1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

GLOSA: Běloruské noci

Některé výrazy se nadužívají, až devalvují původní výstrahu. Třeba když se velkochovy zvířat či umírání migrantů na moři označuje za holokaust. Nebo snaha vidět v tom či onom studenou válku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. De Winter 27.5.2021 14:49

Protasevič se dopustil chyby a teď sedí a zřejmě ještě bude dlouho sedět. Ukažme něm, jak se dnes provádějí „demokratické změny režimu”. Kdysi se pokoušel o studia žurnalistiky. Neúspěšně. Možná i proto, že více než studiu se věnoval „občanskému aktivismu”. Protirežimnímu, prozápadnímu. Proč a zač, to ví jen on. Když doma začalo být horko, odebral se do ciziny. Po volbách, ve kterých opět zvítězil Lukašenko a Západ je prohlásil za zmanipulované, vypukly nepokoje. Protasevič založil na Telegramu kanál Nexta, kde usilovně popichovali lidi k dalším a dalším protestům. Státotvornou a bytostně demokratickou formu ilustruje pár ukázek. První den přinesli „radostnou zprávu”, že „Lidé bijí pořádkovou policii”. Nazývali policisty „fašisté”, „bastardi”, „lukašistická spodina” a vyzývali občany, aby „upálili policajty”. Podobně jako BLM v USA.

Mozkem Nexty je 20–30 lidí, kteří vymýšlejí, jak znepříjemnit život úřadům. Poté tyto „nápady” distribuují po sítích. Zpráva je vyslána milionům smartphonů. Ne všichni jsou neustále na příjmu. Proto mají v zemi aktivisty, kteří na příjmu jsou. Pořád. A ti příslušnou zprávu distribuují dál.

Organizátoři v zahraničí jsou vesměs o mladí, nedostudovaní lidé, kteří v zásadě nic neumějí. Ale musí z něčeho žít a pokud možno i na slušné úrovni. O to se stará Belarusian democracy movement. Wikipedie říká, že jde o organizaci, skrze níž tečou peníze EU, NATO, Polska, Estonska, Litvy, Lotyšska.. a ČR.

A aktivisté v Bělorusku? Vodítko nabízí vyhoštění české neziskovky Centrum pro občanskou společnost z Ruska, kde organizovala zapojení školáků a studentů do nezákonných akcí. Není to první česká neziskovka. Loni vyrazili Člověka v tísni. Už jich vylili okolo deseti, ale ze západu financovaných neziskovek je tam nepočítaně. Nahlédnutí do organizace nepokojů, nátlaku a ovlivňování situace v Bělorusku, klade nepříjemné otázky: Jaká je úloha neziskovek u nás? Zejména těch, co přijímají peníze od EU, Norských fondů, Sorosova OSF...

M. Stuchlik 27.5.2021 19:56

To jsou noty přímo z Petrohradu nebo to je z vaší hlavy?Rv

L. Písařík 28.5.2021 7:03

Vy nevíte jaká je hlavní úloha těch neziskovek? Přece přijímat ty peníze, z nich dobře žít a vůbec nikomu se nezpovídat, jak peníze vynaložili a když, tak se dá dobře zakamuflovat skutečné užití peněz. Viděl někdy někdo potvrzení o přijetí úplatku?8-o

J. Jurax 27.5.2021 13:16

No, když už připomínáte KAL007, tak ten se z důvodů dodnes ne zcela objasněných v noci potuloval nad Sachalinem v oblasti sovětských vojenských základen, neuposlechl výzev zasahujících stíhačů a pokoušel se uniknout. Není divu, že byl sestřelen.

Obávám se, že kdyby ruský dopravní letoun totéž činil někde nad Area51 nebo něčím podobným v USA, dopadl by stejně.

I. Pávek 27.5.2021 13:42

Tak R^. Připadá mi, že se naši vládní představitelé chovají jako slon v porcelánu. Kdo je ten, co sedí tomu slonovi za ušima a pohání ho je nabíledni. Babiše jsem nikdy nevolil, ale teď ztratil tu poslední špetku sympatii.

M. Stuchlik 27.5.2021 19:58

Nesmysl, kubánská letadla se celkem často odchylují od naplánované trasy a nikdy je nikdo nesestřelil.

J. Jurax 28.5.2021 2:15

Možná.

Ale nad raketovými sily se patrně nepotulují.

J. Nevrkla 27.5.2021 10:28

Petráček stojí na správné straně aby se uživil. Ale ony ty dřívější případy byly trochu jiné.

P. Milan 27.5.2021 11:04

Petráček je obvykle dost rozumný, z Lidovek asi nejvíc.

J. Nevrkla 27.5.2021 11:07

Obvykle a relativně snad, teď to tak nevidím.

P. Milan 27.5.2021 11:08

Nemám s tímhle článkem problém.

J. Nevrkla 27.5.2021 11:27

Já trochu ano. Když bylo přinuceno letadlo bolivijského prezident letícího z Ruska přinuceno pristat v Rakousku, protože Američani chtěli zatknout agenta, za krok ke studené válce to považováno nebylo. Sestřelení jihokorejského letadla byl hodně rozporuplný příběh . V noci letící letadlo v zákrytu za špionážním vletí nad ruské území s raketovými sily strategické obrany. Vyletí stíhačka, nabádá k následování, letadlo nereaguje, později je sestřeleno. Z komunikace pilota stíhačky s velením vyplývalo, že pilot ani velení nevěděli, že jde o civilní letadlo. O motivacích nebudu spekulovat, ale rozjela se hysterická protiruska kampaň o říši zla, identická s případem MH17. A otrava Litviněnka ruským poloniem připomíná otravu Skripal a Navalného ruským novicokem. Pro Rusy nulový prospěch, pouze obrovská negativa. Jsem k tomu mírně řečeno skeptický, jinde ruské masochistické jednání nevidím. A Vrbětice jsou z podobného ranku. A důkazy jako vždy chybí.

P. Han 27.5.2021 12:06

O tom, že jde o civilní dopravní letadlo se dvěmi řadami oken, tj. Boeing 747, věděl pilot velmi dobře, sám to přiznal. B 747 nemá (resp. neměl) vojenskou variantu. V okolí tam hlídkovaly americké RC-135, postavené na bázi B 707. Tam dvě řady oken nenajdete, ani na žádném jiném civilním či vojenském letadle té doby.

J. Jurax 27.5.2021 13:26

Ano. V noci, z dálky, měl-li letoun ztlumeno osvětlení v kabině, poznáte od sebe B-747 od RC-135? Oba jsou čtyřmotoráky se stejnou konfiguraci křídel, motorů i ocasních ploch, 747 je ovšem větší, má tlustší trup s charakteristickým hrbem ... a když se potuloval nad Sachalinem v oblasti strategických základen, pokoušel utéct a neuposlechl pokynů zasahujících stíhačů ... spíš by bylo zajímavé vědět, kdo ho tam poslal a vzal si cestující jako rukojmí, protože o nevědomou navigační chybu nešlo ...

J. Nevrkla 27.5.2021 14:07

Nebudu spekulovat. Bylo to v noci, pilot tvrdil, že to nepoznal,žádná okna údajně nesvitila. Každopádně nepodal velení zprávu, že jde o civilní letadlo. Otázkou je, proč letadlo neuposlechlo výzvy k následování. Rusko nemohlo mít ze sestřelení žádný prospěch, stejně jako z MH17. Ale třeba máte více fantazie, já ne.

S. Ševeček 27.5.2021 10:24

Miškin a Čepiga.

P. Hatina 27.5.2021 7:40

Tedy, nejen že emerický film Bílé noci z roku 1985, ale tenhle trik s mezipřistáním se používá ve scenářích dost často. Jak v Profesionálech (MI5), tak i v MI6.

Skoro by se dalo říct, proč jim na to v tom letadle skočili, a rovnou se mohli mezi cestujícími zeptat, jestli mezi nimi není nějakej politickej, že by ho kdysi vyhodli, jako kdysi z lodi Jonáše

V. Pokorný 27.5.2021 7:39

Trochu jen doplním pana Petráčka: zmíněný Pratasevič nebyl jen exilový novinář. Podle mne to je grázl prvního řádu a nedivím se, že ho Bělorusové dopadli. Pan Petráček by, tedy pokud to neví, jinak bych ho hodnotil jinak( myslím tím pana Petráčka), mohl uvést čím vším žil ten Pratasevič. Možná, že ten Západ kvůli tomu kvičí proto, že může vylézt ve známost dost zajímavostí v neprospěch toho slavného tzv. demokratického Západu.

J. Farda 27.5.2021 9:20

Ctěný pane Pokorný, parafrázuji našeho premiéra - nebuďte slušnej, řekněte to jméno - tedy odhalte pravdu o prasárnách toho maníka - to jméno, Pokorný, ty prasárny, jinak jste, korektně řečeno, neslušný Pokorný ! ;-€

P. Milan 27.5.2021 9:26

Není divu, že se ze svého oponenta Lukašenka a Rusáci snaží udělat grázla. Běžný postup, v diktaturách. Určitě to je ztroskotanec a zaprodanec. :-P

Ale kvičíte pěkně, to jo.

K. Nový 27.5.2021 3:37

Pokud Bělorusové oznámili letadlu, že přijali email s informací, že možná má na palubě bombu a že má vybuchnout nad Vilniusem, a Ryanair přistál na základě této informace a vlastního rozhodnutí v Minsku, a nechal vystoupit cestující, tak mi není jasné, co udělali Bělorusové špatně.

Pokud takový mail opravdu přišel, jak by mohli postupovat jinak? Pokud by informaci letadlu neposkytli, a bomba by opravdu nad Vilniusem vybuchla, všichni by řvali, že Bělorusko zatajilo informace.

Bomba vybuchující na Vilniusem a nikoliv nad Minskem je možná - byla by aktivovaná polohou. A není na to třeba ani GPS, existují i navigační systémy samostatně a fungující bez GPS (viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Inerci%C3%A1ln%C3%AD_navigace).

A že k němu vystartovala stíhačka? Co je na tom divného - u nás by se to stalo při při nahlášení bomby také.

A že je poslali do Minsku a nikoliv Vilniusu? Pokud měla bomba vybuchout na Vilnusem, tak poslat do Vilniusu by opravdu bylo logické (ironie).

Jasně, mail si mohli Bělorusové vymyslet ale také nemuseli (poslat mail může kdokoliv a napsat tam cokoliv).

Pokud by policie ČR dostala podobný mail, nejspíše by se dělo něco podobného.

A že si nechali Prataseviče? Pokud by někoho stíhala ČR/UK/USA, bylo by to stejné. Představte si třeba Snowdena objevujícího se na území USA.

Pokud bělorusové letadlu vyhrožovali sestřelením, to by byla jiná.

Kde najdu záznam rozhovoru mezi letadlem a běloruským řízením letového provozu pořízený **letadlem Ryanairu** (běloruskému samozřejmě věřit nesmíme)? Nikde, že? Jako obvykle mám věřit politikům a tajným službám, že? Ani náhodou - to chtěli i komunisti.

J. Krásenský 27.5.2021 4:23

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/letadlo-prezidenta-bolivie-donutili-kvuli-snowdenovi-pristat-ve-vidni.A130703_064921_zahranicni_aha

Z. Lapil 27.5.2021 7:38

Dejme tomu, ale

A/ Letiště snad probůh má prostor pro cestující "z mezipřistání", který - právnicky to neumím - není z hlediska cestujících územím dotyčného státu. V nějakém takovém přece snad i pár měsíců pobýval ten chlap (Snowden?), co mu nikdo nechtěl dát azyl, protože hacknul a zveřejnil snad diplomatickou poštu USA nebo tak něco.

B/ Chci-li zatknout/vyslechnout někoho, kdo je na území cizího státu, tak to řeším jako politik, ne jako gangster

a především C/ Mail, kdo ví jestli nepodvržený, oznamující bombu ausgerechnet v letadle, kde sedí někdo, koho chci zatknout - není těch náhod trochu moc?

I ten fotbal můžete náhodou prohrát 1:0 brankou z poslední minuty, ale 5:0 vám rozhodčí ani sadou cílených náhod nezařídí.

P. Hatina 27.5.2021 7:53

To co postulujete v prvním bodě není tak úplně "azyl" mimo území státu, je to pouze místo před pasovou kontrolou, kde je teprve dotyčný úředně vpuštěn do zbytku toho území státu.

Jinak řečeno, není to nějaká diplomatická ochrana toho kdo tam je, ale zábrana aby se nedostal dál. Ale policajti si tam pro něj dojít můžou, když mají zájem, to jo.

No a vlastně až potom a zcela různě se v různých státech řeší, zda policie jednala při zatýkání zcela legálně nebo ne. Jsou státy, (jako třeba Bělorusko), kde stačí že na něj byl vydanej zatykač a policie ho sbalila. A jsou státy, když stačí jen formální nedostatek a musej ho pak vpustit.

A pokud si vzpomenete třeba jak kdysi naše policie zatýkala pana poslance Rátha, tak i my jsme spíše v tom východním sektoru...

P. Milan 27.5.2021 9:30

Ve východním sektoru či východní mentalitě možná jsme, jen nevím, jak jste to odvodil ze zatýkání DRátha. To bylo dokonale "lege artis".

P. Hatina 27.5.2021 9:50

Na to zapomeňte, Ústava jasně stanoví že poslanec může být zatčen pouze při páchání trestného činu nebo bezprostředně poté. Tak jestli pan Ráth dlouhodobě rozkrádal veřejné zakázky, dlouhodobě ho při tom sledovala a odposlouchávala policie , a zatkla ho akurát když věděla že si nese peníze, tak to bylo tak účelové zneužití Ústavy, že s tím je měl každej slušnej soudce hned vyhodit..

R. Langer 27.5.2021 10:36

Tomu nějak nerozumím. Když ho zatýkali, a on nesl "špinavé peníze", tak snad páchal trestnou činnost, no ne? Ale možná měl Václav Klaus s těmi špinavými penězi pravdu, co? ;-D

P. Milan 27.5.2021 11:07

Zatkla ho se svolením předsedkyně PS, s penězi, o kterých policie věděla, že pocházejí z trestných činů.

Lege artis.

Kdybych už chtěl policii něco vyčítat (což činím dost často), tak spíš tu šaškárnu kolem Úřadu vlády. A i tam spíš JAK, než ŽE.

V. Bok 27.5.2021 20:59

No, dodneška se neví, z kterých činů to bylo. Ono to bylo celý divný, všechny znaky promyšlené likvidace, jsko u jiných případů. A vždy to bylo ve prospěch jedné strany...

J. Jurax 27.5.2021 13:34

No jo, náhod je to dost.

Jenže dost náhod lze nalézt třeba i v tom, že po 7 letech mlčení se objevila ruská ruka ve výbuchu ve Vrběticích právě v době, kdy bylo třeba vyřadit Rosatom z tendru na dostavbu Dukovan. Technicky i ekonomicky se zdál být jasným favoritem, takže ...