29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

EVROPA: Macron prostě jedná jako Francouz

Nepomátl se, jenom je to Francouz, a způsob, kterým Francie vidí světovou politiku, se od toho středoevropského zásadně liší. Evropa je dost velká na to, aby její jednotlivé okraje měly zcela jiné zájmy a priority.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Valenta 12.12.2022 9:27

Vyhlašují speciální akci a zbavují Vám kuchyň a v případě odporu dostanete za vyučenou.

J. Roškota 12.12.2022 7:51

Takových třecích ploch, jako je soupeření mezi Francií a Anglií je historicky v Evropě spousta. Evropa byla po mnoho staletí dějištěm nekonečných válek, které s moderní dobou začaly ohrožovat vlastní existenci a prosperitu evropských států.

Naštěstí máme ale také mnoho společného. EU je výsledkem toho, že si evropští politici uvědomili, že cesta do budoucnosti je v mírové spolupráci. A koordinaci. Pro nás, menší státy, nemá EU alternativu.

Ve vedení EU je jistě spousta věcí špatně. Nesouhlasím ale s panem autorem, že je třeba za každou cenu prosazovat hlavně národní zájmy. To je cesta zpět, k chaosu minulých staletí.

Tady na NP je spousta článků a diskusních příspěvků zpochybňujících potřebu EU a plných výsměchu směrem do Bruselu. My bychom spíše měli využít demokratické mechanismy které máme a především tlačit na naše politiky aby byli v Bruselu daleko aktivnější. Možná pak využijeme všech výhod EU a budeme její význam chápat tak jako jiné podobně malé státy, třeba Finsko nebo Dánsko, Portugalsko.

J. Pokoutný 12.12.2022 8:12

Pane Roškoto, možná máte dobré úmysly, nebo jde o naivitu, ale mohl byste nějak rozvinout svoji představu, jak zapůsobit na naše politiky - najmě třeba s. Jourovou nebo Niedermeyera, aby nehlasovali proti zájmům ČR, když jsou v bruseli placeni násobně lépe, než doma?

F. De Winter 12.12.2022 8:15

!R^

R. Gramblička 12.12.2022 8:28

možná že EU jako taková alternativu nemá, nicméně podoba EU alternativy má. A já rozhodně preferuji tu volnější předlisabonskou

O. Kaucký 12.12.2022 11:14

Já preferuji tu před rokem 2004, to jsme tam, zaplať Pán Bůh nebyli.

R. Gramblička 12.12.2022 8:32

PS: jestliže si vlastní zájmy prosazují jiní, silnější členové, je pro nás nezbytné jednat stejně, což povede buď ke slabší, ale volnější EU suverénních států nebo si ostatní členové uvědomí, že nemůžou od ostatních čekat to, co nečiní oni sami a zařídí se podle toho

K. A. 12.12.2022 11:14

Opakujete tu hlavní evropskou lež o tom, že EU zajišťuje nějaký mír. Ne, mír zajistí respektování hranic, a to nejen těch geografických ale i mocenských. Brusel právě porušuje hranice mocenské legitimity, např. snahou vnutit střední Evropě (a ostatně i západním voličům) migranty v rozporu s evropskými smlouvami apod. Tím vyvolává konflikt, který je zatím pokojný, ale nemusel by být, protože v masové migraci jde o přežití národa. A eurocentristé dobře vědí, že národ, který se stane ve své vlasti menšinou už nikdy samostatnost nezíská.

Odpusťte, že to tak říkám, ale váš příspěvek obsahuje typickou sluníčkářskou figuru: Hájíte agresora proti někomu, kdo se agresi brání. Přitom si myslíte, že jste na straně dobra. Typický postoj naivních mužů, v mládí snad omluvitelné.

P.S.: Hlavní motivace ke sjednocení EU tedy není mír, ale moc. Němečtí a Francouzští politici, nešťastní z toho, že přišli o status velmoci, se snaží budovat velmoc novou, ale k tomu musí potlačit suverenitu menších evropských zemí. Vyrovnat se USA, ne mír, je cíl Bruselu.

F. Navrátil 12.12.2022 7:47

Bez ohledu na propagandu bruselského sojuzu si státy jako Francie nebo Německo vedou vlastní a sobeckou politiku obrany národních a státních zájmů. Žvanění o evropské solidaritě je jen kouřová clona, která zakrývá fakt, že v případě krize se musí spolehnout každý sám na sebe. Proto je tak důležitá potravinová, energetická a zdravotní bezpečnost.

F. De Winter 12.12.2022 8:09

R^R^R^

O. Kaucký 12.12.2022 11:21

R^

P. Hák 12.12.2022 6:44

"Nesmíme propadat představě, že „jádro EU“ má stejné zájmy jako my."

Kdo je to "my"? Fialova vláda a cca 25 % voličů, kteří ji podporují?

Jste si, pane autore, jist, že Češi plošně odmítají jakákoli mírová jednání? Resp. jste si jist, že by českým zájmem (tj. nikoli zájmem aktuální české vlády) v případě volby mezi mírovým jedníním a eskalací ke třetí a poslední světové válce byla druhá možnost? Přičemž vůbec nikde není řečeno, že se má Putinovi ve všem ustoupit. Bylo řečeno, že Rusku mají být dány záruky bezpečnosti. Pokud nechcete Rusko napadnout, jaký je v tom problém? O tom, JAKÉ záruky by to byly, by se jednalo, a vždy má NATO možnost říci "tohle neuděláme".

V závěru článku naprosto správně píšete, že české zájmy mohou být od francouzských odlišné a že se podle nich máme chovat. Nezapomínejme ale, že české zájmy mohou být odlišné i od amerických. České zájmy jsou... české.

Mimochodem tvrzení, že (ve 20. stolení) se Francie o střední Evropu nezajímala, je hodně sporné. Kdyby nic jiného, tak Mitterand se setkal s Václavem Havlem, tehdy ještě disidentem (!). Ve Vašem věku je pro Vás asi obtížné pochopit, co to pro nás tehdy znamenalo. A i celkově bych řekl, že francouzská politika se o dění u nás zajímala více, než americká nebo britská. Ostatně to má i blíž.

J. Anděl 12.12.2022 7:00

No, je to zhruba stejné "my", jaké o sobě mohou říci Francouzi, Němci, Američané, Rusové atd.

Všude jsou různé názory. A všude bude menšina těch, kteří vysloveně podporují ty, kteří jsou zrovna ve vládě, takový je princip voleb. Ona je ale i menšina těch, kteří jsou vysloveně proti.

P. Hák 12.12.2022 7:06

To je pravda.

Meritem mého příspěvku je, že národní zájem ČR nemusí být totožný se zájmy Anglosasů a že si nejsem jist, zda absolutní odmítání jakékoli dohody vedoucí k ukončení války na UA je skutečně tímto zájmem.

P. Diviš 12.12.2022 9:12

Národní zájem ČR není totožný se zájmy Anglosaských států, ale ty se mu blíží více, než zájmy Německa a Francie.

Absolutní odmítání jakékoli dohody vedoucí k ukončení války na UA je zatím Putinův program i činy. Chcete to změnit? Jak?

P. Hák 12.12.2022 9:27

Změnit Puitinovo jednání jistě není v mé moci.

Nicméně je zde otázka "má se odmítat jakékoli jednání a jakékoli záruky bezpečnosti některé ze stran konfliktu?".

Tam je odpověď buď ANO nebo NE. Macron říká "ne", článek pana Kechlibara lze číst jako "ano". Třeba to tak není, ale to by musel vysvětlit pan Kechlibar.

Mimochodem USA, náš vzor, jednají, viz setkání šéfů tajných služeb.

M. Grundmann 12.12.2022 9:17

Národní zájem ČR rovněž není totožný s národním zájmem Polska. My se na rozdíl od Poláků nesnažíme o rozšíření vlastního politického vlivu na východ na úkor Ruska a nemáme žádnou vizi velkého východoevropského Česka jako naší severní sousedi. Jeden článek o této polské politice vyšel i na těchto stránkách. Pro Poláky je válka s Ruskem možností, jak posílit svůj vlastní vliv. Pro nás je to zkáza, ať válka dopadne jakkoliv.

P. Hák 12.12.2022 9:28

To bezesporu. A dobrá připomínka.

"Zkáza" vyloženě asi ne, pokud nedojde k jaderné válce, ale velká ekonomicko-politická komplikace nepochybně ano.

J. Anděl 12.12.2022 9:27

Chápu a souhlasím, že nemusí být totožný se zájmy Anglosasů a myslím, že ani není totožný. Pro ně je to také čímsi, co je daleko (tuplem pro USA). Dnes se mohou odhodlaně pouštět do boje, zítra už je to nemusí zajímat. My jsme konfliktu blíž a pro nás má mnohem větší význam.

Článek pana Kechlibara ale myslím nenaznačuje, že by náš zájem byl totožný se zájmy Anglosasů, naopak vysloveně zdůrazňuje potřebu "držet si tvrdě svoje červené linie, včetně vlastní migrační politiky a práva veta".

Svoje. Ne francouzské, ne anglosasské, ne ruské či dokonce všeslovanské, svoje.

P. Hák 12.12.2022 9:33

Většinou souhlas.

Stran 3. odstavce prostě pokládám otázku, zda postoj "absolutně žádné jednání" (červená čára na samém okraji spojité škály postojů) prezentuje skutečně český národní zájem.

"Všeslovanské postoje" jsou passé, Slované jsou zcela nejednotní, ruské postoje v politice nezastává žádná relevantní politická síla.

J. Anděl 12.12.2022 10:10

Podle mě neexistuje jeden jednoznačný český zájem, jehož protikladem by bylo jedno vyslovené poškozování českých zájmů.

Jako příklad myšlenky (a zkratku) použiju srovnání Polska a Maďarska, kteří k událostem přistupují jinak, ani jedno řešení nezpůsobí zánik Polska/Maďarska, ani jeden nezpůsobí jejich vzestup k dokonalé prosperitě a vítězství v celplanetární soutěži o nejlepší zemi ve vesmíru. Jsou to zkrátka trochu různé postoje, vedoucí k trochu jiným výsledkům.

Já jsem zastáncem důraznější a ostřejší hranice směrem k Rusku. Nemyslím si, že to nutně musí znamenat "absolutně žádné jednání".

A jinak zrovna jednání s ČR myslím není tím, co by Rusko nějak zásadně zajímalo, na čem by pro ně stála a padala jejich mezinárodní politika. Jsme pro ně na jednu stranu relativně atraktivní kořist, ale na druhou stranu nejsme příliš zajímavý protivník.

P. Hák 12.12.2022 19:25

Tak podle mne třeba možnost vybrat si, zda plyn z NS chceme nebo nechceme, českým zájmem byla, a zbavení této možnosti je poškozením našeho zájmu. Co se týká celkové politiky, nepochybně to není tak jednoduché, to souhlasím.

Že nejde o zánik PL/HU, které razí rozdílnou politiku, souhlasím opět. Nemyslím, že jsme ohroženi zánikem, pokud nenastane celoplanetární kolaps civilizace, a ten bezprostředně nehrozí.

A do třetice souhlas - pro Rusko nejsme soupeř, vnímají nás jako podřízené jiným zemím. Myslím, že nás už nevnímají ani jako kořist, ale jako německé závislé území. Dokonce jsem se před několika lety setkal s údivem, že jsme slovanský národ - dotyční si mysleli, že jsme něco jako Němci, patrně kvůli naší tvrdé výslovnosti nebo kvůli pivu. Pravda, byli z asijské části.

J. Pokoutný 12.12.2022 8:14

No jo, kámoš Clinton si v Praze také zahrál na saxík. A?

P. Hák 12.12.2022 8:41

Jste mladý :-) Clinton přijel, když už Havel byl prezident.

V. Kučer 12.12.2022 9:05

Můj národní zájem je abych měl stejně vysokou penzi jako mají Němci nebo Rakušani a nemusela by být ani taková jako mají Francouzi. Ještě důležitější je bezpečnost a ta se zlepší až se Moskva smíří s úpadkem svého mocenského postavení podobně jako Madrid, Řím nebo Lisabon.

P. Hák 12.12.2022 9:23

To je sice hezké, ale odpověď na otázku "má se odmítat jakékoli jednání a jakékoli záruky bezpečnosti některé ze stran konfliktu?" to není.

Tam je odpověď buď ANO nebo NE.

M. Pecina 12.12.2022 6:42

Přesně tak, jen ozbrojené jehně může hlasovat s vlky, co bude k večeři...

M. Valenta 12.12.2022 6:20

Chování Maďarska i nezanedbatelné části představitelů a obyvatelstva Východu Vaši teorii dost nabouràvá.

J. Novak 12.12.2022 7:10

A v cem?

M. Valenta 12.12.2022 6:20

Chování Maďarska i nezanedbatelné části představitelů a obyvatelstva Východu Vaši teorii dost nabouràvá.