27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

GRUZIE: To už tady bylo

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Mirek F. 12.8.2008 8:13

Re: Re: Kecy, jenom kecy!

Tak nám povězte, co z roku 1968 má vyplývat pro současný konflikt. Vaše argumenty budou zajisté zajímavé. :-)

Hanyz01 12.8.2008 8:17

Re: Re: Re: Kecy, jenom kecy!

Co nám vyplynulo z roku 1968? Jen pár zásadních bodů:

1) mrtvý komunista = dobrý komunista

2) nikdy nevěřit ničemu, co  Rusko tvrdí a je úplně jedno, jak se bude nazývat (SSSR, Ruská federace apod)

3) radar se bude hodit (to je doplňující bod z r. 2008 :-)

Mirek F. 12.8.2008 8:26

Re: Re: Re: Re: Kecy, jenom kecy!

 S bodem 1 vcelku souhlas

Jestliže v Rusku vládli komunisté, kteří se k moci dostali násilím, proč na základě tohoto bude Rusko pod jakoukoliv vládou už navždy nedůvěryhodné? Napsal bystre totéž třeba o Německu na základě nacistického období?

Radar se možná bude hodit, ale přehnané iluze o samospasitelnosti nesdílím. Americká základna je koneckonců i na Kubě...

Hanyz01 12.8.2008 8:31

Re: Re: Re: Re: Re: Kecy, jenom kecy!

Fajn, alespoň na jedno se shodneme.

K tomu Rusku - když se podíváte, kdo v něm vládne teď - upřímně - ten spolek lidí z KGB a armády (s velmi stranickou minulostí) - já myslím, že je to pořád o tom samém, jen lehce upozadili vnější projevy komunismu, ale základ je stejný.

K tomu radaru - co my víme, třeba (což by bylo super) se nikdy nepoužije naostro a tím pádem se vlastně zpětně ukáže, že nebyl potřeba - což je asi ta nejlepší možná varianta. Má to sice ten háček, že to by se ze států typu Írán, KLDR, Sýrie, Rusko apod musely stát plularitní demokracie, což v horizontu 50ti let nehrozí ani omylem, ale jinak jsem pro:-)

Hanyz01 12.8.2008 8:33

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kecy, jenom kecy!

ech, pluralitní:-)

Mirek F. 12.8.2008 8:38

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kecy, jenom kecy!

Dobře, současné garnituře nemusíme přehnaně věřit, ale mě zaujalo, proč by z bolševického období mělo vyplývat, že Rusku nebude možno věřit vůbec nikdy.

Hanyz01 12.8.2008 8:44

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kecy, jenom kecy!

Plyne to z toho pro mne zcela evidentně - neboť zločiny komunismu a SSSR nejsou v Rusku samotném odsuzovány ( a ani u nás - stačí si projet pár diskuzí na netu a přečíst si noviny). Rusko se tudíž nedekomunizovalo (hrozné slovo) - jen lehce převléklo kabát, když už to nešlo jinak.

Mirek F. 12.8.2008 9:10

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kecy, jenom kecy!

no, mám poněkud jiné informace, v polsedních letech v médiích vzrůstá počet domumentů o gulagu atd. ale samozřejmě, nikde v bývalém socbloku nebyla uskutečněna obdoba denacifikace. Ale ptal jsem se na jistotu, proč vůbec nikdy na věčné časy.

yxcv 12.8.2008 8:10

Re: Kecy, jenom kecy!

no, neni to spíš tak, že přes gruzii má jít ropovod nezávislej na rusku? Rusko poslední roky totálně uzavřelo jakýkoliv obchod s gruzií (na kterém je ovšem gruzie závislá)a skrze jižní osetii, kde už se mluví podle všeho jen rusky podniká drobné výpady, jen aby gruzie konečně vypěnila (což se podařilo). Čečensko II.

Mirek F. 12.8.2008 8:15

Re: Re: Kecy, jenom kecy!

I kdyby se jednalo o výhradně jednostranné provokace Osetinců, což samozřejmě dokázané není,   na výpady přes hranice se obvykle plošným ostřelováním města nereaguje.

Hanyz01 12.8.2008 8:20

Re: Re: Re: Kecy, jenom kecy!

Aha, takže se necháme jednostranně provokovat tak dlouho, dokud i zbytek neruských obyvatel z Osetie neuteče (většina už zdrhla), takže to referendum už se napříště bude moci konat skutečně plošně a ne jako doteď, kdy k němu museli být připuštěni jen Osetinci s ruskými pasy.

Díky, alespoň vím, co je ve vašem pojetí demokracie.

Mirek F. 12.8.2008 8:31

Re: Re: Re: Re: Kecy, jenom kecy!

Jestli jste si nevšiml, já jsem se tázal, jestli je plošné ostřelování města oprávněné? Tohle v mém pojetí skutečně demokracie není. Že by zdrhli i Osetinci, o tom opravdu nemám žádné zprávy, vím o tom, že rozhodně netouží žít v Gruzii.  

Kenavp 12.8.2008 8:17

Re: Kecy, jenom kecy!

Petr Kohout 12.8.2008 7:53

Pokud by Rusové rychle a nergicky nezasáhli proti etnickým čistkám v Osetii,

(všiml jste si, že POLOVINA obyvatelstva uprchla do Ruska a hlavní město gruzínci zcela vypálili ?), tak by přišla na řadu druhá fáze - vyhnání 25 miliónů Rusí z

Hanyz01 12.8.2008 8:00

Re: Pokud by Rusové rychle a nergicky nezasáhli proti etnickým čistkám v Osetii,

Achjo... vy jste je počítal, nebo věříte ruské propagandě? Logicky - jistěže zdrhali do Ruska, protože opačným směrem šla fronta ;-)

Kdože vypálil hlavní město? Já jen že dělostřelba šla z obou stran, drtivá většina letadel v konfliktu nasazených byla také ruská...

Hrad 12.8.2008 8:08

Re: Re: Pokud by Rusové rychle a nergicky nezasáhli proti etnickým čistkám v Osetii,

Správná taktika pro slepce: "Co nevidím a neohmatám, tomu nevěřím". Jak už dlouho hrajete tu slepeckou hru na mrkanou?

Hanyz01 12.8.2008 8:14

Re: Re: Re: Pokud by Rusové rychle a nergicky nezasáhli proti etnickým čistkám v Osetii,

Projděte si znovu zprávy nezávislých médií, třeba vám pak něco dojde...

Mimochodem když tu tak vidím tyhle vaše názory, tak pokud já jsem slepý, tak vy jste asi i hluchý a dost možná i zcela blbý.

Pavel 12.8.2008 7:52

ach jo

Je to trošku naivní srovnávat okupaci německou a vývoj (okupaci) po druhé světové válce. Ať se na vývoj událostí v Gruzii díváme jak chceme, tak mi z toho plyne jedna věc. Gruzínci ve strategii a taktice zcela selhali. A kdo selhal ještě víc tak to jsou Američané, kteří museli vědět, co Saakašvili chystá. Předpokládám, že by Rusové do otevřeného konfliktu s Američany šli asi těžko. Nechápu proč v Černém moři není někde zakotvená aspoň jedna americká letadlová loď. Sečteno a podtrženo. Gruzíncům ani Američanům netleskám. To co dnes dělají Rusové to se snad dalo očekávat ,ne? Mě z toho vychází jedna věc, pokud si někdo umane, že nás obsadí, tak nás obsadí a všichni se na nás opět vykašlou.

Hanyz01 12.8.2008 7:58

Re: ach jo

Ten konflikt v Gruzii se nějakou dobu vyvíjel a byl podporován Ruskem - Gruzie si pak mohla vybrat, buď přijde o Abcházii a Osetii potichu a může jen doufat, že se na zbylém území (třeba čirou náhodou kolem ropovodu) nenajde další hlasitá menšina, nebo o ta území přijde s kraválem a může doufat, že získá mezinárodní podporu a větší část Gruzie přežije.

Lovap 12.8.2008 7:36

Príklady priťahujú

Kravina. Rusi len využili totálnu blbosť Saakašviliho. Boli to Gruzínci kto prvý zaútočil a tak využili šancu. Západ nemôže podniknúť asi nič - Rusi len opakujú Kosovský scenár. Tam NATO takisto bombardovalo aj ciele mimo Kosova.

Hanyz01 12.8.2008 7:55

Re: Príklady priťahujú

Tedy vy musíte být hodně jednoduchý člověk... To jste vážně nic nečetl o předchozím vývoji situace? Skutečně věříte, že si Gruzínci začali? A že jihoosetinské bandy byly vybaveny ruskými zbraněmi jen čirou náhodou? Že v jejich řadách byli příslušníci speciálních ruských jednotek nevědomky? Že jednotky 58. ruské armády se okamžitě po prvním incidentu přes gruzínskou hranici převalily jen tak omylem? Že akce černomořského loďstva, které začaly prakticky bez zpoždění, nebyly plánovány minimálně týdny dopředu?

 

ZW 12.8.2008 8:04

Re: Re: Príklady priťahujú

Proč tedy ten hloupý Saakašvili s intervencí do Jižní Osetie vůbec začal, když musel vědět, že bude záminkou pro ruský úder?

Gruzínský prezident měl svalnaté řeči už několik měsíců před nocí ze 7. na 8. srpna. Ani přesun gruzínských jednotek ke hranicím Jižní Osetie nemohl být úplně utajený. Dost času na to, aby se Rusové připravili.

Hanyz01 12.8.2008 8:10

Re: Re: Re: Príklady priťahujú

Žádný přesun jednotek se nekonal - mobilizace dalších jednotek a jejich přesun nastal až v reakci na ruskou invazi. Prvotní zásah v Osetinsku nesly jednotky gruzínské armády, které byly dislokovány kolem. A jestli věříte tomu, že námořní invaze + pozemní armáda se dá v Rusku rozhýbat za hodinu, tak si něco přečtěte o soudobé logistice a systémech velení.

Mirek F. 12.8.2008 8:05

Re: Re: Príklady priťahujú

Možná je to pro vás překvapení, ale, každá armáda v nestabilní oblasti má připraveny plány pro rychlý zásah. Ale, samozřejmě, Jihoosetinci jsou bandité, protože odmítají žít v Gruzii, kam je přičlenil bolševik, a plošné ostřelování města se bude nazývat incident, zní to lépe.

Hanyz01 12.8.2008 8:12

Re: Re: Re: Príklady priťahujú

viz má odpověď pro ZW.

Nemá cenu řešit bolševické přičlenění Osetie ke Gruzii z roku 1922 (tuším). Banditou (snad by bylo přiměřenější velezrádcem) nazývám dotyčné formace zcela oprávněně, když se místo jednání s gruzínskou vládou nechávají podporovat Rusy a přijímají do svých řad speciální jednotky ruské federace.

Mirek F. 12.8.2008 8:22

Re: Re: Re: Re: Príklady priťahujú

Teď už si děláte srandu? Oni Osetinci mají povinnost žít ve Gruzii a tím respektovat bolševické rozhodnutí? Takže když bolševik obsadil mj. i  pobaltské státy, tak se jeho rozhodnutí také musí respektovat? Když protinacističtí a protikomunističtí odbojáři přijímali pomoc ze zahraničí, tak to zřejmě byli také velezrádci, co?

Co se rychlosti nasazení sil týče, tak si vzpomínám, že už skoro před dvaceti lety, v roce 1990 po nečekané irácké invazi do Kuvajtu byly USA a jejich spojenci schopny už v několika dnech umístit v Perské zálivu svoje síly, ač šlo o řesun přes půl světa. Zde se jedná o stejnou oblast, kde je dlouhodobé napětí. Nic zvláštního, že armáda i námořnictvo mají připraveny plány pro případ krize.

Hanyz01 12.8.2008 8:39

Re: Re: Re: Re: Re: Príklady priťahujú

Ale kdepak, samozřejmě, že nemají povinnost žít v Gruzii - mohou se sebrat a jít kamkoliv jinam, ne? ;-). Předpokládám ale, že jste tu otázku myslel trochu jinak - jistě, že Osetie může mít právo na samostatnost - nic proti, pokud se pro to v DEMOKRATICKÉM (vyhledejte si, jak referendum probíhalo v Osetii - zajímavá paralela s referendem v Hitlerem připojeném Rakousku 1938) vysloví většina obyvatel a obejde se to bez samopalů a nátlaku.

Ruská armáda je na tom logisticky asi na úrovni USA v roce 1985, u námořnictva ještě hůř. V řádech hodin by byla schopna reagovat maximálně na úrovni praporů u tzv. sil rychlé reakce. I ta Amerika v r. 1990 byla schopná reagovat na Kuvajt v řádech dní, nikoliv hodin.

Mirek F. 12.8.2008 8:52

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Príklady priťahujú

Při čtení vašeho prvního odstavce jsem si se slzou v oku vzpomněl na Kosovo, tam to pod patronací NATO probíhalo plně demokraticky, že? To, že Osetinci netouží po Gruzii, je vcelku uznávaná věc, referendum,  - jakékoliv - by to jen potvrdilo.

V roce 1990 se jednalo o invazi nečekanou a přepravu přes půl světa. Tady je Rusko hned za hranicemi a nebezpečí ozbrojeného konfliktu známé. IMHO je rychlost ruské reakce ničím neobvyklým. Pakliže se ovšem  neargumentuje stylem "jelikož slunce nevychází na východě, je východ slunce na východě jenom důkazem spiknutí".

vlasta232 12.8.2008 7:56

Re: Príklady priťahujú

Není to kravina- neznáte duvody- vzniku konfliktu- neznáte poměry v jižní OSETII-  Je zajímavé- že jste se ani slovem nezmínil- k dalším RUSKÝM - agresím??? My jsme také potřebovali v roce 1968 - zachranovat???  Odpovězte??? Nebo Vy jste vítal ruskou okupaci své země??? Proč tedy - neosvobodili RUSÁCI - jen ty utlačované OSETINCE??? Proč bombardují celé uzemí GRUZIE???? Proč potopili Gruzinskou lod- proč blokují jejich přístavy- tam také trpí OSETINCI???

Mirek F. 12.8.2008 8:02

Re: Re: Príklady priťahujú

V roce 1968 to byla komunistická agrese, které se účastnily všechny národy SSSR včetně Gruzínců, + další země Varšavského paktu.

Co se vašich výčitek, že Rusko bombarduje nejen Gruzii, to už si snad děláte srandu. V roce 1999 bombardovalo NATO i srbské cíle stovky kilometrů od Kosova.