30.6.2022 | Svátek má Šárka


Diskuse k článku

EVROPA: Reforma Evropské unie není možná

V souvislosti s volbami do Evropského parlamentu můžeme stále častěji slyšet slova o reformě EU.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mikulec 15.2.2019 13:07

Matematický model,

jak může ČR ovlivnit rozhodování v EU: pravděpodobnost se limitně blíží nule. Nejlepší alternativa k EU je její neexistence.

https://www.youtube.com/watch?v=ITGRH4qENwE

K. Janyška 14.2.2019 16:37

EU na LS nedovolí lidská mysl. Ona je produktem

kulturní evoluce a je kontaktním a adaptačním uzlem člověka, vygenerovaným spontánním řádem lidského světa. Její vnitřní ustrojení nelze změnit, neboť nelze změnit podstatu všeho lidského, právě onen spontánní řád. Nelze ho zorganizovat, neboť by zanikla možnost lidí přizpůsobovat se prostředí, situaci a budoucímu neznámému tak, aby při této činnosti nenaráželi do ostatních. Cílů jejich chování je totiž nekonečné množství... Dzp.

I. Vermis 14.2.2019 16:29

Ne, není možná

stejně jako není možné dostat se "Straně nezávislosti" do parlamentu ...

J. Kratochvíl 14.2.2019 16:00

Pane Matějka, nebylo by lepší se zamyslet

co by se mělo reformovat v ČR, abychom za tou nereformovatelnou EU stále více a více nezaostávali? Kdybyste se nad tím zamyslel, bylo by to užitečnější než ty vaše věčné plky o EU !!!

J. Tachovsky 14.2.2019 16:29

Re: Pane Matějka, nebylo by lepší se zamyslet

My za nicim nezaostavame. Zapadni cast EU je v tezke krizi. GB ji opousti, Francia a Nemecko ma problemy s imigraci, Italie a Spanelsko je pred bankrotem. Fakt nevidim zadny prinos tohoto spolku

M. Prokop 14.2.2019 17:32

Re: Pane Matějka, nebylo by lepší se zamyslet

V Česku? Zrušit všechny zhovadilosti prosazené socany (dtto v EU). Pak by Česko i EU mohly fungovat.

V. Církva 14.2.2019 15:42

Tak ono celý Západ jde špatným směrem

Místo svobody ekonomiky gendrové kvóty, dotace kamarádíčkům. Místo zaměření na ekonomiku se stará EU o podporu Islámu, multikulturalismu a feminismu. EU je jen obrazem ideologií Západní Evropy. Lisabonská Smlouva byla naprostý nesmysl.

Jinak ale úspěšné státy jsou dnes USA a Čína, mají totiž moc trh, vojenskou sílu... Je jasné že jediná šance Evropy, především menších států je tvořit jednotnou strukturu. A není to nic nového. Byla tu Římská říše, ale i později i Svaté Říše Římská a později Rakousko. I když nám někdo tvrdí opak, fungovaly poměrně dobře. Svatá Říše Římská bylo poměrně volné, téměř až demokratické společenství států kde jedním z mála kurfiřtů byl i český král.

Komunismus je nereformovatelný ale Čína na jeho základě vytvořila funkční ekonomiku. Co se týká EU je jasné, že nějaké demokratické společenství je potřeba. Možností je radikální reforma což znamená mnohem větší změna a to především zpátky než Lisabonská Smlouva nebo rozpat a vytvoření nové. Není mezi tím až tak výrazný rozdíl. Problém je ten, že se zatím nic neděje!!!

V historii je podobných příkladů plno. Ve 14. století bylo trojpapeží a lidé si mysleli že reforma shora je nemožná. Proto přišla reformace (reforma zespoda rozpad EU) i reforma katolické církve (reforma EU).

K. Janyška 14.2.2019 16:27

Re: Tak ono celý Západ jde špatným směrem

Je to právě obráceně. Čína se reálného socialismu zbavila, proto prosperuje. Nic jiného ji ani nezbývalo. Zaostává stále za ostatními dalek předaleko. HDP na hlavu je kdesi na 70 - 90 místě na světě... Dzp.

J. Tachovsky 14.2.2019 16:30

Re: Tak ono celý Západ jde špatným směrem

co se tyce lidskych prav, tak se EU k Cine priblizuje. V Cine se situace pomalu lepsi, v EU rychle horsi. Jednou se sejdeme na stejne urovni.

V. Církva 14.2.2019 19:21

Re: Tak ono celý Západ jde špatným směrem

Já s Vámi souhlasím, že to co je v Číně už není socialismus. Je to jakási diktatura, pro mne nijak obdivuhodná. Jen jsem chtěl na příkladu ukázat, že reformovat jde téměř všechno.

M. Prokop 14.2.2019 17:35

Re: Tak ono celý Západ jde špatným směrem

Omyl. Ekomomika Číny nemá s komunismem nic společného. Dokud měla, neměli Číňani rýži ani na rýži.

Bez politického národa jednotná struktura nefunguje.

J. Kostelanský 14.2.2019 15:35

Vystúpenie je absolútne nereálne...

Vystúpenie jediného štátu ako je Česko je úplne mimo realitu. Brusel by si Českú republiku "podal" s oveľa väčším gustom ako Veľkú Britániu. Nakoniec uvidíme, aký bude vývoj v Británii.

Ďalej sa mi zdá trochu zbabelé z Únie vystupovať. Keď už sme raz v tomto spolku, čo ťahajú čertove volky. tak by sme sa mali pokúsiť ju zmeniť zvnútra. Na jednej lodi s nami sú krajiny V4-ky, Rakúsko, Taliansko.

Mali by sme to robiť tak, ako mnohí komunisti po roku 89 zdôvodňovali svoje členstvo v KSČ: stranu (vraj) chceli rozložiť zvnútra... :-)

V. Církva 14.2.2019 15:49

Re: Vystúpenie je absolútne nereálne...

Taky bych zkusil zatím cestu zkusit změnu zevnitř (v praxi vyhledem k tomu že nás nikdo neposlouchá) to znamená vyčkávat. Přece jen jsme země s minimálním kapitálem.

Alternativa by přesto byla - vystoupit a vytvořit něco jako Hong-Kong či Las Vegas. Tedy společnost velmi liberální kde by nebylo nic z hrůz Západu. Žádní Muslimové, žádná podpora gendrových kvót, svoboda podnikání s malými daněmi a hlavně malou buzerací státu.

Jak vidět především z toho posledního, není u nás síla, která by to dokázala prosadit. To by musel celý národ volit Svobodné či Realisty...

I. Vermis 14.2.2019 16:31

Re: Vystúpenie je absolútne nereálne...

Vystupovat je program pro ty, jejichž heslem je:" Republiku si rozkrádat nedáme, stačíme to udělat sami!"

J. Tachovsky 14.2.2019 16:32

Re: Vystúpenie je absolútne nereálne...

Jak by si nas Brusel podal ? Vzdyt Nemecko uz nema funkcni armadu.

J. Kostelanský 14.2.2019 19:13

Re: Vystúpenie je absolútne nereálne...

Samozrejme nie vojensky, ale ekonomicky. Stačilo by, aby nemeckí a francúzski politici "požiadali" nemecké a francúzske firmy, aby od nás začali pomaly sťahovať svoje firmy do inej členskej krajiny, napr. Poľska, Rumunska, Bulharska či dokonca na Ukrajinu. Brusel by možno tú Ukrajinu za pár "neposlušných" štátov z V4 vymenil...

J. Schwarz 14.2.2019 20:03

Re: Vystúpenie je absolútne nereálne...

To by záleželo na míře vlastenectví nebo naopak prodejnosti našich odborníků. Pokud jde o montovny, tak ty ať si klidně převedou třeba do Běloruska. Ale na odbornou práci by museli přetáhnout i lidi.

J. Kostelanský 14.2.2019 15:26

EÚ sa rozpadne alebo sa vráti k EHS

Osobne si myslím, že sa EÚ buď rozpadne alebo sa vráti k princípom EHS, ktoré platili do 80. rokov. Ono je ale v podstate to isté.

EÚ to má nahnuté už prakticky všade, s výnimkou vždy disciplinovaných Nemcov. Takže ide o to, kedy a či vôbec nemeckí voliči dostanú konečne rozum... Priemerní Nemci sú stále ochromení spomienkami na obe vojny a pre nich je EÚ synonymom mieru v Európe. Rozpad EÚ pre nich znamená vojnu. Samozrejme je to aj ovocie 70.ročnej "prevýchovy" západných Nemcov.

Ak má byť v budúcnosti pokoj v Európe, tak zákonite sa musí ešte urobiť poriadok so spoločnou menou euro. A to je možné len vtedy, keď v nej zostanú krajiny, ktorým táto mena nerobí ekonomické problémy. Takže von by mali ísť Francúzsko, Španielsko, Portugalsko, Taliansko aj Grécko. Paradoxne Slovensku a pobaltským krajinám euro nevadí, skôr naopak.

M. Krčmář 14.2.2019 12:35

Nojo, vystoupit,ale kam?

O. Tůma 14.2.2019 13:29

Re: vystoupit, ale kam

ČR nemůže vystoupit samostatně: musela by vystoupit celá V4, protože jen ta má dohromady ekonomickou soběstačnost*.

Společně s ní by ale ideálně ještě musely vystoupit státy, které by nám udělaly koridor ke světovým oceánům kvůli mezinárodnímu obchodu - protože se dá čekat že EU by nás trestala podobně jako Rusko Ukrajinu u Kerče, tzn. někokiladenními "celními prohlídkami" při proplouvání vodami jejích členských států, zadržováním lodí a zboží apod. Už teď takto šikanují např. Němci české zbrojaře a zadržují jim zboží v Hamburku, ač mají papíry v pořádku.

Tzn. nabízí se možnosti:

- "Euxitu severozápadního" (V4+Švédsko→Atlantik),

- "Euxitu severovýchodního" (V4+Pobaltí→Rusko→Pacifik)

- "Euxitu jižního" (V4+Chorvatsko→Adriatik→Středozemní→cokoli)

- "Euxitu východního" (V4+Ukrajina→Černé→Středozemní→cokoli)

Praktická realizace by mohla vypadat např. tak, že by parlament schválil ústavní zákon znění:

"V okamžiku kdy Polsko, Maďarsko a Slovensko (dále "státy V4") podají žádost o vystoupení z EU, má vláda povinnost podat bezodkladně žádost o vystoupení ČR z EU a reálně vystoupit k okamžiku reálného vystoupení států V4.

Dále má vláda povinnost zajistit, že ČR po vystoupení z EU nebude podléhat Soudnímu dvoru EU a nebude mít povinnost udržovat ani přijímat Směrnice ani přímo účinné Regulace EU."

M. Krčmář 14.2.2019 13:40

Konečně někdo konstruktivní, navrhuji variantu severní,a jak budem u móře,šup to commonwealth.

J. Svoboda 14.2.2019 14:53

Re: vystoupit, ale kam

Co je to za "ekonomickou soběstačnost", když k ní potřebujete dalších deset, vesměs nevýznamných států? O smyslu zbytku celého vašeho konstruktu je zbytečné vůbec hovořit...

V. Vlach 14.2.2019 15:35

Re: vystoupit, ale kam

Já vám to řeknu asi takto pane Svobodo: Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

S takovými jako jste vy se zřejmě nikdy nic nedokáže.

J. Jurax 14.2.2019 16:01

Kde je vůle, tam je cesta. Kde vůle není, tam je howno.

K. Janyška 14.2.2019 11:11

Blbé na to všem je, že všichni melou o jakýchsi reromách

a vůbec netuší co je a co není možné... Dzp.

P. Urban 14.2.2019 11:23

Možné je vše, co dovolí spontánní síly

Co to je, se bohužel zjistí až dodatečně. Pro predikce budoucnosti tudíž nezbývá, než používat metody filozoficky méně hodnotné.

K. Janyška 14.2.2019 12:09

Re: Možné je vše, co dovolí spontánní síly

Ale to, co píšii nemá s filosofií co dělat.

-----------------------------------------------

Nejvážnějším důsledkem rozštěpení toho, co bylo druhdy společnou oblastí zkoumání, na úzké specializace je, že to zanechalo zemi nikoho, nejasný předmět, někdy nazývaný "sociální filosofie". Některé z hlavních sporů uvnitř těchto speciálních disciplín mají ve skutečnosti příčinu v rozdílných názorech na problémy, které nejsou vlastní žádné z nich a nejsou tudíž žádnou z nich systematicky studovány, a které jsou proto považovány za "filosofické". Slouží to často za omluvu mlčenlivého zaujetí postoje, o kterém se předpokládá, že buď nevyžaduje racionální odůvodnění nebo ho ani není schopen. A přece jsou tyto zásadní problémy, na kterých zcela závisejí nejenom interpretace faktů, nýbrž také politické postoje, otázkami, které mohou a musejí být zodpovězeny na základě faktů a logiky. Jsou "filosofické" jen v tom smyslu, že jistá široce, avšak mylně zastávaná, přesvědčení jsou dána vlivem filosofické tradice, která předpokládá falešné odpovědi na otázky schopné přesného vědeckého pojednání...

F.A.Hayek byl vědec, ne filosof... Dzp.

P. Urban 14.2.2019 12:44

Re: Možné je vše, co dovolí spontánní síly

Vezmu-li v úvahu, jak často tu reagujete na různá témata, tak jste toho na základě faktů a logiky zatím moc nezodpověděl.

O to snadněji se samozřejmě tvrdí, že je to možné.

K. Janyška 14.2.2019 16:30

Re: Možné je vše, co dovolí spontánní síly

Kompozitivní teorie je vědou nadoborovou. Tedy skladnou, tedy kompozitivní. Ano, spontánní řád prostupujue všemi obory a lidé o tom nemají ani tušení, respektivce, všechno, co ony studují jsou jen oblasti snontánního řádu vesmíru, tedy i toho na Zemi... Dzp.

P. Horak 15.2.2019 0:06

Re: Možné je vše, co dovolí spontánní síly

V jakemze vednim oboru byl F. A Hayek povazovan za vedce? Pak Vaclav Klaus je take povazovan za vedce? Styl vyptaveni obou je velmi podobny. Vedci byli, namatkou Einstain, Bohr, Heyrovsky......... Jejich precisni vedecke prace vysvetluji postatu sveta a jsou schopne v jejich oboru presnych predpovedi.

Hayekovy predpovedi v ekonomice (coz neni veda) absolutne selhaly uz ve tricatych letech minuleho stoleti. Ani by se slovo Vedec v souvislosti s panem profesorem Hayekem nemelo pouzivat. To ze nekdo studuje deni ve financnictvi, bankovnictvi nebo treba ucetnictvi a potom o tom pise beletrii s nekonecnym vyronem bezobsaznych frazi z nikoho nedela vedce.