3.5.2024 | Svátek má Alexej


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
www racek 3.1.2007 12:35

Re: islám a demokracie

ale, příteli, ty myslíš tu deislamizaci fakt vážně??? TO JE JEDNA S NEJVĚTŠÍCH ... ŘEKNĚME MYLNÝCH TVRZENÍ CO JSEM ČETL.

Mirek F. 3.1.2007 12:35

Re: Re: Zase DVOJÍ morálka a MRAVNÍ RELATIVISMUS

Hezky si odporujete. Kaddáfí má takový strach, že neustále vyhrožuje popravou lékaře a sester. Fakt je zastrašen na nejzažší míru:-/. Rovněž Asad měl určitě něco společného s útokem na USA, že...Mimoto na případnou lekci podporovatelům terorismu stačil Afgánistán, stejně tak i na nalákání radikálních skupin. "díky" tomu, že se šlo i do Iráku, tak se uvolnily ruce tamním islamistům, které Saddám tvrdě pacifikoval. A nakonec, pokud je mi známo, atentáty v Madridu a Londýně se uskutečnily dlouho po invazi do Iráku....

 

Milan 3.1.2007 12:28

Chce to čas

Zajímavý, dobře míněný článek. Přesto si dovoluji tvrdit, že autor pominul jeden, ovšem zcela nepominutelný fakt. A to, že současná situace vznikla jako přímý důsledek americké intervence, že američané jsou  zde zdrojem obrovské a je potřeba uznat, že oprávněné nenávisti. Zdá se mi jasné, že intervenci založenou na lži a po té ospravedlněnou záložním argumentem (implementace demokracie a západních hodnot) nemohlo obyvatelstvo Iráku nijak podpořit. Lidé hrdí na svoji historii, tradice  a kulturu, nástupci Sumerů, Babyloňanů, Asyřanů, Peršanů a starověkých Arabů, lidé žijící ve zcela jiných hodnotách než jsou ty západní, přijmou demoracii za svou. Ta jejich civilizace se bez demokracie obešla docela dobře již 6 000 let. Lidé zvyklí po desítky generací na centrálně řízený paternalistický stát , těžko přijmou demokracii notq bene přinesenou na bodácích.  Čili shrnuto: tato společnost ani omylem nemohla vzhledem ke svým zkušenostem, ekonomické, duchovní a společenské situaci kývnout brutální americké ofenzivě. Její taktéž brutální odpor vedený formou asymetrické války se dal předpokládat. to, že na sebe vzal podobu náboženského odboje s odvoláním na Korán není podstatné. Úvahy a doporučení autora jsou tudíž v mým očích pouhou naivitou mládí. Kostky byly vrženy panem Bushem. Ovšem ne u říčky Rubikonu, ale v Bílém domě. Bush ale není ten, kdo nakonec ponese důsledky tohoto hodu. Narozdíl od Caesara. V Iráku neexistuje žádné dobré řešení. Ani pro Irák, ani pro USA. Brutalita bude dál narůstat. Hrozí rozpad státu. Faktický rozpad by ovšem rozhýbal další nebezpečné procesy v regionu. Řešení je k nenalezení. Alexandr gordický uzel přeťal, aniž ho před tím upletl. Bush uzel vytvořil, ale nepřesekne jej. A na řešení si nějakou dobu ještě počkáme.

Mirek F. 3.1.2007 12:06

Re: Írán je také slepenec.

Ajajaj, nechtěl bych být tím vyjednavačam, který by Turecku takovou podmínku byť jen sdělil:-). Asi by nestihl utéci. Ale chápu, že jako záminka, jak nevpustit Turecko do EU, je tento požadavek perfektní. Ovšem IMHO Američanům v konečné fázi  bude záležet na tureckém nesklouznutí k islamismu daleko více než na Kurdistánu.

3.1.2007 11:48

Re: islám a demokracie II

Ostatně,už Machiavelli tvrdil, že jakákoliv invaze do cizí země se podraží a skončí neúspěchem, pokud se tam dobyvatelé, jejich víra a chápání hodnot, trvale neusadí... A tohle muslimové věděli a vědí dobře....

3.1.2007 11:47

islám a demokracie

Jakákoliv demokracie v islámské zemi, a v arabské zvláště, právě díky islámu a jeho přikázáním, je chimérou, zbožným přáním levicových snílků... Problém nestojí na arabské identitě, ale na islámské. Jiné je to u křesťanských Arabů nebo Drůzů. Takto, jak popisuje autor článku různá teroristická hnutí, se chovají Arabové, a muslimové obecně, i když u některých muslimů přežívají liberálnější části tradic z předchozích zničených kultur, otázkou je, jak dlouho... Mohamed a islám jim dal právo terorizovat ostatní lidi, legalizoval jinak ve všech kulturách kriminální chování, dal komplex nadřazenosti, který si nemusí ničím zasloužit, jen 3x denně kvílet fráze k Mecce. Dobrovolně se své nadřazenosti nevzdají. Je jim cizí právě univerzálně - všelidské křesťanské pojetí (neplést do toho středověk, kdy se křesťanství v bojích s islámem částečně islamizovalo. Dokázalo se však, na rozdíl od předchozího, obrodit). Podobný vývoj proběhl pod vlivem Hitlera v Německu. Obdobná nadřazenost, výboje, terorizování menšin. Cpaní jakýchkoli peněz do arabského (potažmu islámského) světa je kontraproduktivní. I proto, že díky naprosto rozdílnému chápání světa v tom nevidí mezilidskou pomoc, ale nepochopitelnou slabost a hloupost protivníka, který už z podstaty jejich učení, musí být, jak jen to bude možné, zničen. A vynaložené prostředky zákonitě obrátí proti nám...

Po porážce Německa následovala denacifikace. Zpočátku byla těžká, uskutečnit se dala jen díky totální porážce Německa, ale podařila se... Jakékoli války za demokracii v islámských zemích opravdu nemají smysl. Jen ty za deislamizaci. Bez deislamizace VŽDY HROZÍ SKLOUZNUTÍ k režimu usilujícímu o svatou válku, snažícímu se získat zbraně hromadného ničení, vyvážejícímu islámský terorismus. Jen po důsledně provedené deislamizaci obyvatelstvo bude schopno VŮBEC POCHOPIT ! demokracii a její všelidský koncept lidských práv.

Rys 3.1.2007 11:40

Re: Problém je v tom,

Proc jsi to nerekl Neocons v USA nez si tuhle nesmyslnou valku vymysleli? 

Iracane samozrejme dnes nenavidi Americany - cini je zodpovednymi za to co se deje a hlavne nemohou zapomenout jejich chovani v prvnich fazich valky.

Mezopotamie byla kolebka civilisace vubec - s prvnimi psanymi zakony a literaturou ze ktere opisovala Bible. Pokud se tam nekdo pokousi zavadet civilisaci datovanou vztycenim teznich vezi na ropu v Texasu tak nema uspech. Kazdy chce zit tak jak to odpovida jeho mysleni a tradicim. Jinak ztroskota jako marxiste-leniniste. 

Rys 3.1.2007 11:29

Irak uz prakticky neexistuje - a bezpecnostni sily uz teprve ne

..."Obnovení bezpečnosti v Iráku záleží zejména na začlenění mohutných bezpečnostních sil se znalostmi místních oblastí a omezení role sunnitských a šíitských milicí....

To je neco na cem problematika Iraku ztroskotava a ztroskota. Vlada je bezmocna a Americane od zacatku Iraku nerozumeli a na tom se nic nezmenilo. Iracane utikaji ze zeme - zvlaste stredni vrstva - a pokracuji etnicke cistky ktere vytvareji uzavrena uzemi kde sidli jenom prislusnici jedne etniky/nabozenstvi. To co vznika uz nebude Irak s ustredni vladou a pokud to nepovede k velke valce ve ktere budou zapojene sousedni staty podporujici prislusniky jejich nabozenstvi bude mit zeme obrovske stesti. 

Oliwer Cromwell 3.1.2007 11:06

Re: Re: Informují levicová média a děním na BV pravdivě?

Souhlas s oběma Vašimi články. R^

Honza 3.1.2007 11:06

Re: Problémem č. 1 je pro Irák jeho nehomogenita.

Problém není v multietničnosti nebo multikonfesionalitě, ale výhradně v blbosti lidí, kteří nedokážou spolu normálně žít.

Saša 3.1.2007 10:53

Írán je také slepenec.

Viz http://www.libri.cz/databaze/staty/stat.php?id=62  "Vlastní Peršané tvoří jen těsnou většinu obyvatel (51 %), následovaní turkojazyčnými Ázerbajdžánci (Azerilar, 24 %) a íránojazyčnými Gílanci a Mázanderánci (8 %), Kurdy (7 %), méně početné minority tvoří Arabové, Lorové, Arméni, Balúčové aj. V náboženství dominuje šíitský islám (95 %, státní náboženství), nad sunnitským (4 %), malé menšiny tvoří zoroastristé, křesťané (včetně syrské a arménské církve), baháisté (zákonem zakázano), pársisté aj. "

A Turecku bych souhlas se vznikem samostatného Kurdistánu zahrnujícího i dnešní turecká Kurdy obývaná území dal jako jedinou podmínku přijetí do EU.

EU je ostatně také absurdní a nesmyslný slepenec národů a kultur, které mnohdy nemají společného nic jiného než vzájemné války v minulosti. EU také zanikne, nezmění-li se v tyranii. Ale každá tyranida jednou padne a EU zanikne pak, ovšem mnohem krvavěji.

Mirek F. 3.1.2007 10:11

Re: Problémem č. 1 je pro Irák jeho nehomogenita.

Ovšem nezávislý Kurdistán na*ere Turky a šíitská část se velice pravděpodobně dá dohromady s Íránem. :-(

kopretina 3.1.2007 9:14

Re: Informují levicová média a děním na BV pravdivě?

Sami posuďte zde:

http://www.hcjb.cz/Zapas_o_dusi/73/zodc7311.phtml

kopretina 3.1.2007 9:10

Re: Zase DVOJÍ morálka a MRAVNÍ RELATIVISMUS

To je ale blábol. Klasické války armáda proti armádě skončila. Teď je éra válek guerilových. I Izrael stejně jako kdokoliv jiný, si bude muset na novou éru zvyknout. No a válka v Iráku měla význam 1) jednak humanistický (svrhla diktátora, zrůdu zodpovědnou za zločiny proti lidskosti-masakr Kurdů, šítů, Saddam rozpoutal válku v Kuvajtu...) 2) a z čistě primitivně materialistického hlediska se všechny teroristické síly přesunuly hlavně do Iráku, Západní svět je nyní v mnohem menším zájmu teroristů, 90% teroristů válčí mezi sebou v Iráku. 3) soudruzi Kaddafi a syrský Assad najednou otočili, ze strachu, že by mohli být i oni svrženi. Tak přestali tak veřejně podporovat terorismus. I když Kaddafi zůstal stejným teroristou. Udivuje mě, že veliké zastánce Palestinců a protiizraelské kliky nechává naprosto v klidu, že soudruh Kaddafi chce nechat popravit palestinského lékaře a bulharské sestry. Kde je nějaká společná deklarace EU, která by odsoudila Kaddafiho počin? To, když měl být popraven Saddam, tak bylo tolik negativní reakce od pseudohumanistů a mučení sester a lékaře, žen, které byly mučeny a znásilňovány nechávají každého v klidu. Je-li ale možno kydat špínu na Izrael, tak se ultralevá banda ozve, ale kdejakého arabského diktátora vždy velebí. To je dvojí morálka a mravní relativismus!

Honza 3.1.2007 9:03

Problém je v tom,

že obyvatelé muslimských zemí jsou po staletích totálního vymývání mozků Islámem v převáné většiněneschopní žít civizovaně na úrovni dnešní západní civilizace. Jejich tupost dokazuje například i to, že místo maximální spolupráce s Američany při odhalování a zneškodňování pachatelů a původců každodenního násilí zcela nesmyslně Američany nenávidí. Bohužel je to asi tak, že pro tyto lidi bude cesta k civilizované společnosti velmi dlouhá a nezačne, pokud se nezbaví totalitní ideologie, která způsobuje jejich civilizační zaostalost - Islámu.

mel 3.1.2007 8:47

Re: Re: Vypadá to,že obyvatelé Iráku tam navzdory

68 - proč ten sarkasmus. Hasan má úplnou pravdu.To, že byla v Iráku diktatura je výsledkem normálního boje politických a náboženských sil v těchto končinách. Kdyby Sadám nevyhrál, byl by popraven již před 20 lety a vládl by jiný diktátor. A to by se zase bylo špatně pro  sunity a ani Kurdové by se neměli lépe.  To jsou fakta.

Myslím si, že Saddám pro nás nepředstavoval žádné nebezpečí na rozdíl třeba od Saudské Arábie, která svými penězi skrytě podporuje výstavby mešit v Evropě a výuku fanatických muslimů v různých náboženských školách po celém světě.

mik 3.1.2007 8:47

Re: Problémem č. 1 je pro Irák jeho nehomogenita.

Souhlas. Irák je umělý útvar a svých problémů se nezbaví dokud se nerozdělí. Turecký strach z kurdského státu nesmí být důvodem k udržování tohoto slepence.

Mirek F. 3.1.2007 8:44

Re: Re: Vypadá to,že obyvatelé Iráku tam navzdory

Zvláště pak sunnité ho nenáviděli, že....

mik 3.1.2007 8:43

Re: To, co autor nejprve v Oháju, a pak na Palackeho universitě zjistil a nastudoval,

Přesně. Největší Bushovou chybou bylo podlehnutí pseudohumanistům. Horká válka se vyhrává zbraněmi. Hitler taky nešel porazit kecama.

mik 3.1.2007 8:40

Re: Vypadá to,že obyvatelé Iráku tam navzdory

Jo, aspoň něco iráčany sjednocovalo - nenávist k Hussainovi.

mik 3.1.2007 8:39

Re: Nekonecna valka neoconu (v USA a v Israeli) proti terorismu ...

Přestaň hysterčit, zapomeň na lži naučené na VUMLu a začni používat mozek (Y)

Joob 3.1.2007 8:13

Re: To, co autor nejprve v Oháju, a pak na Palackeho universitě zjistil a nastudoval,

No, ono tohle bylo zcela jasné už před invazí USA

Saša 3.1.2007 8:01

Problémem č. 1 je pro Irák jeho nehomogenita.

Multietnický a multikonfesní stát držel pohromadě léta jen silou zbraní a všeobecným útlakem obyvatelstva totalitním islamosocialistickým režimem, přičemž po léta měl diktátor k disposici dobré zdůvodnění totalitního útlaku obrazem obklopenosti nepřáteli, za něž byli presentováni Írán, Israel, Turecko a od sovětské perestrojky i USA.

Takový stát se nemůže přeměnit ve stát demokratický či alespoň polosvodný stát libovolného typu. To není možné. Stejně jako to nebylo možné v SSSR nebo v Jugoslávii.

Jednotlivé národy (eventuelně i podle konfese)  v Iráku je třeba rozdělit do vlastních národních samostatných nástupnických států. Jinak mezi sebou budou válčit řádně i gerilově tak dlouho, dokud se jejich počet nesníží vyvražděním a vystěhováním, neboť dokud některý z nich ty ostatních opět totalitaristicky neovládne a nedonutí terorem k bezvýhradné poslušnosti.

 

Mirek F. 3.1.2007 7:59

Re: To, co autor nejprve v Oháju, a pak na Palackeho universitě zjistil a nastudoval,

Takže nakonec tvrdá ruka a s ní spojený pokus nalézt někoho, kdo by udržel pohromadě stát s výraznými etnickými a náboženskými rozdíly a zároveň byl nepřítelem islamistů.

Čili nového Saddáma. 

Je při vší tragičnosti situace docela zábavné, jak i ti největší bushisté a horlivci, kteří vášnivě obhajovali intervenci v Iráku, kteří na každého, kdo upozorňoval na nebezpečí současné situace, hystericky ječeli, že je buď komunista anebo islamista, kteří přísahali na irácké ZHN a spojení s Al-Kaidou, se nyní konečně probírají. Smutné je, že že kromě iráckých obětí muselo padnout i tři tisíce spojeneckých vojáků, z nichž mnozí na začatku možná upřímně věřili, že mstí oběti z 1109.

Mirek F. 3.1.2007 7:52

Re: V Iráku amerika částečně uspěla

A to berete odkud, že Saddám, potažmo strana BAAS byla v Iráku těsně před pádem?

R 3.1.2007 7:48

V Iráku amerika částečně uspěla

Já Irák chápu tak, že Saddám byl už beztak v době útoku američanů těsně před pádem a Irák před krvavým převratem.  A kdyby se do toho Amerika nevložila, asi by na jejich místě nakonec byla nějaká proíránská síla nebo možná rovnou Iránská armáda a následovaly by krvavé občanské války, do kterých by určitě s radostí skutečně přispěly protalibánské síly jako jedna ze stran a potom nakonec připojení Iráku k Iránu. Vpád američanů na Saddáma omezil roli Talibánu v Iráku na terorismus a hlavně zabránil významnému posílení Iránu, který se postupně stává i tak nejmocnější stát v oblasti s obecně nepřátelským vztahem k USA. Pokud to tak bylo, tak jakéhosi splnění některých cílů vlastně USA dosáhly. Je otázka, kdyby USA nezasáhly, jak moc a jak intenzívně by zaplatili iráčané následující teroristické období, určitý precedens tady je  - Somálsko. A je otázka, jak by Američané mohli správu poraženého Iráku řešit lépe.

George II 3.1.2007 7:19

nejsou to US, které Irák ohrožují a devastují? a kdo rozbil Irak - zeleni muzici z NP?

US jsou okupanti - valka je prohrana - a ten trik - vyvolat obcanskou valku - je vraci se jim co zaseli = 3000 mrtvych + skoro 100% nenavist arabu a Irancu. Tesim se na opravu - a scenario - "na bleskové a vítězné ukončení" Iracke valky jak nam Bush a neoconi slibovali.

George II 3.1.2007 7:10

Nekonecna valka neoconu (v USA a v Israeli) proti terorismu ...

prekonava absurdni SSSR a Orwela -  1984 - s cim prisel Frederick Kagan - a jeho ideologiji bude Bush sledovat az do trpkeho konce (jako jeho vzor - veliky vudce v Berline 1945). Ten bude vyzadovat mnohem vic americke vojenske pritomnosti v Iraku, coz zapocne dalsi cyklus zbytecneho vrazdeni a mrzaceni. Bush ma 33% vernych - zbytek - dve tretiny naroda ho nenavidi.

Neoconi - po debaklu jejich oblibeneho naroda na strednim vychode - jako vztekly pes v koute - po vyprasku v listopdadovych volbach sni o zatahnuti USA do valky v Iranu a Syriji.

68 3.1.2007 6:21

Re: Vypadá to,že obyvatelé Iráku tam navzdory

Ano Hassane, Saddám dovedl zajistit pořádek. Souhlas. A nakonec Vám ho zavraždili!

68 3.1.2007 6:18

To, co autor nejprve v Oháju, a pak na Palackeho universitě zjistil a nastudoval,

že totiž obyčejní Iráčané (myslím ale, že i ti neobyčejní) si zaslouží už konečně zakoušet pocitu bezpečí, je svatá pravda. Jenže. Po bleskovém a vítězném ukončení válečné akce (dva týdny!) v Iráku, vyšlo najevo že, přes veškeré osočování v levicových mediích, nejsou to US, které Irák ohrožují a devastují. Jak začalo být patrné z dalšího vývoje, porážkou diktátora bohužel US vlastně nechtěně daly šanci Sunni a Shia Arabům to pravé ničení Iráku teprve začít. Svépomocí. A ti se té příležitosti chopili s vervou. A jestliže je dnes skoro jedinou možností a navíc možností „nejhumánější“(!) jak Irák zachránit, vojenský puč, vojenská vláda v zemi (a jinak to asi těžko půjde), pak to svědčí o jediném: arabská civilisace se definitivně, i když nepřekvapivě, projevuje jako kolosální krach. Vhození lístků do urny nedělá demokracii. (Když už tedy po ní tolik toužíme.) Arabové zatím jen dokazují, že jsou neschopní a nevyspělí k tomu, aby byli vedeni a řízeni vlastní volenou vládout. A Američané budou nakonec muset přestat „bojovat o srdce a mysl“ svých de facto nepřátel a ještě se při tom řídit poněkud „nutty“ doktrinami (Field Manual 3-24) jako je kupříkladu:  „nejlepší reakce většinou je – nereagovat vůbec“, nebo  „ta nejlepší zbran, je nestřílet vůbec“, nebo „čím větší použitá síla, tím je méně efektní“...  Trapné přece, že ano. Snad se tedy konečně začne jinak: reagovat vždy, střílet vždy - a přesně, používat maximální síly - efektně.  Politická korektnost a snaha „nezranovat pocity“, zvlášt tedy v dnešním Iráku, určitě není namístě. A nejen v Iráku, pochopitelně.