3.12.2022 | Svátek má Svatoslav


Diskuse k článku

GLOSA: Znepokojivý vývoj nejen v Maďarsku

Zatím na koronavirus zemřelo (v době psaní tohoto článku) neskutečných 27 000 obyvatel planety Země. Jedná se samozřejmě o hrůzu nahánějící číslo, ale přece jen není totálně katastrofální a nedokáži si vysvětlit to šíření tak obrovské globální paniky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mařák 30.3.2020 19:28

Mám v karanténě dost času a tak jsem se podíval na rozhovor s biochemikem Zdeňkem Hostomským na DVTV:

https://video.aktualne.cz/dvtv/hostomsky-nakazenych-je-desetkrat-vic-ale-neni-to-biologicka/r~c2ace8b071f311eaa25cac1f6b220ee8/

Píši o tom, neboť odpovídá na otázky, které si kladu i já a které jsem chtěl položit při psaní tohoto článku. Covid-19 tedy označuje za relativně mírnou infekci a podle mne velmi přehnané jednání politiků vysvětluje tak, že si politici přejí, aby o nich novináři psali v dobrém, no a tak jednají co nejrazantněji a mají tak inklinaci k jakýmsi autoritativním věcem. Zároveň to chápe a vysvětluje zhruba stejnými argumenty, ke kterým jsem dospěl i já a která jsou vloženy dole v diskuzi, neboť chybí ve staré verzi článku. Jde o jakousi primární roli státu, tedy ochranu občanů, humanismus a morálku, nebo něco v tom stylu. Použil jiná slova, ale podstata sdělení je stejná.

Zajímavě vysvětlil i pozici Trumpa, ten pohled ekonoma, no a již v dubnu by začal tu karanténu otevírat s tím, že by se důsledně chránily jen ty nejrizikovější skupiny obyvatelstva, aby se vytvořila kolektivní imunita, což je hlavní cíl. Zajímavý rozhovor. Pokud máte čas, doporučuji.

F. Nekolný 30.3.2020 20:04

Mařáku ty osle, žijící ve sladké dnes už imigrantské země. Zašvehol něco z tvých poznatků tvé nové vlasti. Odkud čerpáš poznatky o Maďarsku? Zřejmě vítr vane z prohnilé EU. Jsi obyčejná veška !

M. Mařák 30.3.2020 23:14

A Vy jste kdo? Doufám, že máte jako správný EU-SSSR-DIKTATURA klub naraženou povinnou burku na pysku a pilně si čtete zavřený v karanténě Babišovy spisy a poslední sbírku Prymulových rozkazů, jářku, nebo co.

Zítra si s telefonem napíchlým na národní centrálu můžete zaběhat kolem domu se psem, nebo také požádat o výjezdní doložku na výlet za hranice a tak.

To se mně snad jen zdá, toto. Hustý cirkus...

V. Bok 30.3.2020 15:23

No, těhle lidí jako je autor článku jsem se obával. A ještě zdaleka neskončila epidemie a už nenažraně hýkají ... práva, ústava, xenofobie, Orbán, PIS Babiš, Zeman, Prymul atd. Holt vidina těch nádherných zisků s milionu soudů o odškodnění čehosi z toho, že se na světě objevil virus z nich poněkud předčasně vyprýštila.

Nebo je to jen taková dělostřelecká příprava na sklizeň budoucích zisků. Odrbat trenhle národ ještě víc v době jeho nejvyšší nouze. Pro mě to jen jen projev hyenismu nejvyššího zrna. A ústavní soud? Žádné iluze si nedělám. Vždyť jsou to jejich soukmenovci.

M. Mařák 30.3.2020 16:42

No a já se zase obávám stáda tupých ovcí, které jdou bez odporu na porážku. To bylo myšleno s velkou nadsázkou a velmi obrazně, no a vůbec jsem tím nechtěl naznačit, že bych Vás do podobné podmnožiny občanů zařazoval.

J. Vlček 30.3.2020 17:18

Pane Mařáku, už jsem vám jednou s radostí poděkoval za to, že jste konečně došel k rozumnému závěru, že je zbytečné se neustále opakovat, ale jak je vidět vy se tu budete opakovat patrně do pozdního večera. Víte, ono všeho moc škodí. Mějte se v tě Francii jak chcete a starosti o demokracii v Maďarsku a v Česku přenechte Maďarům a nám, co v Česku žijeme. Nedělejte si zbytečně vrásky.

M. Mařák 30.3.2020 18:08

Děkuji Vám za Vaši dobře mířenou radu, pane Vlčku, abych byl upřímný, dlouhé desítky minut jsem strávil v hlubokém přemýšlení o tom, jakým způsobem si s ní poradím.

No a nakonec jsem dospěl k závěru, heuréka,že budu nadále pokračovat ve zdejší edukativní činnosti, která je dle mého skromného názoru a vzhledem k jistým důležitým mezerám ve Vašem všeobecném vzdělání velmi nutná.

Doufám, že mně k tomu vskutku nadlidskému úsilí s výsledkem velmi nejistým popřejete hodně sil, optimismu a pevného zdraví, neboť sumu těchto ingrediencí budu rozhodně potřebovat, jářku, nebo co.

M. Mařák 30.3.2020 15:05

"14:53 na idnes

Ústavní soud zatím obdržel tři podněty v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu kvůli šíření nového typu koronaviru. Kdy rozhodne, nelze předjímat."

Právě o těchto legitimních obavách občanů nejen v ČR je tento článek. Na to, jestli jsou opodstatněné, nebo nejsou, může mít každý odlišný názor, což je normální. V nejvyšší instanci o těchto věcech rozhoduje Ústavní soud té, či oné země.

Pokud jsou krizová vládní opatření u nás i jinde vykonávána v rámci platného právního řádu a ústavnosti, je vše v pořádku. Pokud ne, mělo by dojít k nápravě. Toť vše.

J. Vlček 30.3.2020 16:34

Je s podivem, že vás znepokojují krizová vládní opatření v Maďarsku, u nás a nevím kde ještě, ale opatření proti koronaviru ve Francii jsou patrně v nejlepším pořádku, že ano.

Přestaňte už konečně blbnout, pane Mařáku. Žalobu na stát kvůli opatřením proti koronavirové krizi může podat jenom magor, trpící zneklidněním a obavami, jako jste vy.

M. Mařák 30.3.2020 16:39

"Občané, kteří si váží svobody, demokracie, právního státu a ústavnosti, si oproti výše zmíněnému sociologovi dávají pozor a současný vývoj nejen v Maďarsku, ale i ve Francii, ČR a jinde sledují velmi obezřetně."

Vy buď neumíte číst, nebo čtete velmi nepozorně, nebo asi máte jistý problém s pochopením napsaného textu.

F. Navrátil 30.3.2020 14:05

Abych pravdu řekl, mám spíše obavy o rozšiřování šárija zón ve Francii, než o osud demokracie v Maďarsku. Podobný eurořev jsme slyšeli, když před lety Maďarsko postavilo plot proti invazi islámských nelegálů. Dnes se mu dostává zadostiučinění. V parlamentu má Orbán většinu získanou při demokratických volbách. Armáda posiluje bezpečnost v době nouzového stavu místo aby stepovala někde u Himalájí nebo na Sahaře. S čím máte problém?

J. Vlček 30.3.2020 14:11

Velmi správná poznámka.

Bohužel jste, pane Navrátile, další v řadě těch, kteří nepochopili obavy a znepokojení pana Mařáka.

M. Mařák 30.3.2020 14:16

Děkuji Vám za krátké a relevantní shrnutí.

J. Vlček 30.3.2020 14:26

Není vůbec zač, jsem rád, jestli vám to alespoň kapánek uklidnilo vaše znepokojení a rozptýlilo vaše obavy, pane Mařáku.

V. Pavelka 31.3.2020 8:04

Opozice v Madarsku si může cintat svobodně pentli,jakož využívat demokratického státu co hrdlo ráčí , v čem je problém p.Mařák

F. Navrátil 30.3.2020 14:35

Bohužel obavy pana Mařáka jsou jen takový sociální impresionismus. Možná by vám pomohlo, kdybyste chápal současnou globální epidemickou krizi jako generální zkoušku na skutečnou krizi, která přijde. Titanik se potápí a vy nejenže hodláte obvinit třetího důstojníka, že bez rozkazu spouští záchranné čluny, ale chcete se soudit o právo na vlastnictví klíčů od lodního bufetu.

M. Mařák 30.3.2020 14:16

Myslím, že jsem to srozumitelně popsal a graficky zvýraznil nejen v článku, ale následně i ve zdejší diskuzi.

Je podle mne zbytečné, abych to opakoval pořád dokola.

J. Vlček 30.3.2020 14:22

Konečně jste se dobral rozumné úvahy, pane Mařáku. Zaplať pámbu za ty dary.

P. Grigar 30.3.2020 14:25

..tož já se to pokusím nějak shrnout a uzavřít. Madarsko je díky své vládě a parlamentu na šikmé ploše, ale Maďaři mohou být klidní. Mařák o tom ví, Mařáka to trápí, Mařák nedopustí.. Szent István může klidně spát.

M. Mařák 30.3.2020 14:42

Opět jste se jako obvykle upnul jen k jedné části popisovaného celku a z nějakého důvodu neustále umanutě přehlížíte s ním propojený zbytek.

P. Grigar 30.3.2020 17:47

.. ano, umanutě se držím Maďarska, neboť už předvčírem jste se vy umanutě Maďarskem zaobíral, o Francii či Itálii ani nešpitnul a dones jste mi neobjasnil, v čem spatřujete onu maďarskou neústavnost nebo hrozbu zapojení armády do civilního života, snad jen s odkazem na jejich historii. Také Francie má svoji temnější historii, stejně jako Německo či Burkina Faso.

M. Mařák 30.3.2020 19:40

Ten článek je již ze čtvrtka a jak vidíte a opětně Vám zdůrazňuji, ač stále narážím na betonové zdivo nepochopení, věnuje se i situaci v ČR a ve Francii. Nikoliv pouze Maďarsku, což Vás z nějakého nepochopitelného důvodu neustále dráždí.

Nikde jsem nenapsal (i Vy již máte halucinace, je to nějaká zdejší viróza, zdá se), že v Maďarsku vláda nepostupuje v souladu s maďarskou ústavou, pouze jsem zopakoval reakce maďarské opozice, na Orbánovy kroky, no a zároveň přidal několik odkazů z našeho tisku. No a konečně jsem vyjádřil jisté znepokojení nad současným stavem občanských práv v ČR, ve Francii a v Maďarsku.

Opravdu nevím, jak jednodušeji a "polopatističtěji" bych to ještě mohl vyjádřit, abyste to konečně pochopil ve svém celku a nikoliv pouze v maďarské jednotlivosti.

P. Grigar 30.3.2020 20:11

..ach tak, už chápu! Vás znepokojují jistá omezení občanských práv, způsobená reakcemi výkonné moci jmenovaných zemí na výskyt koronaviru. Tož to je jiná. Právo jednoho na svobodu názoru je nadřazeno právu na přežití mnohých, nebo jadrněji řečeno.. klidně si tu i vychcípejte, ale já mám svoje práva!

M. Mařák 30.3.2020 20:16

Natolik extrémně jsem se nikde nevyjádřil, není to můj styl, zase jen zbytečně přeháníte a stále jste nic nepochopil.

J. Kanioková 30.3.2020 17:18

1*****

Š. Hašek 30.3.2020 13:34

Tak (zas) Maďarsko ......

Může armáda v čase mimořádností hlídat nádraží? Klidně elévové vytírat chodby v domovech důchodců .......... nebo má řešit spory dvou lidojedských sdružení v Mali. Pod velením z USA? A rozdělovat tam dětem dudlíky?

Silou vůle se pokusím dnes to Maďarsko už neřešit .........

Postačí plně pan Mařák.

J. Vlček 30.3.2020 14:06

Ten je dnes k neutahání. Je přesvědčen, že nás zlomí, pane Hašku. Má ale smůlu. Nezlomí.

M. Mařák 30.3.2020 14:14

Proč bych měl někoho lámat, proboha, nebo co, nemáte náhodou halucinace jakési?

J. Vlček 30.3.2020 16:19

Pane Mařáku, o žádné halucinace se nejedná, jde o suchý humor, od kterého očekávám, že vám konečně dojde, že tady jste se svými obavami na špatné lampárně, kde pochopení pro svá znepokojení patrně nenaleznete. Nenechte si kazit náladu a klidně se znepokojujte u vás ve Francii.

M. Mařák 30.3.2020 16:46

Aha, tak suchý humor, tak to jo, to je v pohodě, to jsem si fakt oddechl. Moc by mne mrzelo, kdybych snad někoho tady i jen obrazně řečeno lámal, nebo co.