24.6.2021 | Svátek má Jan


Diskuse k článku

GLOSA: Útěk ve stínu

Distanční výuka teď ovládá školství, a jak už to na internetu bývá, dost spočívá na obrazech. Což je sice zjednodušující, ale s nějakým výkladem to využít lze. Aktuálně třeba pro dějepis, politologii či všeobecný přehled.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Moravčík 28.11.2020 9:57

S tým Slovenskom ste ma skutočne pobavil;-D;-D;-D. No, ak sa u vás takto učí dejepis... len dúfam, že nie ste zo Sudet.

J. Jurax 27.11.2020 21:15

Jojo, budiž.

Ovšem košile byla bližší než kabát. Riskovat povstání Arabů v týlu bojující armády ... je to podobné jako s těmi 40 procenty nafty od Azerů; bez nafty je též těžko. Ale těch uprchlíků z Patrie je mi líto, moc, jenže politika je politika. Každý hájí své zájmy, jak zcela správně píšete.

A mimochodem s těmi milióny to trochu přeháníte. Za všechno Britové fakt nemůžou.

H. Lukešová 27.11.2020 19:31

Britské chování k židovským uprchlíkům bylo trestuhodné, zločinné a nemorální. Ale o tom jsem se bavila s mnoha lidmi, můj názor na tuto tématiku jistě znáte, i s Vámi jsem se o tom bavila. Bránit Židům k dosažení své vlasti Zemi izraelské považuji já za naprosto obludné. Kvůli Britům také přišly miliony Židů o život, protože také neměli kam uniknout německým nacistům.

J. Jurax 27.11.2020 19:20

Ano.

Ale oba lživě.

J. Jurax 27.11.2020 19:17

Ano.

Košile bližší než kabát. Pragmatické, ale nepříliš sympatické.

Když před osmdesáti lety britské úřady odmítaly židovské uprchlíky z lodi Patria pustit na pevninu, aby nebyla narušena křehká rovnováha v Palestině, která byla týlem bojující britské armády, bylo to taky pragmatické. Leč nepříliš sympatické.

J. Jurax 27.11.2020 19:05

Ano.

Ale svatý Petr nebyl černoch, homosexuál ani blondýnka. Tudíž se na něj ochrana křesťanského tzv. Západu nevztahuje. A ještě ke všemu to byl Žid ...

J. Jurax 27.11.2020 19:00

"Pravice oslavuje vítězství, sílu, úspěch a reciprocitu, levice oslavuje porážku, slabost, neúspěch a nezištnost"

Diplomaticky řečeno velmi osobitý názor ... :-) ...

Vy jste nezaznamenal 25. února oslavy vítězství - ano, vítězství, nikoliv porážky - pracujícího lidu? Dtto 7. listopad?

J. Jurax 27.11.2020 18:53

No, proč ... napřed jsme byli obětováni a teprve potom se to ukázalo jako neúčinné.

V okamžiku obětovávání naší země mával Chamberlain na letišti cárem papíru a hlásal, že přivezl mír. Jenom jasnozřivý válečný štváč (ano, tak byl titulován) Churchill tvrdil, že Británie si mohla vybrat mezi bezectností a válkou; zvolila bezectnost a bude mít válku.

J. Jurax 27.11.2020 18:46

"ideově pravicový, proto mají nacisté historicky ... "

Chcete naznačit, že nacionálně socialistická německá dělnická strana byla pravicová? Najmě ideově?

J. Jurax 27.11.2020 18:38

Jo, až oživí všechny povražděné z Lidic a za heydrichiády, může se sudetský herrenvolk vrátit ...

J. Jurax 27.11.2020 18:28

"Je těžké zobecňovat, ale zdá se, že nezájem o prchající Armény (křesťany) odráží současnou západní fascinaci islámem a jeho rolí univerzální oběti. A že možná jediní, kteří to sledují s plnou vážností, jsou Izraelci. Vidí, jak by to mohlo vypadat na územích předaných pod správu palestinského státu." - psáno v článku.

Jo, Izraelci ... asi proto dodávají Azerům protitankové zbraně, rakety země-vzduch a také drony používané při ostřelování Náhorního Karabachu.

V. Braun 27.11.2020 18:26

To těžko, protože Izraelské zbraně zde mají muslimové.

V. Braun 27.11.2020 18:25

Ta teorie o byciklu aplikovaná na státní území v podstatě platí pokud se státu, který si území přivlastnil, podaří toto území udržet dostatečnou dobu. Co je to dostatečná doba je sice otázka, ale někdy zřejmě stačí několik desítek let. Takových sto let, když vymřou všichni pamětníci předchozího stavu a zejména pokud se podaří území prosadit do mezinárodních smluv, je již naprosto dostatečné. No a nakonec je to tak dobře, protože jinak by Slovensko muselo předat své území Maďarům.

M. Key 27.11.2020 18:06

Historie Arménie je pěkně popsaná tady:

https://houska.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=623231

H. Lukešová 27.11.2020 17:31

Jasně, že Rusko není žádným zachráncem Evropy a mám proti němu výhrady, je spojencem Íránu, ale ani EU není rozhodně ideálním společenstvím a podporuje palestinské teroristy, takže já ani EU neberu. EU a Rusko si v mnohém můžou podat ruce.

P. Milan 27.11.2020 17:11

U tvrdých propagátorů SSSR (dnes Ruska), ideově pevných, budu rád natvrdlý.

A vy si ve volné chvíli nastudujte, jak za cara vesele Rusové Kavkaz rozeštvávali za účelem ovládnutí (a nejen Kavkaz) a konkrétně stěhovali křesťanské Armény do turkických území, z kterých měli poněkud obavy (nejspíš i důvodné).

V. Novák 27.11.2020 17:08

Arméni neodcházejí z celého Karabachu ale jen z okresů, které jim ani soudruh Stalin nepředal, protože tam nežili. Díky Rusku si zachovali vlastní Karabach se Stěpanakertem a spojení s Arménií. Plus mají zaručenu ochranu ruskou armádou.

V. Novák 27.11.2020 17:06

Soudruhu Leninovi jaksi nezbývalo moc možností, když na Sovětské Rusko útočili v dojemné shodě Angličani, Francouzi, Japonci, Poláci, Turci i Američani. Uhájil aspoň tu současnou Arménii.

V. Novák 27.11.2020 17:01

Jasně - Rusové se pokoušejí diplomaticky vyjednat ukončení nepřátelství, EUagent Pašinjan do toho hodí vidle - ale můžou za to "rusáci"...

Ale jste aspoň konzistentní - za všechno můžou "rusáci" a nikdy jinak!

Konzistentní a ideově pevný!

Až natvrdlý...

P. Milan 27.11.2020 15:51

Jak se kolem Rusáků něco šustne, VŽDYCKY za to může EU a USA, nikdy Rusáci (i když ty konflikty úmyslně zadělávali za cara, za komoušů i teď).

V. Novák 27.11.2020 15:42

Arméni se nepřiklonili k Íránu Arméni jen nezapomněli že je Írán začátkem 90. let zachránil před vymrznutím dodávkami plynu. Z Turecka byli blokovaní, Azery z Azerbajdžánu a Nachečevani taky, Gruzíni sami neměli a další hranici mají už jenom s Íránem.

Prakticky jediná možnost zahraničního obchodu je s Íránem, Azerbajdžán spojení přerušil (a Arméni zase jeho spojení s Nachičevaní), Gruzíni zrušili železniční spojení s Abcházií - a jiné spojení není.

V nedávných bojích se Írán přiklonil spíše na stranu Azerů, i když nijak aktivně a jen slovně.

V. Novák 27.11.2020 15:33

Je od vás hezké, že se stavíte za karabašské Armény - ale předávají se jen okresy, kde před válkou v 90. letech skoro žádní Arméni nežili - a odkud Arméni vyhnali na 350 tisíc Azerů. A které měly být předány mírovou cestou, kterou projednávali trojstranně arménští, azerbajdžánští a ruští diplomaté a kterou nakonec odsouhlasili i prezidenti Sarksjan, Alijev a Putin.

Jenže pak Pašinjan uspořádal proti Sarksjanovi a Karapetjanovi majdan, promajdanil se do premiérského křesla a veškeré dohody šly k čertu s tím, že EU a NATO Arménům pomůžou.

Když došlo na lámání chleba, tedy když Alijev poslal armádu dohody přece jen naplnit, EU i NATO se na Pašinjana vypískovaly, arménští záložáci se vypískovali na povolávací rozkazy a dopadlo to tak, jak jinak nemohlo. Arméni prohráli co mohli a měli by být rádi, že jim Putin zprostředkoval aspoň původní Náhorní Karabach s Lačinským koridorem a ochranu obého ruskou armádou.

R. Polášek 27.11.2020 15:26

V yhánění Arménů z Karabachu EU nevadí proto , protože to je daleko a EU se to nijak nedotkne. Dokonce to nejspíš ani nezvýší počet imigrantů, protože odejivší Arméni se usídlí na zbylém území Arménie.

Stejna tak EU nevadilo vzájemné vraždění na Balkáně. Teprve když v závěrečné etapě Srbové byli ve válce lepší a získali navrch nad Albánci a hrozilo , že Albánce vyženou z Kosova a ti se zvednou a v počtu cca 5 miliónů emigrují do tehdejší EU, Itálií počínaje, tak to už bylo moc a EU to začalo vadit. Proto zvedli NATO a začal "kompenzační" bombardování. Srbové měli být ve své expanzi zkrouhnuti a srovnáni, aby Albánci zůstali a neemigrovali do EU. Protože Albánce tehdy, na rozdíl od dnešních syrských "inženýrů a architektů", do Západní Evropy nechtěli.

Co se týká vlastního Balkánu, podle mne ty nepokoje v 90 letech byl pozůstatek občanských rozbrojů a národních křivd za druhé světové. Všechny jugoslávské národy po druhé světové držel železnou rukou v míru a pod nadvládou Srbů jako v přetopeném kotli Josip Broz Tito. A každého, kdo by za jeho života něco začal, by tvrdě usměrnil. Ale podle mne měla spousta Jugoslávců po druhé světové na svých zahradách zakopány zbraně a střelivo a jen čekali na příležitost, až jejich národnost může povstat. A cca 10 let po Titově smrti se to uvolnilo. A oni ty zbraně vykopali, začali nakupovat nové a začali válčit.

A. Renjascu 27.11.2020 14:32

Zabití jediného palestinského teroristy vyvolává ve světě více pozdvižení než smrt a pronásledování všech těch co jste uvedl. OSN kvůli tomu zasedat nebude, EU prohlášení ani sankce taktéž "nevyrobí" a ostatní budou nenápadně sedět v koutku a mlčet.

V. Kuhaj 27.11.2020 13:27

"země s velkou muslimskou komunitou nemůžou zastávat negativní postoj z duvodu zachování klidu..." Pane Humble, u Jóviše, vy jste na to kápnul. V tak geniální zkratce vyjádřit celý ten příšerný průšvih...člověče, bomba!

R. Langer 27.11.2020 12:56

Ne, nejsou, v současné době je definice levice a pravice zcela jasná a jednoznačná. To, že jsou to vágní pojmy tvrdí jenom prolhaní levičáci, aby své lhaní alespoň nějakým způsobem omluvili. :-P

J. Kanioková 27.11.2020 12:55

Skvělý odkaz, díky R^

I. Mertl 27.11.2020 12:37

Poloviční pravda, žádná pravda. Pravda: Arméni v oblasti víc než 2000 let, snad oblast Karabachu centrem, turkmenské kmeny 700-1000 let. V 15. století oblast už plně pod kontrolou Turků, sám Karabach čas od času s uznanou dílčí nezávislostí. V 18. století oblast ovládli Iránci a do konce století Azerové převládli nad Armény. Tento stav přetrval i v dalších obdobích, pouze za Stalina se formalizoval statut Karabachu. Změny nastaly za Jelcinova rozpadu vnitřní autority ruské vlády - Arméni před 25 lety vojensky ovládli celou oblast, výrazně rozšířili o přilehlé oblasti a vyhnali odtud nejméně 500 tisíc Azarů (čímž dosáhli majority). Teď přišla odveta. Jak bych rád fandil Arménům, nemohu; oni jsou ti agresoři, byť křesťanští. Sorry.

M. Grundmann 27.11.2020 12:07

Rakousko není východní Evropa. V západní Evropě není situace Židů dobrá, zejména kvůli přistěhovalcům a jejich potomkům.

H. Lukešová 27.11.2020 11:43

Ale dochází. Dnes v Rakousku došlo k útoku na rabína. Žena se oháněla nožem a vykřikovala fráze "smrt všem Židům. Žena přibližně ve věku kolem 50 let kopla rabína, strhla mu klobouk, roztrhla kippu, vykřikovala antisemitské urážky...Zatím nevím více okolností o tomto antisemitském útoku. Židé jedině v Izraeli mohou dosáhnout hrdosti, mají silnou armádu, která je ochrání a zachrání. Jinde se neubrání, jinde ne.