29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

EVROPA: EU zmršila i význam pojmu chudoba

Nemáte maso či ryby alespoň každý druhý den? Nemůžete si dovolit automobil, pračku, telefon, nebo barevnou televizi? Patříte mezi 125 milionů občanů EU, postižených chudobou. Ostatní si připraví peněženky, protože solidarita s chudými něco stojí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Kazil 30.1.2014 8:36

Re: Já jsem chudý.

: ) ale u nás takový případ byl. Jeden občan se vešel, větev se zlomila a on spadl do potoka. Pak v restauraci vykládal že se kvůli blbemu vešeni malém utopil.

K. Frauknecht 30.1.2014 9:45

Re: Já jsem chudý.

Jím jen plesnivé sýry, piji staré víno, jezdím v autě bez střechy, okusuji žábám stehýnka, jím jen suché salámy

a mohu si dovolit jen ten nejmenší mobil. :-))

M. Šejna 30.1.2014 7:47

Matějkovo kouzlo nechtěného

Eurostat a Brusel má společného asi tolik, jako ČSÚ a česká vláda. Takže pokud Eurostat pro svou statistiku zvolí určité parametry, nemá s tím Brusel nic společného stejně, jako česká vláda nemá nic společného s metodikami ČSÚ.

Nebyl by to ale Matějka, aby se nakonec kouzlem nechtěného sám odvolával na metiodiku Eurostatu a sdělil nám, že podle Eurostatu jsme zemí nejméně postiženou chudobou. No a toto zjistění doplnil sdělením, že bychomproto neměli příjmout euro, když tedy vlastně nejsme chudí. Kdyby hloupost nadnášela, tak pan Matějka opustí i stratosféru.

Eurostat totiž počítá chudobu tak, že chudí jsou ti, co nedosahují určitého procenta průměrného příjmu v dané zemi. Takže skvělý český výsledek je dán v Česku vysoku mírou přerozdělování sociálně slabým a tradiční českou potřebou rovnostářství, kterou jsme si vytvořili už za socialismu. A tohle české rovnostářství teď pravičák Matějka chválí a ještě ho chce chránit před "zlým" eurem.

K. Frauknecht 30.1.2014 8:40

Malá chybka :-)

Eurostat je organizační složkou Evropské komise na úrovni generálního ředitelství. Čili Eurostat JE v podstatě "Brusel"!

J. Jílek 30.1.2014 9:15

Re: Malá chybka :-)

a co říkáte "kouzlu nechtěného"?

M. Šejna 30.1.2014 11:26

pane Frauknechte

asi netušíte, jakou složkou je ČSU. Takže Vám to tady sdělím: ČSÚ je po právní stránce organizační složkou státu. Institucionálně je to ústřední vládní instituce. Pokud tedy podle Vás je Eurostat v podstatě Brusel, tak co podle Vás musí být ČSÚ ?

K. Frauknecht 30.1.2014 12:57

Vy si ze mě trochu utahujete, že jo?

ČSÚ, podobně jako Eurostat, funguje podle pravidel svého zřizovatele.

J. Jílek 30.1.2014 14:29

Re: Vy si ze mě trochu utahujete, že jo?

to jako že se tam pro ně vyučuje "jiná statistika"? :-)

M. Hatlák 30.1.2014 7:38

Otázka...

A co produktivní neúspěšní?

P. Vaňura 30.1.2014 10:21

Produktivní neúspěšní??? Co to je???

V. Braun 30.1.2014 12:42

Re: Produktivní neúspěšní??? Co to je???

Podle mě to jsou lidé, kteří produkují ale moc za to nemají, například denně osm hodin děláte někde jednoduché montážní úkony a pak za to máte 8500 Kč hrubého měsíčně. O takovém člověku je těžké říci, že je úspěšný. Důvody jeho stavu ponechávám stranou, o tom ostatně ani nebyl článek autora.

P. Boublíková 30.1.2014 5:19

Chudoba

http://cs.wikipedia.org/wiki/Chudoba

V Evropě jde samozřejmě o takzvanou relativní chudobu, proti které vcelku nemá smysl bojovat - ledaže by bylo naším cílem nastolit komunismus.

No, někdy ten dojem mám.

Z. Jaromír 30.1.2014 3:52

S pokrokem si neporadíte....

Je to teď takový fofr, že za chudého se může oprávněně považovat už ten, kdo musí používat technologicky zastaralé přístroje...

Řekl bych, že fakticky chudý je člověk, který žije od vejplaty k vejplatě či od penze k penzi. Takových je čím dál víc. V nuzotě pak je ten, kdo žije od dávky k dávce. Takových bude čím dál víc.

P. Boublíková 30.1.2014 5:20

Re: S pokrokem si neporadíte....

Jo, to je dobrá připomínka. Dávky (přerozdělování) ještě z nikoho boháče neudělaly.

E. Vašátko 30.1.2014 6:18

Re: S pokrokem si neporadíte....

No, myslím že by se mělo také posuzovat, z jakého důvodu tak žije. Pokud výplatu hned druhý den prochlastá nebo prohraje v automatech, tak je sice trvale chudý, ale proč ho v tom podporovat.

J. Lukavsky 30.1.2014 9:03

Re: S pokrokem si neporadíte....

"fakticky chudý je člověk, který žije od vejplaty k vejplatě či od penze k penzi."

No nějak se ale nehloubá nad tím PROČ. Ono to občas je proto, že část lidí tzv. "neudrží korunu", neumí si naplánovat výdaje a prostě žije podle "peníze budou, my nebudeme", a "to se nám to hoduje, když nám lidi pujčujou".  Dostat se do chudoby je snadno možné i jen a jen vlastní blbostí.

P. Vaňura 30.1.2014 10:28

Jedna moje sestřenice za hlubokého komunismu, kdy

průměrné platy byly jen 1200 Kčs měsíčně (ale pivo stálo korunu dvacet a Husák byl zavřenej, jak se říkalo v 70-80 letech) měla kolegu, který si z každého platu, zálohy i dobírky (bežně se plat vyplácel 2x měsíčně) dával strhávat na podnikové spoření 100 Kčs z každého platu. Ten plat dokázal za týden rozfofrovat,pak si vybral těch 100 Kčs a s tím vydržel až do příští výplaty. Nevím, kdo tehdy nesl odpovědnost za bídný život dotyčného a nedostatečné peněžní transfery pro něj.

V. Braun 30.1.2014 2:14

Práce se zdroji

Zdá se, že autor nedokázal pochopit originální text nebo prostě lže, viz dokument přímo z jeho odkazu. Tam je například napsáno, že ohroženo chudobou je 17% populace měřeno podle národních standardů pro chudobu, nikoli podle standardů EU. Dále 9% je významně materiálně omezeno, t.j. nemohou si dovolit nejméně 4 z oněch devíti věcí, ale jedna z nich je například maso, ryby nebo jiný odpovídající proteinový ekvivalent. Nechci obhajovat smysluplnost oněch devíti věcí, ale jak jsem je pročítal tak bych se při nejhorším dovedl obejít bez auta, barevné televize a bez alespoň týdenní dovolené, ale už ne bez telefonu nebo pračky, takže ten limit čtyř docela vychází.

Ponechávám na ostatních čtenářích zda je to od autora úmysl nebo jen diletantství.

P. Boublíková 30.1.2014 5:23

Re: Práce se zdroji

Dle statistik OSN nemá desetina lidí na planetě přístup k pitné vodě. Kolik se jich musí obejít bez telefonu nebo bez pračky se mně nepodařilo zjistit :-)

J. Kavalír 30.1.2014 10:47

Re: Práce se zdroji

Nevím, jak by se na vás v Evropě tvářili, kdyby ste šla k řece s košem prádla, aby ste je tam vyprala. Kdyby ste navíc použila saponát, zelení by vás sežrali za živa. Jiný kraj, jiný mrav.

P. Vaňura 30.1.2014 10:36

Připomínám, že za komunismu se bez telefonu musela obejít

VĚTŠINA lidí a telefonní spojení bylo silně poddimenzované i va sféře podniků. To znamenalo, že např. po vytočení 3-4 čísel se ozval obsazovací tón. Což bylo dáno ne tím, že volaná osoba právě telefonovala, ale že přetížena byla lokální ústředna. Za přidělení telefonu se dávaly úplatky, pokud ovšem připojení dotyčního bylo technicky vůbec možné. Na telefon se i Praze čekalo třeba 2 roky!

L. Novák 30.1.2014 15:39

Re: Připomínám, že za komunismu se bez telefonu musela obejít

Jo, jo, to si pamatuju, jak začátkem 90. let ve Vrbně pod Pradědem nemohla administrativa jednoho plastikářského podniku ověřit krytí šeku mnou vystaveného jako platbu za nakoupené výrobky, protože se do Brna - Komerční  banky - nemohli dovolat kvůli nefungujícím nebo přetíženým telefonním linkám... Kdepak ty zlaté časy budování trhu s monopolem na přenos dat ve státních rukou jsou....  :-D

J. Jílek 30.1.2014 14:32

Re: Práce se zdroji

pan František je diletant ve všem...i v tom odnikání, o které se pokoušel... :-)

J. Jílek 30.1.2014 14:32

Re: Práce se zdroji

pan František je diletant ve všem...i v tom podnikání, o které se pokoušel... :-)

J. Sinnreich 30.1.2014 1:06

Solidrita

EU ma pravdu. Solidarita musi byt. Zvysit dane bohacum nejmene na 80%, nejlepe vsechno znarodnit a rozdat do lidoveho vlastnictvi. Aby meli vsichni stejne. Asi se mnozi prispevatele nepamatuji, ze vsechno tohle uz zde u nas bylo. Vysledkem byla vzdycky a vsude vseobecna chudoba. Pak budou mit index chudoby vsichni stejny. Krome snad socialistickych politiku, kteri kazi vodu a piji vino. V TV muzete videt co ti "soclidovi Eurohosi" nosi za obleky a v jakych autech jezdi.

J. Jílek 30.1.2014 0:54

z toho sálá pochopení relativity národních hranic chudoby

"Česká republika je podle stejných metodik jednou z nejméně "chudobou" postižených. Myslím, že je to další důvod, proč nejen nepřijmout euro, ale vážně zvažovat, zda má smysl se účastí v tomto unijním spolku řítit do stejné díry. Za námi jsou totiž podle Eurostatu (výsledky zde a trend zůstal) nejen Řecko, Španělsko, Itálie, Francie, Belgie nebo Portugalsko, ale například i Slovensko, Dánsko, Finsko, Švédsko, Velká Británie, ale i, světe div se, Německo".

P. Boublíková 30.1.2014 5:32

Re: z toho sálá pochopení relativity národních hranic chudoby

Pokud si každý může nadefinovat chudobu jak chce, tak asi nemá smysl se o tomto tématu vůbec bavit. Nadefinujme si klidně chudobu tak, že se do definice vejde 90 % obyvatel ČR, a můžeme kvičet co nejhlasitěji, jak to vyhovuje většinovému naturelu.

E. Vašátko 30.1.2014 6:21

Re: z toho sálá pochopení relativity národních hranic chudoby

Jestli chce někdo vědět jak vypadá skutečná chudoba, ať se podívá na pár dnů třeba do Indie. Ono je všechno velmi relativní.

J. Jílek 30.1.2014 9:14

Re: z toho sálá pochopení relativity národních hranic chudoby

takže je to další důvod, proč nejen nepřijmout euro, ale vážně zvažovat, zda má smysl se účastí v tomto unijním spolku řítit do stejné díry? O tomto se bavíme, pokud vám to nedocvaklo...

M. Kodeš 30.1.2014 0:53

viz Švejk

a proto se lidstvo rozmnožilo až hrůza a jeden se tlačí na druhýho

a taky viz  t.r . malthhus