18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

HISTORIE: Co to drží Chamberlain v ruce?

Mám z letošních „oslav“ osvobození (a zažil jsem všech jedenasedmdesát!) podivnou pachuť v ústech. Jako bychom se znovu vraceli do předlistopadových let, jako bychom znovu chtěli potvrdit platnost parafráze „slavného“ Orwellova výroku o tom, že kdo ovládá přítomnost, ovládá i minulost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Nowodny 13.5.2016 22:28

Re: Tohle určitě rusofilský blábol není

???????????????? !

V. Klepetko 13.5.2016 22:02

Pan Křeček je i v tomto článku nádherně politicky nekorektní

i v tomto svém článku, jako ostatně vždy... Dnešní Rusko je velmi podobné Turecku ve své snaze obnovit zašlou imeriální slávu, a musíme být proto ostražití. Srpen 1968 - to byla sprostá okupace. Ale Květen 1945 - to bylo osvobození! Nazývejme věci jejich pravými jmény. Politika Sovětů v roce 1945 nebyla zrůdná, jak tu kdosi naznačoval. Osvobodili nás predevším Sověti, ale také ostatní Spojenci a svou trochou jsme si přispěli i sami. A ano - osvobození - to je to pravé a pravdivé slovo! Padlí Rudoarmějci si zaslouží úctu, řeči pana Doležala nad jejich hroby, že jsou to "především oběti vlastního zrudného režimu " jsou přinejmenším neempatické a rigidní, vedené neschopností odpustit bratrům jejich nikdy nepočatých synů...Přiznejme si, že svobody jsme se pár let po osvobození vzdali celkem snadno a více méně sami. Že i k tomu Mnichovu nás dovedla i celá řada našich vlastních chyb. Že nad hroby Rudoarmějců je normální cítit vděčnost, nad hroby divoce "odsunutých" a zabitých již v míru Němců - lítost a pokání. Že i v tom předsrpnovém šedesátémosmém byly nenulové šance vyhnout se té okupaci, možná by stačilo mít Zdeňka Mlynáře v čele místo Dubčeka... Že moc bezmocných by byla o dost větší, kdyby v té bezmoci bylo méně zbabělosti a kolaborace... Ale to by asi také bylo příliš politicky nekorektní, taková sebereflexe... Místo toho budeme raději nadávat na Stalina, Hitlera, zrádné Mnichovany a Zemana nebo Evropskou komisi, podle toho, kdo si léčí jaký mindrák... To ten Křeček - to je frajer. Je svůj!

J. Jurax 13.5.2016 19:18

Re: Pár poznámek

Přesně tak. Nešli, i když byli ze strny Němců vystaveni značnému tlaku.

A když usoudili, že spojenectví s Němci je jim ku škodě, přešli na stranu spojenců, prakticky tedy SSSR.

J. Jurax 13.5.2016 19:14

Re: Dějiny nás učí, že je nelze vracet.

Hm - u Německa by se dalo s jistou nadsázkou říct, že vrací dějiny někdy do 17. století, doválek s Turky, resp. moslemíny, a obrany Vídně.

No a Rusko anexí Krymu s jistou nadsázkou zase do roku 1783, kdy Krym poprvé anektovalo Ruské impérium.

J. Jurax 13.5.2016 19:06

Re: Křeček tomu nerozumí

Nicméně v popisu reality má Křeček pravdu. Ono ještě v době Mnichova byl pan Hitler pro Evropu (tedy mimo nás) víceméně prostě evropský politik s některými řekněme neortodoxními názory a vypjatým nacionálním cítěním. Zloduchem ale byl Stalin.

Koneckonců smlouvu o neútočení a obchodu podepsalo s Hitlerem taky Polsko již v roce 1934. I pro Poláky byl tou dobou zloduchem Stalin a SSSR obecně; koneckonců historicky měli Poláci s Moskaly zkušenosti rozporuplné a spíš horší.

A ta v článku zmíněná dohoda o námořních silách mezi Británií a Německem - již z roku 1935 - rušila de fakto omezení pro Kriegsmarine plynoucí ze smluv po Velké válce. Německo opět smělo mít ponorky a smělo mít obrněné lodě o výtlaku větším jak 10 000 tun (až do 35% britské tonáže); porušovala Versailleskou mírovou smlouvu z roku 1919.

A to rozdělení Polska mezi SSSR a Německo respektovalo Curzonovu linii, jež byla víceméně linií etnickou. Počtěte si třeba na http://www.panzernet.net/php/index.php?topic=3735.0. Ono historie není jenom dějepis vyučovaný na ZŠ, ale bývá složitější. Třeba Polsko přepadlo napřed Německo a Slovensko, SSSR až potom; zatímco po napadení Polska vyhlásily Francie a Velká Británie Německu válku jsouce vázány smlouvou - viz http://www.fronta.cz/dokument/smlouva-o-vzajemne-pomoci-mezi-velkou-britanii-a-polskem (aniž by ovšem začaly válčit s jistou výjimkou námořních a leteckých operací), tak SSSR válku nevyhlásily. Celkem pochopitelně ovšem. Politika je vyvažování zájmů ...

No a samozřejmě i SSSR podepsal koncem srpna Vámi zmíněnou smlouvu s Třetí říší.

V. Novák 13.5.2016 17:56

Re: Vasil všechno sprasil

Jistě - velmi případná výmluva...

V. Novák 13.5.2016 17:55

Re: To se Křečkovi zrovna moc nepovedlo.

Tak proč se jim tak úporně vyhýbáte, "historiku"?

V. Novák 13.5.2016 17:53

Re: Křeček lže a krade

"Stěžuje" - už jsem to to psal, troubo negramotná!

M. Prokop 13.5.2016 17:18

Re: Křečkův bolševický flašinet.

O vojácích jsem nenapsal ani slovo.

Psal jsem o svinské sovětské politice, kterou Křeček omlouvá.

Pláčete na špatném hrobě.

M. Prokop 13.5.2016 17:16

Re: To se Křečkovi zrovna moc nepovedlo.

Slyšel i četl, ovšem jiné věci než rudý propagátor v tricku.

M. Prokop 13.5.2016 17:14

Re: To se Křečkovi zrovna moc nepovedlo.

Já na ty komunistické pohádky moc nejsem. Dneska už není kumšt najít fakta, ne jako za bolševíka, kdy byla v trezoru nebo za hranicemi.

M. Prokop 13.5.2016 17:11

Re: Žasnu, a obdivuji pana Křečka.

Opožděncem byl míněn soudruh Vyšata, ovšem klidně se můžete připsat i s JPNovákem. :-P

M. Prokop 13.5.2016 17:05

Re: Pár poznámek

Finové byli spojenci jen velmi z nutnosti. Taky si jen obsadili co jim Rusáci ukradli a dál nešli.

V. Mohorita 13.5.2016 16:56

Křeček tomu nerozumí

Rudý bolševik si ztěžuje, že se věci nazývají pravými jmény. Takže: 1. SSSR podepsal s Německem nejenom pakt Molotov Ribbbentrop s tajnou doložkou, kterou si rozdělil střední a východní Evropu. 2. Německo-sovětskou smlouvu o přátelství, spolupráci a vymezení demarkační linie z 28. září 1939 a 3. sadu ekonomických smluv, na základě kterých Stalin dodával Ádovi suroviny nezbytné k vedení války proti Západu.

Závěr: mezi 23. 8.1939 a 22. 6.1941 byl SSSR minimálně přítelem Hitlera. No a spojencem se stal tím, že Polákům vpadl 17. 9. 1939 do zad.

Nechť žije proletářská revoluce!

V. Mohorita 13.5.2016 16:55

Křeček lže a krade

Rudý bolševik si ztěžuje, že se věci nazývají pravými jmény. Takže: 1. SSSR podepsal s Německem nejenom pakt Molotov Ribbbentrop s tajnou doložkou, kterou si rozdělil střední a východní Evropu. 2. Německo-sovětskou smlouvu o přátelství, spolupráci a vymezení demarkační linie z 28. září 1939 a 3. sadu ekonomických smluv, na základě kterých Stalin dodával Ádovi suroviny nezbytné k vedení války proti Západu.

Závěr: mezi 23. 8.1939 a 22. 6.1941 byl SSSR minimálně přítelem Hitlera. No a spojencem se stal tím, že Polákům vpadl 17. 9. 1939 do zad.

Nechť žije proletářská revoluce!

P. Rajman 13.5.2016 16:41

Dějiny nás učí, že je nelze vracet.

Vrací je dnes Rusko nebo Německo?

S. Rehulka 13.5.2016 14:55

Re: Tohle určitě rusofilský blábol není

Zdravím paní Brousková, ano, když do Protektorátní Prahy dorazil Wehrmacht, byl uvítán pražskými NĚMCI a pár českými kolaboranty ! Když do Prahy roku 1968 dorazila Sovětská "osvoboditelka" od kontrarevoluce, občané na ně plivali, psali jim hsla a hakenkrajcy na tanky (na které se Sověti sami styděli dát rudé hvězdy, místo toho měli jen bílé štráfy). Ale plivali a psali VŠICHNI občané, at už opravdoví vlastenci, ale také komunisté, kterým se nepovedlo zahrát do autu dvacet let vraždění, věznění a kolaborace se SSSR !Oni si už tehdy představovali, že udělají tlustou čáru za minulem, zůstanou u kormidla a lidé to tak nechají. Né, ten šmejd Brežněv měl pravdu, v Československy by zákonitě přišli o moc a nebylo by to "sametové", jako se jim ten podvod povedl 1989 !

P. Urban 13.5.2016 12:37

Pár poznámek

Curzonova linie byla poválečným (po 1. světové válce) návrhem. Za "mezinárodně uznanou hranici" ji, na rozdíl od hranic pomnichovských, nelze označit ani náhodou.

Pravda je, že v momentě, kdy byla fakticky nastolena, už mezinárodně uznaná byla ... nacistickým Německem.

Tehdejší (koncem třicátých let) celkovou situací lze vysvětlit Stalinovu dohodu s Hitlerem i rozdělení Polska. Nelze jí vysvětlit sovětský útok na Finsko (který přihrál Hitlerovi jednoho z mála skutečně užitečných spojenců) i zábor pobaltských států, který Hitlerovi otevřel další cestu pro pozdější útok.

A. Trick 13.5.2016 12:25

Tohle určitě rusofilský blábol není

Autor: B. Brousková Datum: 13.5.2016 7:22

Račte si prohlédnout dokumentární záběry jak vypadal příjezd nacistu do Prahy v devětatřicátém a jak vypadala bratrská pomoc tamtéž v osmašedesátém. Čím si vysvětlíte rozdíly?

L. Florner 13.5.2016 12:04

Re: Jedna podtržená :-),

Nevadí, přidám si to na poličku mezi nálepky fašisty a islamofoba.

K. Frauknecht 13.5.2016 11:42

Re: Jedna podtržená :-),

ale bacha, nálepku agenta můžete dostat dřív než se nadechnete :-)).

P. Vaňura 13.5.2016 11:37

Do roku 1941 to bylo u nás lepší, než později

za Gottwalda! To totiž např. Oldřich Nový točil slavné filmy, zatímco později byl v koncentráku. A nezapomeňte, že Německo bylo ve válce a pak platí jiná pravidla.

Např. i Holocaust by byl bez války téměř neproveditelný!

L. Florner 13.5.2016 11:35

Re: Křečkův bolševický flašinet.

Z pana Křečka "bunzíruje" snaha donutit lidi k zamyšlení se nad tehdejší situací Č(S)R, namísto paušálního odsuzování SSSR a každého jeho vojáka jako strašlivého agresora. Svinstva se děla, to je válka a ve válka bez svinstev neexistuje. Svinstva se děla i před válkou, kdy si Británie kupovala mír obětováním vzdálené země a jejího obyvatelstva nebo kdy si Francie kupovala mír tímtéž s přihozem zrady spojeneckých závazků. A Polsko vlastně to samé, jen to udělalo už o dost dřív a aspoň nás nenechalo na pochybách, jak se v případě krize zachová a ke komu se přidá. Ale nic z toho nebyla a není vina těch vojáků, kteří se probojovávali Evropou, lhostejno na které straně, blíž a blíž k Berlínu. Byla to jejich bolest, jejich strach, jejich odloučení od rodin a jejich položené životy, co nám dnes umožňuje nemluvit Německy a neadorovat jediného Vůdce coby nadčlověka a zakladatele tisícileté říše modrookých sympaťáků a sympaťaček. A za to si zaslouží naši úctu a vděčnost, i když bojovali pod rudým praporem (a drtivá většina si skutečně ani nemohla vybrat). Možná tyhle věci neumíte rozlišovat. Možná chováte neotřesitelné přesvědčení, že každý sovětský voják byl nadšený ideologický pracovník NKVD. A pokud ano, pak Vám to neberu. Jen konstatuji, že zatímco Vy považujete pana Křečka za jeho apel na používání rozumu za bolševický flašinet, pak Vy budete nejspíš flašinetem zabedněnosti, krátkozrakosti a neúcty.

P. Vaňura 13.5.2016 11:30

Pakt Molotov - Ribbentrop

Tajný dodatečný protokol: U příležitosti podepsání paktu o neútočení mezi Německou Říší a Svazem sovětských socialistických republik podepsaní zplnomocněnci obou stran vedli přísně důvěrné rozhovory o otázkách hranic jejich daných sfér vlivu ve východní Evropě. Tyto rozhovory vedly k následujícím závěrům:

1. V případě nového územního a politického uspořádání oblastí náležejících k baltským státům (k Finsku, Estonsku, Lotyšsku, Litvě) bude severní hranice Litvy tvořit rozhraní mezi sférami vlivu Německa a SSSR. V této souvislosti obě strany uznávají zájem Litvy na území Vilna.

2. V případě nového územního a politického uspořádání oblastí náležejících k polskému státu bude rozhraní sfér vlivu mezi Německem a SSSR tvořit zhruba linie řek Narev, Visla a San. Otázka, zda zájem obou stran bude vyžadovat udržení nezávislého polského státu a jakými hranicemi má být tento stát vymezen, bude moci být definitivně vyřešena teprve v průběhu dalšího politického vývoje. V každém případě budou obě vlády řešit tuto otázku přátelskou dohodou.

3. Pokud se týče jihovýchodní Evropy, zdůraznila sovětská strana svůj zájem na Besarábii. Německá strana potvrdila svůj naprostý politický nezájem o tyto oblasti.

4. Tento protokol budou obě strany považovat za přísně tajný. Moskva, 23. srpna 1939

P. Vaňura 13.5.2016 11:21

Pokud jde o Košický vládní program, dokonce

ve škole !!!! nám říkali, že Gottwald tehdy Benešovi řekl, že pokud svou vládu předem nerozpustí, vůbec ho do Košic NEPUSTÍ.

Beneš si musel být vědom, že když Poláci nechtěli přijmout Stalinovy podmínky, najmenoval si vlastní polskou vládu, složenou ze samých komunistů. Polští partyzáni bojovali pak proti komunistům ještě několik let po válce!

L. Florner 13.5.2016 11:15

Re: To se Křečkovi zrovna moc nepovedlo.

Ano, ony vůbec nejlepší pokusy sociálního inženýrství a politiky jsou ty, při kterých je v petriho miskách někdo jiný, nejlépe úplně cizí obyvatelstvo úplně cizího státu. To pak člověka tak nějak hned méně bolí nalít tam kyselinu...

My se skutečně bránit nemohli. Jednak bychom se armádám Německa, Polska a Maďarska neubránili (vliv by měla i absence alespoň materiální pomoci z Británie, Francie, USA i SSSR) a jednak bychom byli označeni za důvod vypuknutí 2. světové války. Tudíž podvolení se diktátu bylo jediným smysluplným řešením s nějakou nadějí na budoucí urovnání.

P. Vaňura 13.5.2016 11:15

Jde o to, zda by se jednalo poravdu o třetinu

Spíš by to bylo 95%, i když s Hitlerem člověk nikdy neví.

T. Krystlík 13.5.2016 11:11

Odbytý článek

Chamberlain opravdu nedržel nad hlavou Mnichovskou dohodu, nýbrž konzultační dohodu podepsanou den později, britsko–německé prohlášení o tom, že obě země nepovedou mezi sebou války, že budou konzultovat jakékoliv otázky týkající se obou zemí a pokračovat v úsilí při odstraňování možných zdrojů různic a tím přispět k zajištění míru v Evropě.

Ostatní autorovy vývody o SSSR jsou oblíbené české rusofilské bláboly.

P. Vaňura 13.5.2016 11:10

V knize Mráz přichází z Kremlu popisuje Zdeněk Mlynář,

jak to "osvobození" z r. 1945 interpretoval soudruh Brežněv v srpnu 1968 "Jako výsledek druhé světové války patříte do naší zájmové sféry a abychom vás v ní udrželi, jsme ochotni vést i další válku."

Takže JAKÉ OSVOBOZENÍ?

V. Povolný 13.5.2016 11:07

Pane Křečku, tentokrát jste vedle

Tady nejde vůbec o to, jestli jsme někomu odpustili nebo ne.

Ano, naši spojenci Anglie a Francie se chovali proradně a zbaběle, když se snažili za každou cenu vyhnout válce. Jenže oni, na rozdíl od SSSR, nikoho nepřepadli a nezačali zabírat cizí území. To je velmi podstaný rozdíl, který vy ovšem přehlížíte.

A další věc. Rudá armáda osvobodila většinu našeho území, to je historický fakt. A rozhodně bychom si to měli připomínat. Ale zároveň bychom taky neměli zapomínat na to, že jsme se díky tomu octli v sovětské vlivové zóně a že jsme se stali na 40 let nejprve skrytě a pak zcela otevřeně okupovanou zemí s loutkovým totalitním režimem. A že s pozůstatky tohoto období se potýkáme dodnes.