22.4.2021 | Svátek má Evženie


Diskuse k článku

GLOSA: Útěk ve stínu

Distanční výuka teď ovládá školství, a jak už to na internetu bývá, dost spočívá na obrazech. Což je sice zjednodušující, ale s nějakým výkladem to využít lze. Aktuálně třeba pro dějepis, politologii či všeobecný přehled.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Moravčík 27.11.2020 11:43

Vďaka za link. Je to skutočne zaujímavé a podrobné.

M. Grundmann 27.11.2020 11:29

Rozhodně nechci Židy vyhánět, pouze se bojím, že dopadnou jako křižáci před nimi.

Židé byli v Evropě nejúspěšnější etnikum, jak demograficky, tak ekonomicky a nakonec i politicky. Byli podle mě v druhé světové válce vražděni kvůli své přílišné úspěšnosti ve srovnání s ostatní populací. Dnes už jejich převaha není tak velká, proto by k podobným problémům nemělo ve východní Evropě docházet.

M. Grundmann 27.11.2020 11:21

NATO vyhlásilo v Rambouillet Srbsku ultimátum, že bude napadeno, pokud v Kosovu nevyhlásí referendum o sebeurčení Kosova. De facto ultimátum NATO po Srbsku požadovalo, aby se Kosova vzdalo.

Vyhánění Albánců z Kosova začalo až po tomto ultimátu, nikoliv před ním. Časová posloupnost je nesporná. Do té doby v Kosovu probíhala občasná partyzánská válka Albánců proti místním Srbům, Albánci byli vydatně podporováni ze strany Západu. Když se Albánci později pokusili o podobnou věc v Makedonii, tak je Západ rychle zastavil.

J. Ptáček 27.11.2020 11:00

Když se dělilo Československo, spousta Evropanů byla v šoku, co se to děje. Němečtí a další mudrlanti dokonce předvídali vypuknutí občanské války mezi Čechy a Slováky. Viníky hrůz balkánských válek nejsou ani EU, ani USA, ani Rusko nebo Čína. Na vině jsou jen a jen místní občané. Především sousedé, často i příbuzní z jedné rodiny. Chlapi se hrdě hlásili k vraždění sousedů jiné víry, mučení a znásilňování jejich dětí. A jejich manželky a matky jejich zážitky zbožně s pýchou poslouchaly.

P. Moravčík 27.11.2020 10:58

Čo je dosť zvláštne, pretože pôvodní Azerovia doteraz žijú v Iráne, v provincii rovnakého mena.

J. Pavelka 27.11.2020 10:58

ono pravicew a levice jsou dosti vágní pojmy....a byly používány naprosto rozdílně, a to nejen v těch profláklých případech...víme intuitivně, co to přibližně je, ale žádný pokus to vymezit úplně ůnesedí"

P. Moravčík 27.11.2020 10:55

Pán Mertl, odpusťte, ale píšete nezmysly. V Náhornom Karabachu, na miestach, ktoré musia Arméni opustiť, stoja kresťanské kostoly z 1. až 5. storočia. Od začiatku 4. storočia sa kresťanstvo stalo štátnym náboženstvom - prvýkrát na svete (história osídlenia tohto územia má vyše 7000 rokov a samostatné Arménsko vzniklo okolo roku 900 n. l.) V nedeľu som sa díval na reportáž STV o týchto miestach a o obavách kňazov konkrétne týchto historických skvostov nad možným osudom stavieb po príchode mohamedánskych Azerov. Arméni tam žili napriek občasným nájazdom, moslimov, odpradávna. Inak, Vaša teória, dovedená do dôsledkov, by znamenala, že ak mi šlohnete bicykel, tak môj vlastnícky nárok, by bol automaticky anulovaý, pretože posledným "vlastníkom" ste boli Vy. Azerbajdžanci prišli na územie dnešného Azerbajdžanu z Iránu až v 11. storočí so seldžuckými Turkami, ostávali v nížinných oblastiach, až neskôr sa začali biť s každým naokolo (ako súčasť Perzskej ríše). Napriek tomu Karabach bol Arménmi osídlený trvalo a svedčia o tom archeologické nálezy a dodnes stojace náboženské stavby

J. Pavelka 27.11.2020 10:55

ovšem pro to ultimátum musela být minimálně nějaká záminka...co byla dřív, vejce nebo slepice..

H. Lukešová 27.11.2020 10:45

No tak to tedy radíte špatně, východní Evropa není zemí Židů, tam byli Židé věčně zabíjeni a masakrování, zatímco Stát Izrael je vlastí židovského národa, tam je skutečný židovský domov, tam se zrodil židovský národ, to Židé udělali z Izraele klenot Blízkého východu. Nyní žije v Evropě méně než 1% židovské populace, kolem 1,3 milionu.

V židovské vlasti Izraeli již žije 6,8 milionů Židů a tyto Židy byste chtěl vyhnat? Ale jděte. Ti se vyhnat nenechají, je to jejich země, nikoho jiného. V Izraeli žije kolem 45% celkové židovské populace a časem dospěje situace tak, že bude v Izraeli žít drtivá většina Židů. Každých deset let přibývalo v Izraeli po milionů Židů.

V padesátých letech žilo v Izraeli 1 milion Židů, v šedesátých letech 2 miliony Židů, v sedmdesátých letech 3 miliony Židů, v osmdesátých letech 4 miliony Židů, v devadesátých letech 5 milionů Židů, roku 2000 6 milionů Židů a nyní 2020 6,8 milionů Židů. Lepší válka a hrdost, než život v ponížení zkrátka Židé mají svou zemi, svou milovanou vlast, kterou jim ani Arabové ani neomarxisté nevezmou, nikdo.

J. Farda 27.11.2020 10:43

Soudruh Lenin dokonce Atatürkovu Turecku věnoval kus Arménie včetně Araratu, tak proč by Stalin nedal Černou kuchyni Azerům? A existence Nachičevanu odděleného od Azerů územím Arménie je paradox, o jehož odstranění se armáda pseudosultána Erdogana také jistě brzy postará! :-( https://informnapalm.org/cz/falsovani-dejin-azerbajdzan-marne-hledani-vlastniho-rodokmene/

R. Langer 27.11.2020 10:39

Ano, no vidíte, jak přesně jste vystihl podstatu levice (včetně toho náboženství), když jsem vám to srozumitelně vysvětlil. Takže - oslavy vítězství fakt nemají s levicovostí či pravicovostí fakt nic společného, že? Prostě - vítěz slaví (a bere všechno). Musíte si tu definici pravice upravit. ;-)

S. Landa 27.11.2020 10:37

Plácáte nesmysly. Azeři žijí v Karabachu už asi 1000 let, Sovětský internacionalisto.

R. Langer 27.11.2020 10:35

Takže jsou to zase muslimové proti Židům, ano? ;-D

V. Braun 27.11.2020 10:21

Jen jsem chtěl naznačit, že situace není tak černobílá jak zase naznačuje autor - křesťané proti muslimům.

M. Grundmann 27.11.2020 10:20

Mít vlastní stát je zcela legitimní cíl pro jakýkoliv národ. Sionismus není odlišný od českého národního obrození nebo hnutí za italské nebo německé sjednocení. Přesto bych radil Židům raději sbalit kufry a vrátit se domů do východní Evropy. V minulosti se udělalo hodně chyb na obou stranách, byly i špatné objektivní podmínky. Dnes je situace jiná, obyvatelstvo východní Evropy ubývá a Židé se svou pracovitostí, firmami, technologií i armádou by se tam dobře uplatnili. V Palestině je čeká věčná válka.

M. Grundmann 27.11.2020 10:14

Zdá se, že Arméni přišli do Náhorního Karabachu nedávno, v druhé polovině 19. století. Proto jsou jejich nároky sporné. Byli tam údajně i předtím, ale nikoliv nepřetržitě.

V. Kuhaj 27.11.2020 10:13

To máte pravdu, ale já to myslel trochu jinak; jestli byste byl pro, aby se jich stejný počet vrátil, a bylo jim zpět vydáno zabrané území, všechny polnosti, louky, pozemky s budovami, jestli byste byl pro, aby Češi z těch míst museli nedobrovolně odejít. Otázka je samozřejmě řečnická.

H. Lukešová 27.11.2020 10:04

Stejně tak nikomu nevadí genocida černých křesťanů v Africe ze strany muslimů, na všech černých životech nezáleží, záleží jen a pouze na některých černých životech. O tragédií černých křesťanů v médiích nečteme. Muslimové v Africe se jasně vyjadřují, že západní bílý prvek jako je křesťanství, zničí ze své společnosnosti.

H. Lukešová 27.11.2020 10:00

Ázerbajdžán dodává Izraeli 40% ropy a Arméni se bohužel přiklonili k Íránu..., Arménů je mi líto, moc, jenže politika je politika. Každý hájí své zájmy.

R. Brzák 27.11.2020 10:00

Vaše poslední věta si sama odpovídá...nebo snad jde z Vaší strany o straw man?

R. Brzák 27.11.2020 9:58

Karabach je sídlem Arménů po celé tisícíciletí - a Azeři do něj pronikali až pod vlivem Sovětského internacionalismu a po přičlenění KArabachu k Azerbajdžánu z moci Stalina - takže historie 200 let mluví proti Vám... Celá oblast byla Arménská, včetně větší části Turecka - a Turecko z jedné strany a Azeři z druhé si postupně z Arménie uhryzávali, Turci dokonce genocidní metodou... O Karabachu jako jedné z kolébek křesťanství svědčí i stáří tamních kostelů...

H. Lukešová 27.11.2020 9:55

Tak to je pravda, že příklon některých Židů k levicovým hnutím, jako byl bolševismus v Rusku, je totálně zničil a opět narostl antisemitismus. Tito Židé, kteří upustili judaismus, židovské tradice, chtěli být přijímání marxisty, jenže zapomněli, že pro ně i tak budou jen Židy...

I v současnosti se část amerických Židů snaží být progresivisty, ovšem za velikou cenu, progresivisté je nutí, aby se zřekli Izraele, sionismu a svých židovských tradic a když tak učiní, tak prakticky přestávají být Židy a dochází ke genocidě ducha, nacisté činili genocidu těla, neolevicoví progresivisté se snaží zničit židovskou duši, tak judaismus jako takový zanikne. Judaismus není bez sionismu vůbec nic. Sionismus je duší židovského národa.

M. Grundmann 27.11.2020 9:44

VŘSR byla oslava vítězství slabých nad silnými, chudých nad bohatými. Levicová ideologie slibuje všem neúspěšným, poraženým a chudým porazit nakonec úspěšné a bohaté. Nový zákon to slibuje po smrti, komunismus a progresivismus již za živa.

I. Mertl 27.11.2020 9:44

Kosovo je krok stranou, pane, a jako takový pitomost.

Kdypak asi přišly turkické národy na Kavkaz a do východního středomoří? Hledejte. Ale jistě, Arméni byli na Kavkazu dříve. Ale přímo v Karabachu, v té dírce cuprostřed hor? Kdo to ví. Historie posledních dvouset let mluví pro mou teorii, sorry.

M. Grundmann 27.11.2020 9:36

V tomto případě částečně ano. Ázerbájdžán a Izrael mají společného nepřítele, Irán. Arméni na to doplatili, i když Izrael proti Arménům nic nemá a izraelská veřejnost straní spíš Arménii.

R. Langer 27.11.2020 9:33

Tak to máte naprosto ŠPATNOU definici pravice, protože to je přesně to, co sem vám napsal já. Například pravicovost se typicky rozhodně neprojevuje oslavami Vítězství, na rozdíl třeba od oslav VŘSR, co? Moc vám to neštymuje, soudruhu. ;-) A ano, Starý zákon je jistě pravicovější, než Nový zákon, což ovšem neznamená, že naprostá většina komerčních náboženství není těžce levicová, včetně jak Islámu, tak křesťanství. O nějaké skutečné "pravicovosti" si s vírou můžete nechat jedině tak zdát. Což ovšem neznamená, že ji jako politický směr nemůžete podporovat, to je ale zase úplně jiná věc. :-P

I. Mertl 27.11.2020 9:31

Ale přece oni mohou, pane Kuhaji! Jen se jim při pohledu na naši realitu moc nechce.

M. Grundmann 27.11.2020 9:29

Pokud řekne někdo něco špatného o černochovi, homosexuálovi nebo hloupé blondýnce, tak mu sankce ze strany křesťanského Západu hrozí.

M. Grundmann 27.11.2020 9:24

Mám možná trochu odlišnou definici pravice a levice. Pravice oslavuje vítězství, sílu, úspěch a reciprocitu, levice oslavuje porážku, slabost, neúspěch a nezištnost. Vidím ideový rozdíl pravice a levice podobně jako rozdíl mezi Starým a Novým zákonem a myšlenky Koránu jsou bližší Starému než Novému zákonu. Proto se také muslimové lépe integrují v pravicové východní Evropě než v levicové západní Evropě.

V. Kuhaj 27.11.2020 9:15

My jsme násilně z jistých území vyhnali 1,5 milionu Němců. Považoval byste za správné, pane Mertle, kdybychom je teď museli "vracet"?