7.10.2022 | Svátek má Justýna


Diskuse k článku

GLOSA: Znepokojivý vývoj nejen v Maďarsku

Zatím na koronavirus zemřelo (v době psaní tohoto článku) neskutečných 27 000 obyvatel planety Země. Jedná se samozřejmě o hrůzu nahánějící číslo, ale přece jen není totálně katastrofální a nedokáži si vysvětlit to šíření tak obrovské globální paniky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Pavelka 31.3.2020 8:04

Opozice v Madarsku si může cintat svobodně pentli,jakož využívat demokratického státu co hrdlo ráčí , v čem je problém p.Mařák

M. Mařák 30.3.2020 23:14

A Vy jste kdo? Doufám, že máte jako správný EU-SSSR-DIKTATURA klub naraženou povinnou burku na pysku a pilně si čtete zavřený v karanténě Babišovy spisy a poslední sbírku Prymulových rozkazů, jářku, nebo co.

Zítra si s telefonem napíchlým na národní centrálu můžete zaběhat kolem domu se psem, nebo také požádat o výjezdní doložku na výlet za hranice a tak.

To se mně snad jen zdá, toto. Hustý cirkus...

M. Mařák 30.3.2020 20:16

Natolik extrémně jsem se nikde nevyjádřil, není to můj styl, zase jen zbytečně přeháníte a stále jste nic nepochopil.

P. Grigar 30.3.2020 20:11

..ach tak, už chápu! Vás znepokojují jistá omezení občanských práv, způsobená reakcemi výkonné moci jmenovaných zemí na výskyt koronaviru. Tož to je jiná. Právo jednoho na svobodu názoru je nadřazeno právu na přežití mnohých, nebo jadrněji řečeno.. klidně si tu i vychcípejte, ale já mám svoje práva!

F. Nekolný 30.3.2020 20:04

Mařáku ty osle, žijící ve sladké dnes už imigrantské země. Zašvehol něco z tvých poznatků tvé nové vlasti. Odkud čerpáš poznatky o Maďarsku? Zřejmě vítr vane z prohnilé EU. Jsi obyčejná veška !

M. Mařák 30.3.2020 19:40

Ten článek je již ze čtvrtka a jak vidíte a opětně Vám zdůrazňuji, ač stále narážím na betonové zdivo nepochopení, věnuje se i situaci v ČR a ve Francii. Nikoliv pouze Maďarsku, což Vás z nějakého nepochopitelného důvodu neustále dráždí.

Nikde jsem nenapsal (i Vy již máte halucinace, je to nějaká zdejší viróza, zdá se), že v Maďarsku vláda nepostupuje v souladu s maďarskou ústavou, pouze jsem zopakoval reakce maďarské opozice, na Orbánovy kroky, no a zároveň přidal několik odkazů z našeho tisku. No a konečně jsem vyjádřil jisté znepokojení nad současným stavem občanských práv v ČR, ve Francii a v Maďarsku.

Opravdu nevím, jak jednodušeji a "polopatističtěji" bych to ještě mohl vyjádřit, abyste to konečně pochopil ve svém celku a nikoliv pouze v maďarské jednotlivosti.

M. Mařák 30.3.2020 19:28

Mám v karanténě dost času a tak jsem se podíval na rozhovor s biochemikem Zdeňkem Hostomským na DVTV:

https://video.aktualne.cz/dvtv/hostomsky-nakazenych-je-desetkrat-vic-ale-neni-to-biologicka/r~c2ace8b071f311eaa25cac1f6b220ee8/

Píši o tom, neboť odpovídá na otázky, které si kladu i já a které jsem chtěl položit při psaní tohoto článku. Covid-19 tedy označuje za relativně mírnou infekci a podle mne velmi přehnané jednání politiků vysvětluje tak, že si politici přejí, aby o nich novináři psali v dobrém, no a tak jednají co nejrazantněji a mají tak inklinaci k jakýmsi autoritativním věcem. Zároveň to chápe a vysvětluje zhruba stejnými argumenty, ke kterým jsem dospěl i já a která jsou vloženy dole v diskuzi, neboť chybí ve staré verzi článku. Jde o jakousi primární roli státu, tedy ochranu občanů, humanismus a morálku, nebo něco v tom stylu. Použil jiná slova, ale podstata sdělení je stejná.

Zajímavě vysvětlil i pozici Trumpa, ten pohled ekonoma, no a již v dubnu by začal tu karanténu otevírat s tím, že by se důsledně chránily jen ty nejrizikovější skupiny obyvatelstva, aby se vytvořila kolektivní imunita, což je hlavní cíl. Zajímavý rozhovor. Pokud máte čas, doporučuji.

M. Mařák 30.3.2020 18:41

Sorry, že reaguji až s tak velkým zpožděním. V ČR je podle mne příliš velká centralizace zosobněná zrušením zemského zřízení a nastavením jakýchsi umělých krajů komunisty po válce, za účelem centralizace moci v Praze a podle nich efektivnějšímu vládnutí. S jistou nadějí pozoruji myšlenkový proud v hnutí Trikolóra, který si přeje návrat k zemskému zřízení, i když volit je kvůli tomu zatím nebudu.

Tady ve Francii, která je ovšem etalonem jakobínské centralizace, se zase sociálně inženýrskými zásahy snaží mezi sebou smíchat historicky dané departmenty ve velké regiony. Třeba víceméně německé Alsasko se tak s Lotrinskem a Mozelskem objevilo společně s francouzským Champagne-Ardenne v novém a uměle vytvořeném regionu Grand Est.

Co se týče EU, tak mně naprosto vyhovuje místo, kde žiji. Je součástí bývalé Svaté říše římské a jeho hlavním městem byla v historii dvakrát Praha, celou oblast bývalé říše tak svým způsobem považuji za takový jakýsi můj domov, neboť zvyky, styl života a takové to kulturně-sociální prostředí jsou si velmi podobné. I když jsem a zůstanu Moravákem s občanstvím ČR.

Š. Hašek 30.3.2020 18:37

Mně se zase zdají dosti podivnými zkratkami/bláboly:

1. EU.

2. Evropanství.

3. Evropské hodnoty. Atd., atd., atd..

Pokorně uznávám, že jsem "přiotráven/devastován" Puškinem, Čechovem, Petrohradem ..... Nižnij Novgorod (!!!) ..... to už vůbec!!!

M. Mařák 30.3.2020 18:08

Děkuji Vám za Vaši dobře mířenou radu, pane Vlčku, abych byl upřímný, dlouhé desítky minut jsem strávil v hlubokém přemýšlení o tom, jakým způsobem si s ní poradím.

No a nakonec jsem dospěl k závěru, heuréka,že budu nadále pokračovat ve zdejší edukativní činnosti, která je dle mého skromného názoru a vzhledem k jistým důležitým mezerám ve Vašem všeobecném vzdělání velmi nutná.

Doufám, že mně k tomu vskutku nadlidskému úsilí s výsledkem velmi nejistým popřejete hodně sil, optimismu a pevného zdraví, neboť sumu těchto ingrediencí budu rozhodně potřebovat, jářku, nebo co.

P. Grigar 30.3.2020 18:03

..děkuji za nádherný odkaz na blog manželů Zahumenských, pane Mařáku! Aktuálně.cz.. příkladný blog, s jasnými diskusními pravidly: Základní principy udržitelné diskuse na Aktuálně.cz jsou tři: dodržování zákonů, nezneužívání diskusního prostoru ke spamování a slušnost. A hned vedle, v kategorii Nejčtenější články autora: "Babiš je šílený diktátor. Sám patří do doživotní karantény." .. ukázkově slušné, inu právníci.

P. Grigar 30.3.2020 17:47

.. ano, umanutě se držím Maďarska, neboť už předvčírem jste se vy umanutě Maďarskem zaobíral, o Francii či Itálii ani nešpitnul a dones jste mi neobjasnil, v čem spatřujete onu maďarskou neústavnost nebo hrozbu zapojení armády do civilního života, snad jen s odkazem na jejich historii. Také Francie má svoji temnější historii, stejně jako Německo či Burkina Faso.

J. Lukavsky 30.3.2020 17:21

Když se loď dostane do bouře tak máme 2 možnosti: 1) poslouchat rozkazy kapitána (profík, cvičený...) a jít točit klikou pumpy i když jsem cestující s řádnou jízdenkou... nebo 2) stěžovat si u soudu event. svolat parlament z cestujících a zpochybnit, že musím točit klikou u pumpy. V druhém případě pravděpodobně se všichni potopíme, ale právo a moje důstojnost zůstanou zachovány. Probatum est. J.L. end

J. Vlček 30.3.2020 17:18

Pane Mařáku, už jsem vám jednou s radostí poděkoval za to, že jste konečně došel k rozumnému závěru, že je zbytečné se neustále opakovat, ale jak je vidět vy se tu budete opakovat patrně do pozdního večera. Víte, ono všeho moc škodí. Mějte se v tě Francii jak chcete a starosti o demokracii v Maďarsku a v Česku přenechte Maďarům a nám, co v Česku žijeme. Nedělejte si zbytečně vrásky.

J. Kanioková 30.3.2020 17:18

1*****

M. Mařák 30.3.2020 16:46

Aha, tak suchý humor, tak to jo, to je v pohodě, to jsem si fakt oddechl. Moc by mne mrzelo, kdybych snad někoho tady i jen obrazně řečeno lámal, nebo co.

M. Mařák 30.3.2020 16:42

No a já se zase obávám stáda tupých ovcí, které jdou bez odporu na porážku. To bylo myšleno s velkou nadsázkou a velmi obrazně, no a vůbec jsem tím nechtěl naznačit, že bych Vás do podobné podmnožiny občanů zařazoval.

M. Mařák 30.3.2020 16:39

"Občané, kteří si váží svobody, demokracie, právního státu a ústavnosti, si oproti výše zmíněnému sociologovi dávají pozor a současný vývoj nejen v Maďarsku, ale i ve Francii, ČR a jinde sledují velmi obezřetně."

Vy buď neumíte číst, nebo čtete velmi nepozorně, nebo asi máte jistý problém s pochopením napsaného textu.

J. Vlček 30.3.2020 16:34

Je s podivem, že vás znepokojují krizová vládní opatření v Maďarsku, u nás a nevím kde ještě, ale opatření proti koronaviru ve Francii jsou patrně v nejlepším pořádku, že ano.

Přestaňte už konečně blbnout, pane Mařáku. Žalobu na stát kvůli opatřením proti koronavirové krizi může podat jenom magor, trpící zneklidněním a obavami, jako jste vy.

J. Vlček 30.3.2020 16:19

Pane Mařáku, o žádné halucinace se nejedná, jde o suchý humor, od kterého očekávám, že vám konečně dojde, že tady jste se svými obavami na špatné lampárně, kde pochopení pro svá znepokojení patrně nenaleznete. Nenechte si kazit náladu a klidně se znepokojujte u vás ve Francii.

V. Bok 30.3.2020 15:23

No, těhle lidí jako je autor článku jsem se obával. A ještě zdaleka neskončila epidemie a už nenažraně hýkají ... práva, ústava, xenofobie, Orbán, PIS Babiš, Zeman, Prymul atd. Holt vidina těch nádherných zisků s milionu soudů o odškodnění čehosi z toho, že se na světě objevil virus z nich poněkud předčasně vyprýštila.

Nebo je to jen taková dělostřelecká příprava na sklizeň budoucích zisků. Odrbat trenhle národ ještě víc v době jeho nejvyšší nouze. Pro mě to jen jen projev hyenismu nejvyššího zrna. A ústavní soud? Žádné iluze si nedělám. Vždyť jsou to jejich soukmenovci.

M. Mařák 30.3.2020 15:05

"14:53 na idnes

Ústavní soud zatím obdržel tři podněty v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu kvůli šíření nového typu koronaviru. Kdy rozhodne, nelze předjímat."

Právě o těchto legitimních obavách občanů nejen v ČR je tento článek. Na to, jestli jsou opodstatněné, nebo nejsou, může mít každý odlišný názor, což je normální. V nejvyšší instanci o těchto věcech rozhoduje Ústavní soud té, či oné země.

Pokud jsou krizová vládní opatření u nás i jinde vykonávána v rámci platného právního řádu a ústavnosti, je vše v pořádku. Pokud ne, mělo by dojít k nápravě. Toť vše.

J. Jurax 30.3.2020 14:57

Legitimní neznamená, že není blbá.

Ale soudy stejně nemají co dělat, že ... již za pět let bude možná po právu rozhodnuto.

Ad zbytečná důvěřivost - na druhé straně zase někdo slyší trávu růst na čerstvě vyasfaltovaném parkovišti.

M. Mařák 30.3.2020 14:51

Neměl jsem na mysli formu Vašeho textu a Váš styl, to je mně ukradené.

Šlo mně o Vámi uvedenou zkratku jakousi podivnou štrasbrusel, nebo co.

M. Mařák 30.3.2020 14:42

Opět jste se jako obvykle upnul jen k jedné části popisovaného celku a z nějakého důvodu neustále umanutě přehlížíte s ním propojený zbytek.

P. Grigar 30.3.2020 14:38

..mým štěstím je ta genetika po strejdovi. Kdybych se měl po mařákovsku zaobírat vztahem mezi minulostí a současností Německa, možnými důsledky či dokonce následky, musel bych jít do stodoly a tam se picnout. Ale že ta genetika, tož to nechám na nich a budu šetřit střelivem. Co kdyby zase..

F. Navrátil 30.3.2020 14:35

Bohužel obavy pana Mařáka jsou jen takový sociální impresionismus. Možná by vám pomohlo, kdybyste chápal současnou globální epidemickou krizi jako generální zkoušku na skutečnou krizi, která přijde. Titanik se potápí a vy nejenže hodláte obvinit třetího důstojníka, že bez rozkazu spouští záchranné čluny, ale chcete se soudit o právo na vlastnictví klíčů od lodního bufetu.

Z. Lapil 30.3.2020 14:29

Sleduju vaše dnešní reakce. K této mám poznámku: obecně s ní souhlasím, ale stejně jako u zákonů záleží na výkladu: co PŘESNĚ je nutný stupeň centralizace?

Mně jako (velmi přibližně) Pražákovi dávalo Československo včetně pragocentrismu docela slušný smysl, ale nejsem Slovák; přesněji - můj domov není na Slovensku. "Slováci domovem" při první příležitosti Československo opustili. Nemám z toho radost, ale třicet let vidím, že je to dobré.

Analogicky si dovedu představit, že "přibližně" Bruselanovi, například i vám, dává dobrý smysl EU a bruselocentrismus, ale nejste "Čech domovem" */; není podstatné, co máte v občance. To, že nedošlo k válce česko - slovenské mi dává naději, že nutným výsledkem czexitu nebude ani válka česko - bruselská.

Jen pro jistotu: znám mapu EU i Evropy, a je mi proto jasné, že czexit bez dalšího je nápad nerealizovatelný až debilní.

*/ Čech domovem dává, jak jsem právě byl definoval, Česku přednost před EU, a to ve smyslu bližší košile, než kabát. Chraň mě pámbu před názorem, že by tím byl jakýmkoliv způsobem lepší, než Bruselan nebo kdokoliv jiný.

Š. Hašek 30.3.2020 14:27

Tak začnu polehounku .... kašička.

-Zkráceno- znamená:

1. Nejedná se o referát detailní. 2. Nechytat za slovíčka/předložky. 3. Písemný projev neposkytuje možnost diplomatického vokecávání. 4. Určitými naznačenými fakty vybízí i k další diskusi.

Zkráceno.

J. Vlček 30.3.2020 14:26

Není vůbec zač, jsem rád, jestli vám to alespoň kapánek uklidnilo vaše znepokojení a rozptýlilo vaše obavy, pane Mařáku.