28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

HISTORIE: Běsi z Černobylu po 30 letech

Počet obětí největší průmyslové katastrofy nebyl dosud zveřejněn žádnou z postsovětských republik, na Západě je pravda o této katastrofě politicky nekorektní

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Volarik 23.4.2016 8:57

Re: obeti silne prehanite

Jasně! Copak bolševické noviny někdy lhaly? Hehehe...Zpráva TASSu z doby potyček mezi CCCP a bratrskou Čínou v oblasti řeky Ussuri: Naše traktory vykonávaly orbu kolchozních lánů na obou našich březích Ussuri. Zničeho nic byly napadeny čínskými tanky, které na naše traktoristy střílely z kanonů a kulometů. Naše traktory palbu opětovaly, všechny čínské tanky a pak v pořádku a beze ztrát odlétly na své základny....

P. Rada 23.4.2016 8:54

Re: Nejvic obeti Cernobylu ...

Máte zřejmě pravdu v tom smyslu, že enormní konzum energie snižuje natalitu u savců s exponentem na mínus jednu třetinu. Tak se totiž dá také vysvětlit populační stagnace celého vyspělého světa - tedy i nenarozených němců kteří dnes potřebují ročně cca půlmilionu nových diší na dorovnání staavu a pohon aktivní ekonomické populace.

Jiným aspektem jsou jen dopady havárií JE na životní prostředí případně dokonce na ekonomiky celých států. Pokud by např Japonsko nemělo to štěstí v neštěstí, že naprostá většina radionuklidů se po fokušimě rozptýlila do pacifiku - bylo by dnes na mizině. i v samotném Japonsku si ale mladí lidé nechtějí za životního partnera brát druha který byl mezi postiženými v okolí elektrárny. Podobné štěstí měli i rusové v okolí Černobylu. Tam je totiž naopak lidnatost na km2 násobně nižší jak v tom Japonsku či v Západní evropě. S těmi obětmi je to ale dost komplikované. Počet úmrtí jen od rakoviny štítné žlázy kde možným spouštěčem je expozice radioaktivním jodem se totiž udává na 400tis ale prokázat právě jen tuto příčinnou vazbu a odfiltrovat další vlivy je daleko problematičtější. Znepokojivým faktem doposud je, že počet těchto onemocnění v dotyčných oblastech doposud roste!!!

http://zpravy.idnes.cz/cernobyl-havarie-spad-radioaktivita-rakovina-stitna-zlaza-ian-fairlie-radiobiolog-dopady-gvh-/domaci.aspx?c=A160407_173048_domaci_fer

Víc jak jakkoli barevná hysterie, má pak na dlouhodobé dopady vliv třeba momentální počasí které rozhoduje o tom, kdo kde bude spadem zasažen... - viz mapky.

P. Rada 23.4.2016 8:09

Re: Obavam se, pane Guttmanne, ze s temi statisici

Souhlas až na tu údajnou "zelenou histerii". Čísla o nákladovosti JE a nedořešených dopadech jako je koncentrování cesia v potravinových řetězcích, nedořešené skladování... vypovídají o něčem docela jiném.

Mimo momentální provozní neefektivity je např na jaderném účtu ČR údajně 23miliard ale vzhledem ke stagnaci ekonomik roste skrze minimální úrok i příliv prostředků tato částka pomaleji než nákladovost výstavby jaderného úložiště která se dnae odhaduje už na 50 až 100miliard.

Kdo asi toto saldo zaplatí? Kam narostou náklady na jeho zabezpečení na až 400 tis let?

P. Rada 23.4.2016 7:57

Atomová energie sama na vině není.

S některými závěry autora zásadně nesouhlasím. Atomová energie sama na vině opravdu není - docela něco jiného je lidský faktor v kombinaci s extrémě koncentrovanou JE. V tomto jaderní vědci doslova SELHALI na celé čáře a ve všech oblastech.

1. Už na počátku 2. světové války totiž začal Werner Heisenberg, německý fyzik i laureát Nobelovy ceny ze své vůle - nikoli s donucení - přesvědčovat nacistické pohlaváry o významu jaderné zbraně. Důsledkem byl počáteční náskok nacistického německa v jejím vývoji. Haisenberk selhal jako člověk-vědec který se cítí nadřazen ostatním lidem ve stejné civilizaci až tak, že úmyslně připravoval zbran k hromadnému ničení života.

Stal se tak symbolem všech kterým fantazie o použití extrémních energií na okolí zatemnila uvažování. Dodnes žije lidstvo pod kuratelou 20tis jaderných pum s potenciálem zničit několikanásobně prakticky vše živé na planetě Zemi.

2. Poté jako satisfakci přislíbyli světu tzv mírové využívání při kterém měla být elektřina údajně skoro zadarmo a navozovali naděje, že si pak lidstvo bude moci dovolit prakticky cokoliv. Dovolili si přitom uspěchanosti a nedůslednosti konstrukci systému kde součástí je člověk. Nekriticky věřili , že k selhání nemůže dojít. Opak je ale k realitě blíže. Několik jednodušších typů už přivodilo katastrofy právě v důsledku podcenění vazby člověk + jaderný stroj.

3. Až po vážných haváriích začali vědci konstruovat seriozněji (3+generace). Nákladovost JE ale narostla tak extrémě, že se JE stala prakticky nepoužitelné jako dominantní energetický zdroj lidstva. EROEI sotva 5x. Pro nákladovost např. EPR 10miliard euro + 60 letech plánovaného provozu při součastné ceně silové elektřiny se od nové výstavby upouští. Zároven nedokázali vědci efektivně vyřešit původně slibované uzavření palivového cyklu. 98% paliva jde proto na skládkování. Dnešní JE energetika tak nemá i při stagnaci palivo na delší dobu jak jedno až dvě století. O nedořešenosti ukládání na celá statisíciletí nemluvě.

F. Houžňák 23.4.2016 7:56

Obavam se, pane Guttmanne, ze s temi statisici

obeti silne prehanite a sirite klasickou zelenofasistickou propagandu. Ze obeti bylo vic nez priznanych oficialnich 31 nebo kolik, je velmi pravdepodobne, ale vami uvadena cisla se pohybuji v risi hlaseni "obet imperialistickeho bombardovani Hirosimy Orio Masumoto zemrel na nasledky ozareni v prefekture Nagoya ve stari 96 let". Zkuste si precist fundovanejsi rozbory (z popularnejsich pan Wagner na osel.cz), vy jste lekar-radiolog? Statistik? Jaderny fyzik? Fyziolog? Mate nejak profesne blizko k ucinkum radioaktivniho zareni na zive organismy? Nejvic obeti a znicenych zivotu mela na svedomi nezodpovednost sovetskych komunistickych uradu a pak zelena hystericka propaganda na Zapade, ne radioaktivita.

F. Houžňák 23.4.2016 7:47

Nejvic obeti Cernobylu zpusobila ideologie zeleneho

fasismu. Spousta matek v Nemecku (a mozna i dalsich statech) nechala zabit sve zdrave nenarozene deti pod vlivem hystericke zelene propagandy.

J. Novak 23.4.2016 5:01

Co se tyce porovnani havarie v Cernobylu s Three Miles Island, tak zde micha autor hrusky s jablky. Cernobylsky reaktor mel uplne jinou konstrukci a hlavne, moderator v Cernobylu je grafit. Elektrarna Three Miles Island jako moderator pouzivala tezkou vodua byla vybavena kontejmentem. V Cernobylu je moderator grafjt a je to bez kontejmenth. Takze po vybuchu se do ovzdusi dostaly tuny radioaktivnkho grafitu.