dojmu dojmu, že situaci v přistěhovaleckých komunitách nemístně zjednodušujete jen na emancipaci žen.

Zásadní problém je, že do Evropy přišedší islámské komunity se odmítají asimilovat do hostitelské společnosti a naopak žádají, aby se hostitelé přizpůsobovali jim, neboť oni jsou nositeli jediné pravé víry, tedy islámu. Sekundární problém je v tom, že evropské státy pošetile až sebevražedně tu asimilaci tvrdě nevyžadují a dovolují - pod tlakem aktivistů a posvátné krávy lidských práv -rozvracet své společnosti, aniž by od muslimů vyžadovaly povinnosti samozřejmé pro původní domorodou populaci.