8.6.2024 | Svátek má Medard


Diskuse k článku

EVROPA: Co s Kosovem?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
NevericiTomas 25.2.2008 10:30

Re: Re: Jestli Česko Kosovo uzná a nebo neuzná, to nemění zbla na běhu světa.

Pasku, ja nevim proc se tak radujete? V tomhle pripade si USA nakalely na vlastni stit. Tri dny pote, co uznala Kosovo, vstoupila Ankara na uzemi ciziho statu, aby potirala snahu jednoho naroda po vlastnim statu. Shodou okolnosti v zemi, kterou maji pod primou spravou USA. Tohle je vitezstvi realpolitiky, ale jestli neco opravdu utrpelo, je to povest diplomacie USA. Gol do vlastni branky...Me to tedy vubec netesi.

J.G. Pašek 25.2.2008 14:21

Když s pomocí USA vzniklo v r. 1918 nezávislé ČSR tak to bylo OK . . . .

!!

zalozak 25.2.2008 6:45

Re: Jestli Česko Kosovo uzná a nebo neuzná, to nemění zbla na běhu světa.

spravne soudruhu Hnyku, je hned videt ze Vam to stranicky mysli.   Je prece prirozene ze ve svem stanovisku ke Kosuvu musite prezentovat oddany nazor. 

Mirek F. 25.2.2008 7:12

Re: Jestli Česko Kosovo uzná a nebo neuzná, to nemění zbla na běhu světa.

Ano, je třeba si vybrat, copak to nebylo jasné už v roce 1938? Mnichovskou dohodu podepsaly i dvě velké západní demokracie Francie a Velká Británie a uvítala ji naprostá většina států našeho civilizačního okruhu v čele s USA. Takže bylo všechno OK, ne?

Hnyk 25.2.2008 10:13

Re: Re: Jestli Česko Kosovo uzná a nebo neuzná, to nemění zbla na běhu světa.

Zrovna tak jako bylo OK rozporcování Rakouska kde to slavně proklamované právo na sebeurčení pro rakouské Němce neplatilo. Sudety vítězové SV roku 1919 dali (St. Germain), roku 1938 vzali a r. 1945 zase dali.

Petr Benes 25.2.2008 10:17

Re: Re: Re: Jestli Česko Kosovo uzná a nebo neuzná, to nemění zbla na běhu světa.

sudetaci mohli odejit do rise, v tom jim nikdo nebranil. tam se mohli sebeurcovat podle libosti. ale bez naseho uzemi samozrejme.:-P

Květoslav 25.2.2008 11:31

Bez čího území?

 Území monarchie patří panovníkovi, území republiky všem občanům bez rozdílu. To nebylo "naše" území, ve smyslu národa, to bylo území obyvatel ČSR, z čehož Němci tvořili třetinu.

Mimochodem odstoupení tohoto území odsouhlasila československá vláda už deset dnů před Mnichovskou konferencí.

Mirek F. 25.2.2008 12:44

Re: Bez čího území?

Kupodivu souhlas. Celé území republiky patřilo všem jejím občanům, takže další důvod, proč o odtržení Sudet  nemohli rozhodovat jenom SN sami. Rozhodnutí činěná pod nátlakem se obvykle anulují.

Petr Benes 25.2.2008 12:49

Re: Bez čího území?

Jak uz napsal Mirek. I vy jiste "dobrovolne" vydate penezenku, kdyz vam nekdo bude mirit na hlavu. ;-P

Mirek F. 25.2.2008 10:41

Re: Re: Re: Jestli Česko Kosovo uzná a nebo neuzná, to nemění zbla na běhu světa.

Sudety nám v roce 1919 neměl kdo dávat, ty byly vždy součástí českého státu, který jako celek vstoupil pod habsburskou vládu aby poté ve dnech porážky a rozkladu R-U z ní zase vystoupil. Měli jste svůj stát -Německo, a nikdo vám nebránil do něho se přestěhovat. Že velmoci nedovolily Rakušanům připojit se k  Německu, s tím nemáme nic společného, to si řešte s oněmi velmocemi.

Květoslav 25.2.2008 11:34

ČSR nebyla českým královstvím

Hranice ČSR nebyly stanoveny s ohledem na nějakou historii, to by těžko mohly zahrnovat Slovensko a Podkarpatskou Rus. Byly to hranice úplně nového státu (nikoli nástupce českého království) a byly určeny tak, aby co nejvíce oslabily Německo.

A to byl ten průšvih. Slovensko, Tašínsko, příhraničí Rakouska, to ČSR obsadila vojensky, bez ohledu na názor lidí tam žijících.

S/kepticu/s M/aximu/s 25.2.2008 12:37

To si vyřiďte s napůl slovákem a napůl Němcem T.G. Masarykem :-)

Mimochodem, Německo prohrálo dvě světové války a obě iniciovalo, takže tím těžko někoho dojmete ;-D

Mirek F. 25.2.2008 12:41

Re: ČSR nebyla českým královstvím

Hranice českých zemí, které vstoupily do ČSR jako jeden celek, byly určeny historicky, nepočítáme-li drobné úpravy v oblasti Valticka, Vitorazska a Hlučínska. Jak mohly tvořené hranice na Slovensku a Podkarpatské Rusi ubližovat Německu, které s těmito státy ani nesousedilo, by bylo rovněž zajímavé povídání. O českém imperialistickém obasozvání Slovenska aTěšínska jsem byl nucen vyslechnout dosti v komumnistickém školství, díky za připomenutí.

Květoslav 25.2.2008 16:27

Re: Re: ČSR nebyla českým královstvím

Pokud vás komunistické školství informovalo o sovětské invazi do Polska v roce 1920 a o poněkud zákeřném útoku ČSR na Těšínsko v  době, kdy Polsko krvácelo na východě, pak před vaším učitelem smekám.

Mirek F. 25.2.2008 17:11

Re: Re: Re: ČSR nebyla českým královstvím

Kdepak, že to tvrdím? Píši snad poměrně jasně, že nás rudé školství krmilo poučkami o tom, jak jsme si po WW1  neustále vytvářeli minikolonie. Takové povědomé. :-)

Ostatně, žádný trochu informovaný učitel by nemohl informovat ve shodě s vaším příspěvkem, neb realitou bylo, že polsko - sovětská válka - jež nezačala bolševickou invazí, nýbrž polským útokem směr Kyjev - byla zahájena více než rok po skončení těšínského střetu. V lednu 1919, v době bojů o Těšínsko, krvácelo Polsko na východě především v boji s ukrajinskými nacionalisty, pomáhajíce tak v podstatě bolševikům, kteří právě šturmovali Ukrajinu z opačné strany.

Tomáš Bílek 25.2.2008 1:39

Zřejmě budu korigovat svůj názor

Shodou okolností dnes také publikuji na Neviditelém psu. Článek o Kosovu, který jsem zde nabízel v minulém týdnu, však redakce nevzala. Uznávám, že tento Drápalův text je zajímavý a inspirující a docela i koriguje mé dosavadní, rozpačité, prosrbské stanovisko...   

Borek@exil 25.2.2008 1:23

Hezky napsáno, pane Drápal. Oceňuji Váš upřímný pokus o nestranné zamyšlení.Nicméně...

Dva miliony kosovských Albánců trvale a jednoznačně po řadu let vyjadřují vůli po samostatném státě. Na světě je mnoho menších států, které dosáhly samostatnosti - například i Černá Hora, kosovský soused, který má méně než milion obyvatel. .......Kosované spíš vyjadřují touhu připojit se ke své původní vlasti, Albánii. Všiml jste si lajek, kterými nadšeně mávají? Ano, těch červených s černým orlem. Černá Hora nepraktikovala vyhánění a zabíjení Srbů. Černohorci jsou Srbové. Moji sousedi jsou černohorští Srbové. Osamostatnění Černé Hory je příliš nevzrušilo; jednostranné odtržení Kosova je rozlítilo k nepříčetnosti.

Němci válku začali a prohráli. Srbové války s Chorvaty, bosenskými šipetáři (Škipetar = Albánec, Škipetaria  je domovské jméno Albánie) a Albánci nezačali...jenom prohráli, díky intervenci NATO. Bohužel, Evropané si zase nevěděli rady s tím, co si sami zavařili a zase to za ně musela vylízat Amerika. Proč nebombardovali Bělehrad Frantíci?......jenom řvali a nakonec tu špinavou práci podstrrčili Americe. Není to naše válka, nemáme tam co dělat, nemáme tam co vyhrát....škoda (na rozdíl od války v Afghanistanu a Iraku, kde máme co dělat, je to naše válka a vyhrát ji je pro nás velmi důležité. Jenže tam nás Evropané moc nepodporují).

Albánci terorizovali Srby v Kosovu mnoho let. Miloševič je pro mně komunistický heisel ale jeho slova k Srbům při jeho návštěvě v Kosovu dávají smysl: Už vás dlouho bít nebudou.....a poslal tam armádu. Najednou se Evropa probudila ze sna a zjistila, že Srbové bijí Albánce. Včasné procitnutí, jen co je pravda.

Takže: Nejedná se ani tak moc o samostatnost Kosova jako o územní zisk Albánie. Připojení k Albánii je nyní de facto, připojení de iure na sebe nenechá dlouho čekat. Jen co Srbové vypnou elektriku. Kosovo je totiž naprosto neschopné samostatné existence. 

důchodce 25.2.2008 2:58

Re: Hezky napsáno, pane Drápal. Oceňuji Váš upřímný pokus o nestranné zamyšlení.Nicméně...

Máte pravdu, pane Borku, právo na sebeurčení kosovských Albánců by mohlo mít smysl pouze tehdy, neexistovala-li by již nějaká Albánie. Naštěstí ani po připojení Kosova nebude Albánie zrovna moc Velká....  Dokonce ani kdyby k ní přifařili ještě Ipiros a Ditiki... 

68 25.2.2008 3:22

Re: Hezky napsáno, pane Drápal. Oceňuji Váš upřímný pokus o nestranné zamyšlení.Nicméně...

Vše pravda, nic to však nemění na skutečnosti, že v Evropě tak vzniká první nedotknutelný samostatný stát s islamistickým režimem. Základna a opora pro páté kolony usazené v okolí.

Borek@exil 25.2.2008 4:10

Re: Re: Hezky napsáno, pane Drápal. Oceňuji Váš upřímný pokus o nestranné zamyšlení.Nicméně...

Druhý...první je Bosna.

Borek@exil 25.2.2008 4:12

Re: Dodatek:

Stejně jako v Bosně, tak iv Kosovu bojovali mnozí islamští teroristé ze středního východu. Někdo je tam vyslal..........

gandalf 25.2.2008 8:44

Re: Re: Dodatek:

ten někdo používal mimo jiné i Usámu Ládína jako verbíře. A podporoval ho výcvikem a penězi....

A démonizoval od začátku pouze jednu stranu.  A šlo mu pouze a výhradně o demokracii a multietnickou společnost. ;-) Kdo nevěří, ať tam běží....  

Jenda 25.2.2008 21:41

Re: Hezky napsáno, pane Drápal. Oceňuji Váš upřímný pokus o nestranné zamyšlení.Nicméně...

Podle mych informaci (kamos tam kazde leto jezdi studoval albanstinu) albanci z Albanie vubec ale vubec netouzi po pripojeni Kosova. Prave naopak se toho boji. Zkuste premyslet o tom proc.

Pasáček koz ve Vermontu 25.2.2008 0:30

Nový mnichovský diktát nařízený demokratickými státy

Uznání nezávislosti Kosova znamená legalizování ozbrojené loupeže srbského území provedenou demokratickými státy NATO ve prospěch albánských teroristů. Účel agrese byl splněn, USA má ted´ v Kosovu vojenskou základnu camp Bondsteel.

Agrese proti Jugoslávii byla podporována největším českým humanistou Václavem Havlem.

Agresí proti Jugoslávii NATO potvrdilo hnusné komunistické lži, že to není obranná, ale útočná organizace.

68 25.2.2008 3:25

Re: Nový mnichovský diktát nařízený demokratickými státy

Proč si myslíte, že Havel Václav byl největším českým humoristou? Links!

I.Laengsfeld 25.2.2008 0:11

Nemecko

Ta pripominka Adenauerova hospodarskeho zazraku mi pripada nehistoricka. Pres veskerou hruznost nacistickeho rezimu (byl mnohem nebezpecnejsi  pro civilizaci nez bolsevismus  tim, ze by dokazal byt i  hospodarsky uspesny, kdyby si nevzal prilis velke sousto - ovladnout cely svet)  nelze nevidet, ze to byly roky mimoradneho vzepeti nemeckeho naroda. Zazrak let 50 a 60 byl  uz jen dobehem  toho  vzepeti  a  budme radi, ze uz netrva dal ;-P

Puk 25.2.2008 10:17

Re: Nemecko

Nic než citát: Dovolte, abych zkonstatoval, že o Vašich informacích by se dalo s úspěchem pochybovat.