27.6.2024 | Svátek má Ladislav


Diskuse k článku

GLOSA: Sophiina volba na Ukrajině

Vojenští odborníci se shodují na tom, že se Rusko připravuje trvale obsadit „pěší koridor na Krym“, možná ještě Oděsu. Oproti tomu ukrajinské vedení ohlásilo záměr tyto zčásti již dříve okupované či separatistické republiky zcela vrátit Ukrajině.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lukavsky 15.4.2022 8:13

"potopení jejich křižníku" ruský křižník nebyl potopen nýbrž byl rozkazem vrchního velitele přeřazen mezi ponorky a pokračuje v plnění plánovaných úkolů v rámci "speciální vojenské operace". J.L. end

F. Navrátil 15.4.2022 7:56

Sophiina volba byla rozhodnuta majdanem. Pak už události jedou jako na toboganu.

J. Nevrkla 15.4.2022 7:50

Opravdu je ukrajinská armáda ve vítězné euforii? Opravdu je lepší chtít s Ruskem jít do války a porazit ho? Já si to rozhodně nemyslím.

J. Černý 15.4.2022 7:31

USA platily obnovu Srbska,Iraku,Libye, Sýrie, Afghánistánu...??

K. A. 15.4.2022 7:30

Odtržení částí Ukrajiny povzbudí jiné agresory, potenciálně třeba Turecko a Čínu. Pokud by západ měl tlačit na Ukrajinu, ať se v zájmu míru vzdá části svého území, pak bychom byli tam kde v roce 1938.

J. Černý 15.4.2022 7:29

Srbsko nemá právo na územní celistvost?

K. A. 15.4.2022 7:28

Naprostý souhlas.

S. Sedlák 15.4.2022 5:39

Čína je pro Rusko nebezpečnější, než Západ a je to jeho volba, nikoliv Západu.

S. Sedlák 15.4.2022 5:35

Co je to za hloupost?

O tom, zda Rusko vyhraje - získá víc, než mělo na začátku své agrese nebo bude poraženo - Ukrajina získá zpět Krym, či něco mezi, musí rozhodnout Ukrajinci. My jim v tom můžeme pomoct tím, že omezíme/ukončíme odběr energií z Ruska a budeme Ukrajině dodávat zbraně a pomůžeme s uprchlíky.

Původní Putinův záměr byl získat Ukrajinu celou a pokud by ji získal, tak by velmi rychle napadl Litvu, Estonsko a Lotyško a dřív nebo později by přišly na řadu další státy.

Pokud se chce Rusko paktovat s Čínou - je to jeho volba, ale Západ pro něj představuje menší nebezpečí. Odběr plynu má Evropa aktuálně víc než 10x vyšší než Čína a to Rusko snadno nenahradí.

Prozatím ruské obyvatelstvo nepocítilo důsledky sankcí, ale ono to přijde stejně, jako zprávy o mrtvých a špatné zprávy z fronty. První, která se nedala ututlat bylo potopení jejich křižníku a přijdou další.

Ukrajinci dělaji dobře svoji propagandu a občas nějakého putinovského vlezdoněkam pošlou tam, kam ten křižník, jako se to stalo německému prezidentovi stalo by se i vám, autore, pokud by věděli, že vůbec jste.

B. Rudolf 15.4.2022 5:23

Po pravdě řečeno, nevidím ani důvod k tomu, aby EU a NATO tlačili na Ukrajinu, aby se vzdala části svého území a ani důvod k tomu, aby lidé z pluku Azov svrhly Zelenského v případě, že v zájmu míru se Ukrajina části svého území vzdá. Obě tyto spekulace mi připadají jako nepodložené konstrukce.

V zásadě by mi přišlo rozumné, kdyby se válka ukončila s tím, že Rusákům zůstane Krym a nějaký pozemní koridor k němu v míře, která je nezbytná. Ale v žádném případě bych jim toto řešení nesliboval předem. Jsou to totiž primitivní tupci v tom smyslu, že jakýkoliv ústupek chápou jako projev slabosti. Proto musejí dostat na Ukrajině takový výprask, že na něj dlouho nezapomenou. Teprve pak ji budou brát vážně.

Obnovu Ukrajiny bude platit Rusko ze svých devizových rezerv. Nevím, jestli to bude stačit, ale pomůže to ekonomické obnově Ukrajiny a bude to samozřejmý trest za válečné zločiny a zničenou zemi.

J. Kočvar 15.4.2022 2:34

Děkuji za vysvětlení a za zajímavý odkaz.

F. Brabec 15.4.2022 1:44

Mozna pan Grundmann nepopira, ze k tomu nebyly dobre duvody, jen mu vadi, ze to nebylo zarizeno podle pravidel (na coz se nazory ruzni https://en.wikipedia.org/wiki/Legitimacy_of_the_NATO_bombing_of_Yugoslavia)

J. Kočvar 15.4.2022 1:42

Není to výhodné ani (=zejména) pro Rusy, ale oni jsou opilí svým nacionalismem. Jestli nedokážou překonat svoji paranoiu a imperiální pýchu, je to jejich problém.

F. Brabec 15.4.2022 1:42

Samozrejme by bylo lepsi, kdyby Rusko bylo spojencem zapadu nez "v naruci Ciny". Ale nevim, jak by to melo zaridit pokud se Rusko od 2006 chova tak agresivne. https://natoassociation.ca/a-timeline-of-russian-aggression/

J. Kočvar 15.4.2022 1:40

Srbové při rozpadu Jugoslávie chtěli odtrhnout části Chorvatska a Bosny, provedli masakr zajatců ve Vukovaru, ostřelovali Dubrovník i Sarajevo, zmasakrovali tisíce lidí ve Srebrenici. V Kosovu zrušili autonomii a potlačili albánské školství. Nikdo nemohl riskovat, že tam Srebrenici zopakují.

F. Vízek 15.4.2022 1:26

Tlačit Rusko do náruče Číny nemůže být přece výhodné ani pro Evropu a ani pro USA. Kdo to kdy pochopí?

J. Farda 15.4.2022 0:52

Helejte, Grundmanne, si Vám dovoluji připomenout staročekou píseň známou mi z Haškových povídek - Grundmanne, Grundmanne, co se Ti nestalo, to Ti už nevstane ... no, ani mni už ne, tak dobrou ... :-)

J. Farda 15.4.2022 0:47

Milý Astone, než udeřila půlnoc a já docmudil svůj komentář, udeřila půlnoc, tudíž to vypocené komentario dám k jinému komentátrovi: "Jawohl - po potopení pirátského battleshipu Graf von Spee 1939 na anglické mělčině (Bank of England) u Montevidea, ač se vší slávou, muziku a vztyčením válečné zástavy, přejmenoval Říšský Vůdce Ádolf Hitler battleship (kapesní bitevní loď) stejné třídy Deutschland/Německo, chráně jej tím před ostudou s případným potopením Německa, na Lützov. To samé už Vožď Pútin, má toho na se fakt moc a cu přilíš, už nestihl, takže se jeho vlajková loď Černomořské floty Moskva, po jistě zákeřném, podlém a odsouzeníhodném podlidí Ukrů, nezvratně , jistě s plnou vlajkovou poctou a voláním slávy Vožďovi vsjej Russiji Pútinu, aniž by byla spojena s jiným a nezávazným jménem - třeba Možajsk nebo Ćita - potopila. Mě Čecha jen napadá, že po při okupaci Krymu 2014 dezentýroval velitel ukrajinské floty a dostal jako odměnu funkci zástupce ruské floty. Nevelel on náhodou na téMoskvě?! Pútin, Gott strafe PútinRussia, doufám, že půjdeš, V.rahu V.rahoviči Pútine, i se svou BolševoKGBáckou rusáckou kocábkou brzo ke dnu! ;-)Rv

M. Grundmann 15.4.2022 0:47

Tento systém přestal platit po rozpadu Sovětského Svazu. Úplným koncem bylo napadení Srbska armádami NATO v roce 1999 zcela mimo jakýkoliv právní rámec či mezinárodní pravidla. Pak následovala invaze do Iráku v roce 2003 a politika stupňování napětí ze strany USA vůči celému světu, zejména vůči Rusku.

Politika stupňování napětí vede logicky k rozpadu jakýchkoliv platných pravidel. Nejviditelnější částí této politiky je rozšiřování NATO, ale existuje i méně viditelná snaha nahradit mezinárodní pravidla vnitrostátními pravidly USA. V současné době mezinárodní právo jako takové neexistuje, existuje pouze vnitřní právo USA, které se daří více méně prosazovat na celém světě. S tímto stavem nesouhlasí nejen Rusko a nezápadní svět, ale i většina zemí západního světa. Východní Evropa vzhledem ke své zanedbatelnosti není tímto problémem příliš dotčena a většina našich obyvatel to ani nevnímá.

F. Brabec 15.4.2022 0:31

Po 2. svetove rozvinute staty zavedly rules-based order, tj system kdy mezinarodni relace funguji ma bazi pravidel, ne ze si jedna zeme silou vymuze neco na nejake jine zemi. Pokud by se Rusku dovolilo ze sve agrese mit nejake vyhody, tak ten system prestane fungovat. To rozvinute demokraticke staty nebudou chtit dopustit https://en.wikipedia.org/wiki/Liberal_international_order

M. Grundmann 15.4.2022 0:20

Západ sice vypadá na první pohled jednotně, ale ve skutečnosti je Evropa rozdělena podobně jako při válce v Iráku v roce 2003. Na jedné straně je východní Evropa s USA a Velkou Británií, na druhé straně západní Evropa. Dokonce už i Maďarsko není na naší straně. A to nemluvím o nezápadním světu.

Napětí s Ruskem je ve strategickém zájmu USA, protože udržuje Západ pohromadě. Ale tato strategie může fungovat jenom tehdy, pokud ostatní západní státy nedospějí k názoru, že je toto napětí úmyslně vyvolávané samotnými USA a nikoliv Ruskem. Východní Evropa je díky svému historickému nepřátelství vůči Rusku dobrým partnerem na tuto strategickou hru, ale její význam je celkově zanedbatelný. Ve skutečnosti tu zůstává izolovaný tradiční pár Velká Británie a USA a to není příliš dobrá pozice.

USA sice mohou živit válku na Ukrajině nekonečně dlouho, ale podobná politika nepovede ke semknutí Západu kolem USA. Vedení USA však zatím tento problém nevidí a pokračuje v politice eskalace napětí. Pro nás jako nejbližšího spojence USA to není dobrá zpráva, protože tato politika ohrožuje v dlouhodobé perspektivě postavení USA ve světě a tedy i naši bezpečnostní situaci.