16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

EVROPA: Mzda slabosti

Nová verze historie nabírá na síle. Jde asi o toto: Krize na Ukrajině je v drtivé míře chybou Západu. Ponižovali jsme a provokovali Rusko bezhlavým a bezohledným rozšiřováním NATO a Evropské unie. Pokud tento proces zastavíme, nebo – ještě lépe – úplně zvrátíme, bude vše v pořádku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Šejnoha 26.4.2014 11:43

Re: Nač ty silné výroky ?

Co se  týká násilností  a krveprolití, tak válku spíš olavovali Majdanci. Nezdá se vám ?

Navíc to byl startovací impuls všech dalších událostí na UA. Ten slavný Kyjevský puč.

P. Vaňura 26.4.2014 19:02

"Kdyby carský režim nezačal rusko japonskou válku,

neměl by tu revoluci z let 1905-1907, kdyby nezahájil první světovou válku, nedošlo by k VŘSR. Přesněji, žádnou z těchto válek nerozpoutal sám, ale dělal vše proto, aby k nim došlo."

(c) Alexander Solženicyn

J. Novak 26.4.2014 7:43

Zajímavé...

Ten, kdo se postavil do role útočníka a svou rozpínavostí ohrozil bezpečnost Ruska teď toho, co se brání, obviňuje z rozpínavosti. Nevím o tom, že by Rusko platilo Majdan ani nic nevím o tom, že by investovalo 5 miliard dolarů do destabilizace Ukrajiny od roku 2004. Zato vím o tom, že dodávalo energie za snížené ceny svému blízkému sousedovi, aby zabránilo na jeho území možná i humanitární krizi. Celé to připomíná ono rčení "Zloděj volá, chyťte zloděje."

P. Lenc 26.4.2014 8:30

Re: Zajímavé...

No, po prohlášeních Lavrova a Putina v posledních dnech může jen člověk naprosto zaslepený, případně komunista -rusofil,napsat něco takového jako vy.To, že je Putin usvědčený lhář vám a mnoha jiným nevadí.A pokud vám a mnoha jiným nevadí flagrantní porušení Budapešťské smlouvy z r.1994, pokud vám nevadí zábor území suverenního státu, tak předpokládám, že vám nevadí, ale naopak vyhovuje Mnichovská dohoda a Hitlerovo rozbití ČSR.A když čtu ty neuvěřitelné bláboly o nikoliv Ukrajině, ale o "nefunkčním" slepenci, o Kyjevské "fašistické vládě" a hodných Rusech, o zlé EU, ale především o takřka ďábelských USA, tak nevím jestli jsem se neocitl v r.1968-70.

P. Lenc 26.4.2014 8:39

Re: Zajímavé...

Ještě dodatek.Ano, EU, ale především USA udělaly obrovskou chybu. Do poslední chvíle se snažily považovat Rusko a Putina za  demokratické partnery, i když, jak autor podotýká, byly varovány.A ukrajinské události je zaskočily naprosto nepřipravené.Zatím co Evropa , včetně nás masivně odzbrojovala, Rusko, za naše peníze, peníze za plyn a ropu naopak masívně zbrojilo.Napadlo vás proč asi, když jim ze strany Evropy ani USA žádné opravdu reálné nebezpečí nehrozilo?

M. Frank 26.4.2014 8:59

Re: Zajímavé...

Nereagujte na něj, je to rusák.

J. Šejnoha 26.4.2014 11:20

Re: Zajímavé...

Jak se pozná Rusák ?

Že je schopem samostatného kritického myšlení ?

Tak to vy tedy  Rusák nejste určitě.

F. Svoboda 26.4.2014 9:00

Re: Zajímavé...

Bohužel omyly v americké zahraniční politice se stále opakují. Před několika dny uváděla ČT cyklus o vojevůdcích a 4. díl pojednával o vztahu Roosvelt versus Stalin. Tehdy americký president si koncem války pochvaloval jaký dobrý vztah si začal budovat se Stalinem a očekával jaký to bude mít vliv na demokratisaci jeho politiky. Bohužel se těžce mýlil, neboˇjiž při postupu Rudé armády Polskem se ukázal opět pravý charakter bolševismu, který je opakem západního demokratického přístupu. Bohužel i politika nebudovat dostatečně armádu se vymstila Americe i ve vztahu s Japonskem. Tyto omyly a chyby americké zahraniční politiky nakonec " hasí " v poslední chvíli hrdinní američtí vojáci včetně následné hospodářské pomoci ( v záp. Evropě i u nás známá UNRRA ). Dnes jsme svědky, jak se stejná chyba v hodnocení Ruska a jeho expansivních záměrů opakuje. Bohužel na konci nepředvídatelných důsledků zřejmě hrdinství vojáků již nebude moci být využito jako dříve ( bylo to nejen ve II. svět. válce, ale i v té první a nakonec i ve válce v "zálivu" ) a také by to bylo již zřejmě zbytečné.

E. Heusinger 26.4.2014 10:39

Klíčové heslo

Porušení slibů amerických prezidentů.

P. Mach 26.4.2014 11:03

Klíčové heslo je: Heusinger je ožralý v sobotu dopoledne.

Jaké sliby? Existují nějaké smlouvy, ve kterém se státy NATO zavázaly, že budou poskakovat jak bude tehdejší rozkládající se sssr pískat? Případně existují nějaké smlouvy, ve kterém se státy bývalého východního bloku, které zrovna utekly zpod devastující nadvlády ruského komunistického impéria,  zavázaly že nebudou provádět samostatnou zahraniční politiku, a všechna svá zahraničně politická rozhodnutí budou konzultovat s ruskem? Pokud ano tak jistě budeš schopen, uvést čísla a názvy těchto smluv a kde je možno je dohledat. Pokud ne, tak bys po ránu neměl tolik chlastat.

J. Šejnoha 26.4.2014 11:01

Re: Zajímavé...

Taky to tak vidím.

P. Scheck 26.4.2014 3:44

Jaký byl Hácha?

Pane Lukasi, mnozí mají rúzný pohled na protektorátního prezidenta Háchu. Z mého pohledu to byl statečný muž, který dělal vše, co bylo možné a riskoval i svůj život. Kdyby v té době teorteticky už existoval i jistý pan Lukas - být Hitlerem, zajásal bych a za něj bych jej okamžitě vyměnil. Jen tak na zamyšlenou, jinými slovy - kdo můžeš pochopiti, pochop...

P. Dvořák 26.4.2014 2:59

Rozpustit NATO je dobrý nápad.

Zejména když vezmu v úvahu, že bouřlivou islamizaci jeho druhé největší armády způsobili flákači a kolaboranti z EU.

Takže vlastně NATO a EU vzít jedním vrzem.

Nebo úplně jinak. Když v NATO je Turecko a to také usiluje o vstup do EU, proč tam nepřibrat také např. Indii, Jihoafrickou republiku a Brazílii. Nebo i Argentinu místo toho s ní válčit?

M. Stuchlik 26.4.2014 1:54

Dost pesimistický názor

proto nebude daleko od reality.

I. Gellner 26.4.2014 0:16

bu bu bu bu bu

to se teď žádá, to se teď dobře platí.

J. Vintr 26.4.2014 0:40

Re: bu bu bu bu bu

Když šlo Rakousko ztrestat zlobivé Srby za vraždu následníka trůnu, určitě nikoho ani ve snu nenapadlo, kolik milionů lidí to nakonec odskáče. Když Hitler "vyhověl přání" německé menšiny v Československu připojit se k Německu, taky nikoho nenapadlo, jaké to bude mít pokračování. Anexe cizího území je zcela iracionální počin a kdo se chová iracionálně, od toho se dá čekat cokoliv ...

J. Brunner 26.4.2014 0:53

Re: bu bu bu bu bu

Dá se to takto morálně, z hlediska jednotlivého člověka, posuzovat. Má to ale háček. Jak vysvětlíte existenci velkých států, podle Vás iracionálně vytvořených?

J. Vintr 26.4.2014 1:27

Re: bu bu bu bu bu

Pokud docházelo k násilnému zabírání území jiného státu, vždycky za tím stála především megalomanie nějakého panovnika, čili zcela iracionální motivace. V dřívějších dobách snad měl větší stát opodstatnění právě jen proto, že se snáze ubránil dobyvačným choutkám sousedů. Pokud se to udrželo dost dlouho, někde si lidé zvykli. Ale ani tak není vyloučené, že se to nerozpadne později. Viz třeba Velká Británie, Španělsko, Belgie. V dnešní době už velikost státu nemá absolutně žádný praktický význam (a pokud ano, tak čím menší stát, tím je na tom lépe), takže pokud někdo usiluje o zvětšení státu, tak je to blázen, posedlý megalomanií. A pokud do toho tahá nacionalismus a armádu, tak je to blázen velice nebezpečný.

J. Vyhnalík 26.4.2014 1:50

Re: bu bu bu bu bu

Ten Hitler se v Německu dostal k moci "díky" Versailleskému míru, které Německo odsoudil k masivním reparacím a jeho obyvatelstvo k chudobě.

První světová válka vznikla kvůli nestabilitě Evropy založené na nefunkčních mnohonárodnostních impériích (R-U, Turecko). Ukrajina je dnes v podobné situaci. Poprvé ve své historii zažívá demokracii a díky tomu se zvýrazňují jazykové a kulturní rozdíly.

Východ Ukrajiny byl ruský, jih tatarský, západ polský, uherský a rumunský. Tatarský chanát byl rozdrcen Ruskem a proto je i jih převážně ruský.

Není proto možné k Ukrajině přistupovat stejně jako ke stabilizovaným evropským státům typu Německa nebo Francie. Ukrajina je daleko podobnější Jugoslávii v době rozpadu. EU a USA se chybně snaží Ukrajinu držet v nestabilní konfiguraci vzniklé revolucí. Přitom je to tak, že Ukrajina se musí vnitřně přerodit a demokratizovat, případně federalizovat, nebo se krvavě rozpadne. Rusko je přitom nejen silný a vlivný soused, ale Ukrajině má cca 1/3 ruskojazyčných obyvatel, kteří budou tíhnout k Rusku tím více, čím více budou jejich práva a svobody omezovány.

EU a USA tvrdohlavě vytlačují Rusko z řešení problému a z vlastních chyb obviňují Rusko. Přitom Rusko je historicky a kulturně nejbližším spojencem, kterého EU a USA mají k dispozici. Je jenom na nás, jestli dokážeme z Ruska udělat spojence nebo nepřítele.

M. Stuchlik 26.4.2014 1:53

Re: bu bu bu bu bu

Jestli Ukrajina neni stabilní co teprve Rusko? To je ještě šílenější slepenec navzájem se nenávidících regionů než ta Ukrajina.

J. Vyhnalík 26.4.2014 3:46

Re: bu bu bu bu bu

Rusko je stabilnější. Jednak je ekonomicky stabilnější a nezadlužené a jednak je to federace, kde si lidé volí svoje presidenty a parlamenty ve svých republikách. Dlouhodobě je pravděpodobné, že k nějakým krizím dojde, ale dnes se rozpadá Ukrajina a ne Rusko.

M. Stuchlik 27.4.2014 0:47

Re: bu bu bu bu bu

Lidi si volí? A jak by si mohli volit když jim kandidáty nadiktuje Moskva a "nevhodné" kandidáty odstraní? To jsou asi takové volby jako u nás za bolševika, mohli jsme si vybírat jen mezi kandidáty národní fronty, kde byli jen poskoci komunistů. Ukrajina se rozpadá kvůli tomu, že ji Rusko systematicky rozbíjí. Rusko se zatím nerozpadá jen kvůli Putinovu teroru, takový teror jaký zažili čečenci si nikdo nepřeje. Jakmile padnou silovici padne rusko. Už aby to bylo.

J. Vyhnalík 27.4.2014 1:16

Re: bu bu bu bu bu

Zatím to v Rusku funguje lépe než na Ukrajině. To se může v budoucnu samozřejmě změnit. Rusko Ukrajinu nerozbíjí, nemá proč. Problém je v tom, že Ukrajinci nejsou jednotní a nedokáží si to přiznat. Totalitní metody jsou v nich tak zažrané, že si nedokáží připustit, že by celá Ukrajina nebyla jednotná pod jejich vedením. Nenechte se mýlit tím, že ti, kdo jsou zrovna u kormidla, se okázale hlásí k západu. Pro velkou část z nich je to hlavně způsob, jak získat podporu pro ovládnutí země.

Pokud jde o Čečnu, tak islámský chalifát na Kavkaze není nic, co by nám mělo chybět.

P. Scheck 26.4.2014 3:32

Re: bu bu bu bu bu

Pane Vyhnalíku, v mnohém s vámi asi souhlasím. Nicméně končíte v tom klasickém českém: počkejme si, co příjde, místo odvážnějšího - je třeba dělat to nebo to....

Pokud si počkáme, budete nejspíš mít pravdu...

J. Vyhnalík 26.4.2014 3:47

Re: bu bu bu bu bu

Asi jste špatně četl. Já jasně a opakovaně říkám, že EU i USA by se měli pokusit problém řešit spolu s Ruskem a ne proti Rusku.

P. Scheck 26.4.2014 4:00

Re: bu bu bu bu bu

Dobrá, pokusím se tedy řešit problém s Ruskem a ne proti němu. Čili je třeba vyklidit část území Ukrainy a rovnou vpustit ruské tanky do Moldávie, kam dřív nebo později stejně zamíří. Nedávno jsem mluvil s jedním Estoncem a ten mi říkal:" Budte šťastni, že nemáte Rusi za přímé sousedy, já vím moc dobře, co jsou zač..." Jeho strachu zcela rozumím a jeho pohled mi přijde mnohem bližší než ten váš "český" (měl jsem chuť přidat mnohem víc uvozovek).

J. Vyhnalík 26.4.2014 5:29

Re: bu bu bu bu bu

Moldávie je rumunská. Ruské je pouze Podněstří, kde byl ruský vliv historicky silný. Zbytek Moldávie spolu s rumunskou Moldávií tvořil knížectví Moldova. Nejspíš se v nejbližší době s Rumunskem spojí. Moldavština je fakticky rumunština.

Pokud by revoluční vláda v Kyjevě brala v úvahu zájmy ruskojazyčné menšiny, která tvoří cca 1/3 obyvatelstva a nedělala hlouposti, jako byl pokus zrušit jazykový zákon a nevnucovala ruským regionům svoje oligarchy, nebyla by situace tak vyhrocená. Stačilo by připustit federalizaci, nebo alespoň výrazně zvýšenou míru samosprávy regionů.

Rusko nemá zájem situaci eskalovat, tu eskalují protiruskou propagandou EU a USA politici. To není záležitost posledních měsíců, ale dlouhodobá. Taková Victoria Nuland se chlubila tím, že USA do Ukrajinských NGO nacpaly od rozpadu SSSR 5 mlrd USD. Kolik USA posílají NGO v Rusku neřekla. EU nebude příliš pozadu.

Osobně si myslím, že časem by se Ukrajina mohla i stát součástí NATO, ale je potřeba, aby si do té doby vyřešila vnitřní uspořádání a byla stabilním a bezpečným státem. EU nemá na to, aby Ukrajinu přijalo jako plnohodnotného člena a nemá na to ani zadlužená a krachující Ukrajina. Místo vznešených keců by Ukrajině pomohlo otevření trhu pro jejich zboží, bez omezování jejich spolupráce se sousedy.

Byla to právě EU, která postavila svoji nabídku jako buďto EU, nebo EURASEC a tím způsobila ukrajinskou krizi. Jenže to soudruzi z Brusele nahlas nepřipomenou a doufají, že si toho nikdo nebude všímat.

P. Scheck 26.4.2014 12:03

Re: bu bu bu bu bu

V lecčems s vámi souhlasím. Přístup EU k Ukrajině byl hloupý a nešťastný. Zrovna tak mi ale přijde trochu naivní považovat Rusko za spořádaný stát, který jenom reaguje na provokace zvenčí a nechce nic eskalovat. To dokumentují i vystoupení Putina, který nepřipustí v přímých přenosech na závěr žádné otázky od novinářů. Nejspíš dobře ví, proč...

J. Vyhnalík 26.4.2014 16:46

Re: bu bu bu bu bu

Rusko eskalací situace nemůže nic získat. Naopak, čím déle to potrvá, tím hlubší trhlina mezi Ruskem a Ukrajinou bude vznikat a nejen mezi Ruskem a Ukrajinou.

IMHO jde o snahu Rusko izolovat a ekonomicky oslabit a nakonec vyvolat v Rusku podobný scénář, jako probíhá teď na Ukrajině.

L. Novák 26.4.2014 19:53

Re: bu bu bu bu bu

Jo, jo.  Leninových soch je v Rusku stále tolik, že by je mohli vyvážet jako surovinu pro slévárny... :-P