29.4.2024 | Svátek má Robert


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Niky 5.10.2009 9:48

Souhlas s autorem,

jen bych chtěl zdůraznit,že Irové v referendu Lisabonskou smlouvu odmítly.ve druhém referendu hlasovali o smlouvě pro Irsko,která memá s Lisabonskou smlouvou nic společného!

franta 5.10.2009 10:57

Re: Souhlas s autorem,

A ještě byste měl zdůraznit, že LS odmítla především irská levice (Its good for bussiness, not for workers). Že by měla něco společného s naší ODS ?

Kopčem 5.10.2009 9:45

EU ekonomicky kolabuje a nepomůže jí ani LS.

Ale zatím se na to můžeme vymlouvat.

vita 5.10.2009 9:30

A představte si, autore,

že takové volby se opakují každé 4 roky. Tedy jak kde jak které - ale OPAKUJÍ SE!

Sodoma-gomora! Vždyť přece jednou už lid rozhodl - tak jaképak opakování?!? Hrubě nedemokratické!

franta 5.10.2009 10:58

Re: A představte si, autore,

Zcela správně, náš lid rozhodl už v únoru 48, že ?

vita 5.10.2009 12:38

Re: A představte si, autore,

Přesně na tento "argument" jsem si vzpomněl. Slyšel jsem ho před 89. mnohokrát - a pokaždé se mi otvírala kudla v kapse.

Podle mě je demokracie neustálá změna a neustálé přehodnocování. V 48. nebyl převrat v únoru - převratem byla až změna volebního zákona, jednotná kandidátka NF a uústavněná Vedoucí úloha KSČ.

Robert 5.10.2009 13:11

Re: A představte si, autore,

ad Vita:blbej nebo navedenej?protlačením tzv.Lisabonu je překročen "point of no return",ale

kdo to NECHCE pochopit,tak to to holt nepochopí,a pak plácá,a plácá,a plácá...

Jan Rechnovský 5.10.2009 9:04

Nepřesvědčivé

Podstatné změny po podpisu Lisabonské smlouvy:

- Volba předsedy Evropské rady na 30 měsíců. Za našeho předsednictví to byl Topolánek a víme jak to dopadlo. 6 měsíců je málo. Rozdělané věci se málokdy podaří dotáhnout, nepodaří se instituci stabilizovat a na venek to vypadá zmateně. Analogie s komerční firmou. Top manager velké firmy nedokáže za půl roku splnit zásadnější cíle.

-  Volba vysokého představitele pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku na 5 let. Dosud nás navenek reprezentoval Předseda ER, Předseda EK a Komisař pro vnější vztahy. Jediná tvář bude vnitřně i pro zahraničí čitelnější a pokud jím bude schopná osoba posílí postavení EU ve světě.

-  Posílení rozhodování kvalifikovanou většinou.  Při  společenství 27 států prakticky nelze dosáhnou jednomyslnosti v jakékoli věci. Pro "válcování" menších států většími je tu blokační menšina 4 států. Dnes může zablokovat vetem malý stát všechny ostatní.

Co se ti na tom, milý Vašíku, nezdá? Je spíše o tom, že EU pomalinku spěje k federativnímu uspořádání. Globalizace ekonomiky, mezinárodních vztahů, životního prostředí ... totiž vyžaduje lepší koordinaci. Jestli bude  EU spíše levicová nebo pravicová bude záležet na všech jejich čl. státech. Silná skupina postkomunistrických států v tom může sehrát velmi pozitivní roli svou zkušeností - pokud ovšem bude schopná domluvy.  Takže ještě jednou Vašíku, buď nabídni skutečné argumenty nebo neunavuj frázemi.

cb 5.10.2009 9:06

Re: Nepřesvědčivé

EU nam speje k superstatu. Jenze neni statu bez naroda. Narod nelze vytvorit smernici EK. Tohle skonci obcanskou valkou.

Petr 5.10.2009 9:18

Re: Nepřesvědčivé

Aha,a co třeba Indie?

vita 5.10.2009 9:32

Re: Nepřesvědčivé

Kanada, USA, prakticky celá Latinská Amerika - kde tam jsou jaké národní státy?

Národní státy jsou specialitou Evropy, ne moc starou - a ne moc přínosnou specialitou.

vita 5.10.2009 9:23

Re: Nepřesvědčivé

"Ein Volk, ein Reich, ein Führer!".

Nazamrzl nám tady někdo ve 20. (a možná 19.) století?

Chris Kelvin 5.10.2009 10:33

Re: Nepřesvědčivé

Není státu bez národa, cb......? Ach jo ;-(;-(;-(

Kopčem 5.10.2009 9:37

Pane Rechnovský-hlavním úkolem ze schůzky v Lisabonu

vyplynulo NUTNOST ekonomického růstu-ale to se vůbec bruseku nedaří.Tak se nastolilo řešení:půjde to po podpisu LS.Můžu se s vámi vsadit,že to nepujde.A potřeby člověka v Rumunsku a ve Francii se diametrálně liší....apoznámka o "evropanovi je správná:už jej někdo definoval???jak se budeme domlouvat-nařídíte některým státům správný "jazyk"???

Petr 5.10.2009 10:07

Re: Pane Rechnovský-hlavním úkolem ze schůzky v Lisabonu

Ohledně jazyka mi tak trochu připadá že mladá generace to už vyřešila za vás,domlouvá se anglicky naprosto bez problémů a napříč národy.

PS.velké federace problémy s potřebami v různých částech také řeší a bez problému.

BM 5.10.2009 10:32

Re: Nepřesvědčivé

Píšete nesmysly. nevím zda z neinformovanosti, či ze zlé vůle. LS není o volbě předsedy na 30 měsíců či 6 měsíců.  K tomu nemusela být LS přijímána, stačilo změnit pár pravidel. Není ani o tom, zda EU bude zastupovat jedna tvář, či tři tváře, alo je o tom, že tato "tvář " bude za nás jednat a rozhodovat.. Ano Honzíku je to o kvalifikované většině, tedy o tom, že Německo a Francie budou schoipny s podporou několika málo dalších států prohlasovat všechno. Ano Honzíku, je to o tom, že EU nikoliv pomalinku, ale mílovými kroky spěje k federaci, k superstátu, který zjevně většina nejen naší veřejnosti nechce a odmítá. Proto referenda ve Francii a Nizozemí ústavu odmítla, proto kosmeticky upravenou Ls odmítli i Irové, aby potom byli "zpracováni" k jejímu schválení. A levicová se EU již svým základem, svou vnitřní podstatou, takže ani hypotetická pravicová většina v Europarlamentu z ní demokratický organismus neudělá. A to je to, co nám,  odpůrcům LS vadí, Honzíku. Protože namísto toho, aby se EU zefektivnila a zeštíhlela, nabyde a získá dfalší moc a nikdo to již nezmění, dokud se sama nerozpadne. Takže nabíni Honzíku nějaké skutečné argumenty proč LS ano a nemávej tady prázdými frázemi eurobyrokratů o potřebě posílit postavení EU ve světě. Postavení EU ve světě tvoří jeho ekonomická a vojenská síla, která je svým podílem stále menší a menší. Nikoli bruselské papíry, nařízení a nesmyslné zákony.

Chris Kelvin 5.10.2009 10:34

Re: Nepřesvědčivé

Nebudou schopny prohlasovat všechno. A nemyslím, že se (jenom) mýlíte :-)

BM 5.10.2009 13:43

Re: Nepřesvědčivé

Opravdu? Skutečně tomu věříte? Francie, Německo,  Itálie a Španělsko.

Chris Kelvin 5.10.2009 14:31

Re: Nepřesvědčivé

EU už nemá 12 členů. Už dávno ne :-)

Ludva 5.10.2009 11:26

Re: Nepřesvědčivé

Jste si jistý tou většinou ? Lépe žít v superstátu, než v zaprděném trpaslíkovi.

Jan Rechnovský 5.10.2009 12:44

Re: Nepřesvědčivé

Milé BMko, snažím se nepsat fráze. Vadí mi stejně jako Vám. Zkusím být tedy ještě konkrétnější. Ano, EU pro Vás rychle, pro mne pomalu spěje od modelu sui generis k federaci. Federace by pravděpodobně byla dnes byla odmítnuta. Vývojový stupeň Lisabon je však podporován - jak vidno. Pokud se integrace tady zastaví nebo půjde dál je v rukou občany zvolených zástupců.  Ano, velké státy pomocí kvalifikované většiny mohou teoreticky lépe přehlasovat malé. Jako pojistka je tu však blokační menšina min. 4 států s min. 35% obyvatel EU. Je to správné a spravedlivé? Domnívám se, že ANO.  "Zpracování" Irů se dělo formou dárečků (úpravy v LS) a vysvětlování. Co je na tom špatného? Kolikrát se změní klíčová obchodní smlouva mezi stranami než se podepíše? Nezdá se vám, že skutečný problém by byl, kdyby např. Irové LS odmítli, ale vláda by jí přijala? EU je ekonomický obr, ale zahraničně-politický trpaslík. Své postavení EU zlepší pouze jednotným prosazovaním svých cílů. Ani těsná ekonomická kooperace dnes nejde dělat bez společných orgánů (viz osud EFTA). S armádou s Vámi zcela souhlasím. EU by měla začít skutečně budovat jednotnou vojenskou sílu při zachování a posilování transatlantických vazeb.     

Robert 5.10.2009 13:08

Re: Nepřesvědčivé

ad J.Rechnovský:Kým je podporován???

vita 5.10.2009 13:10

Píšete nesmysly - a jsem přesvědčen, že ne z neinformovanosti, nýbrž ze zlé vůle.

Představte si, že v demokracii vám většina taky je schopna prohlasovat ledacos... A stačí když je to většina, ani nemusí být kvalifikovaná...

DVOJÍ kvalifikovaná většina, kdy je potřeba souhlas nejen států zastupujících výraznou většinu občanů (to nahrává velkým), ale i kvalifikované většiny STÁTŮ - to je demokracie, na kterou ta naše kouká z dálky. Z velké dálky.

Veto je diktatura jednotlivců a cesta tam, kam dovedla Rzecz pospolitou.

Mgr. Milda 5.10.2009 8:19

Jak s těmi negativními jevy bojoval náš přítel Špidla?

Není to tak, že jsme pouze příjemci předpisů, tyto předpisy prochází nejdříve schvalováním a musí být podepsány inaším komisařem. Stejně tak LS, než byla na podzim 2007 schválena komisí, jejímž členem je i Špidla, züčastnila se jejího vzniku i česká právnická skupina. Současný zmatek vyplývá z demagogie, na jejímž vrcholu je náš president. Jednoho lehce pomateného presidenta jsme tři funkční období už měli, teď je už v půlce druhého období zcela výjimečný muž, postižený mnoha osobními vadami. Konec těch pomatenců v čele našeho státu!

Jara 5.10.2009 8:16

Souhlas...

Ze současné EU má člověk stejné obavy jako z Ruska.Obsah článku vše dobře popisuje.

Niky 5.10.2009 9:51

Re: Souhlas...

Nejvíc prosazují Lisabon,bývalý prominentní komunisté,kteří vystudovali v Moskvě zahraniční vztahy jako např.Kohout,Fule a další.

Jan 5.10.2009 13:48

Re: Souhlas...

V některé nedávném čísle Týdne byl uveřejněn rozhovor s profesorem americké univerzity.Onen profesor nazval EU "Moskva s lidskou tváří"/článek byl stejnojmenný/.

jirkammm 5.10.2009 7:58

líbí se mi

jak jsou ochránci svobod, práva a demokracie pěkně na jedné lodi s komunisty, kdo je tu pak bolševik?

Pozorovatel 5.10.2009 7:27

Velmi hloupý text

Zejména posun problému Lisabonu do pravo-levých souřadnic je absurdní demagogie.  Je to jako vyjadřovat hmotnost v metrech. Lisabon není pavý ani levý. Má-li výraz pravice a levice ještě nějaký smysl, zvláště pak v atypických postkomunistických poměrech. Ať je tomu jakkokoli, levice je politologický pojem, nikoli nadávka. Totéž platí i pro pravici.

Ježek 1 5.10.2009 7:49

Re: Velmi hloupý text

Pozorovatel je kovaný levičák.