24.6.2024 | Svátek má Jan


Diskuse k článku

HISTORIE: Běsi z Černobylu po 30 letech

Počet obětí největší průmyslové katastrofy nebyl dosud zveřejněn žádnou z postsovětských republik, na Západě je pravda o této katastrofě politicky nekorektní

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Voráček 23.4.2016 23:12

Černobyl je skutečně chybou SSSR?

Stalo se to v době glasnosti a respektování republikových vlád a stranických orgánů. A stalo se to na Ukrajině, když vedoucí směny, inženýr-Ukrajinec prohlásil, že JEMU NIKDO Z MOSKVY NEBUDE ŘÍKAT, JAK SE CO MÁ DĚLAT. Aby potom porušil všechna bezpečností pravidla... Funkcionáři Ukrajiny dva dny bagatelizovali událost a mluvili o požáru, nikdo z nich neměl odvahu věci skutečně popsat a řešit. O evakuaci rozhodli až v Moskvě, když si zjistili svými lidmi fakta. O evakuaci obyvatel Pripjati nerozhodli na Ukrajině!!! Fakta si musel Kreml zjistit vysláním odborníků z Moskvy.

A tak se díky dobře vypěstovanému ukrajinskému nacionalismu stala nejhorší jaderná katastrofa světa, ohrozily zdraví a životy miliónů lidí. Poprvé jsem si vymezování Ukrajinců všiml na vojenském cvičení v roce 1965, pak v místní posádce SA v letech 1968-90 a nyní za vývojem na Majdanu a za občanskou válkou na východě Ukrajiny. Proto také nevěřím na brzké urovnání vztahů obyvatel ruské a neruské národnosti Ukrajiny. Porážka Ukrajinců na východě je pro ně nesmírně zdrcující, vždyť oni jsou přece vzdělanější, pracovitější, civilisovanější a méně vypití, než Rusové... Je mi líto těch, kdo staví na takových moudrech!

B. Hamáček 23.4.2016 23:25

Re: Černobyl je skutečně chybou SSSR?

Já se ukrajinskému nacionalismu vůbec nedivím. O Ukrajinu usilovali jak Rusové , tak Poláci. S Poláky už našli společnou řeč, ale s Rusy to nejde. Jen se podívejte , jak se většina naprosto dezinformovaná ( Jiráskem , Palackým a bokševiky) většina národa staví k Rakousku - Uhersku .

B. Hamáček 23.4.2016 23:26

Re: Černobyl je skutečně chybou SSSR?

Bohužel Rusko( a před tím SSSR)je v současné době pro svět nebezpečí č. 1 !

K. Voráček 24.4.2016 0:02

Re: Černobyl je skutečně chybou SSSR?

Pane Hamáčku.

Nacionalismus je vždy cesta do pekel dlážděná krásnými sliby. Ukrajinský nacionalismus vznikl v dobách bolševického diktátu a vytvářel diktát jiný. (Bandera a pod.). Současná Ukrajina nenašla společnou řeč s Rusy, ale ani Poláky, s nikým. Pouze plní touhy USA dostat NATO dál na východ a stát se dalším územím kontrolovaným světovým hegemonem.

Rusko není, protože nemůže být, žádným nebezpečím číslo jedna. (Kdyby bylo, Novorusko by dnes patřilo k RF). Nemá na to vojenskou převahu a nemá o to zájem. Rusko je velmi surovinově bohaté území s nízkou hustotou obyvatelstva a jeho chování je určeno snahou zachovat svoji ucelenost, velikost-je to snad nepřípustné zlo? Je to kapitalistický stát, který je na volném, neregulovaném trhu odevzdán těm, kdo vlastní kapitál. To není Rusko, ale USA a Čína, státy EU. Putin nechce jít cestou jakou šla Čína. Takže jeho jedinou obranou je omezování účinků zahraničního volného trhu a vlastní suverénní rozhodování. Tím vzniká Rusko-Čínský prostor, který USA neovládají, to je zdroj všech současných svárů.

Obávám se, že nesvobodní jsme v tomto světě spíše my, co podléháme hegemonovi. Svoboda není jen neomezovaný sortiment zboží v obchodech a soukromé podnikání. Skutečně svobodnými jsou ti, kteří nemusí "pochodovat" z ciziny určenou cestou. Když se Ukrajina cpe do EU a NATO, jde za svobodou? Vědí Ukrajinci, do čeho jdou?

Zatím je jasně vidět, za posledních 25 let i na srovnávání s Ruskem, že to Ukrajina nezvládá. Právě se rozkrádá a rozprodává... Na co jsou ti nacionalisté hrdí?

J. Lepka 24.4.2016 18:10

Re: Černobyl je skutečně chybou SSSR?

Tak přemýšlím, pane Voráčku, jestli jste tak naivní nebo zaslepený.

F. Houžňák 24.4.2016 19:41

Pan Voracek je zjevne realisticky

a pouziva k mysleni hlavu. To se o vas neda az zas tak s jistotou rict.

K. Voráček 24.4.2016 20:04

Re: Černobyl je skutečně chybou SSSR?

Pane Lepko, a co když nejsem ani naivní, ani zaslepený? Nebylo by rozumné mě vynechat a spíše popřemýšlet, do jaké míry mohu mít pravdu?

Vždyť - jsme snad tak svobodní, jako třeba Švýcaři? Opravdu neděláme nic, co je nařízeno odjinud a zbytečně na to nedoplácíme?

Co Ukrajinci? Neměli snad od roku 1991 svobodu, kterou prostě promarnili nefunkčním, naprosto zcestným hospodářsko-politickým systémem a ekonomicky se proti Rusku propadli? Nebo snad míníte, že Krymčané volili bídu, nižší důchody?

No, pokud ovšem názorově splýváte s informacemi z ČT, pak váš náhled docela chápu. Máte-li nějaké vlastní argumenty, rád si je přečtu a odpovím... Přeji pevné zdraví. KV.

B. Rybák 24.4.2016 21:45

Re: Černobyl je skutečně chybou SSSR?

Zcela s Vámi souhlasím pane Voráčku!

Č. Berka 23.4.2016 18:16

Autor se zachoval rozumně

ve chvíli, kdy byla situace nejasná... ale jeho "výpočty" mrtvých jsou nesmyslné...koneckonců následky hodnotili odborníci z různých specializovaných organisací. Z českých textů: https://www.suro.cz/cz/publikace/cernobyl/zdravotni_nasledky_cernobylu.pdf

Jak to řešili v Polsku: http://bbs.stardestroyer.net/viewtopic.php?style=4&t=159698 česky je to v obskurním WM Magazínu: http://www.wmmagazin.cz/view.php?cisloclanku=2012110006

Co se týká ozáření, například v USA a několika evropských zemích byly ozářeny radiem 226 od roku 1926 At least 8,000 military personnel and as many as 2.5 million civilians ...Závěr studie těchto ozářených: A clear link between NRI exposure and cancer risk, therefore, has not been established. - přímý vztah mezi ozářením a rakovinou nebyl nalezen. Viz: http://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/radiation/nasopharyngeal-radium-fact-sheet

Horší už bylo používání Thorotrastu- 2-10 milonů pacientů dostalo při vyšetření jako kontrastní látku koloidní roztok Thoria- u nich riziko rakoviny jater je stonásobné a riziko leukemie dvacetinásobné: https://en.wikipedia.org/wiki/Thorotrast

B. Rybák 24.4.2016 21:53

Re: Autor se zachoval rozumně

Souhlasím s Vámi! V zájmu posílení moci držitelů atomových zbraní byly účinky radiace záměrně nadhodnoceny!

P. Vaňura 23.4.2016 18:03

Největší radioaktivní ozáření českých dětí mají právě

TEĎ na svědomí ZELENÍ a spol. Souvisí to se "zateplováním budov." Určité množství radia totiž obsahuje mnoho stavebních materiálů, nejen proslulá škvára, která je ovšem daleko nejhorší.

Jestliže se v rámci "zateplení budov" omezí utěsněním oken VĚTRÁNÍ a nezavede se náhrada, zvětší se koncentrace radonu v místnosti. Před dvěma roky byl jeden konkrétní případ ŠKOLKY v Praye uveden v televizi. Jeho zakončení mě ovšem VYRAZILO DECH. Říkali tam totiž, že se to týká hlavně učitelek, protože děti ve školce stráví jen 3 roky. Tedy, předpokládá se, že ty děti už nikdy do styku s radioaktivitou nepřijdou, aniž o tom mají jakékoliv představy, neřku li důkazy.

Toto je přístup, jaký byl v jaderném průmyslu odmítnut v druhé polovině 70 let!!! Tehdy ještě v závodech pro přepracování vyhořelého paliva docházelo častěji k poruchám, a protože zaměstnanci by se nevešli do povolené normy, řešilo se to zaměstnáváním "externích pracovníků," kteří třeba dostali za týden dávku, povolenou na čtvrt roku, což předpisy povolovaly pokud celých čtvrt roku další ozáření nebude. Odbory svými akcemi zajistily, že každý i externí pracovník musel mít kartu kam se zapisovala všechna ozáření.

J. Lepka 23.4.2016 13:41

Němci za Protektorátu vydali brožuru :

" SSSR - vláda lži a podvodu". Je evidentní, že po více než 40 letech nehodlali na tomto faktu nic měnit.

Jen tak mimochodem, zkuste se nějak dopídit přesných dat obětí stalinských hladomorů na Ukrajině. I ty nejobjektivnější zdroje uvádějí 3 až 7 miliónů a nikdo neví, jestli se to týká jen přímých nebo i nepřímých obětí. ( To je pro zpochybňovače autorových odhadů.)

F. Houžňák 23.4.2016 14:45

A jen tak mimochodem, zkousel jste se dopidit

taky presnych dat obeti stalinskych hladomoru v Rusku, nejenom na Ukrajine? Ostatne na Ukrajine to taky byli z velke casti Rusove. A hladomor nebyl nasazovan jako zbran proti Ukrajincum nebo Rusum, ale proti samostatnym rolnikum bez rozdilu narodnosti. To jenom tak na okraj, ze vsichni delaji, jako by se bolsevici (v dnesni parlanci: Rusove) zamerili vyhradne na Ukrajince a Rusove byli vseho usetreni.

P. Vaňura 23.4.2016 15:29

Uměle vyvolaný hladomor se týkal i Ruska a Kazachstanu,

ALE na Ukrajině bylo postupováno hůře, než jinde.

F. Houžňák 23.4.2016 15:41

No to je klidne mozne, pokud to tak bylo, tak proste

proto, ze na Ukrajine jako obilnici ruske carske rise bylo tech samostatnych rolniku nejvic. Ale ne proto, ze to byli ausgerechnet Ukrajinci. Mnoho lidi to tak podava, s pruhlednym umyslem predvest dnesni Rusy jako zlocince a dnesni Ukrajince jako obeti.

P. Vaňura 23.4.2016 17:01

Nikoliv, na Ukrajince platila horší pravidla, dokonce

bylo zakázáno platit dělníky v potravinách a to pod trestem smrti.

F. Houžňák 23.4.2016 18:23

No, i to je mozne, nechci se hadat,

nebyl jsem tam, ale to vy asi taky ne a pochybuju, ze to vite s nejakou aspon obstojnou jistotou. Mezi bolseviky byla jak znamo i spousta Ukrajincu (a velel tomu vsemu Gruzinec, jak si jiste vzpominate), takze se domnivam, ze linie v zasade probihaly jinak a taky asi podle toho, kde to zrovna bylo a kdo tam velel. Vite, pane Vanura, zakladni problem je, ze lidi, co chteji mermomoci dnesnim Rusum nasadit psi hlavu (a pokud si dobre vzpominam, vy mezi ne podle vasich komentaru tady patrite), si uz toho tolik navymysleli a nalhali, ze jim neni mozne verit pomalu ani dobry den. A rozhodne ne nejaka tvrzeni ohledne rozporu Rusove-Ukrajinci. Svoji duveryhodnost jste si prohrali sami.

P. Vaňura 23.4.2016 21:29

Dnešním Rusům, bohužel, není nutno žádnou psí

hlavu nasazovat, nasadili si ji sami. Žádný jiný národ bývalého SSSR neoslavuje komunistické hrdlořezy, vyjímku představuje pitomá část Gruzínů, kteří obdivují Stalina, jako Gruzína, který se stal pánem celého Ruského impéria.

Mimochodem, sami Ukrajinci neviní z Holodomoru jenom Rusy, ale také Židy.

F. Houžňák 23.4.2016 21:54

No, napriklad vasi oblibeni Ukrajinci

oslavuji nacisticke hrdlorezy. Taky Litevci (nebo Lotysi? mozna oboji) a Estonci, nekde tam se porada kazdorocne oslavny pochod Waffen SS. A nejenom oslavuji, i aktivne nasleduji nacistickou linii. Zive si pamatuju na zdi polepene hakovymi krizi na "Majdanu", ktere ukazovali Nemci v televizi. A o komunisty tady uz davno nejde, pokud jste si nevsiml, mocensky komunismus skoncil pred petadvaceti lety. Vasi oblibeni Ukrajinci chteji vsechny Rusy vyvrazdit (viz Timosenkova). Bojujete predminulou valku a zamrzl jste v roce 1968. "Rusove si sami nasadili psi hlavu" je vase fraze, vychazejici z vaseho hodnoceni, tak nezevseobecnujte. Nejsou vsichni protirusky umanuti jako vy.

P. Vaňura 23.4.2016 22:19

Zkuste toto

https://is.muni.cz/th/75521/ff_b/Bakalarska_diplomova_prace.pdf

F. Houžňák 23.4.2016 22:23

Podivam se, dekuji

F. Houžňák 23.4.2016 22:35

Jak tam ctu, tak slo primarne

o rozkulacovani, takze o to, co jsem uz psal. Zniceni samostatnych rolniku. Narodnostni zalezitosti byly az druhorade. No a na strane 19 se pise (volna citace) "Ukrajinci nebyli jedinou narodnostni skupinou ... vymiraly i zidovske vesnice ..." - takze za to mohli Zidi, ze vymirali Zidi. Nejak vam ta prace vase teze nepotvrzuje, spis ty moje. Je to blbý, ale zda se, ze vase prameny potvrzuji, ze mam pravdu ja. Neco lepsiho (pro vas) nemáte? Je to jako vzdycky.

P. Vaňura 23.4.2016 22:27

Nevím v které pobaltské republice to bylo půl na půl

150000 vojáků padlo na německé straně a 140000 na sovětské (možná obráceně).

Estonci měli stejné právo bojovat na straně Hitlera, jako my na straně Stalina. V podstatě šlo o to, který zločinec je zabral první, ten druhý se pak mohl tvářit jako osvoboditel od toho prvního.

Nezamrzl jsem v roce 1968 ale vadí mi obrat Rusů ve směru chválení komunistické minulosti. V podstatě komunisty chválí za to, že SSSR byl vojensky mocným státem, je to o nacionalizmu. I když částečně chápu, že mnozí volí Putina ze strachu před chaosem, možná bych ho na jejich místě volil také.

F. Houžňák 24.4.2016 15:18

Hm, takze vy proste nevidite rozdil mezi

bojem na strane Hitlera a bojem na strane Stalina behem druhe svetove valky. Zajimave. Takze Anglicane, Americane, Francouzi, Holandane, Cesi, Slovaci, Polaci byli podle vas stejna svoloc jako nacisticti Nemci. Je vam lito, ze vasi rodice nesli do plynu?

B. Hamáček 23.4.2016 23:20

Re: No, napriklad vasi oblibeni Ukrajinci

Příslušníci pobaltských národů vstupovali do SS hlavně a téměř výhradně , že mohli bojovat za vlast proti nenáviděnému ( naprosto po právu) SSSR a jeho bolševickému vedení !

F. Houžňák 24.4.2016 15:21

Jasne, a proto se dneska pysne hlasi

k vrahum z Waffen SS.

F. Houžňák 23.4.2016 22:00

A kdyz Ukrajinci nekoho vini, neznamena to,

ze to je pravda. A i kdyby to pravda byla, na meritu veci (slogan "zli Rusove, hodni Ukrajinci", abych to vzal zkratkou) to nic nemeni. Napriklad Nemci (tedy ne vsichni, ale znacna cast) nas Cechy vini z vyvrazdeni velke casti sudetskych Nemcu.

F. Houžňák 23.4.2016 22:04

A kdyz Ukrajinci nekoho vini, neznamena to,

ze to je pravda. A i kdyby to pravda byla, na meritu veci (vami prosazovany slogan "zli

Rusove, hodni Ukrajinci", abych to vzal zkratkou) to nic nemeni.

Napriklad Nemci (tedy ne vsichni, ale znacna cast) nas Cechy vini z

vyvrazdeni velke casti sudetskych Nemcu.

J. Lepka 24.4.2016 18:25

Re: A kdyz Ukrajinci nekoho vini, neznamena to,

Pane Houžňáku, nevím do jaké míry jste informován o povaze předválečného Ruska, ale jen pro info pár postřehů:

1) Smlouva Molotov - Riebentropp

2) Zimní válka s Finskem

3) Ideologické souznění mezi národním socialismem a internacionálním, díky němuž čeští komunisté ještě na Jaře roku 1941 prohlašovali, že německá dělnická třída nemá žádný důvod válčit se sovětskou dělnickou třídou. pak z toho báťuška |Stalin pro sichr udělal Velkou vlasteneckou válku, přestože do té doby o vlastenectví ani necekl a vše podřizoval socialistické internacionále.

A že po zhroucení ruské západní obrany Němce na Ukrajině vítali jako osvoboditele je historický fakt a nebýt Němci omámeni vlastní důležitostí a existencí herrenvolku a jiného přístupu k slovanskému etniku, možná se Stalin zastavilo až v Číně.

F. Houžňák 24.4.2016 19:34

O povaze predvalecneho Ruska jsem informovan

pomerne dobre, dekuji vam. Vy sice zjevne minite Sovetsky svaz, kdyz rikate Rusko, ale takovymi drobnostmi se vy spravedlive protirusky rozhorceni nezatezujete. I o paktu M-R a Zimni valce jsem docela dobre informovan - mimochodem, cetl jste knizku o Waltarim? Tam je to dobre popsane. To, co pisete, je mi vsecko dobre znamo, ale co má jako být? Tesi me, ze se vzdelavate a chvalim vas za to, ale zase - co ma jako byt? Jaky to ma vztah k tomu, ze Estonci nebo Lotysi dneska oslavuji Waffen SS, spolek vrahu, ve kterem taky pusobili? Byli vasi predkove taky u Waffen SS a loupili a vrazdili? To by mnohe vysvetlovalo. Estonsko tenkrat hrde hlasilo Vudci, ze je cele Estonsko jako prvni zeme Nove Evropy judenrein, ze se jim podarilo vsechny Zidy vyvrazdit. Nejspis vas to nejak tesi, rekl bych. Podle jmena Nemec nejste, je vam lito, ze to Nemci nevyhrali a vasi rodice nešli do plynu?