18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

EVROPA: Co s Kosovem?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
pavlik 26.2.2008 3:18

Irsko

Ten "hospodářský zázrak" v Irsku je způsoben do značné míry tím, že tam vybudovali daňový ráj pro společnosti z USA. Že si to EU nechá líbit, to opravdu nechápu. Pro vaši představu, díky Irům tam ulívá daně například Microsoft, ovšem zcela legálně ...

JJ 25.2.2008 22:41

Jinak jaky duchovni rozmer

mel masakr v Srebrenici? Ci ve Rwande?

Trochu pokory by to chtelo pane autor.

JJ 25.2.2008 22:40

Uzemi az po Mitrovicu musi byt prirozene srbske (soucasti Srbska)

pak je potreba doresit ochranu a existenci izolovanych srbskych enklav v Kosovu. Teprve potom je mozne uznat Kosovo.

Richard III. 25.2.2008 21:46

Kam se Drápal dodrápal

S kým prohráli válku Srbové? Snad s kosovskými Albánci? Ne! S USA, které bombardovaly Bělehrad. V tomto kontextu je Drápalovo tvrzení naprosto nestoudné stejně jako uznání Kosova ze strany USA.

Jak bylo zacházeno se Srby a jak s Albánci? Srbové byli a jsou trestáni za vraždění Albánců, jejich vedení je hnáno před soud, je jim upřeno právo na historické území. Albánci jsou za stejné vraždy Srbů odměněni samostatností, vůdcové těchto vrahů sedí v kosovské vládě a jsou oficiálními partnery demokratických politiků. Kam jsme se to, probůh, dodrápali?

A Evropa selhala vůbec nejvíc, hlupáci z Bruselu nám založili požár ve vlastním domě.

Nebudu pokračovat, jsem znechucený hloupostí lidí, kteří místo hlavy mají jen hrnec, do kterého si nechají nalívat názory oficialit. Velmi pochybných oficialit.

oráj 25.2.2008 19:45

autorovi asi stříklo v bedně

autorovi asi stříklo v bedně. srovnávat albánce s iry nebo kelty je více než fikce, asi jako pracovní morálku němců s cikány nebo indy... to, že nějaká etnická skupina vykazuje vitalitu v šukání a množství dětí neznamená, že bude přínosem pro nás nebo ostatní, stejnou "vitalitu" vykazují pákistánci a co z nich máme - al kaidu, islamofašismus, hordy opakovačů koránu....;-€

Alois 25.2.2008 18:55

No tak podivte

Nehodlám zacházet ani do třetihor, ani do doby bronzové, jak někteří zdejší historici albánsko-srbských vztahů činí. Abych pravdu řekl, jak Srbové tak "Kosovští Albánci" jsou mi veskrze protivní, jejich spory se mi zdají být stejné jako byly mezi Čehůny a hrdinnými Slováky. Až na to, že Čechové a Slovákové ze zásady nebojují. Vždy se přidají k tomu, kdo je zrovna u vesla. A když se to otočí, vynadají tomu kdo vyhrál.

Ale velice se blížím  k tomuto názoru. http://www.annonce.cz/jnp/politicke_komentare/clanek20080206.html

Woe#terim 25.2.2008 21:31

Re: No tak podivte

Autor článku Luděk Frýbort je z Hannoveru a teda je svojím okolím ovplyvnený.

A nemá pravdu: Ustanovenie Juhoslávie (r. 1919) nebolo pre Srbov výhodou. Pre Chorvátov, či Slovincov áno, neprevzali tým značnú časť zahraničného dlhu Rakúsko-Uhorska ako sa to stalo napr. Československu. Keby záležalo na Srboch, pripojili by si Bosnu a Chorvátsko, či Slovinsko by boli samostatné. A panslavizmus, resp. česko-srbská vzájomnosť, z ktorej sa autor vysmieva to nie je nič zlé.

Jednoducho článok nazvaný

Ke sporům o samostatnost Kosova aneb Co dějiny neodpouštějí, ku ktorému sa blížite ako k „názoru“ je znôška infantilných pocitov autora, ktorú prezentuje ako zásadový (európsky, demokratický, atď.) postoj...

Woe#terim 25.2.2008 17:58

Květoslavovi - „protiboľševická“ činnosť Poľska

Ďalšia moja výčitka sa týka Poľska (1919-20). Pár dní pred „zákerným útokom“ československých légií zinscenovali Poliaci tzv. 1. sliezske povstanie (december 1919; celkovo 3 sliezske povstania v r. 1918-24). Zvolali svojich prívržencov do vtedy nemeckej Wroclawi (Breslau, Vratislav), vyvolali zrážky z nemeckou milíciou. „Povstanie“ čoskoro zachvátilo aj Opole a ďalšie sliezske mestečká a šírilo sa smerom k českým hraniciam. Úplne chápem, že Česi vojensky na časti Sliezska proti Poliakom intervenovali.

A hrdinské boje Poliakov na východe? Už v koncom roka 1919 sa Poliaci v Ľvove i inde pochytili s Ukrajincami. Tzv. Západoukrajinskú republiku ustanovili ešte Nemci ale z jej hranicami sa nechceli Poliaci zmieriť. Západoukrajinská republika bojovala aj z ruskými boľševikmi, ktorí prišli Poliakom veľmi vhod. Československé légie na Těšínsku teda intervenovali proti Poliakom v prospech Nemcov a Ukrajincov, Poliaci v tom čase (január 1919) boli spojencami boľševikov. Proti boľševikom sa Poliaci ako-tak postavili až v apríli 1919 v Litve. Aj to s pomocou litovských železničiarov, ktorí spoločné litovsko-poľské oddiely dopravili za líniu ruských boľševikov. Ale Poliaci čoskoro zradili Litovčanov a nadviazali tajné kontakty práve z boľševikmi.

Podobne v r. 1920: Poliaci vyčkávali a Denikinovi (ruským bielogvardejcom) nepomohli. Potom v apríli 1920 nadviazali kontakty z povoľnými Ukrajincami (S. Petljura), pričom obišili oprávneného vodcu ukrajinských kozákov J. Petruševiča. V máji vpadli Poliaci na Ukrajinu obsadili Kyjev. Zlé zaobchádzanie Poliakov s Ukrajincami donútilo mnohých Ukrajincov aby hľadali oporu práve u boľševikov. Už v prvých dvoch týždňoch po obs. Kyjeva Poliakmi sa do boľševickej armády prihlásilo tisíce Ukrajincov. Poliaci sú tak nepriamo zodpovední za „boľševizáciu“ Ukrajiny.

A tzv. zázrak na Visle? Keď 270 000 dobre vyzbrojených Poliakov a Francúzov odrazí útok pribl. 120 000 ukrajinských boľševikov tak to nie je zázrak...

Woe#terim 25.2.2008 18:07

Re: Květoslavovi - „protiboľševická“ činnosť Poľska

Oprava: Poliaci a „Západoukrajinci“ v Ľvove spolu bojovali v dec. 1918jan. 1919, nie v dec. 1919...

pbla4024 25.2.2008 19:41

Re: Květoslavovi - „protiboľševická“ činnosť Poľska

Těch 270,000 na polské straně máte odkud? A že proti Polákům stáli převážně Rusové vám také uniklo.

http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Warsaw_%281920%29

Ostatně bitvu u Varšavy zařadil špičkový vojenský historik Fuller mezi rozhodující bitvy západního světa a i on považoval polské vítězství za překvapivé.

Woe#terim 25.2.2008 21:22

Re: Re: Květoslavovi - „protiboľševická“ činnosť Poľska

Zdroj: Karel Richter: Válka začala v Polsku – čo je propoľsky písaná kniha. Aj spisovateľ bol nútený priznať nos medzi očami, že Poliaci mali nad Rusmi vyše dvojnásobnú prevahu. Účasť Rusov mi neunikla; nedal som ju z dôvodu priestoru (1500 znakov).

A to zverejnil len údaje severného frontu. Čiže v skutočnosti je počet odhadovaný počet Poliakov a spojencov kontra červených Rusov a ich spojencov približne 2-násobný. Nič to však nemení na prevahe Poliakov nad červenými na oboch frontoch.

Historici už považovali kadejakú bitku za rozhodujúcu. Napríklad dodnes sa pokladá bitka pri Viedni 1683 za rozhodujúci zvrat a záchranu Európy pred Turkami a ignoruje sa fakt, že Turecko už 70 rokov nebolo ani druhou najmocnejšou krajinou sveta. Nebolo ňou (Turecko - Osmanská ríša) ani pred tzv. 15-ročnou vojnou (r. 1593-1606). Do roku 1606 bolo Turecko len druhou najsilnejšou krajinou sveta po Habsburskej ríši.

Pavel Urban 25.2.2008 17:37

Alibismus ?

A co s tím jako máme dělat ?

Otázka není, zda uznat či neuznat. Otázka je, co dělat s případy, kdy neexistuje jakákoli možnost rozumného kompromisu a zároveň nelze nechat problém vyhnít (třeba vzájemným vybitím a vyčerpáním).

Rugova s Miloševičem se mohli dohodnout na čemkoli. Otázka je, jak by Rugova zaručil že Albánci JEHO dohodu dodrží. Jakékoli dohody jsou na houby, když Albánci mohou celkem beztrestně vraždit své srbské sousedy, protože jejich (albánští) mírumilovní soukmenovci jako případní svědci nikdy nic nevidí. Na druhou stranu, nebýt zásahu NATO, máme dnes Albánce rozeseté  v uprchlických táborech po celé Evropě, Českou republiku nevyjímaje.

Woe#terim 25.2.2008 17:36

Květoslavovi - rozpad R-U

Územie R-U monarchie bolo rozparcelované správne, národnostne. V 1. ČSR zostalo asi 3,5 mil. Nemcov (z toho v „českých zemích“ niečo vyše 3 mil.), ale v Rakúsku zostalo najmenej 0,5 mil. Čechov (väčšinou vo Viedni), ktorí sa nikdy nedočkali svojich práv podľa Saint Germainskej zmluvy a časom podľahli asimilácii. Takisto stotisíce iných Slovanov v Rakúsku (po r. 1919). Časté česky (i slovensky) znejúce priezviská dnešných „Rakúšanov“ o tomto svedčia. Po Maďarsku aj Rakúsko možno označiť za cintorín národnostných menšín.

Podobne v potrianonskom Maďarsku: najmenej 1 milión Nemaďarov (nielen Slovákov, ale i Čechov a ďalších) sa svojich práv nedočkal a násilnej maďarizácii čoskoro podľahol. Na menšom území srbskej Vojvodiny žije viac Slovákov ako v samotnom Maďarsku, nie je to čudné? Podobne v rumunskom Sedmohradsku... 

V Uhorsku počet Maďarov v r. 1790 dosahoval podiel len 21%! Teda 1/5 krajiny. „Sme jediným národom v Európe, ktorý má 5 materinských jazykov“ sťažoval sa v r. 1830 jeden zo slovenských renegátov v Budapešti, presvedčený Maďar. Akým právom teda Maďari okupujú asi až 40% územia bývalého Uhorska? (Dostali priveľa a nechcú sa s tým zmieriť i tak).

Ludva 25.2.2008 17:58

Re: Květoslavovi - rozpad R-U

Škoda, že se Rakousko-Uhersko rozpadlo. Raději bych byl asimilovaný Rakušák, než frustrovaný Čech, který neví,  komu silnému by vlezl pod sukně.

Mirek F. 25.2.2008 21:42

Re: Re: Květoslavovi - rozpad R-U

OK, vaši osobní frustraci řeší sukně rakouské. Šťastnou cestu:-)

zet 25.2.2008 16:50

...situace, v níž se stávající koncept ukáže jako nedostatečný...

Človeče, Drápale, máte aspoň štipku zdravého rozumu?

Keď sa niekomu, z nejakého dôvodu, nehodídodržiavať elementárnu slušnosť (ku ktorej Európania dospeli za veľmi vysokú cenu z minulosti) v medzinárodných zmluvách a dohovoroch, jednoducho sa zariadi podľa dodatku: Čo sa nehodí, škrtni? Ak nejaký aspekt v zmluvách nie je ošetrený, tak áno, treba ho prerokovaž a stanoviť, asi tak ako sa to bežne robí pri zistení, že nejaký zákon je "deravý". Toto, čo propagujete Vy, je stručne povedané, nehoráznosť. Je fajn, že nie ste poradcom českého Zamini? (Alebo sa, preboha, mýlim?)

čtenář 25.2.2008 15:36

V situaci nesmiřitelné národnostní nesnášenlivosti

je jediným řešením oba živly od sebe fyzicky oddělit. To jde buďto hranicí nebo odsunem. Srbové se pokusili o odsun většinových Albánců a vysloužili si za to nálety NATO. Nemohou se teď divit, že nová hranice mezi Srbskem a Kosovem byla tak rychle uznána zúčastněnými mocnostmi.  Oddělení Kosova hranicí a i eventuelní odsun kosovských Srbů do vlastního Srbska je daleko méně drastický, než to, o co se pokusili oni. I když osud postižených je tvrdý, odsun výrazné menšiny je daleko menším nevyhnutelným zlem. Srbsko se se ztrátou Kosova bude muset časem smířit. Záleží na tom, jak rychle samo rozezná, že je to tak pro něj lepší a že i bez Kosova se dá žít. U nás si taky nikdo nedokázal představit, že by se  mohlo oddělit Slovensko.

vita 25.2.2008 16:08

Re: V situaci nesmiřitelné národnostní nesnášenlivosti

Hromadný exodus Albánců z Kosova nastal až PO začátku náletů NATO. To byste si snad ještě mohl pamatovat. Není to tak dávno.

Američané některé z těch kolon bombardovali a pokoušeli se to hodit na srbskou armádu.

V celém Kosovu bylo nalezeno asi 2800 obětí bojů UCK se srbskou policií, bombardování a exodů.

Ještě klika, že vy jste neřešil po válce co s Československem a Sudety...

čtenář 25.2.2008 18:28

Re: Re: V situaci nesmiřitelné národnostní nesnášenlivosti

Když už vzpomínat, tak je třeba si taky vzpomenout, že celej ten průšvih kolem Kosova začal svým nacionalistickým štvaním komunista Miloševič. To on začal uměle vybičovávat srbskou protikosovskou hysterii, o které doufal, že ho vynese do nejvyšších funkcí. Výsledkem byl onen neblahý srbský pokus o vystěhování albánské většiny a rázný zásah NATO v podobě bombardování, který schladil hlavy a nakonec vedl i k pádu Miloševiče a jeho vydání do Haagu. Už tenkrát bylo Kosovo pro Srby ztraceno. Je to nevyhnutelný důsledek toho, že podlehli Miloševičově demagogii, stejně tak, jako naši sudetští Němci doplatili na demagogii Hitlerovu. Se Srby můžeme sympatizovat a normálnímu Evropanovi vadí vítězství islamu na dalším kousku evropské půdy, ale pokud máte potíže s politickou orientací v kosovské otázce, všimněte si na které straně stojí Rusáci.

čtenář 25.2.2008 21:14

Re: Re: Re: V situaci nesmiřitelné národnostní nesnášenlivosti

Réd jsem na počátku 70. let minulého století poslouchal Hlas Ameriky. V tomto konkrétním případě pořady o útocích kosovských Albánců na nealbánské obyvatele Kosova. Když už se tu, hošíku, rozepisuješ kdo komu co a jak. Samozřejmě, že to nedělali všichni kosovští Albánci. Takže pokud se jugoslávské úřady pokoušeli někoho eliminovat, případně i vytlačit z Kosova, tak to byli právě ti, kteří dělali ty lumpárny.

Takže uber.

Mirek F. 25.2.2008 21:17

Re: Re: Re: V situaci nesmiřitelné národnostní nesnášenlivosti

Soudě dle posledních slov vašeho příspěvku, jsou vaše kritéria rozhodování poněkud rigidně jednoduchá, leč přesto bych se pokusil o poukaz na fakt, že Miloševič zas nic vybičovávat nemusel, neb albánská většina v Kosovu už dávno předtím dávala Srbům najevo, kdo je tam pánem. Mluvit v této souvislosti o jakémsi umělém vybičování je stejné ignorování skutečnosti, jako popírání faktu, že opravdu hromadné exody - včetně směrem Srbsko - začaly až PO  zahájení náletů. že nálety ve skutečnosti již tehdy neoblíbenému miloševičovi spíše politicky pomohly a svržen byl až půldruha roku na to ve volbách, už je jen taková třešnička na dortu.

Ludva 25.2.2008 17:00

Re: V situaci nesmiřitelné národnostní nesnášenlivosti

To oddělení asi bylo nevyhnutelné, ale vznikly nové křivdy srbské menšině v Kosovu. Proto je třeba nyní zase rozdělit Kosovo a část se srbským obyvatelstvem připojit k Srbsku. Protože se prolínají, tak je možno provést sestěhování podle etnik. Rozhodně by Srbové neměli nechat na svém území žádného Albánce, jinak se to bude opakovat. S nimi se v Chorvatsku taky nemazlili. 

Milan 25.2.2008 14:38

Česko udělá to.....

co našemu topolovi poručí Bush - a Bush poručí uznat,protože amerika v Kosovu buduje velkou vojenskou základnu.

RomanL 25.2.2008 12:56

Je to regulérní Mnichov,

následovat bude ulačování bezbraných Albánců (vlastně Kosovanů) zlotřilými Srby a potom přijedou s tanky hrdinní Albánští osvoboditelé, kteří podají nezištně bratrskou ruku svým utlačovaným druhům... [blicí smajlík]

I-Worm 25.2.2008 12:27

Čtyřicet let jsme byli povinni zaujímat jasné stanovisko

ke každé mezinárodní události - pravda, někdy bylo třeba trochu počkat s jeho vyslovením, než se ho dozvíme. Není lepší, když si můžeme dovolit ho nezaujmout, pokud se necítíme kompetentní v té věci rozhodovat? Není trochu přespříliš těch pro i těch proti?

roman 25.2.2008 13:00

Re: Čtyřicet let jsme byli povinni zaujímat jasné stanovisko

Souhlas.

Moc dobre nachapu co p.Drapalovi vadi na vyckavacim postoji nasi republiky. Kdyz se v panelaku rozvede nejake manzelstvi, neni preci povinnosti vsech ostatnich spolubydlicich k tomu zaujmout zasadni stanovisko a prohlasit: "Ty za to muzes a ty jsi nevinen." nebo "Ty tu s nami muzes zustat a ty se odstehuj" .

A ty pohadky o tom, ze Kosovo je zvlastni pripad , ktery se nebude opakovat , jak tvrdi staty ktere nezavislost uznali snad ani nikdo nemuze brat vazne.

Postoj autora spis zavani hujerstvim, ktere nase zeme nema zapotrebi.

Ivo 25.2.2008 12:17

Jen je nechte žít, užili si se Srby dost

Co měli dělat Rakušani v roce 1918? Nechte Kosovo ať si vyřeší samo!

Mirek F. 25.2.2008 12:42

Re: Jen je nechte žít, užili si se Srby dost

My jsme se přistěhovali na území Rakouska a pak jsme mu to území uzmuli?

vita 25.2.2008 16:15

Re: Jen je nechte žít, užili si se Srby dost

To mělo udělat NATO v roce 1999. Nechat Srby, ať si to s teroristy vyřídí.

I dnes by to mohlo NATO udělat - ale bylo by to krvavější.

V roce 1918 Rakušani nemohli udělat nic - ne proto, že by jim v tom někdo zabránil, ale protože se jim rozpadla armáda. Kdyby se nerozpadla a kdyby jedinou jakžtakž schopnou armádu nemělo vznikající Československo, však ono by to dopadlo jinak. Po rumburském způsobu...

Od roku 1918 jsme se (aspoň jsem si myslel) dostali trochu dál. Třeba k OSN, Chartě OSN nebo KBSE a OBSE - a principu neměnnosti hranic bez všeobecného souhlasu. Tímto aktem si OBSE naplila do vlastního krkuu a de facto vyhlásila bankrot. Šlus - není žádná OBSE, která popřela základy, na nichž vznikla. Může ještě léta dohnívat, jako to italské ministerstvo pro vodovody v koloniích, které existovalo léta poté, co Itálie o kolonie přišla, ale to je vše co může.

Hnyk 25.2.2008 17:34

Re: Re: Jen je nechte žít, užili si se Srby dost

Definitivní hranice Československa (české části) byla stanovená až r. 1919 smlovami ze St. Germain. Rakušani opravdu nemohli nic dělat. Nebyli k jednání vůbec připuštění a mohli pouze posílat písemné návrhy. Prostě se tam r 1919 jednalo o nich bez nich. A stejně tak o Německu.