23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Lojza 4.1.2006 11:34

Re: Putin DOVOLIL obnovit dodávky plynu...proč ustrašeně mlčíme?

Ano. A ještě jste zapomenul dodat, kolik té alternativy plynu ČEZ vyváží. Ostatně, šikovné české ručičky vždy raději vyvážejí suroviny, než práci.
Jděte už vy atomový hlavy někam do kchélu.
Lubomír Ptáček 4.1.2006 8:12

Ústava EU

Přívrženci Ústavy EU nemohou říct, že byla prostě špatná. Stáhla by je s sebou pod vodu. Proto je třeba voliče označit za hlupáky a odpůrce Ústavy za odpůrce celé Unie.
Jirka 4.1.2006 14:16

Re: Ústava EU

To je zcestné. Jsem přívržencem EU, volil bych pro Ustavu, ale jeji chyby jsou jasne. Byla prilis podrobna a mela prilis mnoho zamotanych casti. Po obsahove strance ovsem nebyla nijak zavadna, bylo to to, na cem se staty predtim dohodli, nic prekvapiveho, nic opravdu spatneho. Mimochodem, byla odmitnuta proto, ze byla malo socialisticka. Coz z pohledu Cechu opravdu vypada tak, ze ti volici, kteri ji ve Francii a Holandsku odmitli, jsou hlupaci. To uz je ale trochu jiny pribeh.
Ivan Nový 4.1.2006 7:55

Příliš mnoho směrnic přináší morální diskomfort těm,

kteří je chtějí dodržovat, protože jejich striktní dodržování je může ohrozit existenčně. Ovšem je to voda na mlýn lidem jako náš komisař, či náš premiér. Umožňuje jim to selektivně trestat své odpůrce. Je to první stupeň nové formy totality, která se v EU pomalu etabluje. Ovšem elitám to vyhovuje, stačí totiž kooperovat s mocí a mají zajištěnu beztrestnost i příjem.
Ivan Nový 4.1.2006 7:47

Perspektiva?

Více směrnic, více eurokratů, prohlubování stagnace, prohlubování totality, podceňování vlastní obrany. Rizika? Napadení zvnějšku, občanská válka popřípadě válka imigrantů. Časový horizont 8-20 let. Podívejte se jak dopadne aktuální spor Rusko versus EU - jak účinně EU pomůže Ukrajině? Uvidíme.
Aleš 4.1.2006 7:35

částečný souhlas

 
problémy se schvalování  ústavy  určitě souvisí s rozšířením a jeho nedostatečným obhájením ve veřejnosti, stejně tak je  nezbytné najít fungčnější mechanismy schvalovacích procesů. Tak optimistický bych ale nebyl.
Obávám se vztahu blahobyt x zahnívání  a zda je to oprávněné ukáže, jak bude schopná Evropa konkurence po dalším rozšíření-  a to zejména rychle rostoucí ekonomické síle Číny.   Takže bych to odhadoval, že za cca 3 roky budeme mnohem moudřejší.
Skepticus Maximus 4.1.2006 7:34

Milé Pehe

krize by byla, kdyby Smlouva o ústavě EU byla přijata a ne naopak. Teď ještě vyházet tu svazáckou bandu komisařů a založit vztahy mezi státy na převážně obchodní a přestanu mít strach z toho socialistického EU molocha.
Carlos 4.1.2006 7:20

Pehe chtěl hlavně říci

Že Klaus je vůl. Jiný význam ten článek nemá.
Borivojneslusny 4.1.2006 9:48

Re: Pehe chtěl hlavně říci

Ano. Pehe není zřejmě ekonom. On si vůbec neuvědomuje hospodářské zaostávání národních ekonomik způsobované unifikací a předávání kompetencí do Bruselu.. Batovo podniky fungovaly nejlépe, když měly vysokou míru autonomie a zodpovědnost za výsledky (označovalo se to za systém společného velkého hejna malých rybiček).. Podívejte se na zaostávání českého zemědělství - zkolektivizované, upřednostnované velké podniky PO - propad vývozu po vstupu do EU o 6,5 %.Naproti tomu polské, drobné, nezkolektivizované podniky FO sdružené na základě dobrovolnosti za účelem odbytu, jinak ale samostatné - zvýšení vývozu o 51%..
Petr H 4.1.2006 6:23

A pan Pehe má z politologie

dneska opět za pět.Třikrát podtrženou s třemi vykřičníky.
Petr H 4.1.2006 6:18

Budoucnost EU?

EU nebo Evropa všeobecně dopadne jako JAR.Do dvaceti-třiceti let.
JAR taky jednou byla nejbohatší zemí na světě než tam začla mohutná imigrace bimboušků a jejich "krysí" množení a než se po demokraticku ujali vlády.Dneska je tam rozený bílí jihoafričan něco jako exot,žije tam za ostnatým elektrickým drátem a JAR zažívá takovej sešup že se o tom nikomu před dvaceti lety ani nezdálo.
Pavel 4.1.2006 6:04

evropský svaz

Pokud Pehe pro něco horuje, dávám tomu maximálně 3 roky.
T. Z. 4.1.2006 3:58

...affluence, softness, decadence, extinction...

Velice dobre vyargumentovana(a velice dlouha) esej ve Wall Street Journal:
"....Can these trends continue for another 30 years without having consequences? Europe by the end of this century will be a continent after the neutron bomb: The grand buildings will still be standing, but the people who built them will be gone. We are living through a remarkable period: the self-extinction of the races who, for good or ill, shaped the modern world."
 
 
By Mark Steyn
Jap to Korensky 4.1.2006 3:49

jeste trochu pockejte s tim sampanskym

Souhlasim s vami jen castecne, jste moc optimisticky, za tech 5 az 10 let, jak rikate , se toho moc nestane, ale myslim si ze uz to potom  bude jasne rostoucimu poctu lidi v EU, "ze neco nehraje". Slimaci rust hlavnich ekonomii EU, Nemecka , Italie, Francie, bude pokracovat, UK se bude vyhybat euru, zeme jako , Holandsko, Svedsko, Nemecko , notoricti platici se budou stale vice ptat, co vlastne pro ne EU dela a jestli jim to stoji za to.
90% uspechu EU stoji a pada s jejim ekonomickymrozvojem , tedy rustem a pokud roste EU polovicnim tempem nez USA a ctvrtinovym tempem nez Cina a Indie a dokonce i Rusko nyni roste /2004/ 3x ruchleji nez EU, tak je jenom otazka casu, kdy to lidem dojde.
Ekonomicka prosperita, se neda odhlasovat v parlamente , i kdyz ma 800 clenu, to je obludne cislo pro legislativni teleso s neuplnou omezenou legislativni pravomoci. Jedina cesta k prosperite EU je , zbavit se socialistickych manyr, prerozdelovani a monstrozni regulace. Ale cela EU, to  je socializmus, prerozdelovani a monstrozni regulace.
Chronicky pomaly rust take brzy zviditelni nevyhody systemu, kde jsou jednotlive zeme zbaveny moznosti stimulovat svoje ekonomie pomoci sve vlastni meny.  Plytkost uvah pana Pehe ukazuje to , ze na vselijake nepodstane prkotiny  venuje celou stranku, ale na to zdaleka nejdulezitejsi , t.j. to jak vylecit evropskou ekonomii mu nezbyva ani misto ani cas ani rozum a venuje tomu 1/2 radku a jenom konstatuje, ze se tyto  " palcive otazky  budou muset resi" , .....   ele nerika pro jistotu jak......, a tak Pehe navrhuje aby se o to postaraly jednotlive zeme, O .. JAK BRILIANTNI a jak jednoduche, ze nas to uz davno nenapadlo. Zamyslete se, po tom co jsou vlady jednotlivych zemi zbaveny suverenity, zbaveny kontroly nad svoji vlastni menou, podrizeny externim soudum, externim zakonum a externimu parlamentu, a kdy je vazne navrhovano aby byly v ramci EU zakazany  "prilis" nizke dan
Jap to Korensky 4.1.2006 3:50

Re: jeste trochu pockejte s tim sampanskym

"prilis" nizke dane, tak Pehe jenom utrousi, mimochodem,  a oznami vladam jednotlivych zemi , ze jsou odpovedny za dobry chod ekonomie a za ekonomicke vysledky svych zemi.
Ono zaostavat o nejake procento rocne neni zadna veda, za paru let, / Evropa uz zaostava 15 let,/ ale pokud to zustane permanentnim rysem EU, tak to znamena neslavny konec za nejaka desetileti.
Pehe ma urcite pravdu v tom, ze momentalni velikost EU, zacina vyzadovat dalsi krok v politicke integraci a to je politicky Rubikon, kdy se clenske zeme budou muset vzdat sve suverenity, tedy prava veta a to je velice dulezity politicky predel a EU v tom okamziku zacina byt  ve vztahu k jednotlivym zemim uplne jine zvire. Pehe, jako spravny eurofil se ale vyhnul tomu rici to  naplno co situace zada a jake to muze mit dusledky. Podobne se to potichu pokouseli evropsti byrokrate vpasovat do ustavy. Proste pri clenstvi kolem 30 zacina byt jednohlasnost  kazdeho rozhodnuti problem a pravo veta jde pres palubu. Tohle je treba lidem jasne rici a vysvetlit jake to bude mit dusledky.
Bedzyk 4.1.2006 6:01

Re: Re: jeste trochu pockejte s tim sampanskym

Vám ještě nebylo 30? Nejste ženatý?
A teď úplně vážně, jednohlasnost při počtu entit ,jejichž hlas platí, větším než jeden je, vždy problém.
Sam 4.1.2006 10:08

Re: Re: jeste trochu pockejte s tim sampanskym

Možná jste si ještě nepovšiml, ale jednomyslnost už dnes platí pouze v nejzávažnějších otázkách a právo veta se uplatňuje také poměrně zřídka. Rada ministrů rozhoduje nejčastěji prostou nebo kvalifikovanou většinou. A pro všechny euroskeptiky. Administrativa EU funguje těžkopádně a často produkuje nesmysly. Není to však jen její chyba. Pohybuje se v prostoru, které jí vymezí národní členské státy, kteří se chtějí i nechtějí více integrovat a zároveň chtějí vydojit co nejvíce peněz. Až konečně pochopíme, že osobní svoboda, možnost seberealizace a pocit bezpečí jsou mnohem důležitější hodnoty než národovectví, pak budeme mít i malou funkční a efektivní EU.
dadacos 4.1.2006 14:14

Logická chyba

Ctěný kolega napsal: : "Až konečně pochopíme, že osobní svoboda, možnost seberealizace a pocit bezpečí jsou mnohem důležitější hodnoty než národovectví..."
 
Dopustil se logické chyby, když postavil osobní svobodu, možnost seberealizace a pocit bezoečí nad národ. Tyto hodnoty se totiž právě v rámci národního státu dají nejsnadněji garantovat, neboť v národním, nikoli nadnárodním, uskupení je možnost takové hodnoty prostřednictvím patřičných institucí (leg., exek., juris.) udržovat a ony instituce kontrolovat.
martin tamtaky 4.1.2006 3:35

Klaus za to může

Lapil 4.1.2006 3:05

Já se pořád nemůžu zbavit myšlenky na konkurenci

Nezaplatí ekonomicky i technicky riskantní výpravu Itálie? Zkusíme to ve Španělsku, pravil Kolumbus (jestli to bylo Portugalsko, netlučte mě; v téhle souvislosti je to nakonec jedno). Neudělá vám levné auto  Rolls Royce? Zkusíme Trabanta. Že Škodovka není dost rychlá? Zkuste Porsche! Jsou v Česku vysoké daně? Registrujte se na Slovensku! Bojíte se slovenské nezaměstananosti? Přestěhujte se do Švédska!
Není to moje myšlenka, ale pořád mi připadá, že konkurence znamená možnost hledat možnosti. Zkoušet, co nikdo nezkusil. Jakž takž bezpečná možnost hledat obtížná řešení metodou pokus/omyl, protože když se v (jednotné) Číně něco nepovede, je tu průšvih pro miliardu lidí, zatímco když se něco nepovede v Německu (politicky či ekonomicky), je záchrana několik málo hodin autem a několik málo týdnů pěšky daleko, ať už utíkáte před diktátorem nebo nemáte co jíst, protože vaši geniálně vyšlechtěnou pšenici sežral brouk.
Technická normalizace je fantastická věc, když se užívá tam, kde je potřeba - stejně dlouhá hodina, stejné napětí v síti, stejně rychlé gramofony, stejná řada průměrů děr a šroubů. Ale už 90km/h je někde nesmyslně málo a někde nesmyslně mnoho a takovou křivost okurek jsem vysloveně nepochopil. Že se nevejde do salátovacích strojů? Račte prominout, ať si to vyřídí salátoví strojníci mezi sebou, já umím kousat i za roh. Normalizace husákovského typu má pak všechny atributy vysloveného prů*eru. (Zdravím USA a okolí).
Je to obecnější záležitost, ale když je příliš mnoho zákonů, vede to jedině a pouze k jejich nedodržování. Ne z lumpárny, ale prostě proto, že člověk ztrácí přehled, horko těžko dodržuje zákony psané (nekouřit na zastávce). A už mu nezbývá kapacita na dodržování zákonů nepsaných (nekouřit někomu pod nos).
Himlfixelement - to si v té Bruseli vážně myslej`, že když v Anglii budou jezdit vpravo, bude míň důvodů k válce a víc k přátelství?
Pavel Kořenský 4.1.2006 2:14

No,

já sice nejsem politolog, ale klidně vsadím něco dobrého k pití na to, že EU se rozpadne (pardon, "rozvolní") nejpozději do roku 2015. Pár let předtím (tak kolem 2010) bude odpískáno a zrušeno euro. Klidně na to vsadím bednu Dom Perignon nějakého slušného ročníku.
dzanny_213 4.1.2006 2:30

Re: No,

taky nejsem politolog (co to je? maximálně politik, ale ti to musejí mít se vším všudy, nejen kafrat), ale tak jen flašku Ballantinky (něco ušlechtilejšího, bych neurazil) proti tomu. Vaše data budou +-autobus, což je jediné, na což bych vsadil...
Fafa 4.1.2006 4:16

You are on

Pavle, nabizim lahev proti lahvi PROTI zruseni eura v roce 2010. Muzeme to oficialne odpiskat u Vodicky nekdy v lednu.
Dafnis 4.1.2006 2:00

Máte krátkou paměť, vážený!

"I proto není proč věřit, že by se evropský integrační projekt - jeden z nejobdivuhodnějších a nejkomplexnějších politických projektů v historii lidstva - sesypal. Budeme jistě svědky dalších dílčích nezdarů, ale už proto, že EU je nejlepší politickou odpovědí na proces globalizace, bude evropská integrace dále pokračovat." Ano, ano! Již v jiném nejobdivuhodnějším a nejkomlexnějším projektu v historii lidstva se říkalo "od nesmělých úspěchů k smělým neúspěchům". Čest vaší práci, Pehe.
dzanny_213 4.1.2006 2:18

Re: Máte krátkou paměť, vážený!

On celý ten citátek je takový "divný". Nejobdivuhodnější? Nevím o tom, že by EU kdokoli vně obdivoval a nedej bože chtěl založit něco podobného - třeba latinskoamerické země Jižní Ameriky by spojovalo cosi podobného jako země EU, včetně antiamerikanismu, ale nějak se k tomu nemají. A nejkomplexnější? Komplexní, coby celkové=centrálně řízené je u té bandy maximálně zemědělství, se známýmy výsledky. Ale nu což, Pehe zase blábolí (protiprezidentsky), jasně, ať si píše kam chce co chce, ale ať se nazaštiťuje těmy tituly (u láskyplníků vždy podezřelými) a tím, kde všude byl (v USA číšníkem) a už vůbec ne titulem "politolog" - normální blábolící blb.
pametnik 4.1.2006 1:02

Potreba evropske integrace zesili

Potreba evropske integrace zesili s tim, jak ekonomicky zesili Asie. Domnivam se k tomu dojde jiz v prubehu nekolika let, nikoliv desetileti. Jakmile Evropane uvidi velkeho soupere, radi se semknou. Takze si pockejte a nebourejte dnesni EU.
dzanny_213 4.1.2006 2:03

Re: Potreba evropske integrace zesili

Aj vaj - a myslíte, že dnešní EU spočívající v centrálním dirigování (poslední, co jsem zaznamenal = zákaz výstřihů u servírek), přerozdělování, kde vždy musí někomu ty peníze chybět a tom, což eufemisticky nazývá "demokratickým deficitem", což je ale vláda nikým nevolených hňupů, je schopna komukoli konkurovat? Jasně, některé firmy, které se chovají na úplně jiných základech ještě ano, ale to je navzdory...
sedesatilety 4.1.2006 17:13

Re: Re: Potreba evropske integrace zesili

My si nerozumime. Nemam nic proti zdokonalovani rizeni stavajiciho systemu EU. Ja take kritizuji ty evropske postupy, ktere snizuji konkurenceschopnost.  (Nikoliv vystrihy servirek, ktere nemaji vliv na konkurenceschopnost).
Uvedu priklad: Bobosikova v Bruselu nasi konkurenceschopnost urcite nesnizi. Takze bych ji spise doporucoval na to misto servirky s hlubokym vystrihem.  
Dulezite je jedine toto: Jednotlive unijni staty snadneji podlehnou budoucimu asijskemu utoku nez Integrovany celek. Takze integrace Evropy je nezbytnost. Je to zivotni nezbytnost (kterou vy nevidite kvuli prkotinam). 
sedesatilety 4.1.2006 17:15

Re: Re: Re: Potreba evropske integrace zesili

Opravuji preklep:
Bobosikova v Bruselu nasi konkurenceschopnost urcite nezvysi.
Naše Jedovatost 4.1.2006 0:44

Nebylo by od věci si konečně nalít čistého vína

V Evropě jsou čtyři skupiny politiků:
 
1. Někteří západní politici (stará EU) jaksi očekávají, že Východ (10 nových států) bude držet hubu a krok výměnou za kus žvance. Nahlas to neřeknou, protože by byli obviněni z expanze.
 
2. Pak banda idealistů bažící po Spojených státech evropských. Nahlas to neřeknou, protože by je voliči sežrali.
 
3. Někteří východní politici jsou ochotni výměnou za kus žvance a podrbání za ušima tancovat, jak Západ píská. Nahlas to ale neřeknou, protože by byli obviněni v lepším případě ze zbabělosti, v horším z velezrady.
 
4. A pak zbývají politici, kteří nechtějí nikomu diktovat, ale odmítají si i nechat diktovat výměnou za kus žvance. Nahlas to řeknou, ale ostatní je obviňují ze zbabělosti, velezrady a z nacionalismu.
 
Kam kdo patří si již jistě každý dokáže zařadit sám.