7.6.2024 | Svátek má Iveta, Slavoj


Diskuse k článku

EVROPA: Proč vůbec EU tak sázela na plyn?

Přechod z uhlí na plyn nedával stran emisí CO2 nikdy smysl. Ani z pohledu národní bezpečnosti evropských států. Přes varování s ním většina EU počítala. Co to mohlo způsobit?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Zdvora 25.3.2022 8:06

S mnohým co jste napsal se dá souhlasit.V tom základním se společně s vědci mýlíte.CO2 a CH4 nemůže mít na oteplování planety vliv.Proč?Za prvé je těchto molekul v atmosféře málo,za druhé představují pro dopadající elmag záření ze slunce mizernou anténu.Velikost molekul je oproti vlnovým délkám dopadajícího záření nepatrná.Analogicky,abyste měl dobrý přijem TV musíte mít odpovídající velikost dipólu.Za třetí,kdo žije mimo tepelné ostrovy měst,ví že když je v noci jasno,je ráno kosa i v létě,při zatažené obloze naopak.Mě z těchto faktů a zkušenosti vychází dominantní vliv vodní páry a stavu zemského povrchu.Krajina holých polí,betonové kostky paneláků ve městech,6-proudé stakilometrové asfaltové dálnice jsou dle mého názoru parvou příčinou nárůstu teploty planety.

V. Kučer 25.3.2022 8:51

Pane Rado, neplatí vás také Číńani nebo Putin?

V. Petr 25.3.2022 9:26

Je to jinak. Plyn sice produkuje na jednotku tepla jen 54% CO2 v porovnání s uhlím, ale, protože je sám 20x účinnějším skleníkovým plynem než CO2, rozdíl dorovnají jeho úniky při těžbě a dopravě.

Jinak jste, sice překrouceně, objasnil HLAVNÍ důvod přechodu Němců na plyn. Vzhledem ke zmíněnému rychlému náběhu se hodí k rychlému vyrovnání výpadků Občasných zdrojů.

Normálně (před zavedením OZE) několik hodin náběhu uhelných elektráren stačilo, protože tu dobu dokázaly pokrýt vodní elektrárny!

Jinak, uhelné elektrárny jsou konstruovány tak, že dokáží dodat 115% jmenovitého výkonu, ale není dobré, aby takto bežely trvale.

J. Strakoš 25.3.2022 5:30

Sakryš, mě se to frakování taky nelíbí, asi se půjdu nahlásit, že jsem ruský agent. :-)

Vážně - to budování závislosti na plynu z Ruska je opravdu bijící do oči, skoro stejné, jako biosložka v naftě, která nám mám zajistit nezávislost.

P. Rada 25.3.2022 6:30

Proč pro Vás nejsou naopak "do očí bijící" rozdílnosti mezi autorovým textem a realitou?

Pokud jde o tu biosložku v naftě, tak její podíl měl původně snížit závislost právě na ruské ropě. Tato idea přitom vznikla na západě už za situace železné opony před půlstoletím a zároven za stavu tzv "zelené revoluce" v zemědělství. Tehdy výrazně rostouci dynamika produktivnosti zemědělství totiž navozovala výrazné přebytky produkce nad konzumem. Na toto také navozovaly i naděje na další technologický vývoj a produkci paliv i např s dřevního odpadu...

Tyto zprvu nadějné technologie ale nakonec v úhrnu vykázaly a vykazují v evropských poměrech neudržitelně nízku efektivitu těžby energie. Podobně ale selhala i dříve velmi nadějná jaderná energetika která dnes stagnuje právě také pro celkově nízkou efektivitu.

https://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI

Toto vše bylo zprvu zdánlivě vhodným řešení pro pokles závislosti na dovozech. Realita ale byla ještě výrazněji o růstu celkové spotřeby a tento trend růstu lidské spotřeby oproti zdrojovým možnostem každou civilizaci či jen biotu dominantně omezuje. Nenaplnění nadějnosti technologií spolu s růstem měrné spotřeby i populace a poklesem efektivit těžby takto navodil celosvětový energetický problém který si doposud v plné míře nepřipouštíme a to přesto, že už je už více jak desetiletí obecně znám a principielně popsán:

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2008/cislo-9/ceka-nas-drasticka-zmena-zpusobu-zivota.html

J. Novotny 25.3.2022 7:04

Puvodne ano, ale nekdo to posunul do agendy co2 a limity jdou nad ramec standardni B7. A to jeste drancujeme tropicke pralesy kvuli mistu pro palmovy olej. Jak blahodarne pro planetu!

J. Lukavsky 25.3.2022 7:58

"biosložku v naftě, tak její podíl měl původně snížit závislost právě na ruské ropě" no ale každý agronom co udělal zkoušku z pěstitelství by vám PŘEDEM řekl, že to je 3,14ovina. Řepka je velice náročná plodina a na výrobu 1 litru řepkového oleje spotřebujete 1,2 - 1,5 litru nafty (zorat, uvláčet, zasít, pohnojit, popráškovat, pohnojit, popráškovat, sklidit, zorat). Takže kde jsou nějaké úspory? To je něco jako když v Amazonii udělají dřevní štěpku, dovezou jí lodí přes Atlantik do Evropy a zde ji slavnostně spálí e eko-elektrárně. Je to marný, je to marný.... J.L. end

R. Langer 25.3.2022 1:09

No, tohle tady tvrdím už přes 10 let, ale stejně za všechno může Klaus se Zemanem. Jo, a ještě Kalousek, abych nezapomněl. Ale ten na sebe raději už ani neupozorňuje. Jak to mají ti užiteční idioti jednoduché. ;-€

B. Bublina2 25.3.2022 0:53

V současnosti je to marné..pokud bude Evropu ovlivňovat skupina lidí, jako jsou Timmermans,Lejnová, u nás Pekarová Adamová a ministryně pro vědu Lagšádlová tak mi fakt nezbývá, než se těšit na rozptylovou loučku..ať si to s nimi poté vyřídí mé děti a vnoučata..já už jsem rezignoval a už se můžu jen pochechtávat..v klidu si pustím Osudovou..nebo Z Nového světa..nebo rockera baroka Vivaldiho..to jsou pecky!!! ;-D;-D;-D

J. Novák 25.3.2022 6:27

Zapomněl jste na vrchního bruselského politruka Jourovou, dcerku spolupracovníka STB Jiřího Špaka,