2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

HISTORIE: Co to drží Chamberlain v ruce?

Mám z letošních „oslav“ osvobození (a zažil jsem všech jedenasedmdesát!) podivnou pachuť v ústech. Jako bychom se znovu vraceli do předlistopadových let, jako bychom znovu chtěli potvrdit platnost parafráze „slavného“ Orwellova výroku o tom, že kdo ovládá přítomnost, ovládá i minulost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lepka 13.5.2016 11:06

Je jistě jen náhoda,

že se najednou "objevil" dopis pravověrných komunistů z Plzně datovaný 17.5.1945 popisující stížnosti plzeňských občanů na chování US vojáků a žádající příjezd Rudé armády, takový Zvací dopis č.1.

Zvláště hodné pozornosti je jedno jméno, ručící za pravost opisu : B.Reicin.

Prostě nic nového se nenaučili, nic starého nezapomněli.

P. Vaňura 13.5.2016 11:03

Přečtěte si knihu Jan Zahradil, Skeptický Evropan

Zahradil se mnohokrát setkal s britským ministerským předsedou Cameronem. Uvádí, že jeho prastrýc Alfred Duff Cooper rezignoval na post ministra válečného námořnictva v Chamberlainově vládě den po podepsání Mnichovské dohody se slovy: "War with honour or peace with dishonour," to bych ještě přijal, "but war with dishonour—that was too much."

Je to vlastně totéž, co řekl tehdy Churchil "volili jste mezi hanbou a válkou, zvolili jste hanbu a budete mít válku."

Zahradil tehdy požádal jednoho historika, aby se podíval zda by se něco o tom nenašlo v českých dokumentech. Nalezl děkovný dopis presidenta Beneše Cooperovi i Cooperovu odpověď Benešovi.

Pokud jde o námořní dohodu s Británií z r. 1936, ta povolila Německu silnější loďstvo, než mohlo mít podle smlouvy z Versailles.

A. Trick 13.5.2016 11:00

Re: To se Křečkovi zrovna moc nepovedlo.

"Historik" Prokop neslyšel nic o Curzonově linii.

K. Vyšata 13.5.2016 10:57

Re: Žasnu, a obdivuji pana Křečka.

Nejsem, třeba byste se mohl zamyslet nad sebou....

V. Novák 13.5.2016 10:55

Re: No to je gól

Stěžuje, entelygente.

J. Švaříček 13.5.2016 10:54

Re: To se Křečkovi zrovna moc nepovedlo.

A co jsme měli bránit? Území s třemi mio nepřátelskými obyvateli.

V. Novák 13.5.2016 10:53

Re: To se Křečkovi zrovna moc nepovedlo.

Přetržitě, pane "historiku"!

Velmi přetržitě.

SSSR spolupracoval s Výmarskou republikou, která se pokoušela o demokratizaci Německa. Na rozdíl od verssaillanů, kteří s výmarským Německem nespolupracovali vůbec - a začali až po nástupu Hitlera k moci. Tedy v době, kdy SSSR i Německo oboustranně veškeroé dohody o spolupráci vypověděly.

Až když nedopadly - a to jednoznačně pro neochotu Západu - rozhovory o společné obraně proti napadení Německem, poslední ze srpna 1939, podepsal SSSR Dohodu o neútočení, zvanou Pakt Molotov-Ribbentropp.

BTW - Rudá armáda vstoupila do už neexistujícího Polska. Polská vláda evakuovala zlaté rezervy a následně i sebe samu do Rumunska, čímž Polsko přestalo existovat jako stát.

P. Harabaska 13.5.2016 10:49

Re: Žasnu, a obdivuji pana Křečka.

Je-li pan Křeček opožděn, pak není pochyb o tom, že vy jste retardovaný. A to velmi silně.

V. Novák 13.5.2016 10:46

Re: Žasnu, a obdivuji pana Křečka.

A opět zakejhání potrefeného housera...

M. Mýval 13.5.2016 10:44

Hitler a Rusáci

Nebylo by lepší říkat Němčouři a Stalin?

M. Prokop 13.5.2016 10:33

Re: Curzunova linie

Ukrajina pod Varšavou, vy v tom tedy máte hockey.

M. Prokop 13.5.2016 10:32

Re: Křečkův bolševický flašinet.

Jestli ...

Z pana Křečka bunzíruje ta snaha omluvit sovětská svinstva. A že jich bylo!

M. Prokop 13.5.2016 10:30

Re: To se Křečkovi zrovna moc nepovedlo.

Jistěže. Byl to pokus, který nevyšel. V tehdejší době, s tehdejšími znalostmi a hlavně náladami v signatářských zemích, se vůbec jejímu uzavření nedivím. Čímž pochopitelně netvrdím, že to bylo správné, jen pochopitelné. Mimochodem, napospas agresorovi jsme nebyli ponecháni jen my. Stejně dopadli Finové, byli napadeni a nikdo jim nepomohl. Ti se ovšem bránili, na rozdíl od nás jim byla ponechána alespoň tahle možnost. My bychom byli za "kazišuky" onoho krásného dojednaného míru.

Politika v praxi občas není pěkná.

M. Prokop 13.5.2016 10:25

Re: Žasnu, a obdivuji pana Křečka.

Člověče, nejste vy opožděn tak o něco víc než čtvrtstoletí? Tehdy takové kecy "frčely".

L. Florner 13.5.2016 10:07

Re: Zajímavý článek

Otázka je, jestli měl Beneš jinou volbu. I za války nějkou dobu trvalo, než Československou exilovou vládu začali Západní spojenci brát vážně a jinak než jako obtěžující fanklub země, která neměla nikdy existovat. Po válce to sice bylo lepší, ale díky vazbám na SSSR (zejména u NKVD vychovaných exponentů poválečné politiky), hospodářské situaci poznamenané nejen válkou, ale i ztrátou nejvýznamnějšího předválečného obchodního partnera a celkově vlažnému přístupu Západu k ČSR a jeho problémům, mu moc prostoru k manévrování nezbývalo. Zejména pokud si prostor nechtěl vyčistit silou (v čemž naopak zaexcelovali komančéros).

P. Lenc 13.5.2016 9:48

Re: Zajímavý článek

Dovolím se připojit i já.Nakonec, buďme upřímní, za ten marast po r.1948 může jen a jen poválečná komunisticko socialistická vábnička, která ovlivnila velkou část občanů především v Čechách a na Moravě a již válečná politika Beneše a jeho otevřený příklon k Moskvě.Jeho vize československého "mostu" mezi Západem a Východem a otevřená podpora socializace československého prostoru musela přinést a také přinesla své trpké ovoce.Bylo by pro mnohé dobře si důkladně prostudovat Košický vládní program, tam jsou kořeny toho, co se stalo o tři roky později.

T. Kočí 13.5.2016 9:47

Nebyl to návrat z Berchtesgadenu?

K. Vyšata 13.5.2016 9:41

Žasnu, a obdivuji pana Křečka.

Napsat něco takového v dnešní době v hnízdě nenávisti proti všemu ruskému, to chce odvahu. Pravda, jiný názor na Rusko a jeho minulost spojená s Evropou musí hodně Čechů v hloubce duše bolet. Tak moc litují, že Třetí říše nevyhrála, že z Ruska neudělala širou step a že většinu Čechů nevyhladila. Třeba si myslí, že by byli v té třetině, kterou by Němci poněmčili a zůstali by naživu.

Možná že se časem jejich potomci dočkají, smísit germánskou a muslimskou populaci .......

L. Florner 13.5.2016 9:35

Re: Zajímavý článek

Souhlasím. Jen ten bolševismus, ač zhroucen, zůstává nadále součástí genetické informace lidské společnosti a jako artefakt se tu a tam snaží se znovu aktivovat a převzít moc nad všemi funkcemi společensné buňky. Jen se, poučen, maskuje. Tu za bohorovnost dynastie Kimů, tu za kulturní revoluci, jinde za nadlidskou moudrost Komise. A možná už i ten bolševismus byl jen jinak maskovaný a dříve vymyšlený ultralevicový militantní totalitarismus jednoho šovinisty z pouště Arabského poloostrova...kdo ví.

P. Dvořák 13.5.2016 9:34

Re: To číselné srovnání

Ženská co to melete za nesmysly? Snad nemáte na mysli, že ti sudeťáci a kolaboranti, kteří vítali Hitlera, byli typickým vzorkem českého obyvatelstva? To jako bylo jásavé vítání Hitlera a pak šestiletá idylka až do brutální okupace v r. 1945 provedené Rudou armádou? Jste padlá na palicu?

Když už jste u pomoci Afghánistánu, nemáte dojem, že některé velmoci tam již "pomáhají" skoro třikrát déle, než tam byli Rusové?

Říkali vám něco ve škole o "pomoci" Vietnamu? Co vlastně dělají v Německu?

J. Mráz 13.5.2016 9:31

To jsou vývody jak z konečníku

Jak říká klasik, kdo má moc nad přítomností, má moc i nad minulostí. To se pak jeden najednou dovídá věci...! A muziku zase tvrdí vševěd Prokop. Který by dnes běhal s nudlí u nosu za Uralem v gumákách a kydal hnůj na německém statku. To jsou i jiné velice zajímavé postřehy, třeba to o tom klidném a důstojném příjezdu Němců do Čech a pak Rusů. Jsme se neměli cukat a houfovat v 68. a když přijeli Rusové, také mohlo vše proběhnout v klidu a důstojně. Pokud vím, tak sféry vlivu si bratrsky po vzájemné dohodě domluvily Západ a Rusko, tak co napadlo někoho do toho šťourat? A pokud také vím, tak po zahájení II. světové války si zřídili doma i Američané koncentrační tábory a posváželi do nich své Japončíky.

L. Florner 13.5.2016 9:25

Re: Křečkův bolševický flašinet.

Jestli v mládí do někoho komouši tloukli, že je potřeba rozlišovat mezi slušností a pozérstvím a že je třeba události hodnotit v jejich historickém (tj. kulturně-společenském) kontextu a k jejich hodnocení nepoužívat pocity a přání, ale rozum a fakta, pak to tloukli dobře a je jen správné, že to z někoho "vybunzíruje". Víc takových "bunzírování".

Ovšem obávám se, že tohle komouši do nikoho ve skutečnosti netloukli ani v mládí, ani ve stáří.

P. Zinga 13.5.2016 9:22

Re: Curzunova linie

Z Ukrajiny, Lancíku, z Ukrajiny...

P. Zinga 13.5.2016 9:21

Pánové,

Vy jste blbové nejprimitzivnějšího ražení. U politika či novináře může za takovými názory stát snaha o moc a-samozřejmě- peníze. Ani jedno, ani druhé zřejmě nejste, takže zbývá jen ta blbost.

L. Florner 13.5.2016 9:19

Re: To se Křečkovi zrovna moc nepovedlo.

Udržet mír chtěla i Mnichovská dohoda. Neúspěšně (pro obyvatelstvo ČSR nejspíš naštěstí).

M. Prokop 13.5.2016 8:57

Re: Všem jsme odpustili, jen Rusům ne.

Vy, a kdo ještě?

Klidně si lete, ovšem beze mne.

M. Prokop 13.5.2016 8:57

Re: Vasil všechno sprasil

Firmy z USA a Švédska. To je dost rozdíl.

K. Frauknecht 13.5.2016 8:56

Re: Zajímavý článek

Ano, v podstatě historicky přesné.

Důležité v té době bylo, že imperiální tendence bolševického Ruska a jeho snahy o zasahování do evropského dění byly tehdejšími politiky "zbytku Světa" řešeny chybně. Na místo jasné politiky definovaných podmínek a jejich důsledného dodržování byly obavy (u některých přetrvávají dodnes :-)), intriky a komplot třeba i s Ďáblem (Hitler).

Historie ukázala, že evoluce funguje. Bolševismus se ukázal jako nefunkční a zhroutil prakticky sám.

M. Prokop 13.5.2016 8:54

Re: Křečkův bolševický flašinet.

Zajímavé je, jak občas z někoho "vybunzíruje", co do něj v mládí tloukli komouši. Křeček v poslední době psal dost rozumně (na rozdíl od své nadřízené) a najednou, buch ho!

F. Houžňák 13.5.2016 8:53

To je pravda, Ukrajinec Brežněv, jakmile okupoval

v roce 1968 Čechy a Moravu, zrušil Československo, ustavil sovětský protektorát, začal odvážet Čechy houfně na nucené práce do SSSR, postavil a zaplnil v Čechách a na Moravě koncentráky, spustil masové popravy, zavřel vysoké školy a posléze i gymnasia, a připravil a zahájil plán likvidace Čechů - třetinu povraždit, třetinu poukrajinštit a poruštit a třetinu jako otroky na Sibiř. Jako za Hitlera.