17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

EVROPA: Mzda slabosti

Nová verze historie nabírá na síle. Jde asi o toto: Krize na Ukrajině je v drtivé míře chybou Západu. Ponižovali jsme a provokovali Rusko bezhlavým a bezohledným rozšiřováním NATO a Evropské unie. Pokud tento proces zastavíme, nebo – ještě lépe – úplně zvrátíme, bude vše v pořádku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rudolf 26.4.2014 10:41

Re: Expanze NATO na východ

A kdo asi tak Rusům bránil založit si svoji "Ruskou obrannou alianci", do které by mohly vstupovat okolní země?

Problém je v tom, že se do takové aliance s Ruskem nikomu soudnému dobrovolně nechce.

J. Šejnoha 26.4.2014 10:59

Re: Expanze NATO na východ

Já si vypomínám, že ji Rusko ji mělo a Západ  tlačil na její zrušení.

Dokonce  se uvažovalo o zrušení NATO, že po rozpuštění  Varšavské smlouvy  není potřeba.

Myslím že  by  jste  křičel, že nás Rusko ohrožuje, kdyby  vytvářelo nějakou alianci.

P. Vaňura 26.4.2014 16:32

Jistě, ale v té Varšavské smlouvě byly "členské státy"

drženy vojenským NÁSILÍM. Němci v NDR už od začátku, Poláci také. Maďaři nejpozději or r. 1956 a my od r. 1968. Nepřítel SSSR byl od té doby náš přítel.

Představte si, že by byl SSSR na místě USA. Když de Gaulle svou spolupráci v rámci NATO omezil. Dle sovětské logiky by ho Američané sesadili vojenským zákrokem.

J. Láníček 26.4.2014 11:01

Re: Expanze NATO na východ

Tak si musí Rusko pomoct samo, to je přece logické. Nebo národní zájmy a zajištění vlastní bezpečnosti mohou požadovat jenom USA a Západ obecně?

P. Mach 26.4.2014 11:11

Takže rozesrání původně stabilního regionu,

následná invaze a z prstu vycucané referendum je vlastně jen zajištění bezpečnosti na ruský způsob? Že by se to zas tak zásadně od jednání o spolupráci mezi zeměmi na zajištění společné bezpečnostní politiky, případně drahých pronájmů území pro základny, což praktikuje západ, zas tak moc nelišilo?

J. Láníček 26.4.2014 11:17

Re: Takže rozesrání původně stabilního regionu,

A proč by si Rusové měli pustit Američany na Krym, když je to navíc historické území Ruska, které Ukrajině věnoval Nikita za předpokladu, že Sovětský svaz bude na věky a nikdy jinak? Nebo si myslíte, že by poskok Jaceńuk neumožnil Američanům nainstalovat vojáky na území Ukrajiny (včetně Krymu)? A jaký dělali Američani kravál, když chtěl Nikita nainstalovat rakety na Kubu. O tom si také něco přečtěte. Málem z toho byla III. světová válka.

P. Mach 26.4.2014 12:22

Re: Takže rozesrání původně stabilního regionu,

Když tak vehementně nabádáte ke čtení, tak by jste si mohl přečíst třeba to, jak dlouho byl Krym "historickým územím" Ruska a čí byl před tím. Nebo o tom, že Chruščov Krym nevěnoval Ukrajině, nýbrž ji vyměnil za jiná Ukrajinská území. Nějak jsem si nevšim, že by rusko po okupaci Krymu Ukrajině vracelo horempádem území, které ji za sssr odebralo. Zřejmě vám také stále nedochází (jako většině putinových podržtašek), že to co si udělá na svém území suverénní stát vedený nezávislými představiteli (nikoli poskoky a bývalým gangstery jako janukovyč nebo kadyrov), koho si kam pozve  nebo kam vstoupí  je jen a pouze věcí toho suverénního státu a  zásadně se liší od invaze jedné země na území jiné země a následné okupace. A mimochodem, když už blábolíte o Kubánské krizi, tak operace námořnictva v mezinárodních vodách se rovněž zásadně liší od invaze a okupace.

P. Vaňura 26.4.2014 18:40

Nikdy se nejednalo o to, že by Američané chtěli

základny na Krymu nebo na Ukrajině. To je zcela vykonstruované obvinění! To, že třeba pobaltské země se snažily o vstup do NATO a EU je logický důsledek jejich zkušeností s SSSR ale i carským Ruskem. Estonci třeba považovali cara Petra I za agresora.

J. Šejnoha 26.4.2014 11:33

Re: Takže rozesrání původně stabilního regionu,

Mimochodem, co soudíte  o regulérnosti voleb v okupovaném Iráku a  Afgánistánu !?

Demokrate !

P. Mach 26.4.2014 12:08

Re: Takže rozesrání původně stabilního regionu,

Nevšiml jsem si, že by se v Iráku nebo v Afghánistánu pořádalo referendum, ve kterém by voliči měli možnost vybrat si mezi okamžitým připojením k USA a připojením k USA s odstupem času. Jestli vy ano, tak se podělte o poznatky. :-)

J. Vyhnalík 26.4.2014 17:49

Re: Takže rozesrání původně stabilního regionu,

Zdroj informací? Nejspíš ČT nebo Nova. Tak to máte jistě pravdu.

P. Mach 27.4.2014 0:56

Re: Takže rozesrání původně stabilního regionu,

Zdají se vám informace z televize Rossija věrohodnější? :-)

J. Vyhnalík 27.4.2014 1:31

Re: Takže rozesrání původně stabilního regionu,

Neznám.

P. Mach 27.4.2014 13:51

Re: Takže rozesrání původně stabilního regionu,

To bude váš problém .... neznáte.

J. Vyhnalík 27.4.2014 14:28

Re: Takže rozesrání původně stabilního regionu,

Já TV zase tak moc nesleduji, nemám na to čas. Teoreticky bych se mohl podívat na kanály Russia Today, Russia Channel One, Vremja, Dom Kino, ale aktivní mám pouze Russia Today. Jejich zprávy nejsou špatné rozhodně jsou blíže BBC, Deutsche Welle a CNN, než ty naše.

V. Kusý 26.4.2014 11:15

Re: Expanze NATO na východ

Minimálně u Vás se nemýlil.

P. Čulík 26.4.2014 11:24

Re: Expanze NATO na východ

Ale nějak jste zapomněl, že to je jen čtvrt století, co Rusko bylo donuceno se vzdát expanze a opustit dobytá území. Ten postup na východ, to byl návrat k normálu a že si země osvobozené od Ruska (protože já na rozdíl od VK nevidím velký rozdíl mezi Ruskem a SSSR) vybraly za garanta NATO, to byl zcela logický krok a nesvalujte to na USA. Tady nejde o hypotetický příklad, tady obklíčení Západu proběhlo v praxi. Blokáda Berlína, potlačení maďarských událostí, 1968 a pod., nic vám to neříká? Moc nemluvte o idiotech:-)

J. Šejnoha 26.4.2014 11:40

Re: Expanze NATO na východ

1. Okupovaly nás vojsla  SSSR. tedy včetně vojáků Litevců, Lotyšů a  Ukrajinců !

2. Netvrdím, že je špatné naše členství v NATO a jeho síla.  Hovořit ale o strašné nebezpečnosti Ruska  a jeho rozpínavosti  a  zároveň mlčet o základnách USA rozesetých doslova po celém světě a  o okupovaném Iráku topícím se stále v krvi.  To je text pro idioty !

P. Čulík 26.4.2014 13:34

Re: Expanze NATO na východ

Litevci, Lotyši a Ukrajinci byli donuceni, rozhodně nebyli iniciátory a byli na tom ještě hůře než my. To je hodně hloupý argument.

Základny USA po rozhodně ne celém světě nejen nás pomohly uchránit od expanze SSSR. Kdyby nebylo SSSR a jejich snahy o nastolení komunizmu ve světě, nebylo by jich třeba.

Irák coby agresor byl z Kuvajtu vyhnán zásluhou USA. Jinak by tam zůstal. USA se snažili o nastolení demokracie v Iráku i Afghanistánu, bohužel se ukázalo, že k demokracii musejí národy dorůst.

Myslíte, že bylo lepším řešením, když SSSR vtrhnul do Afghanistánu a tím vypustil džina Mudhažídů z lahve, nebo když Rusové vtrhli do Čečny a povraždili kde koho a zničili Groznyj? Takle to je lepší?

Nepište pořád o idiotech a raději se v klidu zamyslete.

P. Vaňura 26.4.2014 18:49

Okupovaly nás dokonce i vojska Polska, Maďarska,

NDR !!! a Bulharska. Jeden Estonec v sovětské uniformě nám tehdy vyprávěl o rusifikačním tlaku v Estonsku, říkal "já jsem Estonec, ale moje děti jsou dle zákona Rusové." "Vy mě nenávidíte, protože si myslíte, že jsem Rus, ale já jsem Estonec," tím začal.

A r. 1981 existovalo reálné nebezpečí, že se budeme podílet na zásahu proti Solidarnošči v Polsku.

P. Vaňura 26.4.2014 16:34

Které východní země Američané vojensky napadli, aby

je donutili vstoupit do NATO. Maďarsko dokonce r. 1956 z Varšavské smlouvy vystoupilo a vyhlásilo neutralitu. Reakce SSSR je známá!

M. Prokop 26.4.2014 22:08

"Autor si myslí, že čtenáři jsou úplní idioti."

Jak vás tak čtu, zřetelně si to myslí důvodně.

J. Tolman 26.4.2014 9:46

Slova věčně živá

Klaus: Rusko není nebezpečné

Václav Klaus zcela kategoricky rozlišuje mezi Sovětským svazem a nynějším Ruskem, a ještě více mezi Sovětským svazem a ruským lidem. Václav Klaus necítí ze strany Ruska žádné nebezpečí. "Ano, Rusko je jiné než my. Máme jiný politický systém, jinou míru politického pluralismu, jiný stupeň demokracie. V žádném případě bych neměnil, ale bát se Ruska je něco úplně jiného," řekl Klaus v rozhovoru pro časopis Kommersant.

22. září 2009 Bojme se Ruska méně než EU, prohlásil prezident Klaus

Česko se nyní může obávat mnohem méně Kremlu než nadměrně řízené Evropské unie, řekl v rozhovoru pro The Washington Times Václav Klaus.

J. Šejnoha 26.4.2014 10:56

Re: Slova věčně živá

Záslužné šíření myšlenek VK.

Jestli si myslíte, že nás Rusko nějak ovlivňuje nebo řídí, tak uveďte  alespoň jeden zákon či předpis, který nám Rusko vnutilo. Myslím samozřejmě  součanost.

Ať nežiji v nevědomosti.

J. Kostelanský 26.4.2014 13:04

Re: Slova věčně živá

Podobne ako Václav Klaus ani ja sa Ruska nebojím. Ale doslova sa desím dekadentnej kultúry a ekonomického diktátu z EUSA.

J. Kanioková 26.4.2014 19:42

...

Marnost nad marnost … Zdá se, že vysvětlit tomu, kdo žije v představě, že “moje oblíbená velmoc”, hájící si své zájmy, je vždycky ta “dobrá”, ta druhá velmoc, hájící své zájmy, je koncentrací všeho zla, je nad lidské síly (c)

J. Vintr 27.4.2014 1:24

Re: Slova věčně živá

Vzhledem k tomu, že V.K. byl po "sametovém převratu", řízeném z Moskvy, dosazen na místo ministra financí, aby zajistil žádoucí průběh privatizace, není vůbec překvapivé, že obhajuje Rusko. Jinak co se týká EU, není vůbec vyloučené, že i jejím vedení má Moskva své agenty ....

F. Svoboda 26.4.2014 9:18

Pane Vyhnalíku

Vaše příspěvky jsou uvážlivé a vyjadřují většinou podstatu dnešní situace na východě. Dovoluji si však oponovat k vašemu názoru " Je jenom na nás, jestli dokážeme z Ruska udělat spojence nebo nepřítele." Především je nutné zdůraznit, že ruské myšlení a přístup k " přátelství " je diametrálně odlišný od západního, kde demokracie uchytila své kořeny před desítkami let. Proto abychom byli rovnoprávnými spojenci Rusů nezáleží vůbec na nás. Z naší strany je totiž, přes negativní historické zkušenosti, vstřícnost více než dostatečná. Je nutné se pouze snažit, abychom byli obezřetnými partnery, zejména obchodními.

J. Vyhnalík 26.4.2014 17:45

Re: Pane Vyhnalíku

Vy považujete dlouholetou mediální kampaň diskreditující Rusko za vstřícnost? Jen si vzpomeňte na předolympijskou mediální kampaň trvající minimálně od léta, kdy se média snažila systematicky olympiádu denunciovat. Názorným příkladem byl hraný "dokument" Lhářů (člověka) v tísni.

Rusko je jiné a vzhledem k ekonomické disparitě si nemůže dovolit se otevřít výprodeji ekonomickým dravcům. Ruské zdroje a ruský trh jsou obrovským lákadlem a sebevědomý Putinův režim je hlavní překážkou pro volnou exploataci tohoto potenciálního Klondiku.

J. Lepka 26.4.2014 8:43

Nač ty silné výroky ?

Vladimir Vladimirovič jistě chtěl jen adekvátně oslavit sté výročí vypuknutí první světové války ! A jak to udělat lépe, než další válkou, že, ohňostroj jako ohňostroj !