18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

EXODUS: Loď, na které se zrodil Stát Izrael

Loď, která se měla stát Exodem 1947, se stále jmenovala President Warfield a opustila francouzské Sète někdy mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní 11. července 1947.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Diviš 1.11.2022 15:30

Vydělávalo na tom (po vyhlášení nezávislosti Izraele), za což má v Izraeli dobrou pověst. Protože by to bez sovětského souhlasu nešlo, lze předpokládat, že Stalin počítal s tím, že Izrael bude jeho spojenec.

J. Černý 1.11.2022 16:12

Vydělávalo ???

J. Farda 1.11.2022 17:19

Počtěte si o naší podpoře Izraele nejen zbraňové - níže - Hrdina Sovětského Svazu, major Antonín Sochor, vy/cvičil na Libavé brigádu Hagany ... ;-)

"Jako člen stavovské skupiny důstojníků generálního štábu byl v srpnu 1948 pověřen tajným výcvikem brigády židovských dobrovolníků z organizace Hagana. Nejprve řídil jejich výcvik na československém území ve VVP Libavá a poté i v Izraeli, kde působil jistý čas jako poradce operačního oddělení izraelské armády. Po rozchodu s židovským státem ho komunistická vláda odvolala zpět do Československa, kde byl v září 1949 jmenován profesorem pěchotního učiliště v Milovicích u Prahy a současně velitelem školy středních velitelů. 1. července 1950 byl povýšen do hodnosti plukovníka. O půldruhého měsíce později, když se vracel z vojenského cvičení v prostoru Ralska, utrpěl plukovník Sochor za dosud nevyjasněných okolností těžké zranění při automobilové nehodě. Následkům této nehody podlehl 16. srpna 1950."

A jeho smrt proběhla jako ta Pattonova - nečekaný taran osobního vozu vojenským náklaďákem. Sochor byl převezen do vojenské nemocnice v Jablonném v Podještědí, ale už za půl hodiny tam byl za ním Fricek Reicin, vražedný šéf OBZ. Řidič toho náklaďáku byl "uprchnut" z vazby a už nikdy nebyl nalezen ... byly to vše jen náhody? 8-o

https://www.valka.cz/14222-Ceskoslovensko-a-jeho-vojenska-pomoc-statu-Izrael-v-prvnim-obdobi-jeho-samostatne-existence-I

M. Šejna 1.11.2022 15:13

Já doufám, že se nenajde jiný národ, který by se rozhodl podle jakési pomatené knihy přestěhovat do domoviny svých předků.

U nás například Germáni, kteří tu před stovkami let žili, než jsme je my Češi nedemokraticky vytlačili na západ.

Nebo možná Keltové (tedy Skotové, Irové, Walesane a Bretaňci) by nám mohli sdělit, že na základě usnesení Keltského kongresu jim patří Čechy a Morava, tedy vlastně přesněji biblická Bohemia, a že máme táhnout jinam, někam mezi Slovany.

H. Lukešová 1.11.2022 15:25

Nazývat Bibli "pomatenou knihu" svědčí buď o vaši ignoranci nebo o komunistické zanícenosti. Že i vy jste proti Izraeli, popíráte jeho právo na existenci, co to o vás vypovídá?

H. Lukešová 1.11.2022 15:32

"pomatenou knihou"

A. Šír 1.11.2022 15:34

Copak Šejnu neznáte? je zbytečné na něj reagovat.

H. Lukešová 1.11.2022 15:37

Některé věci mě holt mrzí a nedá mi to a musím zareagovat. Jinak za chybu v pravopise "Prezident Warfield" na začátku článku se omlouvám.

A. Šír 1.11.2022 15:44

;-) Tu větu jsem četl několikrát - co to bylo za prezidenta, jak se dostal do Francie, proč odtamtud odplouval...

H. Lukešová 1.11.2022 15:50

Já vím, pravidla českého pravopisu se musí dodržovat a nebyla vydána pro nic za nic.

J. Černý 1.11.2022 16:16

Židé se snad neřídí Biblí. Ale fakt je blbé, vybrat si osídlené místo a říci to je naše, my jsme tu dřív bydleli. To máte jako v domě, do bytu vám někdo přijde a řekne vypadněte, já jsem tu dříve před 20 roky bydlel. 8-o

H. Lukešová 1.11.2022 16:21

Nemáte pravdu. Palestina ještě v 19. století byla pustá, liduprázdná, nic v ní nebylo, nerostlo, byla pustou, zaostalou a prokletou zemí, to Židé vysušili bažiny, zúrodnili pole, vysadili lesy, vytvořili moderní průmysl a zemědělství. Imigrace Arabů do Země izraelské začala s novodobou židovskou alíjou. Země izraelská nikdy nebyla arabskou zemí.

J. Brei 1.11.2022 20:57

když vás někdo vyžene z vašeho domu a nastěhuje se tam někdo jiný, tak dům přestane být váš?

M. Vaněk 1.11.2022 17:37

Bible je, jak známo, upravovaná verze neznámého originálu, který ještě nenapsalautor, ale bůhví kdo, a o které se hlasovalo, což dodává této knize na důvěryhodnosti... O židovském Starém zákoně si nedělám také žídné iluze - nejspíše podobný falzifikát. Ostatně Svitky od Mrtvého moře naznačují, že historie je zcela jiná. :-)

H. Lukešová 1.11.2022 18:39

Ne, Starý zákon se zakládá na pravdě, vše odpovídá tomu, co je v něm psáno. Archeologie dokládá pravdivost událostí popsaných v Bibli.

J. Brei 1.11.2022 21:05

Žádný originál nebyl. Bylo ústní vyprávění, které se posbíralo a písemně zachytilo někdy v době babylonského vyhnanství. V té době existovaly ještě různé prorocké knihy, které napsali buď sami proroci nebo jejich žáci. Po této době se přidalo ještě několik knih zachycujících události po návratu z Babylóna. Od té doby se velmi přesně opisuje.

Svitky od Mrtvého moře ukazují, že Bible se dochovala dost přesně. Když porovnáme třeba knihu Ješajáhú/Izajáš ze svitku od Mrtvého moře s Lenigradským kodexem, zjistíme jen minimum odchylek. Opisovači pracovali velmi přesně.

J. Brei 1.11.2022 16:09

Židé měli, pane Šejno, mnoho důvodů stěhovat se zpět do své vlasti. Ten biblický platil jen pro část z nich. Mnoho jiných se tam stěhovalo po téměř dvoutisícileté zkušenosti svého národa s pogromy a po čerstvé zkušenosti šoa. Je mnoho archeologických důkazů o tom, že Židé v Izraeli sídlili po dlouhé období. Když vás někdo vyžene z Vašeho domu a nastěhuje se tam někdo jiný, tak ten dům přestane být vaším domem?

V ČR se může usadit každý, kdo splňuje zákonné podmínky. Tak např. Němci se tady mohou usazovat jako občané EU bez dalšího, ani k tomu nepotřebují nějakou „pomatenou knihu“. Proč by se tedy nemohli Židé nastěhovat do svého domu? Ostatně Palestinců žije v Izraeli také dost.

J. Černý 1.11.2022 16:25

Důvodů mohli mít hodně, ale právo ne. Pan Šejna uvedl naprosto jasné příklady.

EU je špatný příklad, trvá jen pár let a tváří se jako unitární stát. Němci díky své ekonomické síle zde mohou skupovat nemovitostí a vám říci ať táhnete. To se vám líbí ? Podobné to dělali Židé v Palestině, před vyhlášením Izraele.

Co dnes vyvádí Izrael? Okupuje další území, zakládá izraelské osady na palestinské území. A jakoukoliv svou kritiku demagogicky považuje za schvalování holocaustu.

H. Lukešová 1.11.2022 16:31

Nedělali. Izrael a Judea a Samaří jsou historická židovská území. Jestli je Izrael "okupant" Judeje a Samaří, Izrael nemůže okupovat sám sebe a mimo jiné poznámka pro vás, jestli jsou Židé okupanti Judeje a Samaří, tak jsou Rusové okupanti Krymu a Donbasu. *

J. Černý 1.11.2022 16:44

A před Židy tam byl kdo ? Židé jsou tu statisíce let ?

J. Černý 1.11.2022 16:50

A koho je historicky území Čech ? A pokud se týče Krymu, tak před Rusy tam byli Osmané, Řekové a kdo ví kdo ještě. Ukrajinci jsou také okupanti Ukrajiny. Slované byli historický dál na východ.

A Amíci okupují Severní Ameriku poměrně krátce.

H. Lukešová 1.11.2022 16:58

Ano, s touto vaší připomínkou můžu souhlasit, Ukrajinci jsou okupanti umělého státu Ukrajina, Češi České republiky atd. Když nikdo neupírá právo na existenci České republice či Ukrajině, tak je nesmysl činit tak vůči Izraeli. Neužívejte prosím dvojí metr.

J. Brei 1.11.2022 21:16

Pan Šejna uvedl jen jeden důvod, kterým navíc argumentovala jen jedna malá skupina.

Pokud nemají právo na svůj stát Židé, nemá ho ani Česko, ani Německo, ani Amerika. Proč tedy argumentujete jen Židy, když řešíte otázku práva?

EU je dobrý příklad. Ukazuje, že lidé různých národů mohou žít společně a mohou si svobodně vybírat místo k životu. Jsem s tím v pohodě.

Mně nevadí, že tady Němci investují. Dává to spoustu lidem práci a obživu. Nemovitosti tu skupuje kde kdo. Že by mi chtěli říci, ať táhnu, nevěřím. To že zde mají levnější pracovní sílu, než v Německu, jim vyhovuje. Nebojím se.

Jestli Židé něco v Judeji a Samaří skoupili, tak je to jejich. Koupí na to získali právo právo.

Palestinci žádná svá území nemají. Palestina není stát.

J. Brei 1.11.2022 13:00

Žádný nástroj vytvořený proti tobě neuspěje a každý jazyk, který povstane proti tobě na soudu, usvědčíš z viny. Toto je dědictví Hospodinových otroků, jejich spravedlnost ode mne, je Hospodinův výrok. (Ješajáhú/Izajáš 54:17 Český studijní překlad)

H. Lukešová 1.11.2022 13:23

Požehnám těm, kdo žehnají tobě a prokleji ty, jež ti zlořečí. Všechny rodiny země dojdou požehnání v tobě. (Genesis 12:3).

V. Kuhaj 1.11.2022 10:34

Děkuji paní Lukešové za tyhle informace, i když si po jejich přečtení musím přiznat, že jsem byl až doposud v těchto věcech téměř neznalý, a tedy naivní. Vůbec jsem nevěděl, že Britové měli k židovství takový přístup! Kam je mám teď řadit? K Hitlerovi? Palestincům? Arabům? Prý teď trhli rekord v množství příchozích mladých Albánců. Možná spravedlivý trest.

P. Diviš 1.11.2022 10:38

Britové to neměli jednoduché: V jejich Impériu byla spousta mohamedánů a nepotřebovali, aby se jim vzbouřili. Takže se snažili balancovat mezi Židy a Araby, čímž neuspokojili ani jednu stranu. Každopádně, bez britského souhlasu a podpory by židovské osídlení v Palestině před druhou světovou vůbec nemohlo vzniknout. Viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Balfourova_deklarace

H. Lukešová 1.11.2022 10:42

Kdyby bylo na Britech, Stát Izrael, který známe, by nikdy nevznikl, když Truman podpořil rozdělení Palestiny na židovský a arabský stát, Britové zuřili a hystericky tvrdili, že se židovský stát stane rejdištěm bolševismu na Blízkém východě, tj. že se Izrael stane komunistickým státem.

P. Diviš 1.11.2022 13:33

Usídlení Židů v Palestině ve větším měřítku (za Turků nic moc) prostě umožnili Britové, s tím nic nenaděláte.

Po válce Izraeli moc nefandili, to je pravda, převážně kvůli teroristickým útokům Židů na britskou správu Palestiny.

Přečtěte si někdy tohle: https://www.databazeknih.cz/knihy/churchill-a-zide-14807

A. Šír 1.11.2022 15:37

Je to složitější, teroristické útoky Židů na Brity byly vyvolány tím, že Britové velmi nadržovali Arabům.