29.6.2022 | Svátek má Petr, Pavel


Diskuse k článku

GAZA: ´Vedlejší ztráty´

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
poiuyt 15.1.2009 19:16

Zabijeni v Gaze je Zidovsky holokaust vuci Palestincum.

Nic vic.Rv(Y)

Fišta 14.1.2009 21:03

V Aze není nevinných civilistů

http://www.youtube.com/watch?v=eTGbP55HGi8

Hašek 14.1.2009 13:08

Souhlasím pane Klvaňo,

i když žádný problém není černobílý, ale je třeba se mnohdy k problému tak postavit.

Jedna strana začala tvořit v písku slušný stát a ta druhá pro samé vyhrůžky a fanatismus má holt jen davy nenávistných lidí bydlících takřka ve slumech (vlastní vinou) a holý zadek. Ten holý zadek by tak nevadil, ale to pošilhávání po majetku občanů v  - parlamentní, evropské, demokratické, solidní, schopné nařezat všem lumpům v okolí, bránit se proti fanatickým sebevražedkyním - zemi, atd, atd, to zkrátka vyžaduje takový přístup, jaký např Vy ve svém článku podporujete.

Občan 14.1.2009 0:22

Gaza

Chtějí bojovat, zemřít jako mučedníci, nic jiného je nezajímá. Pracovat, něco budovat, to ne. Izrael dostal poušť a dokázal z ní udělat prosperující zem. Arabáči umí jen nenávidět a bojovat, posílat vlastní lidi do sebevražedných atentátů. Všichni sousedi vyhlásili Židům válku. Tím si zavařili svoje problémy. Egypt už pochopil a je v klidu. Divím se Izraelcům, že to už nesrovnali dávno. A Evropa? Natahala si arabáče domů a těď je z nich podělaná, hlavně ten maďarskej Francouz, co kdyby se rozzlobili? Tak říkají jako ve škole: "Chlapci, neperte se!" Nechalo by si faš. Německo, dnešní Rusko nebo kdokoliv jiný, střílet rakety na svoje území? To by bylo hned vyrychtované. Těch obětí je mi líto, ale většina z nich stejně podporuje ty své bojovníky. Je tu určitá paralela s nepřizpůsobivými u nás.. pomožme jim, chudákům, oni už jsou takoví...

amos 14.1.2009 10:25

Re: Gaza

Vidíš to moc černobíle a to je vždycky špatné. Izraelcům se totiž povedlo udělat z Palestinců to, co udělali Němci s varšavskými židy. Vytvořili pro ně ghetto, kde se nedá žít a tak problémy se daly očekávat. Abych jim ale nekřivdil, za celý ten problém může OSN a jím reprezentovaný svět, který umožnil vznik Izraele ale důsledně nevytvořil i vznik Palestiny jako státu. To je ale voda na mlýn nejen těm Palesticům, co by se s existencí Izraele smířili kdyby měli svůj stát ale hlavně těm nesmiřitelným, jako je Hamaz apod. Klvaň máa rozdíl od radaru pravdu, nové oběti mezi civilisty jen zvýší nenávist vůči Izraeli. Ale poradit, co s tím, to se nedá. Jedině snad Palestince někam přestěhovat, protože Izrael se svého území již nevzdá. Ale k tomu musí být politická vůle celého světa.

Hašek 14.1.2009 13:12

Pro Amose:

srovnání kulhá, zahnat Židy do moře a svět by ve víru po válce ani neštěkl, to se bohudík muslimským fanatikům nepodařilo. Muslimové začali jednat již tehdy vojensky a drze, žádné vyjednávání. Ted mají, co chtěli - válku.

Melein 13.1.2009 23:25

Prachy!

Co dodat!!!

bertik 13.1.2009 22:39

Jde přeci o peníze !!!

Gaza je územím, které nemá svoji autonomní ekonomiku, vládu, státní rozpočet atp. Zabývejme se tedy otázkou, kde se berou peníze na zbraně a kdo je tam dodává. Jak známo, peníze se vždycky najdou a možná jsou to kromě jiného i zmutované dotace EU a jiných dobročinných zdrojů, které tam mají řešit chudobu, školství, léky a veškerou humanitární pomoc, která není naturální. A kdo tam zbraně dodává? Kdokoli, protože je to výborný byznys. Přes jakékoli restrikce v obchodování se zbraněmi se tam (a všude jinde po světě) přes třetí země dostanou vždy. Prostě obchod je obchod a zisky jsou lákavé, ať je důsledkem cokoliv. A rovněž není těžké se dovtípit, o čí zbraně jde: USA, Evropa, Rusko. Lék tedy zní: odstřihnout Hamás od financí ale co s touhou po penězích (platí pro dodavatele zbraní), to fakt nevím.   

Jura Jurax 13.1.2009 23:57

Re: Jde přeci o peníze !!!

USA - hm, asi vyrábi v licenci kalašnikovy ... ;-)

B52 13.1.2009 22:36

pane Klvaňo

a nějaký návrh na řešení problému by nebyl?

viprion 16.1.2009 2:37

Re: pane Klvaňo

Váš nick hovoří jasně ;-D - B-52H Superfortress. Mám pocit, že jedna letka by pravděpodobně stačila - pásmo je přibližně stejně velké jako Praha. Jinak pan Klvaňa poněkud nechápe, že systémem kdo do tebe kamenem ty do něj chlebem si od araba člověk vyslouží maximálně podříznutý krk.

Youssef K 13.1.2009 22:13

Klvana se myli typicky evropskym zpusobem ctenaru romanu karla maye.....

...kdyz si mysli, ze Arabove se najk sjednoti a povstanou a zacnou bojovat za spolecnou vec.  Oni totiz krome islamu zadnou velkou spolecnou vec nemaji. islam neni zadne zazracne mezilidske pouto - staci se podivat na kazdodenni masove vyvrazdovani a znasilnovani muslimu muslimy vsude, kde neanuje nejaka brutalni centralizovana diktatura, ktera tyto jevy obvykle jen lepe kryje.

Viz cinnost islamistu v alziru, kmenovy rezim v Libyi, dosti tuha diktatura v Syrii, neustale kmenove valky v jemenu, Somalsku atd atd. Dale viz studena valka s Kurdy, kurdove proti turkum atd atd.

\Zriovna tak jak je pocet nezamestnanych do jsite miry funkci vyse podpor v nezamestnanosti, tak je i pocet palestincu ve velke more funkci podpor pro palestince. Pokud se israeli podari prisun penez pro "slechetne partyzany v Gaze" zastavit, jejich cinnost prudce ochabne - budou se muset zivit jinak, zadarmo nehrabe kure

Youssef K 13.1.2009 22:13

Re: Klvana se myli typicky evropskym zpusobem ctenaru romanu karla maye.....

POKRACUJI -

Youssef K 13.1.2009 22:18

Re: Klvana se myli typicky evropskym zpusobem ctenaru romanu karla maye.....

ani u palestincu.  Masovy vyskyt mladistvych sebevrahu-atentatniku mel ekonomicky background - dokud sadam platil pozustalym US$ 20 tisic za kus + US$ 1 tisic mesicni rentu, lecktera palestinska babicka zmanipulovala jedno z 50-70 vnoucat aby se vypraVILO DO ISRAELE Aa tam odplailo pro spravnou vec. Sadam uz nic nefinancuje.......

Pokud prestanou do Gazy proudit kufry penez z iranu, tak ochadne i nadseni odplaovacu Qassamu a Gradu.  

Houba 13.1.2009 21:59

Co je vojenský cíl

Podle tohoto ustanovení se od závazků vymezených v čl. 4 odst. 1 Úmluvy lze odchýlit z důvodu naléhavé vojenské nezbytnosti a zaměřit nepřátelský akt proti kulturním statkům, pouze když a dokud:

i.          je kulturní statek svou funkcí přeměněn na vojenský cíl; a

ii.         není jiná reálná možnost získání obdobné vojenské výhody, jakou nabízí zaměření nepřátelského aktu proti tomuto cíli.

Houba 13.1.2009 21:57

Co je vojenský cíl

Druhý protokol definuje „vojenský cíl“ v souladu s dikcí čl. 52 odst. 2 Protokolu I jako objekt, který svou povahou, umístěním, účelem nebo využitím účinně přispívá k vojenské akci a jehož úplné nebo částečné zničení, obsazení nebo neutralizace

za okolností panujících v daném okamžiku představuje jednoznačnou vojenskou výhodu.

Klokan03 13.1.2009 21:04

Autore

To už vystihl Sovák ve Světácích: "Jste samá revoluce a když padne pár facek tak jste hysterický." Každý občan Gazy se od 6 let věku považuje za bojovníka nebo mučedníka, chtějí boj, tak ho mají. Všimněte si, že Palestinci mluví jen o boji zatímco Židi o soužití. Dokud se budou arabské děti učit ve škole, že Židé jsou prasata a rodí místo dětí opice, že Žid je bytost na úrovni psa, klid nebude.

Největší problém Arabů je, že se štítí práce a za jediné "čestné" zaměstnání pro muže považují válčení.

Princ Jason 13.1.2009 21:10

Re: Autore

A ani to valceni jim moc nejde.....

Klokan03 13.1.2009 21:13

Re: Autore

To je tou jejich leností. Proto taky preferují "měkké" cíle - zaručená publicita při minimálním riziku.

skrebec 13.1.2009 21:36

Re: Autore

Nejhezčí na tom je drobný detail, že ty hovadiny se učí ve školách dotovaných  EU z učebnic dotovaných stejným zdrojem. Pak ta samá EU dělá povyk, když se Izrael po cca 10 000 raketách a oficiálním skončení "příměří" naštve.

Magor Milda 13.1.2009 22:19

Re: Autore, nemusíme chodit až do Arábie

tady v Německu je muslimů už asi 20%. Na ulici jsem zažil, jak takový muslimský spratek nakopl zcela mírumilovného pejska paní, která ho vedla na lajně. Dovolil jsem si, tomu hajzlovi nabídnout, že ho kopnu do prde.e, jestli to udělá ještě jednou, tak se ztratil jako pára nad hrncem.

Youssef K 13.1.2009 22:27

hotair.com - hrdinni palestinci jako zive stity na strechach bojuji proti sionistum......

...dale viz stranky IDF -  prebrano z televize al aksa - palestinske zive stity na strese (cca 80 zfanatizovanych sousedu) mava valajkami a "zahnalo zbabele sionisticke vrahy tim, ze se neboji zemrit".   Nyni je na nekterych snimcich videt, ze aspon cast lidi moc nadsena z role zivych stitu neni - nektera mensi decka tam museli hrdinove z hamasu dokonce privlect......

skrebec 13.1.2009 19:36

Válka bez civilních obětí

...je, řečeno velice eufemisticky, pokrevní sestrou suché vody a hranatého kolečka. Řečeno méně eufemisticky, jde společný výplod reklamních kampaní všech dodavatelů nových a drahých zbraní (raketa se navádí na pouze pach vojenských fuseklí a je ve skutočnosti totálně humánní...kupujte, kupujte, kupujte) a různých pseudohumanistů, kteří jsou schopní protestovat i proti rozbíjení vajec, hned poté, co posnídají omeletu. Jakýkoliv vojenský konflikt bez civilních obětí si neumím představit ani teoreticky. MOŽNÁ že žádné civilní oběti nebyli u El Alameinu - v poušti je těch civilů takřečeno dost málo (i když nějaký arab pasoucí kozy na blbém místě se vyskytnout mohl).  Kamkoliv jinam se člověk podívá, vždy to byli zejména civilové, kdo si přechod fronty odskákal. 

A to se přád pohybuju v dobách, kdy válku vedli zejména "regullars" - tedy vojáci, nosící uniformu. Od dob, kdy drtivá většina konfliktů nabyla charakter asymetrické války (t.j. cca od dob Vietnamu) je volným okem prakticky nemožné rozlišit, kdo je ve skutečnosti civil (a má-li se za "civila" počítat i nevinné dítě, které na kolemjdoucí vojáky vrhá půlkilové dlažební kostky, občas proložené granátem) je otázka civilních obětí velice ošemetná. A ke slovu se dostává propaganda, obvykle z obou stran.

Ale zkusme příklad: Ali má bratra, který je v Hamásu. Jednoho dne bratr přijde s auťákem naloženým raketama, vylezou společně na střechu, Ali a tři jeho sousedé mu tam pomohou   smontovat odpalovací rampu a Ali zavolá tři své syny (7, 9 a 10 let), aby se podívali, jak tatínek a strýček bojují proti sionistům. Odpálí raketu, přčemž celá ulice skanduje obvyklá hesla o smrti ďábla a kdo všechno je veliký. Poté přletí izraelská raketa, všech 8 osob na střeše je aerosolováno, zbylé rakety Kassám zasáhnou sousední dům a vymažou ho spolu s dalšími deseti lidmi uvnitř.

Otázka 1) - kolik lidí je obětí izaelské rakety a za kolik je odpovědných Hamás? Otázka 2) - kolik z obětí jsou "civilové zavražděni izraelskou agresí" ?

Ferda 13.1.2009 20:05

Re: Válka bez civilních obětí

R^

Jiri Hovorka 13.1.2009 20:07

Re: Válka bez civilních obětí

S tim souhlasimR^.

Kdyby Izrael cilene utocil na civilisty - to by byla jina, ale takto neni o cem hovorit. Mrtvych lidi je mi lito a deti jeste vic, ale nedovedu prijit na nic, co by jejich pocty mohlo snizit a co Izrael neudelal. Myslim, ze Vaclav Havel rekl: "Demokracie ma tu "vadu", ze tem, kteri ji chteji znicit povoluje vse a tem, co ji chteji branit svazuje ruce."

Mimochodem: Schvalne, na koho utoci Hamas svymi raketami.

woka 13.1.2009 21:42

Re: Válka bez civilních obětí

R^R^R^. To přirovnání s posnídanou omeletou je naprosto geniální.

ijon tichy 13.1.2009 21:49

Re: Válka bez civilních obětí

R^

Pavel 13.1.2009 19:17

Autora opravdu nechápu

Palestinci se chovají jako šílenci: odpalují rakety a čekají co ? Chleba z nebe ? Chtěli bomby, mají bomby, co se dá dělat.

... a o nevinných obětech bych mluvil raději opatrně. Dítě, které pomáhá nosit munici bohužel není nevinná oběť: je to voják. Stejně, jako dítě držící kalašnikova.

Pokud by měl někdo litovat, pak dospělí Palestinci, že svému hnutí Hamas dovolili vyprovokovat silného nepřítele k útoku na ně. Oni toho ale pokud vím nelitují. Naopak, chtějí bojovat dál proti nevěřícím psům. Nechť tedy bojují ... . Třeba až pochopí, jaká to byla hloupost, tak přestanou obdivovat debilní sebevrahy a pouštět dětem brutální pohádky.

Hobo 13.1.2009 18:55

Radar

Už se nedivím, proč vládní kampaň k radarové základně měla tak nízkou úroveň.

woka 13.1.2009 21:42

Re: Radar

souhlas. přesné.